PALUBA
March 29, 2024, 10:56:31 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: OROSt-i i Obalska služba osmatranja i javljanja (OSOJ) u JRM  (Read 242317 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #60 on: April 24, 2013, 01:31:58 pm »

Za Šibenik ne znam. Možda u podrumu Palacina? U slučaju rata zapovjedna mjesta se izmještaju. Zavisno o mobilizacijskom razvoju i situaciji na terenu.  Konfiguracija terena oko Šibenika pružala je  dobre mogućnosti za izdvojena zapovjedna mjesta i priključenje na potrebnu infrastrukturu. Komanda sektora imala je ukopane TT linije i mogla je nesmetano u slučaju najžešćeg napada imati sigurnu vezu s VPS i 9. korpusom.
Sad je to prošlost a i tehnika je napredovala. Do sada poljski telefon i teklić su najpouzdaniji prijenosnici informacija. Ne smijemo zaboraviti uzemljiti telefon i ukopati liniju. Samo, tko to radi u  ratnim uvjetima?

Bravo "brodarski". Hvala još jednom i na slikama.  
Ipak će nam izgleda, Šibenik u smislu smještaja i dislociranja komande
8VPS u ratnim uslovima ostati misterija. Ko zna, ako se ne pojavi ko bolje zna od nas.... Wink

1982. godina, vežba "SALI 82", sticajem okolnosti kao vojnik oktobarske klase sam bio "crtač tragova u vazdušnom prostoru" u Komandi VPS Šibenik. Kada je počela vežba, mi kao mlada vojska smo bili "odvedeni" na planinu (?) Jadrtovac". Tamo je bio logor za sve učesnike vežbe. Bio sam u komandnoj bateriji diviziona PVO. Linije su se razvlačile "i ukopavale!). Posle dva dana jedan moj kolega vojnik (starija klasa) smo bili vraćeni u Šibenik (kasarna Rade Končar - pećine) sa tim da se drugo jutro javimo u Komandu VPS, da idemo na teren kao "crtači tragova". Vojska kao vojska (em glupi, em blesavi), kako nam je naređeno, mi sa svom opremom i u "svečanoj uniformi" (sa sve kravatom oko vrata) se po pojavljujemo pred Komandom. U neko doba dolazi TAM 5000 ŠK, u tom delu najniži čin kapetan fregate i MT potpukovnik i sva "smrznuta" guštera. Vožnja je trajala nekoliko sat (dva, tri ?), priče za nepoverovati, šta se kome desilo na kom brodu, ko je kakav komandant itd. Uglavnom stigli smo na komandno mesto koje je po karti bilo negde iznad Zadra. Gde tačno, sada više ne znam. To nije bio klasični potkop, (kao Žrnovnica, ili aerodrom Spilt), po sećanju to je bio neki prostor koji je više ličio na podzemnu garazu, ništa od posebnih ulaza, izlaza itd.
Divizion PVO u Divuljama je sa odeljenjem veze, preko stacionarnih linija koje su se nalazile iznad "Objekta - mrzi me da tražim" ostvarivao vezu sa komandom VPO.
Izvinjavam se svima na zloupotrebi i eventualnom  pravilo
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #61 on: April 24, 2013, 01:53:22 pm »


1982. godina, vežba "SALI 82", sticajem okolnosti kao vojnik oktobarske klase sam bio "crtač tragova u vazdušnom prostoru" u Komandi VPS Šibenik. Kada je počela vežba, mi kao mlada vojska smo bili "odvedeni" na planinu (?) Jadrtovac". Tamo je bio logor za sve učesnike vežbe. Bio sam u komandnoj bateriji diviziona PVO. Linije su se razvlačile "i ukopavale!). Posle dva dana jedan moj kolega vojnik (starija klasa) smo bili vraćeni u Šibenik (kasarna Rade Končar - pećine) sa tim da se drugo jutro javimo u Komandu VPS, da idemo na teren kao "crtači tragova". Vojska kao vojska (em glupi, em blesavi), kako nam je naređeno, mi sa svom opremom i u "svečanoj uniformi" (sa sve kravatom oko vrata) se po pojavljujemo pred Komandom. U neko doba dolazi TAM 5000 ŠK, u tom delu najniži čin kapetan fregate i MT potpukovnik i sva "smrznuta" guštera. Vožnja je trajala nekoliko sat (dva, tri ?), priče za nepoverovati, šta se kome desilo na kom brodu, ko je kakav komandant itd. Uglavnom stigli smo na komandno mesto koje je po karti bilo negde iznad Zadra. Gde tačno, sada više ne znam. To nije bio klasični potkop, (kao Žrnovnica, ili aerodrom Spilt), po sećanju to je bio neki prostor koji je više ličio na podzemnu garazu, ništa od posebnih ulaza, izlaza itd.
Divizion PVO u Divuljama je sa odeljenjem veze, preko stacionarnih linija koje su se nalazile iznad "Objekta - mrzi me da tražim" ostvarivao vezu sa komandom VPO.
Izvinjavam se svima na zloupotrebi i eventualnom  pravilo

Odlično, samo napred....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #62 on: April 24, 2013, 04:54:07 pm »

Jedna prekrasna slika antene radara 9KR-409 s pogledom na jedan VPBR31 ili 32 na morskoj pučini.
Sliku sam pozajmio sa "MYCITY" foruma. Zahvaljujem se i nadam se da se neljute.

Inače malo sam prošetao bespućima interneta i vidim i nekih naših ima svukuda.. Wink Ima svakojakih
priloga, bogami i potpuni promašaja, bar u onim stvarima u koje se razumijem.

Za istoriju.. Wink Ovo na slici je radar Švedskog Philipsa. Za JRM su kupljena 8 komada polovinom 70-tih
godina. Tad je kupljena prva verzija tog radara bez Extraktora. Kasnije početkom 80-tih iste će po ugovoru
modificirati proizvođač s čime mu je dodat Extraktor i komunikacijski deo da bi se uklopili u KIS Stina Jadran.
Stime su bili potpuno automatizirani i to su bili prvi radari u JRM koji su mogli automatski pratiti objekte i
slati ih u komunikacijske centre. Održavao ih je MEZ iz Splita. Niko ih nije prizvodio u Yugoslaviji kako se
vrti po nekim forumima.

U JRM su korišteni od polovine 70-tih godina pa do konačnog raspada JRM, otprilike 2007 godine.
Za vrijeme Balkanskog cunamija svih osam radara povučeni su nateritoriju Boke.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]  


* Antena KR 409 radara.jpg (122.19 KB, 703x368 - viewed 272 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #63 on: April 24, 2013, 06:10:27 pm »

 Wink

Švedski obalno osmatrački radar 9KR-409
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #64 on: April 24, 2013, 06:16:17 pm »

Jedan ljepi prikaz objekta Vela Glava.

Vela Glava ARK

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #65 on: April 24, 2013, 07:41:05 pm »


Da, na ovom linku dosta je napisano o ovom radaru. Vrijedi pogledati. Ima tu nešto i moji priloga iz
ranijeg perioda.
Evo i jedna sličica pokazvača radara 9KR-409, jednog od dva u kompletu. Inače kompletan radar
je bio instaliran u jednom vozilu na kojem je bila i antena istog. Ma odličan radar i lak i za posluživanje,
a i za prebacivanje na nove položaje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pokazivac 9KR-409 radara.JPG (112.67 KB, 1024x692 - viewed 250 times.)

* 9KR-409 spakovan za transport.JPG (126.08 KB, 1024x692 - viewed 253 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #66 on: April 25, 2013, 04:55:10 pm »

Da, na ovom linku dosta je napisano o ovom radaru. Vrijedi pogledati. Ima tu nešto i moji priloga iz
ranijeg perioda.
Evo i jedna sličica pokazvača radara 9KR-409, jednog od dva u kompletu. Inače kompletan radar
je bio instaliran u jednom vozilu na kojem je bila i antena istog. Ma odličan radar i lak i za posluživanje,
a i za prebacivanje na nove položaje.

Još jedna prekrasna sličica vozila sa KR radarom. U fazi maskiranja bojom.   Iza vozila vidi se
prikopčan agregat za autonomno napajanje strujom. Bilo je moguće napajanje iz agregata ili vanjskom strujom.
Jedan od bitnih stvari kod pozicioniranja i rasklapanja za rad je bilo uzemljenje kompletnog vozila i o tome se moralo
strogo voditi računa.
Inače većina radara u JRM su bila montirana u vozilima i pokretni. Po potrebi su mjenjali mjesta. To se kasnije pokazalo
vlo pametnim u ratnim uslovima. Zahvaljujući tome, kasnije za vrijeme NATO bombardovanja, sva je tehnika sklonjena
na vrijeme i unotač preciznim raketiranju radarski položaja na Obosniku i Crnom rtu ništa nije oštećeno

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Još bi nešto rekao o Falkonima (dva komada) u JRM. Nažalost nemam nikakvi slika. Vidim po raznim forumima vrte se
kojekakve priče, te kupila ih avijacija, pa poklonila Mornarici i td... Istina je sledeća.

Mornarica je kupila dva Falkon radara od Amerikanaca. Direktno ih je kupila i slala svoje ljudstvo iz MEZ-a u Splitu na
specijalizaciju, (Vili Kezić, Branko Tomić i Dragan Miletić). Amerikanci su Falkone isporučili i doveženi su u Split. Poslije
su odveženi na ispitivanje na Vidovu goru na Braču. Kod ispitivanja pokazali su se određeni nedostaci kod praćenja
niskoleteći aviona, kao i extrakcije objekata. Amerikanci su to preuzeli da otklone i to su radili u MEZ-u u Splitu.

Sa Falkonima je napravljen i još jedan propust sa naše strane. Kod izrade, naši nisu htjelu dati Amerikancima paket
softvera za Komunikaciju iz KIS Stine, tako da se Falkoni nisu mogli prikopčati na Stinu. Navodno kasnije će to naši
riješiti....  Tongue Malo sutra su riješili.

Falkon je bio instaliran u dva vozila i plus platforma na kojoj je bila antena. Dosta komplicirana mobilana varijanta.
Za vrijeme Balkanskog cunamija oba Falkona prebačena su za Boku. Kasniji godina nešto su radili, više mrljali, uvijek im
je falio neki andrak. Ko zna šta je sa njima sada. Negde čuče u ćošku Balkana... Roll Eyes


* Vozilo KR radara u fazi maskiranja.jpg (175.91 KB, 800x552 - viewed 267 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #67 on: April 26, 2013, 10:06:18 am »

Evo malo da objasnimo i pojam VOJIN. Jes da to ne pripada u pravom smislu ovoj temi, ali očito da se u nekom smislu
provlači kroz istu.

VOJIN je skraćenica od naziva Vazdušno Osmatranje Javljanje i Navođenje. To je služba koja je u organizacijskom smislu pripadala Protu vazdušnoj odbrani, tj. u užem smislu Aviaciji. Kao takvu na području Vojno pomorskog vojišta
imala je određena radarska čvorišta na kojima su prikupljani podaci o vazdušnpj situaciji u određenim sektorima. Dotična čvorišta je
posluživalo ljudstvo koje je pripadalo avijaciji - plavci.
U tom smislu nikakvi ingerencija nije imala Mornarica nad tim čvorištima iako su bila na teritoriji koja je bila pod VPO. U nekim
slučajevima na istom Radarskom čvorištu su bila i srestva Mornarice, kao i srestva VOJIN-a. To je bi slučaj na Obosniku, kako reče moj kolega Ćop i na Monte kope, a vjerovatno i na još nekim.
.....................
Nešto malo podrobnijih informacija od boljih znalaca, iz oblasti VOJIN-a, kojima je to bila struka. Tekst i slike sam
pozajmio sa nevedenog izvora i ovim putem se zahvaljujem...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kodna mreza ima zadatak da olaksa odredjivanje geografske pozicije ciljeva, a ucrtava se na osnovu geografskih koordinata (meridijana i paralela) Velicina osnovnog kvadrata obuhvata 1,5 stepen geografske duzine i 1 stepen geografske sirine. Osnovni kvadrat u kodnoj mrezi VOJIN dalje se deli kao na slici:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovakva podela osnovnih kvadrata omogucava odredjivanje pozicije cilja sa tacnoscu oko 2-4km. Postoji i tacnija kodna mreza VOJIN ( do2km tacnosti), ali se u praksi ne koristi, jer zahteva podatak od 4 broja sto usporava rad posluzioca. Praksa je pokazala da podatak od 3 broja sasvim zadovoljava potrebe tacnosto odredjivanja pozicije.

U JR Mornarici koristio se podatak sa 4 broja što je preciznije, a moglo se jer je bilo dovoljno vremena i nije tolika frka kao kod praćenja vadušne situacije.

Prema gornjoj slici pozicija crvene tacke je KI133, a pozicija plave tacke je KI972. Cita se...kosovo- istra, jedan, tri, tri. Odnosno, kosovo-istra devet, sedam, dva.

Karta sa koordinatnom mrezom VOJIN

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor:   mycity ..zahvaljujem.


* Planseta VOJIN-a sa kodnom mrežom.jpg (235.38 KB, 742x623 - viewed 228 times.)

* Kodna mreža.JPG (75.89 KB, 1080x1012 - viewed 151 times.)

* Kodirana karta za pracenje vaz. situacije.jpg (181.85 KB, 1023x682 - viewed 209 times.)
« Last Edit: April 26, 2013, 10:14:09 am by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #68 on: April 26, 2013, 10:19:11 am »

Pixx... Angry

Iako vodim ovu temu, mrzim je, jer sam usamljen na njoj. Nema pitanja, nema polemike.
Jeb.... pravilo takvu temu... Tongue
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #69 on: April 26, 2013, 11:21:06 am »


Još bi nešto rekao o Falkonima (dva komada) u JRM. Nažalost nemam nikakvi slika. Vidim po raznim forumima vrte se
kojekakve priče, te kupila ih avijacija, pa poklonila Mornarici i td... Istina je sledeća.

Mornarica je kupila dva Falkon radara od Amerikanaca. Direktno ih je kupila i slala svoje ljudstvo iz MEZ-a u Splitu na
specijalizaciju, (Vili Kezić, Branko Tomić i Dragan Miletić). Amerikanci su Falkone isporučili i doveženi su u Split. Poslije
su odveženi na ispitivanje na Vidovu goru na Braču. Kod ispitivanja pokazali su se određeni nedostaci kod praćenja
niskoleteći aviona, kao i extrakcije objekata. Amerikanci su to preuzeli da otklone i to su radili u MEZ-u u Splitu.

Ovako je otprilike izgledala antena radara Falkon... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Antena Falkona 1.JPG (14.55 KB, 446x272 - viewed 686 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #70 on: April 26, 2013, 01:25:42 pm »

Stranče, tema ti je OK, ali za postavljat pitanja treba barem koliko - toliko znati ovu tematiku. Sada se pomalo upoznajem, u ono vrijeme to nije bio moj posao, imao sam poverenje u saradnike.
Kad si radio na Baklanu na TČ, ja nikad nisam razmišljao, več sam bio siguran, da nas pravilno usmjeravaš, da je radar ispravan.... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #71 on: April 26, 2013, 03:04:51 pm »

Stranče, tema ti je OK, ali za postavljat pitanja treba barem koliko - toliko znati ovu tematiku. Sada se pomalo upoznajem, u ono vrijeme to nije bio moj posao, imao sam poverenje u saradnike.
Kad si radio na Baklanu na TČ, ja nikad nisam razmišljao, več sam bio siguran, da nas pravilno usmjeravaš, da je radar ispravan.... Wink

Hvala stranče, prijatelju. Ma znam ja, da je tema teška i za mnoge neatraktivna, ali šta da mu radim.
Nije sve u Mornarici bilo, sunce, more i gitare.  Grin
Bojim se da će kako odmičem, biti još ozbiljnija i odurna, pogotovu ako počnem sa KIS-om.... Wink
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #72 on: April 26, 2013, 03:55:04 pm »

Stranče, tema ti je OK, ali za postavljat pitanja treba barem koliko - toliko znati ovu tematiku. Sada se pomalo upoznajem, u ono vrijeme to nije bio moj posao, imao sam poverenje u saradnike.
Kad si radio na Baklanu na TČ, ja nikad nisam razmišljao, več sam bio siguran, da nas pravilno usmjeravaš, da je radar ispravan.... Wink

Hvala stranče, prijatelju. Ma znam ja, da je tema teška i za mnoge neatraktivna, ali šta da mu radim.
Nije sve u Mornarici bilo, sunce, more i gitare.  Grin
Bojim se da će kako odmičem, biti još ozbiljnija i odurna, pogotovu ako počnem sa KIS-om.... Wink

Neka samo ti nastavi. Neka ostane zapisano, da nismo bili "Rambo-vojnici" sposobni za sve. Svatko je imao svoje zaduženje, koje je morao poznavati detaljno, a biti upoznat i djelomično obućen za dužnosti s kojima smo se "preklapali" na brodovima....
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #73 on: April 26, 2013, 05:37:44 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* orost.jpg (578.91 KB, 1280x764 - viewed 334 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #74 on: April 26, 2013, 05:45:27 pm »


Iskreno rečeno, ja nisam ni znao za OROSTe, mi smo plovili, navigavali, plašeći italijanske pescatore. Pescatori su upravo ribari, ne mislim na Persanovu neumesnu šalu pred bitkom kod Visa.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 24 queries.