PALUBA
March 28, 2024, 01:15:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: OROSt-i i Obalska služba osmatranja i javljanja (OSOJ) u JRM  (Read 242227 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #45 on: April 21, 2013, 10:45:55 am »

Pix... Huh?

Pogriješio sam u tekstu (u oblačiću), treba umjeto "KIS Sina "C"" da stoji "KIS Stina "S"".
Kao na ovoj slici. Nikad dovoljno pameti, baš sam ljut na samog sebe.... Angry

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Za nagradu samog sebe... Grin, evo i slika iste te zgrade iz doba Kraljevine Srba, Hrvata  i Slovenaca.
Priložio naš "brodarski", baš mu hvala...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Centar OSOJ-a 8VPS Šibenik x.jpg (128.96 KB, 850x540 - viewed 389 times.)

* Palacin u doba kraljevine.jpg (150.24 KB, 850x553 - viewed 373 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #46 on: April 21, 2013, 11:37:35 am »

Pula.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* admiralitet.jpg (147.63 KB, 1024x768 - viewed 392 times.)

* admiralitet2.jpg (115.02 KB, 1023x492 - viewed 307 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #47 on: April 21, 2013, 11:42:52 am »

Pula.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Bravo majstore... (Nekadašnja komanda 5 VPS).
Nisam ni znao da joj je ovako fasada prekrasna.  laugh Iz vazduha izgleda ko šupa.  Undecided
« Last Edit: April 21, 2013, 11:48:05 am by ORIĆAREB » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #48 on: April 21, 2013, 12:49:28 pm »

Bravo majstore... (Nekadašnja komanda 5 VPS).
Nisam ni znao da joj je ovako fasada prekrasna.  laugh Iz vazduha izgleda ko šupa.  Undecided

Kao povjesna zgrada zaslužuje da je se bar malo pazi.  Wink

Evo malo o povjesti i sadašnjosti Zgrada Admiraliteta u Puli

I dio sličice sa wiki.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.



* admiralitet3.jpg (213.33 KB, 1024x727 - viewed 314 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #49 on: April 21, 2013, 06:45:23 pm »

Ajde da još i ovo danas postujem, kad sam od volje. Jest da nije baš u duhu foruma da se u jednom danu
ovoliko po istoj temi priloži, ali ko zna šta nas čeka već sutra.. Grin

Dakle, da vidimo gde je 9VPS. Centar OSOJ-a 9VPS Kumbor bio je smješten i organiziran u zgradi
Komande 9VPS u Kumboru. Organizacija je bila na istom principu kao i u ostalim centrima već ranije opisanim.
Dakle, planšete, smjene, selektiranje informacija i slanje u Žrnovnicu telefonom.
9VPS nije imao u organizacijskom smislu svoje uporište, a informacije je dobijao od svojih vlastiti Radarski
čvorišta, Mljet, Obosnik i Crni rt. Sa istima je imao vezu direktnim telefonskim linijama.

OSOJ služba i Operativni centar sa Dežurnim operativnim bio je smješten na drugom spratu zgrade K-de
VPS-a, a prema južnoj starni gledajući na zaliv Boke. Tu je bila instalirana i KIS Stina "S" od 1986 godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2 Centar OSOJ-a 9 VPS .JPG (132.03 KB, 850x557 - viewed 408 times.)

* 3 Komanda 9VPS Kumbor .jpg (164.82 KB, 850x454 - viewed 213 times.)

* 1 Zgrada Centra OSOJ-a 9VPS Kumbor.jpg (157.32 KB, 850x638 - viewed 285 times.)
« Last Edit: April 21, 2013, 07:14:58 pm by ORIĆAREB » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #50 on: April 21, 2013, 06:53:58 pm »

oriĆ odmah direktno pitanje bez puno okolišanja.  Smiley Detalji me ne zanimaju ( lokacija i sl. ).

Dali su postojala pozemna zapovjedna mjesta ovih OSOJ-a kao šta je bilo u Žrnovnici ?
Ili, dali su eventualno bila planirana u budućnosti ?

Hvala poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #51 on: April 21, 2013, 07:05:32 pm »

oriĆ odmah direktno pitanje bez puno okolišanja.  Smiley Detalji me ne zanimaju ( lokacija i sl. ).

Dali su postojala pozemna zapovjedna mjesta ovih OSOJ-a kao šta je bilo u Žrnovnici ?
Ili, dali su eventualno bila planirana u budućnosti ?

Hvala poz.

Ma nema frke, JRM je prošlost. Prošlo je već preko 20 godina, to je sada istorija/povijest.  Wink
Za 9VPS Kumbor sigurno znam. Ratno komandno mjesto je bilo na Kamenom iznad Herceg Novog.
Bilo je ukopano, ali ne toliko impozantno kao Žrnovnica ili Vis. Nikad nije zaživilo... Undecided

Za Šibenik, pojma nemam. Stvarno neznam. Koliko znam oko Šibenika nije bilo nikakvi posebni
podzemni objekata. Možda nam i "brodarski" šta kaže ako bude ovo čitao.

Za Pulu također ništa neznam. Kad moj kolega Ćopić se uloguje on će nam reći.. Shocked čekamo.

U svakom slučaju bilo podzemni objekata ili ne uvijek je bilo predviđeno neko mjesto za ratne uslove
i moguću evakuaciju... Wink
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #52 on: April 21, 2013, 07:32:15 pm »

U svakom slučaju bilo podzemni objekata ili ne uvijek je bilo predviđeno neko mjesto za ratne uslove
i moguću evakuaciju... Wink

Hvala. Zbog toga i pitam.
Naime tamo krajem 80-tih ja sam 5-6 mjeseci radio kao operater na tel. centrali u kasarni.
I u slučaju uzbune kompletna sredstva veze su imale rezervne položaje.
Mislim da bi se i komplet kasarna iselila na rez. položaje.

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #53 on: April 21, 2013, 08:04:15 pm »

U svakom slučaju bilo podzemni objekata ili ne uvijek je bilo predviđeno neko mjesto za ratne uslove
i moguću evakuaciju... Wink

Hvala. Zbog toga i pitam.
Naime tamo krajem 80-tih ja sam 5-6 mjeseci radio kao operater na tel. centrali u kasarni.
I u slučaju uzbune kompletna sredstva veze su imale rezervne položaje.
Mislim da bi se i komplet kasarna iselila na rez. položaje.

poz.

Ma to je bilo, da kažemo standardno definisano. Ne samo u JRM nego i u čitavoj JNA.
Uvijek je bilo planom zacrtano gde su trebale biti stacionirane jedinice bilo kog oblika
u ratnoj situaciji. I to se i u mirnodopskim uslovima s vremena na vrijeme uvježbavalo.
Ako ne potpuno,a ono bar djelimično.
Tako je bilo i sa Komandama i ustanovama  JRM....
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #54 on: April 21, 2013, 08:19:05 pm »

Za Šibenik ne znam. Možda u podrumu Palacina? U slučaju rata zapovjedna mjesta se izmještaju. Zavisno o mobilizacijskom razvoju i situaciji na terenu.  Konfiguracija terena oko Šibenika pružala je  dobre mogućnosti za izdvojena zapovjedna mjesta i priključenje na potrebnu infrastrukturu. Komanda sektora imala je ukopane TT linije i mogla je nesmetano u slučaju najžešćeg napada imati sigurnu vezu s VPS i 9. korpusom.
Sad je to prošlost a i tehnika je napredovala. Do sada poljski telefon i teklić su najpouzdaniji prijenosnici informacija. Ne smijemo zaboraviti uzemljiti telefon i ukopati liniju. Samo, tko to radi u  ratnim uvjetima?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #55 on: April 21, 2013, 08:37:12 pm »

Za Šibenik ne znam. Možda u podrumu Palacina? U slučaju rata zapovjedna mjesta se izmještaju. Zavisno o mobilizacijskom razvoju i situaciji na terenu.  Konfiguracija terena oko Šibenika pružala je  dobre mogućnosti za izdvojena zapovjedna mjesta i priključenje na potrebnu infrastrukturu. Komanda sektora imala je ukopane TT linije i mogla je nesmetano u slučaju najžešćeg napada imati sigurnu vezu s VPS i 9. korpusom.
Sad je to prošlost a i tehnika je napredovala. Do sada poljski telefon i teklić su najpouzdaniji prijenosnici informacija. Ne smijemo zaboraviti uzemljiti telefon i ukopati liniju. Samo, tko to radi u  ratnim uvjetima?

Bravo "brodarski". Hvala još jednom i na slikama.  
Ipak će nam izgleda, Šibenik u smislu smještaja i dislociranja komande
8VPS u ratnim uslovima ostati misterija. Ko zna, ako se ne pojavi ko bolje zna od nas.... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #56 on: April 22, 2013, 10:05:11 am »

Ostalo nam da obradimo još i OSOJ službu u KVPO.

OSOJ služba pri Komandi Vojnopomorske Oblasti (SPLIT) uspostavljena je i egzistirala u podzemnom objektu
182 u Žrnovnici kraj Splita.
Objekt je počet sa gradnjom 50-tih godina, a obnovljen, proširen i pušten u
"pogon" početkom 80-tih. Namjena mu je bila da služi kao Osnovno Komandno mjesto RM u ratnim uslovima.

U objektu je pored Operativnog centra, u kojem je permanentno 24 sata dežurao operativni tim na čelu sa
Dežurnim operativnim, bila smježtena i OSOJ služba, kao i kompletna infrastruktura veze. Objekt je bio povezan sa
ostalim centrima i jedinicama vezom i podzemnim kablovima tzv. Neptunom.

Bio je opremljen planšetama za vođenje Površinske situacije, kao i VOJIN Situacije. Planšete površinske situacije
vodilo je ljudstvo iz čete OSOJ-a, a VOJIN su posluživali "plavci" koji su bili smješteni u krugu objekta.

Planšete su bile smještene o Operativnoj sali i u drugoj sali, sali OSOJ-a. Podaci su  primani telefonom iz Sektorski
centara i vođeni na planšetama. VOJIN se primao preko Talasa obavještavanja.

Godine 1986, ugrađena je Stina "C", kao podsistem KIS-a, s čime je služba OSOJ-a automatizirana.

Drugom polovinom 1991 god. za vrijeme Balkanskog cunamija, objekat je bio blokiran 6 mjeseci od strane oružani
formacija HV. Na sreću niko nije stradao, a razloga za blokadu nije bilo jer je kompletan operativni deo KVPO na
vrijeme, još početkom ljeta bio izmješten na otok Vis i uspostavljeno IKM komandno mjesto KVPO JRM.

Objekt je predat formacijma HV, uredan i kompletan na kraju 1991 god. Hrvatska vojska ga je koristila još koju
godinu,a onda napustila. Potom su ga preuzele "napredne prodemokratske Balkanske snage" i dovele ga u sadašnje
stanje.... Undecided

Više, o objektu 182, koga zanima može naći na ovom linku.
 
Evo i nekoliko slika položaja i izgleda objekta u kome je bila OSOJ služba pri komandi VPO.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 001 Zrnovnica.jpg (126.32 KB, 850x480 - viewed 229 times.)

* 002 Zrnovnica.jpg (129.93 KB, 850x473 - viewed 384 times.)

* 003 Ispred ulaza u objekt 182.jpg (127.81 KB, 850x638 - viewed 209 times.)

* 004 Glavni ulaz u objekat 182.jpg (159.54 KB, 850x638 - viewed 264 times.)

* 005 Operativna sala sa planšetama.jpg (75.68 KB, 850x638 - viewed 230 times.)
« Last Edit: April 22, 2013, 10:17:04 am by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #57 on: April 22, 2013, 07:37:18 pm »

Danas sam razgovarao sa covjekom koji je dugo godina radio i zivio na otoku Visu. Naravno kao
profesionalno vojno lice i to sve do povlacenja JRM sa teritorije Hrvatske.
Kako mi je ispricao, a ja nazalost nisam nikad bio u prilici da u praksi to vidim, na Visu kao jednom od
tri uporista u sklopu VPO, permanentno je bilo uspostavljeno operativno mjesto uporista koje je
svakodnevno egzistiralo. Postojao je i Dezurni operativni, a Operativni centar je bio u krugu kasarne u
Samogor.
Po pricanju mog sagovornika, centar je bio oganiziran slicno centrima u sektorima, samo u
manjem obimu. Podatke je dobijao sa svog podrucja i iskljucivo od svog radarskog cvorista  na Visu.

Ima tu logike, jer sredinom 80-tih godina ja i moj tim smo upravo na Visu, ali u podzemnom objektu
Velja glava ugradili Stinu "R" kao deo KIS-a, a koja je prestavljala uporisni podsistem. Naravno ljudstvo
uporista je trazilo da se sistem ugradi u krugu vec navedene kasarne, ali jace istance su bile neumoljive
i ugradjeno je na vec navedeno mjesto. Naravno, ovima iz kruga kasarne se nije islo na dezuranje
pod brdo.... Grin. Kasnije za vrijeme Balkanskog cunamija takav odabir ugradnje Stine "R" je bio nesto
najpametnije sta je ikad ostvareno.

Bilo je, a to ce mo vidjeti kasnije, predvidjeno da se u buducnosti ugrade isti podsistemi KIS-a i na
uporiste Lastovo i Mali losinj. To je znacilo da i tamo postoje Uporisni operativni centri. Ako ko zna
sta o Operativnom centru Lastova i M. losinja neka sta o tome prilozi kao saznjanje....
« Last Edit: April 22, 2013, 07:43:01 pm by ORIĆAREB » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #58 on: April 22, 2013, 10:45:03 pm »


Ima tu logike, jer sredinom 80-tih godina ja i moj tim smo upravo na Visu, ali u podzemnom objektu
Velja glava ugradili Stinu "R" kao deo KIS-a, a koja je prestavljala uporisni podsistem.

Ovdje negdje.

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #59 on: April 24, 2013, 10:38:42 am »


Ima tu logike, jer sredinom 80-tih godina ja i moj tim smo upravo na Visu, ali u podzemnom objektu
Velja glava ugradili Stinu "R" kao deo KIS-a, a koja je prestavljala uporisni podsistem.

Ovdje negdje.

poz.

Pa da malo kažemo nekoliko riječi i o tom famoznom podzemnom objektu na Visu na poziciji Velja glava.

Objekt je po svoj prilici jedan od ranijih objekata. Po koncepciji gradnje i uređajima koji su bili instalirani unutar objekta,
pušten je u upotrebu već 60-tih godina. Nije bio nešto posebno impozantan, kao onaj u Žrnovnici, ali je komotno mogao
opslužiti pristojan komandni tim od 100-tinjak ljudi. Bio je skroz autonoman. Imao je svoj izvor napajanja (naravno i vanjski),
svoju vodu. Interesantno da su imali pitku vodu na Visu kao izvorište... Cheesy. To kad sam video, oduševio sam se. Zatim
kuhinju, kanalizaciju i higijenske prostorije, spavaone..... Unutar objekta je bila smještena i kompletana infrastruktura za
komunikacije.

Za vrijeme Balkanskog cunamija bila je uspostavljena direktna relejna usmjerena veza Vis - Obosnik što se nikad u
mirnodopskim uslovima nije praktikovalo jer je bila prevelika daljina. Ali za divno čudo veza je perfektno funkcionisala pa čak i
Stina "R" kao deo KIS-a je preko te veze odlično komunicirala.

Objekt je bio namjenjen kao Osnovno komandno mjesto Uporišta Vis. Međutim u murnodopskim uslovima Operativni tim Uporišta
nikad nije zaposeo objekt, nego je bio uspostavljen u kasarni Samogor. Nije im se išlo u brdo... Grin

Sredinom 80-tih godina u objekat  je ugrađena Stina "R", kao jedan od podsistema KIS-a, koji je prestavljao Uporišni podsistem
OSOJ-a. Na žalost nikako se nije mogla uspostaviti služba OSOJ-a iz tog objekta, jer su postojale jake snage opstrukcije od
strane ljudstava iz uporišta, te je tako nekoliko godina to samo tavorilo. Inače u objektu u mirnodopskim uslovima su samo 2-3
vojnika boravila u smislu održavanja objekta.

Početkom ljeta 1991 godine, nagoveštajem Balkanskog cunamija, komadant VPO JRM, osniva u ovom objektu svoje novo komandno
mjesto, IKM JRM (Istureno Komandno Mjesto JRM). Prebacuje se sve potrebno za uspješno komandovanje operativnim jedinicama iz objekta. Istovremeno, prebazirala je i kompletna flota iz Lore nešto za Boku, a većina u  Višku luku. U toj situaciji i Stina "R" kao deo KIS-a preuzima i glavnu "riječ" u komunikacijsko operativnom smislu. To je i ostalo tako
sve do februara mjeseca 1992 godine kad je prebačena za Kumbor.

Tako je ovaj objekat na Veljoj glavi u periodu maj 1991 do kraja aprila 1992 godine, prestavljao glavno mjesto i čvorište komandovanja Flotnim i ostalim snagama u JRM. Napušten je od strane ljudstva JRM na kraju aprila 1992 godine.

Toliko od mene za istoriju/povijest...... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika ulaza u objekat je slikana desetnama godina kasnije od napuštanja. Logično da je zarastao, priroda
čini svoje... Cheesy. Što se ostali slika tiče, prizori su očiti primjeri "brige prodemokratskih snaga Balkana o svojoj
imovini". 
  Embarrassed


* Vis - Velja glava .jpg (281.33 KB, 1018x485 - viewed 272 times.)

* Ulaz u objekat Velja glava.jpg (334.17 KB, 814x553 - viewed 236 times.)
« Last Edit: April 24, 2013, 10:50:39 am by ORIĆAREB » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.