PALUBA
March 28, 2024, 06:28:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: OROSt-i i Obalska služba osmatranja i javljanja (OSOJ) u JRM  (Read 242252 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #15 on: April 14, 2013, 02:34:44 pm »

Jedan kojeg ne treba specijalno predstavljat, slika sa GE panoramio.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.

Ajde da se neigramo skrivalice. O kom se radarskom položaju radi. Nevidim razloga da se ne imenuje.
Po svemu sudeći neki je od sadašnjih iz službe unutar HRM. Pretpostavljam da je ovo skroz desno, antena od radara,
od Falkona.... Shocked
« Last Edit: April 14, 2013, 02:58:45 pm by ORIĆAREB » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #16 on: April 14, 2013, 02:46:38 pm »

Jedan kojeg ne treba specijalno predstavljat, slika sa GE panoramio.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.

Ajde da se neigramo skrivalice. O kom se radarskom položaju radi. Nevidim razloga da se ne imenuje.
Po svemu sudeći neki je od sadašnjih iz službe unutar HRM. Pretpostavljam da je ovaj skroz desni
od Falkona.... Shocked

A koji će bit, Vis, je me to...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #17 on: April 14, 2013, 03:13:28 pm »

A koji će bit, Vis, je me to...
Bravo...

Oformiti radarsko čvorište je puno, puno zahtjevan poduhvat. Prva stvar je problem, što se to obično formira na nekom obliku
čuke, nepovoljnog prirodnog terena, jer su to povoljna mjesta za dobru preglednost. Naravno netreba se i nesmije
preterjivati ni sa velikim visinama radi nepovoljnog mrtvog ugla.
Čvorišta se uređuju u smislu stalnog položaja ili povremenog po potrebi. Obično stalnim se mora dovesti i elektro napajanje
što je unekim slučajevima dosta skupo u zahtjevno.
Samo radarsko čvorište obavezno prati i uređaji veze. Uglavnom su to radiorelejni uređaji radi mogućnosti komunikacija
prema nadležnim komandama, kako u pogledu govornog područja, tako u zadnje vrijeme i prenosa podataka sa radara.
Broj ljudstava za opsluživanje čvorišta je popriličan. Pored poslužioca radara potrebni su i ljudi veze, kuvar, obezbeđenje
čvorišta - straža, poneki pas - stražar, čak i signalisti u slučaju potrebe odziva prema brodovima na moru.....
Ma masu toga, skupa rabota.   Wink
Logged
jasam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


hvali more drzi se kraja


« Reply #18 on: April 14, 2013, 06:19:36 pm »

Evo da se i ja ,kao stari osojac pridružim temi.Čitav radni vijek sam proveo u 5.Vps Pula,pa bih da dopunim: u.5Vps bili su Orosti Savudrija,Brioni,Muzil,Mali Lošinj i Molat,a kasnije je uspostavljen i pokretni Orost Pula sa radarom Fruška gora ,a kasnije 9kR.Radari po Orost-ima:Savudrija CR-103,Brioni Decca.Muzil SG-6B,Mali Lošinj CR-103,Molat SG-6B.Pokretni Orost Pula po potrebi imao je položaje na Muzilu,Velebitu,izlazio je i do Savudrije,na Crnoj punti iznad Koromačnog nad Kvarnerom.Ispitivani su i neki drugi položaji po Istri ali nisu zaživeli.Da dodam da je pokretni Orost izlazio na rt Kamenjak kad su vršena gađanja na tom području.Pozdrav
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #19 on: April 14, 2013, 07:02:25 pm »

Evo da se i ja ,kao stari osojac pridružim temi.Čitav radni vijek sam proveo u 5.Vps Pula,pa bih da dopunim: u.5Vps bili su Orosti Savudrija,Brioni,Muzil,Mali Lošinj i Molat,a kasnije je uspostavljen i pokretni Orost Pula sa radarom Fruška gora ,a kasnije 9kR.Radari po Orost-ima:Savudrija CR-103,Brioni Decca.Muzil SG-6B,Mali Lošinj CR-103,Molat SG-6B.Pokretni Orost Pula po potrebi imao je položaje na Muzilu,Velebitu,izlazio je i do Savudrije,na Crnoj punti iznad Koromačnog nad Kvarnerom.Ispitivani su i neki drugi položaji po Istri ali nisu zaživeli.Da dodam da je pokretni Orost izlazio na rt Kamenjak kad su vršena gađanja na tom području.Pozdrav

 

Ups, evo moga starog OSOJC-a. Bravo klaso. Ma ti si nezamenljiv. Znao sam ja da ćeš se pojaviti, legendo osojska... Wink

Znači godinama u pulskom sektoru su bila radarska čvorišta:

- Savudrija,
- Brioni,
- Muzil,
- Mali lošinj,
- Molat.


Korišteni radari su bili: CR-103, Decca, SG-6B, Fruška gora i 9KR-409.

Mora se naglasiti ovde da se kasnije drugom polovinom 80-tih godina jedino 9KR-409 kao takav mogao uklopiti u
automatizovani sistem KIS Stina Jadran.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #20 on: April 15, 2013, 12:00:54 pm »

Evo malo kao potrudio sam se da prikažem organizacijsku šemu službe OSOJ i unutar
nje, naravno OROST-e kao sastavne dijelove. Ovakva je organizacija dugo godina
egzistirala unutar Jugoslovenske Ratne Mornarice sve do Balkanskog cunamija, kad se refinitivno
raspala. Sredinom 70-tih godina, na osnovu ovakve organizacije, koja se pokazala u
praksi i vrlo delotvornom, naručena je i osmišljena STINA JADRAN koja je kupljena od Šveđana.
To će mo ako bog da i kasnije nastojati prikazati, ako mi se omogući.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ups, ....  Cheesy pa nije ispalo ni tako loše. Malo simbolike za neupućene...uživajte.  Cool


* Nacelna ognizacijska sema OSOJ-a u JRM.JPG (44.86 KB, 800x400 - viewed 497 times.)
Logged
jasam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


hvali more drzi se kraja


« Reply #21 on: April 15, 2013, 12:08:22 pm »

Moram da se ispravim:greškom sam kucao za  Molat da je bio Orost.Radi se o Orost_uPremuda sa radarom SG-6b.Dodajem da je radar Fruška gora=OAR-M61
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #22 on: April 15, 2013, 12:24:51 pm »

Moram da se ispravim:greškom sam kucao za  Molat da je bio Orost.Radi se o Orost_uPremuda sa radarom SG-6b.Dodajem da je radar Fruška gora=OAR-M61

Ma nema frke, starino.  Wink Tu smo da se podpomažemo i ispravljamo.
Ko radi taj i griješi.  Cheesy
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #23 on: April 15, 2013, 12:28:09 pm »

..............Dodajem da je radar Fruška gora=OAR-M61

Evo ti mala nagrdica za trud,......OAR-M61 na vizilu u ispitnoj situaciji.  Cheesy

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Radar OAR - Fruska gora.jpg (46.56 KB, 566x374 - viewed 462 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #24 on: April 15, 2013, 04:00:35 pm »

Jel su se barem neki R-35 koristili kao radari na OROSt pozicijama ??
Nikako ne mogu da pronadjem gde su zavrsili ovi radari posle povlacenja iz RV i PVO, a po nekim informacijama, zavrsili su bas na OROSt pozicijama.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #25 on: April 15, 2013, 04:56:34 pm »

Jel su se barem neki R-35 koristili kao radari na OROSt pozicijama ??
Nikako ne mogu da pronadjem gde su zavrsili ovi radari posle povlacenja iz RV i PVO, a po nekim informacijama, zavrsili su bas na OROSt pozicijama.

Ne, takvo nešto nije nikad korišteno u Jugoslovenskoj Ratnoj Mornarici. Bar onoliko koliko ja zanam.
Da nebude zabune, na nekim radarskim čvorištima pored radara u sklopu JRM, postojali su i radari
koji su pripadali VOJN-u, a sa kojima ljudstvo Mornarice nije imalo nikakve veze. Možda se tamo šta od toga
nalazilo.

U JRM od samih početaka te službe pa do definitivnog raspada 2007 god. korišteni su samo sledeći radari:
  
 CR-103,  Decca radari,  SG-6B, Fruška gora-OAR-M61,  9KR-409  te   Falkoni (2 komada).

Naravno i od ovih nabrojanih neki su se koristili samo početnih godina, neki s vremena na vrijeme, a neki svega
nekoliko godina pre Balkanskog cunamija. Ako koji i postoji danas u derutnom stanju jedino može biti na teritiriji
današnje Cene Gore.   Cool
« Last Edit: April 15, 2013, 05:12:54 pm by ORIĆAREB » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #26 on: April 15, 2013, 09:21:56 pm »

Izvinite, moja greska, odnosilo se naravno na radare P-35, a ne R-35, greska pri kucanju.

Ciro, hvala na pojasnjenju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #27 on: April 15, 2013, 09:25:48 pm »

Izvinite, moja greska, odnosilo se naravno na radare P-35, a ne R-35, greska pri kucanju.

Ciro, hvala na pojasnjenju.
Ko radi taj i greši.. Wink
Ma bitno je da se dopunjujemo i sve je korisno.  marinero
Logged
jasam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


hvali more drzi se kraja


« Reply #28 on: April 15, 2013, 10:10:42 pm »

Da dopunim podatak iz Pule:na pozicije rradarske stanice Vojin na Monte kope postojalo izdvojeno odelenje OSOJ koje je koristilo njihov pokazivač za potrebe službe OSOJ.Dugogodišnji k-dir tog odelenja na Monte Kope bio je zast.petešić Pave.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #29 on: April 15, 2013, 10:20:35 pm »

Znači na Monte kope nije bio OROSt već VOJIN.

poz.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.