PALUBA
March 28, 2024, 02:19:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: OROSt-i i Obalska služba osmatranja i javljanja (OSOJ) u JRM  (Read 242230 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: April 12, 2013, 07:06:15 pm »

Kao dio obrambenog fronta pored OB i orosti su predstavljali važnu kariku.
Vjerujem da će se na forumu naći dovoljno znalaca da nam malo pobliže objasne o čemu se radi.
A za početak jedan stari članak.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* orost.jpg (389.88 KB, 1280x993 - viewed 681 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #1 on: April 12, 2013, 07:23:19 pm »

Da se pridruzim u nabrajanju:
9. VPS Boka - OROSt-i: Gruj-Mljet; Ostro-ulaz u Boku; Obosnik-Lustica-ulaz u Boku; Crni Rt - blizu Sutomora&Bara
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2 on: April 12, 2013, 09:58:13 pm »

Da se pridruzim u nabrajanju:
9. VPS Boka - OROSt-i: Gruj-Mljet; Ostro-ulaz u Boku; Obosnik-Lustica-ulaz u Boku; Crni Rt - blizu Sutomora&Bara

Ups, ovo je vrlo zahtijevna tema za obradu. U dotičnoj službi učestvovalo je puno, puno starješina.
U organizacijskom smislu OROST-i su bili potčinjeni tj. bili su u sastavu četa OSOJ-a, a čete u okviru
sektora RM. U tom smislu Vojno Pomorska oblast je imala Pulski, Šibenski i Bokeljski sektor.
Sukladno tome RM je imala 4 čete OSOJ-a, Pulsku, Šibensku i Bokeljsku. Pored njih postojala je još jedna
direktno u sklopu KVPO, četa OSOJ-a u objektu 182 u Žrnovnici.

Svaka četa je bila zasebna i direktno potčinjena svojoj komandi sektora.

OROST-i su bili u sklopu svoji četa OSOJ-a u naznačenom sektoru.

Posmatrajući duže razdoblje počevši još od šezdesetih godina pa sve do raspada JRM, a gledajući sa sjevera
Jaranske obale radarske stanice su pripadale:

Pula...........Savudrija, Brijuni, vrh Učke (u nekom razdoblju), Mali lošinj,
Šibenik.......Dugi otok, Vis, Lastovo,
Boka..........Gruj-Mljet; Ostro-ulaz u Boku; Obosnik-Lustica-ulaz u Boku; Crni Rt - blizu Sutomora&Bara, Mavrujan kod Ulcinja.
Žrnovnica...Nisu imali svoj OROST

Sve do 1986 godine, prikupljanje podataka sa OROST-a nije  bilo automatizirano. Radilo se "pješke". Poslužioc pročita
podatak sa radara, zapiše u dokument, zavrti zeleni poljski telefon i izdiktira podatke nadležnoj četi OSOJ-a.
Tek uvođenjem i instalacijom KIS-a STINA Jadran, postignuta je potpuna automatizacija nadgledanja i osmatranja
Jadranskog vojišta u realnom vremenu. Tad je konačno i Flota dobila mogućnost za automatsko prikupljanje i slanje
informacija i razmjene automatski sa OROST-ima.

Toliko za uvod za sada.... Wink
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3 on: April 12, 2013, 10:07:22 pm »

Ups, ovo je vrlo zahtijevna tema za obradu.

Nismo ni sumnjali. 

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4 on: April 13, 2013, 12:48:21 pm »

Da se pridruzim u nabrajanju:
9. VPS Boka - OROSt-i: Gruj-Mljet; Ostro-ulaz u Boku; Obosnik-Lustica-ulaz u Boku; Crni Rt - blizu Sutomora&Bara
Pronašao samo ove dvije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* orost-mljet.jpg (135.87 KB, 1045x539 - viewed 597 times.)

* orost-oštro.jpg (41.85 KB, 690x464 - viewed 626 times.)
« Last Edit: May 19, 2013, 06:11:54 pm by Trifko » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #5 on: April 13, 2013, 12:56:09 pm »

Ispričavam se ovo gore nije Mljet već Molunat. Evo prave.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* orost-mljet.2jpg.jpg (63.13 KB, 800x600 - viewed 624 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #6 on: April 13, 2013, 04:22:32 pm »

OROST-i, ili Radarske stanice, (negde se u literaturi nazivaju i Radarskim čvorištima), suštinski su proizašli iz
mnogostrukih signalnih čvorišta koja su u okviru JRM bila "razasuta" od Savudrije na krajnjem sjeveru Jadranske obale,
pa do Mavrijana iznad Ulcinja. One su bile osnovane davno u prošlosti odmah nakon Drugog svj. rata. Bilo ih je
nevjerovatno puno i s njima je pokrivano kompletno otvoreno more prema Italiji.

Moja saznjanja o tome potiču tek od sredine 60-setih godina, kad su već pomalo zaživjeli i pojavili se radari u JRM.
Pričali su mi stariji, da se telegram signalnim svjetlom (morzeova azbuka), uspijevao prenijeti od Savudrije do juga
Boke za cugluh pola sata. Naravno u to vrijeme niti je vilo telefonski komunikacija niti radara.

Radari su se pojavili u JRM tek početkom 60-tih godina. Prve radare koji su se koristili na Radarskim čvorištima su bili
SG6B i CR radari. Ništa posebno. Najjednostavniji oblik navigacijsko osmatračkog radara.

Eto toliko za mlada pokolenja i neupućene.....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #7 on: April 13, 2013, 04:46:48 pm »

..................
Radari su se pojavili u JRM tek početkom 60-tih godina. Prve radare koji su se koristili na Radarskim čvorištima su bili
SG6B i CR radari. Ništa posebno. Najjednostavniji oblik navigacijsko osmatračkog radara.

Naravno teško je sad naći bilo šta o tim radarima. CR- rdari su već otprilike polovonom 60-tih godina istisnuti,
a SG6B su se razvlačili dosta dugo i bili za svaki slučaj u rezervi.
Evo jedne sličice radara SG6B (na vozilu). Malo ali vrijedno......

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Radarr SG6B u vozilu.jpg (47.42 KB, 493x259 - viewed 468 times.)
Logged
krle1212
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14


« Reply #8 on: April 14, 2013, 03:35:18 am »

Drzao sam strazu 30 dana, 92g na Mavrijanu koji je udaljen od ulcinja 9km. a tacno se nalazi iznad (bivseg)vojnog odmaralista "Valdanos" gde sam proveo kraj kao k'dir za vojnike. Secam se da nam pristup nije bio dozvoljen 100m od objekata , a ujedno nisam video nikad u zivotu toliko antena i radara na jednom mestu.Najlepsa stvar je u ranoj jutarnjoj zori i pogledu na plavetnilo i bledi pogled na krsh planina sa druge strane!
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #9 on: April 14, 2013, 09:59:14 am »

Drzao sam strazu 30 dana, 92g na Mavrijanu koji je udaljen od ulcinja 9km. a tacno se nalazi iznad (bivseg)vojnog odmaralista "Valdanos" gde sam proveo kraj kao k'dir za vojnike. Secam se da nam pristup nije bio dozvoljen 100m od objekata , a ujedno nisam video nikad u zivotu toliko antena i radara na jednom mestu.Najlepsa stvar je u ranoj jutarnjoj zori i pogledu na plavetnilo i bledi pogled na krsh planina sa druge strane!

Tu nije bio OROST..
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #10 on: April 14, 2013, 10:13:11 am »

Drzao sam strazu 30 dana, 92g na Mavrijanu koji je udaljen od ulcinja 9km. a tacno se nalazi iznad (bivseg)vojnog odmaralista "Valdanos" gde sam proveo kraj kao k'dir za vojnike. Secam se da nam pristup nije bio dozvoljen 100m od objekata , a ujedno nisam video nikad u zivotu toliko antena i radara na jednom mestu.Najlepsa stvar je u ranoj jutarnjoj zori i pogledu na plavetnilo i bledi pogled na krsh planina sa druge strane!

Tu nije bio OROST..

Da, i jeste i nije. Naime Mavrijan je bio svojevremeno opremljen i radarom. To je bilo sredinom i krajem 60-tih godina.
To pouzdano znam jer je na njemu moj kolega Tomić Branko i započeo karijeru upravo na Mavrijanu kao radarista. Doduše
bio je svega nekoliko mjeseci i vratio se u Divulje na doškolovanje. Sećam se da mi je pričao da je u to vrijeme i u poljski
WC morao ići sa šmajserom  Grin, jer su bila nesigurna vremena... Roll Eyes

Kasnije to radarsko mjesto je ukinuto. Na području Bokelskog sektora od 70-tih godina pa nadalje sve do današnji dana
najjužnije radarsko čvorište je bio Crni rt u blizini Sutomora. To je bilo dovoljno da bi se uspješno nadgledalo Južno morsko
područje Jadrana.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #11 on: April 14, 2013, 11:02:09 am »


Stojeći u Baru podno Lisinja, ne možete ne videti taj masiv koji se strmo diže do visine od 1350 metara. Uvek nešto pomislim kad ga vidim ... auu, kakvo mesto za radarsku stanicu, nadziralo bi se celo Jonsko more, pokriveni smer u jednom uskom južnom sektoru udara pravo u Bengazi (onaj u Libiji), a na severu se snima ceo sliv Drine. Ipak, konfiguracija terena je takva da bi se radar mogao montirati samo helikopterom, a i kako bi posluga dolazila na radar - do gore nema puta.  "Jet pack" je bio skup, teško upravljiv i nikada nije masovno korišćen, a sa hrpta te planinčine dugo je da se pada.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #12 on: April 14, 2013, 12:04:39 pm »

Ja sam se na vrh Lisinja pentrao pre desetak godina. Tad i nikad više, duša mi ispala, dahtao sam pola sata kao parnjača na "Sutormanu". Za uspon sam popio dva litra vode i nisam imao ništa vode za spuštanje.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #13 on: April 14, 2013, 12:49:25 pm »

Drzao sam strazu 30 dana, 92g na Mavrijanu koji je udaljen od ulcinja 9km. a tacno se nalazi iznad (bivseg)vojnog odmaralista "Valdanos" gde sam proveo kraj kao k'dir za vojnike. Secam se da nam pristup nije bio dozvoljen 100m od objekata , a ujedno nisam video nikad u zivotu toliko antena i radara na jednom mestu.Najlepsa stvar je u ranoj jutarnjoj zori i pogledu na plavetnilo i bledi pogled na krsh planina sa druge strane!

Tu nije bio OROST..

Da, i jeste i nije. Naime Mavrijan je bio svojevremeno opremljen i radarom. To je bilo sredinom i krajem 60-tih godina.
To pouzdano znam jer je na njemu moj kolega Tomić Branko i započeo karijeru upravo na Mavrijanu kao radarista. Doduše
bio je svega nekoliko mjeseci i vratio se u Divulje na doškolovanje. Sećam se da mi je pričao da je u to vrijeme i u poljski
WC morao ići sa šmajserom  Grin, jer su bila nesigurna vremena... Roll Eyes

Kasnije to radarsko mjesto je ukinuto. Na području Bokelskog sektora od 70-tih godina pa nadalje sve do današnji dana
najjužnije radarsko čvorište je bio Crni rt u blizini Sutomora. To je bilo dovoljno da bi se uspješno nadgledalo Južno morsko
područje Jadrana.

Izgleda kao standardni radarski položaj, krov je nov...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ulcinj.JPG (134.14 KB, 1376x682 - viewed 404 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #14 on: April 14, 2013, 12:50:52 pm »

Jedan kojeg ne treba specijalno predstavljat, slika sa GE panoramio.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* 10451700.jpg (232.52 KB, 1707x1280 - viewed 395 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.