PALUBA
March 29, 2024, 04:06:47 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: OROSt-i i Obalska služba osmatranja i javljanja (OSOJ) u JRM  (Read 242333 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jasam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


hvali more drzi se kraja


« Reply #30 on: April 16, 2013, 09:27:41 am »

U jedno kratkom periodu pokretni Orost Pula stacionirao je na položaju Monte Kope koji je bio položaj stanice VOJIN.Sećam se tadašnjih šala: oni nama da smo brdska mornarica,a mi njima da su podzemna avijacija (zbog potkopa)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #31 on: April 16, 2013, 09:39:41 pm »

Evo malo da objasnimo i pojam VOJIN. Jes da to ne pripada u pravom smislu ovoj temi, ali očito da se u nekom smislu
provlači kroz istu.

VOJIN je skraćenica od naziva Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navođenje. To je služba koja je u organizacijskom smislu pripadala Protu vazdušnoj odbrani, tj. u užem smislu Aviaciji. Kao takvu na području Vojno pomorskog vojišta
imala je određena radarska čvorišta na kojima su prikupljani podaci o vazdušnpj situaciji u određenim sektorima. Dotična čvorišta je
posluživalo ljudstvo koje je pripadalo avijaciji - plavci.
U tom smislu nikakvi ingerencija nije imala Mornarica nad tim čvorištima iako su bila na teritoriji koja je bila pod VPO. U nekim
slučajevima na istom Radarskom čvorištu su bila i srestva Mornarice, kao i srestva VOJIN-a. To je bi slučaj na Obosniku, kako reče moj kolega Ćop i na Monte kope, a vjerovatno i na još nekim.

Mornarica je koristila podatke od VOJIN-a na sledeći način:

Podaci su se prikupljali u centru VOJIN-a i tamo se obrađivali i selektirali. Gde pojma nemam. Iz tog centra podaci su se na talasu obeveštavanja saopštavali, a u centrima OSOJ-a (Pula, Šibenik, Kumbor i Žrnovnica) predviđeno formacijsko ljudstvo slušalo je
te podatke i unosilo na planšete u operativnim salama Dežurnih operativnih.

U Glavnom Komandnom mjetu KVPO, objektu 182 u Žrnovnici, formacijski je bilo ljudstvo (vojnici i starješine), koji su pripadali
službi VOJIN-a. Imali su svoju zgradu u krugu objekta i tamo su bili smješteni. Službu su davali unutar objekta 24 sata u smjenama.
Situaciju su slušali na talasu obavještavanja i vodili na planšetama vazdušne situacije koja je bila u glavnoj Operativnij sali.

Nešto slično su u organizacijskom smislu imali i OSOJ službe u sektorima, ali o tome može više reći moj kolega "Jasam".

Jedna sličica planšeta u glavnoj Operativnoj sali u objektu 182 u Žrnovnici. Malo je prizor razbucan kao posledica obrade od
strane "naprednih prodemokratskih snaga Balkana".  


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Glavna operativna sala.JPG (324.63 KB, 1728x1296 - viewed 460 times.)
« Last Edit: April 16, 2013, 09:47:14 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #32 on: April 17, 2013, 09:13:10 am »

Samo još da dodam, da su planšete bile kodirane mreže označene alfa-numerčkim oznakama.
Glavna polja su označavana slovima, npr. UV, GC, ML, itd. Zatim su ista pojedinačno bila podijeljna
brojčano, kako koji nivo od 1 do 8.
Tako, kad se slao podatak o objektu slao se kao: Cilj br.22 GC8311. Na osnovu toga prijemna strana
na planšeti je što tačnije pronalazila poslatu poziciju i kao takvu je bilježila.

Tako se vodila Vazdušna situacija u JRM sve do Balkanskog cunamija.  Tongue


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nisam baš siguran da nisam nešto omanuo kod oznake kodiranja mreže, ali ako bolji znalac se pojavi
slobodno neka me ispravi.... Wink


* Detalj PVO plansetee.JPG (154.91 KB, 1844x1383 - viewed 345 times.)
« Last Edit: April 17, 2013, 09:22:03 am by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #33 on: April 17, 2013, 10:56:07 am »

Još jednom Organizacijska šema službe OSOJ u JRM. Mala korekcija u skladu sa novijim saznjanjima.
Naravno uz pomoć mog saradnika Ćopića. U Pulskom sektoru, bilo je radarsko čvorište na Premudi, a
u Šibenskom na Dugom otoku i Žirju, uz već ranija navedena.... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Nacelna ognizacijska sema OSOJ-a u JRM .jpg (77.05 KB, 800x400 - viewed 393 times.)
Logged
jasam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


hvali more drzi se kraja


« Reply #34 on: April 17, 2013, 08:48:02 pm »

Moram ispraviti mog  klasana za kodiranje karata na planšeti.Princip podele je bio 9944 uz slovčanu oznaku.Inče situaciju naplanšeti su vodili mornari 1.voda po formaciji,koji je uvek bio uz k-du čete.Rad u smenama punih 24 časa.Planšeta je normalno bila u operativnom centru i delila je prostor dežurnog operativnog od prostora dežurne smene.Mornari su morali savladati naopako pisanje,kako bi dežurni operativni sa druge strane normalno očitavao informacije.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #35 on: April 17, 2013, 09:24:32 pm »

Moram ispraviti mog  klasana za kodiranje karata na planšeti.Princip podele je bio 9944 uz slovčanu oznaku.Inče situaciju naplanšeti su vodili mornari 1.voda po formaciji,koji je uvek bio uz k-du čete.Rad u smenama punih 24 časa.Planšeta je normalno bila u operativnom centru i delila je prostor dežurnog operativnog od prostora dežurne smene.Mornari su morali savladati naopako pisanje,kako bi dežurni operativni sa druge strane normalno očitavao informacije.

  Bravo.....

Znači planšeta je bila označena ovako (primjer): LG 9944. To znači, polje LG podijeljeno je bilo na 9 polja. Pa onda svako od devet polja pojedinačno na novih 9 polja. Potom svoko od tih novih devet polja pojedinačno na 4 polja i još jednom, svaki od 4 novodobijena polja, pojedinačno na još jednom po 4 polja. Odlično...

Reci mi klaso, gde je bio smještem Operativni centar Pulskog sektora (5VPS). I gde mu je bio smještaj u ratnoj situaciji. Također,
gde je bila smještena četa OSOJ-a, koja odjeljenja je imala. Pretpostavljam da je bila van zgrade Komande i da su smjene mornara dovožene.

Logged
jasam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


hvali more drzi se kraja


« Reply #36 on: April 18, 2013, 02:53:44 pm »

Tako je išlo kodiranje.Inače COSOJ pulskog sektora je bio u zgradi na obali gde i K-da Vps.Četa OSOJ više puta je menjala kasarne.Od kad se ja sećam to su bile kasarne na Verudi  (tamo smo se prvi puta javljali na dužnost),zatim kasarna Premantura (zajedno sa četom veze),pa potom kasarna  Mlin (preko puta mlina),pa kasarna Vladfimir Gortan .
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #37 on: April 18, 2013, 04:45:37 pm »

Tako je išlo kodiranje.Inače COSOJ pulskog sektora je bio u zgradi na obali gde i K-da Vps.Četa OSOJ više puta je menjala kasarne.Od kad se ja sećam to su bile kasarne na Verudi  (tamo smo se prvi puta javljali na dužnost),zatim kasarna Premantura (zajedno sa četom veze),pa potom kasarna  Mlin (preko puta mlina),pa kasarna Vladfimir Gortan .

Uuu..., vi mjenjali kasarne k'o baba šešire.. Grin

Imali neko od posetitelja forima kakvu sliku tog područja grada Pule gde je prikazana i ta zgrada K-de 5VPS.
Ko ima neka je postije, bio bi zahvalan u ime ove teme.....napared znalci.... marinero
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #38 on: April 18, 2013, 10:16:01 pm »

Neko je na početku ove teme spomenuo da je na rtu Oštro, na vrhu Prevlake bio OROSt.
Mislim da to nije tačno.
Radio sam na Prevlaci dugi niz godina, i kao dežurni oficir kasarne redovno sam obilazio osmatračnicu na Oštrom, ali se ne sećam da je tamo bio postavljen radar, ni stacionarni, ni pokretni. Na vrhu Oštrog je bila samo vizuelna osmatračka stanica i svetionik.

Nema ni logike da i na Oštrom bude radar, kada je radarska stanica sa Obostnika potpuno pokrivala tu oblast.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #39 on: April 18, 2013, 10:56:24 pm »

Neko je na početku ove teme spomenuo da je na rtu Oštro, na vrhu Prevlake bio OROSt.
Mislim da to nije tačno.
Radio sam na Prevlaci dugi niz godina, i kao dežurni oficir kasarne redovno sam obilazio osmatračnicu na Oštrom, ali se ne sećam da je tamo bio postavljen radar, ni stacionarni, ni pokretni. Na vrhu Oštrog je bila samo vizuelna osmatračka stanica i svetionik.

Nema ni logike da i na Oštrom bude radar, kada je radarska stanica sa Obostnika potpuno pokrivala tu oblast.

Naravno da si u pravu. Nije bilo radara na Oštrom. Bio je na Mljetu, Obosniku i Crnom rtu.
Tako sam i naznačio u načelnoj organizacionoj šemi... Wink
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #40 on: April 18, 2013, 11:07:05 pm »

Neko je na početku ove teme spomenuo da je na rtu Oštro, na vrhu Prevlake bio OROSt.
Mislim da to nije tačno.
Radio sam na Prevlaci dugi niz godina, i kao dežurni oficir kasarne redovno sam obilazio osmatračnicu na Oštrom, ali se ne sećam da je tamo bio postavljen radar, ni stacionarni, ni pokretni. Na vrhu Oštrog je bila samo vizuelna osmatračka stanica i svetionik.

Nema ni logike da i na Oštrom bude radar, kada je radarska stanica sa Obostnika potpuno pokrivala tu oblast.

Naravno da si u pravu. Nije bilo radara na Oštrom. Bio je na Mljetu, Obosniku i Crnom rtu.
Tako sam i naznačio u načelnoj organizacionoj šemi... Wink

Na Ostrom je bio OROSt kao i na Obosniku (sredinom 80-tih), prilikom uplovljenja u Boku, bilo je obavezno javiti se signalisti na Ostrom, sjecam de daje radar Decca bio instaliran
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #41 on: April 19, 2013, 07:08:27 am »

Na Ostrom je bio OROSt kao i na Obosniku (sredinom 80-tih), prilikom uplovljenja u Boku, bilo je obavezno javiti se signalisti na Ostrom, sjecam de daje radar Decca bio instaliran

Dobro, "Istrija.." tvrdi da je jedno vrijeme bilo radara na rtu Ostro. Zasto nevjrovati covjeku. U svakom
slucaju ako je bio, pretpostavljam s obzirom na tip radara, Decca, da je vise sluzio za kontrolu ulaza u
Bokeljski zaliv nego kao ozbiljno radarsko cvoriste.... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #42 on: April 19, 2013, 08:43:07 am »

Jugoslavenska Ratna Mornarica je zadnji desetljeća svoga postojanja praktikovala instalaciju i
postavljanje tzv. pokretni radara. Skoro svi radari bili su montirani na vozila.
To se kasnije u ratnim uslovima pokazalo vrlo pametnim i lukavim. Kad je počelo NATO bombardovanje
svi su radari bili na vrijeme sklonjeni tako da su "znalci" pogodili u prazno... Grin

Evo jedna fotka radara na Obosniku na ulazu Boke iz sredine 80-tih godina.... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Radari OROST-a Obosnik.JPG (81.72 KB, 1000x670 - viewed 429 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #43 on: April 20, 2013, 08:12:46 pm »

Već smo ranije naglasili i u Organizacionoj šemi OSOJ službe u JRM da je ista bila oganizovana tako
da se sastojala od 4 čete. OSOJ 5VPS Pula, 8VPS Šibenik, 9VPS Kumbor, te na kraju OSOJ KVPO
Žrnovnica - Split.


Svi sektorski sentri su imali organizovanu službu za prikupljanje i selektiranje informacija sa svoga sektora.
Informacije su dobijali od svojih Radarskih i drigih nadzornih čvorišta. Sve do kraja 80-tih godina jedini oblik
prikupljanja informacija je bio telefonskim linijama i vođenjem situacije na planšetama u centrima.
Posebno je vođena tzv. Površinska situacija (sa površine Jadrana), za koje su dobijani podaci od vlastiti
tadara u JRM, a posebno Vazdušna situacija, dobijana sa kanala obaveštavanja VOJIN-a, koji je bio u
nadležnosti Avijacije.

Selektirane i obrađene podatke svaki sektorski sentar je prosleđivao direktno svojom linijom OSOJ-u u Žrnovnici gde
se na isti način pratila situacija sa kompletnog Jadranskog vojišta. Sve se to rešavalo metodom "pješke", putem
želenih poljskih telefona... Grin Wink

Centar OSOJ-a Pula bio je smješten u zgradi u gradu, na samoj obali - rivi, kako se i vidi iz priloženi slika. U
označavanju lokacije centra pomogao mi je i moj drugar zas Ćopić, koji je i godinama radio upravo u tome centru.
Možda će i on omati šta dodati ovom mom tekstu...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Centar OSOJ-a 5VPS Pula.JPG (110.15 KB, 850x500 - viewed 245 times.)

* Centar OSOJ-a 5VPS.jpg (254.1 KB, 850x487 - viewed 239 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #44 on: April 21, 2013, 09:04:21 am »

Centar OSOJ-a 8VPS Šibenik bio je smješten u lijevoj zgradi, zgrada zvan "palacin". Tako kaže naš
"brodarski",  Wink, kome se inače zahvaljujem na slikama tih zgrada. Zgrade potiču iz vremena
Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, a možda i Austrije, nisam siguran.

OSOJ služba je bila organizirana na identičan našin kao i u ostalim centrima OSOJ-a JRM. Planšete,
smjene, selekcija podataka i slanje telefonom centru u Žrnovnici. Podatke ovaj centar je prikupljao od Radarskih
čvorišta Vis, Lastovo, Dugi otok i Žirje.

Interesantno je naglasiti da su Vis i Lastovo bili Uporišta u sastavu VPS ŠIbenik, ali nisu imali skoro
nikakvu jurisdikciju nad Radarskim čvorištima na svom teritoriju niti su vodili bilo kakvu sitaciju u svojim
komandama o svom uporišnom području.

Evo slika gde se nalazila OSOJ služba 8VPS u Šibeniku, i ujedno je tu bila smjrštena i komanda 8VPS.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Centar OSOJ-a 8VPS Šibenik.JPG (81.49 KB, 850x540 - viewed 185 times.)

* Centar OSOJ-a 8VPS.jpg (133.3 KB, 850x499 - viewed 207 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.