PALUBA
April 25, 2024, 06:36:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Radna beležnica  (Read 4605 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« on: April 08, 2013, 10:57:59 pm »

Један од неизоставних делова прибора за рад старешина ЈНА, а верујем и свих војски насталих из ЈНА, јесте радна бележница.

Радна бележница је посебна свеска за белшке (прибелешке) коју су старешине свих новао командовања, али и оне у командама и штабовима, морале да имају и наравно корсте. Служила је за прибелешке и записивање наређења, упутстава или разговора које надрежени саопштавају усменим путем; за писање подсетника, не само за обуку већ и оних радних, дневних и периодичних белешки које олакшавају рад сваком руковдиоцу и човеку који промишља; за састваљање белешки о догађајима и разговорима, као и за све друго где се нешто требало записати.

Два су осановна разлога зашто је ЈНА увела радну бележницу као форматизовани о обавезни реквизит сваког старешине: један је садржан у старој народној изреци -  "будала памти а паметан записује", а други да се обезбеди боље чување војних података који свакодневно циркулишу у једници. Дакле, радна бележница имала је и има свју васпитну и практичну функцију.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Предња страна радне бележнице из 80-тих година прошлог века

Бележница је била форматирана, дакле, делимично припремљена радна свеска која је се састојала из више елемената. Радила се у два формата : џепни, какав је на слици (од обично 200 страница) и димензија као књуга (не знам који би то штампарски формат био), обично од 400 страница.

Радна бележница се заводила у команди јединице и као таква је стицала статус службеног документа. 


* Radna beleznicars.jpg (293.16 KB, 900x1227 - viewed 234 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #1 on: April 08, 2013, 11:08:02 pm »

као што сам написао радна бележница је била форматизована. Тако је свака бележница на унутрашњојс трани корица имала календар. Једно време је била за текућу годину, али је касније (почетком 80-тих) уведно да садржи календар за 4 године. тако се бележница могла актуелно користити више година и могао се штапати већи тираж.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
На овој бележници коју постављам је начињена штампарска грешка па је страница са калнедарима окренута наопако. То је и разлог зашто сам је сачувао - нисма је користио ни завео - "избацио сам је из употребе".

На првој унутрашњојс траници се уписивало име, презиме и чин корисника, аи надлежно лице у команди (обично у деловодству) је у горњем десном углу уписивало ,податке и стпену поверљивости и број еведиенције. Морам рећи да се правило о обавезном завођењу радних бележница често није поштовало, односно старешине су користиле не оверене бележнице. Међутим, то никако није значило да су се неодговорније односиле прем њима.

Иза тога су следиче странице са формуларом за телефонски именик (неколико листова). Наравно, ту су се уписивала имени колега, надрежених и подређених са којима се најчешће комуницирало и њихови телефонски бројеви. Код многих старешина је овај део био јако добро и прегледно урађен и највише се користио. У неким радним бележницама, као овој коју сам поставио, могао се упистаи и "преглед важнијих аката и прописа". Ја то нисам користио, а верујем ни већина други, и у том делу ам такође записиаво податке о телефонским бројевима.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Radna beleznica 2rs.jpg (290.34 KB, 1371x900 - viewed 228 times.)

* Radna beleznica 4rs.jpg (140.42 KB, 1406x900 - viewed 261 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #2 on: April 08, 2013, 11:15:01 pm »

Највећи део бележнице је садржавао празна простор за белшеке и друге записе. Ова простор, бар за све време мог боравка у ЈНА и аксније у ВЈ (ВСЦГ) био је без линија. То се показало практичним јер је омогућавало свакоме да пише ситније или крупније, да црта или скицира, већ како му је одговарало.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Свака страница је била нумерисана.

На крају сваке радне бележнице је била "клаузула о броју страница". Уписивао се број евиденције издатих радних бележница, што се оверавало потписом надлежног старешине, обично комаданта батаљона или вишег и на тај потпис се стављао печат јединице (обично онај са ознаком "војна пошта").

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Када би се бележница исписала враћала се у деловодство и добијала нова. Ипак, многе старшине, па и ја су те бележнице чувале код себе из разних разлога и предавале их код одласка у прекоманду, пензију и сл.


* Radna beleznica 5rs.jpg (116.25 KB, 1338x900 - viewed 191 times.)

* Radna beleznica 3rs.jpg (165.76 KB, 1187x900 - viewed 203 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #3 on: April 08, 2013, 11:20:30 pm »

иако сам ову тему поставио у одељку о КоВ-у, радна бележница је била присутна у свим видовима и родовима ЈНА и установама ССНО.

Израђиване су са корицама од различитог материјала, али су се од краја 70-тих, па надаље усталиле овакве, израђене од пластифицираног картона. Већина их је била израђена са корицама црвене боје, али их је било и са тегет плавим за РМ и РВ и ПВО.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #4 on: May 04, 2013, 07:38:41 pm »

Заборавио сам да напишем да су радне бележнице израђиване у два формата (величине): џепни формат (од 200 страница) и формат књиге (од 400 страница). Не знам штампарске формате, али мислим да ће бити свима и овако бити разумљиво о којим величинама се ради.

Не знам како је у војскама на простору бивше СФРЈ, али Војска Србије и сада користи сличне радне бележнице. Можда би било интересантно да неко, ко има, постави барем корице садашњих радних бележница војски на овим просторима, ако се користе (а верујем да користе).
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #5 on: May 04, 2013, 10:10:27 pm »

о наставној радној бележници писао сам раније у Југословенској ратној морнарици.има и пар слика да се види како је то било код морнара.https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=17722.0
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #6 on: May 05, 2013, 07:09:28 pm »

То није исти тип бележница. Ова о којој пишем је радна (свакодневна за записивање свега и свачега), а ова друга, на коју упућује линк је део наставне (обучне) документације која се у КоВ-у водила за сваки вод, чету, батаљон и пукове (бригаде). Сваки ново је имао други садржај. Ипак, добро си ми скренуо пажњу на ту тему.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.