PALUBA
March 29, 2024, 10:25:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: OROSt-i i Obalska služba osmatranja i javljanja (OSOJ) u JRM  (Read 242315 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #75 on: April 26, 2013, 05:49:34 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


 

"Sole...", odlicno. Nego nemoj mi sjeci tekstualni deo. Mozda ima nesto vazno, bar za nekog,
sto je otsjeceno...
Na slici je inace radar KR-409. Starjesina nesto prcka na prikljucku za napajanje ili komunikaciju.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #76 on: April 26, 2013, 06:00:30 pm »

Nažalost tako sam dobio, evo još malo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* orost2.jpg (549.85 KB, 800x1075 - viewed 232 times.)

* orost3.jpg (550.8 KB, 768x976 - viewed 237 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #77 on: April 26, 2013, 06:07:14 pm »


Iskreno rečeno, ja nisam ni znao za OROSTe, mi smo plovili, navigavali, plašeći italijanske pescatore. Pescatori su upravo ribari, ne mislim na Persanovu neumesnu šalu pred bitkom kod Visa.

Ma bio je na brodu u najmanju ruku komadant koji je znao i imao raspolozivu dokumentaciju za stupiti
u kontakt sa najblizim OROST-om ako je trebalo. Medjutim u principu brod je uglavnom imao vezu sa
nadleznom komandom i to je sve. Ali da je bilo, stani, pani, u slucaju nedaj boze i te kako bi ako nista
kontaktiralo se sa najblizim raspolozivim radarskim cvoristem.... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #78 on: April 26, 2013, 06:13:28 pm »

Nažalost tako sam dobio, evo još malo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Uh, prekrasni prizori. Bogami ovo su stare slike, sigurno sa samih pocetaka OROST sluzbe.
Na prvoj slici, po svoj prilici bi trebala biti antena od "CR" radara. Ali ipak nisam sto-posto
siguran, jeb... pravilo godine.  Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Malo sam izvukao sliku, vredi za ovako nešto se potruditi.... Cheesy


* Kraj antene.jpg (214.9 KB, 611x567 - viewed 172 times.)
« Last Edit: April 26, 2013, 06:23:35 pm by ORIĆAREB » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #79 on: April 26, 2013, 06:22:42 pm »

Malo bolje ove sličice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* orost4.jpg (435.77 KB, 900x907 - viewed 169 times.)

* orost5.jpg (125.42 KB, 584x526 - viewed 155 times.)

* orost6.jpg (432.29 KB, 940x900 - viewed 123 times.)

* orost7.jpg (261.12 KB, 600x678 - viewed 100 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #80 on: April 26, 2013, 06:24:53 pm »

Malo bolje ove sličice.
poz.

Super..... marinero
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #81 on: April 26, 2013, 07:04:20 pm »

Da li je i sustav hidroakustičkih plutača sa pripadajućim prijamnim stanicama bio dio OSOJ-a ili na drugi način povezan sa njime?

Kolega Plavnik je već nešto pisao o sustavu hidroakustičkih plutača MG-609 u temi o RTOP klase "Helsinki" HRM.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #82 on: April 26, 2013, 07:08:27 pm »

Da li je i sustav hidroakustičkih plutača sa pripadajućim prijamnim stanicama bio dio OSOJ-a ili na drugi način povezan sa njime?

Kolega Plavnik je već nešto pisao o sustavu hidroakustičkih plutača MG-609 u temi o RTOP klase "Helsinki" HRM.

JOK.... pilot
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #83 on: April 26, 2013, 07:14:43 pm »

Da li je i sustav hidroakustičkih plutača sa pripadajućim prijamnim stanicama bio dio OSOJ-a ili na drugi način povezan sa njime?

Kolega Plavnik je već nešto pisao o sustavu hidroakustičkih plutača MG-609 u temi o RTOP klase "Helsinki" HRM.

JOK.... pilot

Dobor je, osta san živ.  laugh

Možda je mali off , ali u čijoj je nadležnosti bio dotični sustav, odnosno pod kojom postrojbom ili ustanovom JRM je bio?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #84 on: April 26, 2013, 07:28:44 pm »

Da li je i sustav hidroakustičkih plutača sa pripadajućim prijamnim stanicama bio dio OSOJ-a ili na drugi način povezan sa njime?

Kolega Plavnik je već nešto pisao o sustavu hidroakustičkih plutača MG-609 u temi o RTOP klase "Helsinki" HRM.

JOK.... pilot

Dobor je, osta san živ.  laugh

Možda je mali off , ali u čijoj je nadležnosti bio dotični sustav, odnosno pod kojom postrojbom ili ustanovom JRM je bio?
Stvarno neznam "leute". Samo znam da je tamo bila neka obalska baterija. Kako je to bilo organizirano, neznam.
Moram priznati da sam i ja za to nadgledanje prvi put doznao ovde na Palubi. Možda "Plavnik" da odgovor, ako
posjeti ovu temu... Wink
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #85 on: April 26, 2013, 09:12:18 pm »


Iskreno rečeno, ja nisam ni znao za OROSTe, mi smo plovili, navigavali, plašeći italijanske pescatore. Pescatori su upravo ribari, ne mislim na Persanovu neumesnu šalu pred bitkom kod Visa.

Ma bio je na brodu u najmanju ruku komadant koji je znao i imao raspolozivu dokumentaciju za stupiti
u kontakt sa najblizim OROST-om ako je trebalo. Medjutim u principu brod je uglavnom imao vezu sa
nadleznom komandom i to je sve. Ali da je bilo, stani, pani, u slucaju nedaj boze i te kako bi ako nista
kontaktiralo se sa najblizim raspolozivim radarskim cvoristem.... Wink

Postojala je obaveza javljanja OROST-ima ali se nije bas striktno postivala.
Uvjezbavali su se prolazi kroz zonu OROST-a i zonu obalne baterije, takodje. Koristio se slican princip javljanja poput plansete za pracenje situacije, javljalo se kojim ce kvadratima proci brod da se ne bi otvrala vatra na njega.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #86 on: April 26, 2013, 09:25:46 pm »


Iskreno rečeno, ja nisam ni znao za OROSTe, mi smo plovili, navigavali, plašeći italijanske pescatore. Pescatori su upravo ribari, ne mislim na Persanovu neumesnu šalu pred bitkom kod Visa.

Ma bio je na brodu u najmanju ruku komadant koji je znao i imao raspolozivu dokumentaciju za stupiti
u kontakt sa najblizim OROST-om ako je trebalo. Medjutim u principu brod je uglavnom imao vezu sa
nadleznom komandom i to je sve. Ali da je bilo, stani, pani, u slucaju nedaj boze i te kako bi ako nista
kontaktiralo se sa najblizim raspolozivim radarskim cvoristem.... Wink

Postojala je obaveza javljanja OROST-ima ali se nije bas striktno postivala.
Uvjezbavali su se prolazi kroz zonu OROST-a i zonu obalne baterije, takodje. Koristio se slican princip javljanja poput plansete za pracenje situacije, javljalo se kojim ce kvadratima proci brod da se ne bi otvrala vatra na njega.
Ma bravo "Istrija...". Kockica po kockica i eto nam pravog mozaika... Wink Oduševljen sam kad svak ponešto doda.
E, to je onda prava tema... Cheesy
Logged
jasam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


hvali more drzi se kraja


« Reply #87 on: April 26, 2013, 09:40:56 pm »

Ovo gore prikazano naslikama jeste radar CR-103,ali neznam na kom položaju.Što se tiče rada OROST-a u našem opisu posla bila je i saradnja sa minopolagačima i više puta sam učestvovao u vežbama navođenja polaganja mina na pulskom akvatorijumu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #88 on: April 26, 2013, 09:46:11 pm »

Ovo gore prikazano naslikama jeste radar CR-103,ali neznam na kom položaju.Što se tiče rada OROST-a u našem opisu posla bila je i saradnja sa minopolagačima i više puta sam učestvovao u vežbama navođenja polaganja mina na pulskom akvatorijumu.
Ma bravo , klaso. 
Znači nismo još za baciti. Mnogo mi znače tvoje potvrde i podrška.
Naročito kad ne zabušavaš... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #89 on: April 28, 2013, 09:25:53 am »

Malo da se osvrnemo i na Radarsko čvorište na otoku Brijunima.

Radarska stanica je bila instalirana na najvišem vrhu Brijuna, negde oko 55 m nadmorske visine, na V. straži.
Odnosno u okviru utvrđenja Tegetoff.
Sredinom 60-tih godina tu je bila instalirana DECCA radar, klasični navigacijski, tip radara koji se inače koristio
na brodovima. Ali to je bilo dovoljno za nadgledanje Brijunskog akvatorija. Na samom tom čvorištu, bila je kompletna
posada stanice, radaristi, signalisti, vezisti, čak i uspostavljeni Operativni centar za Brijune.

Neznam do kada je taj OROST egzistirao i da li je kasnije šta od tehnike mjenjano. Možda će moći šta da kaže i
moj drug Ćopić, koji je dugo godina bio u Pulskom OSOJ-u.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* brijuni-mapa 4.JPG (230.25 KB, 980x1263 - viewed 134 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.