PALUBA
March 29, 2024, 02:18:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: OROSt-i i Obalska služba osmatranja i javljanja (OSOJ) u JRM  (Read 242325 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #120 on: April 30, 2013, 07:54:09 pm »

Na Premudi se nalaze ostaci nečega, dali je ovo bio OROSt ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.

To će mo po svoj prilici morati ptičekati da se pojavi moj kolega "jasam" (Ćopić). On je bio u Pulskom
OSOJ-u, pa će nam možda on šta pridodati. Ili neko drugi ko zna... Wink

(mali offf.... Daj kolega "....posedojne", oglasi se, matere ti... Angry )
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #121 on: May 01, 2013, 09:42:35 am »

Na Premudi se nalaze ostaci nečega, dali je ovo bio OROSt ?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.

Nažalost, sa vrlo malo informacija raspolažemo o eventualnom Radarskom čvorištu na Premudi. Postojanje
istog nagovjestio nam je naš član "Jasam". Međutim ni on nikad nije bio na tom OROST-u.

Malo sam lunjao po Premudi virtuelno i po svoj prilici bi eventualno takvo što moglo biti jedino na ovom mjestu.
To cijenim po izdvojenosti, po komunikaciji koja obično se završava u ništa, ali i po nekim objektima, već
viđenim i na drugim čvorištima.

A možda i griješim, mošta su ovo tek neke seoske štale... Grin

U svakom slušaju evo te moje pretpostavke.. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Premuda 1.JPG (34.3 KB, 648x476 - viewed 288 times.)

* Premuda 2.jpg (193.01 KB, 625x457 - viewed 284 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #122 on: May 01, 2013, 11:21:58 am »

Ako odeš na GE, naći ćeš tamo još pokoju sličicu, mislim da sam ih stavljao na temi "Šta je ostalo..."
Još malo sjevernije su ostaci OB, i zgrade za smještaj ljudstva.

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #123 on: May 01, 2013, 09:12:04 pm »

Centar OSOJ-a Pula bio je smješten u zgradi u gradu, na samoj obali - rivi, kako se i vidi iz priloženi slika. U
označavanju lokacije centra pomogao mi je i moj drugar zas Ćopić, koji je i godinama radio upravo u tome centru.
Možda će i on omati šta dodati ovom mom tekstu...

Evo i opisa sastava i formacije 5 čete OSOJ-a U 5VPS Pula , koji mi je dostavio moj kolega
Jovanović Miloš koji je u navedeno doba bio Komandir čete o kojoj pričamo.
Zahvaljujem se Milošu i nadam se da će se i pojaviti na Palubi da nas obogati svojim sjećanjima…


1988 god. pa do Balkanskog cunamija 5. ceta OSOJ-a u Puli imala je sledece formacijsko stanje:
 
Komandir čete – pbb Jovanović Miloš.
Tehnnički referent - zadnji je bio kapetan Dejanović Nebojša .  Zamenio ga je nakratko Mihajlović - ime mu se ne sećam. Bio je samo na papiru jer je otišao po vezi u Kragujevac. Referent opštih poslova - Drgan Milosavljević - do kraja OK
 
1. vod - Centar OSOJ-a -(2 odeljenja) - odeljenje automatike (čitaj KIS STINA S koja je trebala da bude u komandi 5 VPO ali je bila u MEZ-u i umesto nje je bila stina R koja je trebala da bude ugrađena u VPU Mali Lošinj - ali je bila ugrađena u komandi 5 VPS - Pula) i odeljenje veze. U ratu je postojalo i RR odeljenje iz rezervnog sastava . Komandir voda pf  Karan Zeljko, operater na stini: - ujedno i komandiri odeljenja Copic Vlado, Drandic Stanko, komandir odeljenja radio veze u vodu bio je Cvetko Danijel, a zamenik Kraljic Vlado.
 
2. vod - Pokretni OROST - (2 odeljenja) 1 - odeljenje - radarsko (radar KR409), 2. odeljenje radio veze, 3 odeljenje RR u ratu isto
kao i 1 vod. Komandiri su se smenjivali, pa sam čak imao i potporučnika veze (KOV sa kojim nisu znali u VPO šta da rade pa ga dali
meni) Od pomorskih oficira bili su pf  Vuković Nikola. Zadnji komandir radarskog - 1 odeljenja bio je vodnik Velkov Vasil  sa torpednih čamaca, a komandir 2 odeljenja - veze Siljan Milorad . Na zadatke su uvek slali mene na radar i Ćopu na Stini kao garanciju da će
to da radi. A ostali su lelemudali i dobijali radarske dodatke.
 
3 vod - Orost Lošinj. Imao je u formaciji 2 odeljenja. 1 odeljenje automatike (koje nikada nije zaživelo jer je STINA R umesto na Lošinju bila u Puli) i odeljenje veze. U ratu je postojao vod iz rezerve sa pokretnim orostom i radarom na kamionu koji se koristio u miru - bio je pored stacionarnog radara na položaju kao rezerva. Oba radara su bila tipa DECCA. Od starešina su radili Marjan Filipan i Ljubičić Ante. Obadvojica korektni.
 
4 vod - Orost Savudrija - isti kao i Mali Lošinj. Od starešina su bili Kozlović Sergej i Mijatov Joca.
 
5. odeljenje Brijuni sa stacionarnim radarom DECCA - koje je kontrolisalo akvatoriju otočja. Od starešina je bio Nakić Mate i Desimir Arnautović. Odeljenje je ugašeno 1990 kada su Brioni predati na upravu civilnim strukturama.
 

U ratu su se dodavali pokretni orosti na 2, 3, 4 vod iz sastava rezerve. Svi su imali isti sastav 1 radarsko, 2 veza (radio) 3. veza RR, 4 pozadinsko
 
Od uređaja - svi su prebačeni u Boku 1991 god.osim radara iz sastava 2 voda (OAR koji je isečen u delove pre ukrcanja na brodove kao neupotrebljiv) Zbog nebrige mojih prethodnika radar nije kondicioniran - čitaj nije paljen pa su magnetroni otišli u aut.. Domet mu je bio jednu milju kada smo ga palili na Muzilu u oktobru 1991 kada je crkao KR koji je prebačen u kompletu u 9 četu OSOJ-a - Kumbor gde je rasčupan sa alatima i pripadajućim sredstvima. Završio je na Crnom Rtu gde je radio kada sam ja otišao 1995 u penziju.



 
« Last Edit: May 02, 2013, 06:45:08 am by Rade » Logged
jasam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 26


hvali more drzi se kraja


« Reply #124 on: May 01, 2013, 10:51:54 pm »

Orost je postojao na Premudi kada sam ja bio mlad starešina,ali kad je tačno ,ukinut neznam.Radar jr bio SG-6b a elektroničar je bio Stepanović Radmilo.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #125 on: May 02, 2013, 06:35:13 am »

Orost je postojao na Premudi kada sam ja bio mlad starešina,ali kad je tačno ,ukinut neznam.Radar jr bio SG-6b a elektroničar je bio Stepanović Radmilo.

Fenomenalno. Ipak smo došli to konkretne situacije. Znači Radarsko čvorište na Premudi postojalo je sredinom 60-tih godina,
ali je u nekom narednom peruodu ukinuto. Očito zadnju deceniju postojanja JRM to čvorište nije egzistiraloWink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #126 on: May 02, 2013, 04:18:09 pm »

Centar OSOJ-a Pula bio je smješten u zgradi u gradu, na samoj obali - rivi, kako se i vidi iz priloženi slika. U
označavanju lokacije centra pomogao mi je i moj drugar zas Ćopić, koji je i godinama radio upravo u tome centru.
Možda će i on omati šta dodati ovom mom tekstu...

Evo i opisa sastava i formacije 5 čete OSOJ-a U 5VPS Pula , koji mi je dostavio moj kolega
Jovanović Miloš koji je u navedeno doba bio Komandir čete o kojoj pričamo.
Zahvaljujem se Milošu i nadam se da će se i pojaviti na Palubi da nas obogati svojim sjećanjima…


1988 god. pa do Balkanskog cunamija 5. ceta OSOJ-a u Puli imala je sledece formacijsko stanje:
 
Komandir čete – pbb Jovanović Miloš.
Tehnnički referent - zadnji je bio kapetan Dejanović Nebojša .  Zamenio ga je nakratko Mihajlović - ime mu se ne sećam. Bio je samo na papiru jer je otišao po vezi u Kragujevac. Referent opštih poslova - Drgan Milosavljević - do kraja OK

Zaboravili smo još jedno ime u sastavu, 5 čete OSOJ-a U 5VPS Pula.
Maružin Mirko - rukovaoc RR opremom. Evo ga da se zna za istoriju.... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #127 on: May 02, 2013, 04:43:06 pm »

Idemo dalje... Grin

Jedan od OROST-a u 5VPS Pula bio je u doba JRM i OROST na Malom Lošinju. Koliko se sjećam tu je i moj kolega
Ćopić započeo karijeru. Ja na Brione - Teget, on na M.Lišinj - na Tovara.. Grin

Naime tako se zove brdo gde je bilo pozicionirano Radarsko čvorište. Zadnji decenija pred Balkanski cunami na ovom
čvorištu su bila dva DECCA radara za osmatranje. Jedan je bio stacionaran, a drugi u vozilu, pokretan. U normalnim
okolnostima, osmatralo se sa obadva ravnopravno.

Evo nekoliko slika pozicije ovoga čvorišta. Vjerujem da ima i neko ko ima po koju sličicu o ovom čvorištu, pa
neka, blago nama, ponešto i priloži.... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Moram i sam priznati da dosta toga sam naučio kroz ovu temu. Bar što se tiče konkretnih stvari.  Prije sam bio
samo načelno upoznat. I tema, na moje čuđenje, izgleda da, do sada, napreduje dosta pristojno.... Cheesy
O lociranju ovoga čvorišta dosta mi je pomogao naš novi - stari član "misaub", zahvaljujem mu...


* JRM OROST na m. losinju.jpg (128.28 KB, 750x578 - viewed 331 times.)

* Brdo Tovar sa polozajem OROST-a.jpg (62.86 KB, 750x442 - viewed 287 times.)

* Pozicija radara.jpg (216.8 KB, 750x504 - viewed 272 times.)

* Smjestaj ljudstva OROST-a.jpg (210.58 KB, 750x512 - viewed 160 times.)
« Last Edit: May 02, 2013, 04:49:57 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #128 on: May 02, 2013, 07:29:56 pm »

Ma gde je sad onaj naš kolega "maxo". Nigde ga nema u zadnje vrijeme.
A toliko je imao slika iz M.Lošinja. "maxo", javi se.... Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #129 on: May 03, 2013, 10:58:26 am »

Ma gde je sad onaj naš kolega "maxo". Nigde ga nema u zadnje vrijeme.
A toliko je imao slika iz M.Lošinja. "maxo", javi se.... Grin

Bio naš "maxo", pogledao i otišao. Vjerovatno duboko razmišlja.... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo šta je kolega "maxo" već ranije rekao o Tovaru na ovom mjestu.

"Vojarna TOVAR, fotografirano sa vrha Utvrde inače sami objekt JNA je napravljen na umjetnoj utvrdi koje su napravili Austrijanci a nastavili Talijani ima oko 10 katova, ja sam bio do 6 kata ali je ostalo poplavljeno. Ispod same utvrde u uvali Mali Lošinj na cesti nalaze se manji ojekti koje je napravila JNA".

O radarskom čvorištu:  Wink

"Na mjestu gdje je bio radar JRM još uvijek se nalazi radarska postaja HRM,imaju dva radara GEM i DECCA radi se o dosta širokom objektu pa je krug oko same radarske postaje okružen žicom".

Zahvaljujem kolega "maxo"... laugh


* Tovar .jpg (162.27 KB, 700x525 - viewed 171 times.)
« Last Edit: May 03, 2013, 11:03:43 am by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #130 on: May 03, 2013, 08:46:02 pm »

Malo da prekinemo ovu monotoniju... Grin

Jedan od najčešćih radara koji se koristio u JRM kako na brodovima tako i na OROST-ima od samog početka
uspostavljanja osmatranja u Mornarici, je Britanski radar Decca 1216 i 1226. To su u suštini navigacijski radari
koji su više primjereni korištenju na brodovima.

Ali u nedostatku osmatrački radara, koji su inače adekvatni za upotrebu na OROST-ima donro su služili i ovi
navigacijski radari.

Nažalost momentalno nemam nijednu sliku navedenih tipova radara, ali kao ilustraciju prilažem jednu malo stariju
seriju, ali dosta dobro ilustruje Decca tip radara iz raniji epoha.... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Decca radar.JPG (298.96 KB, 800x566 - viewed 149 times.)
« Last Edit: May 03, 2013, 08:54:57 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #131 on: May 04, 2013, 04:50:11 pm »

Malo da prekinemo ovu monotoniju... Grin

Jedan od najčešćih radara koji se koristio u JRM kako na brodovima tako i na OROST-ima od samog početka
uspostavljanja osmatranja u Mornarici, je Britanski radar Decca 1216 i 1226. To su u suštini navigacijski radari
koji su više primjereni korištenju na brodovima.

Evo još malo ilustracija radara Decca....  Wink Ubi se tražeći i jedva iskopa jedan prizor sa VPBR-a i jedan sa Graničara.
Za nevjerovati da je tako teško naći bilo kakav prikaz radara, a bila ih je puna JRM. Prevrnuo sam p'o Palube.. Roll Eyes

Ali može poslužiti i za oplemenjenje ove teme.. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Decca radar 1226 .jpg (47.05 KB, 600x450 - viewed 136 times.)

* Za ekranom Decca radara.jpg (137.98 KB, 624x673 - viewed 182 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #132 on: May 04, 2013, 09:58:44 pm »

Malo da prekinemo ovu monotoniju... Grin

Jedan od najčešćih radara koji se koristio u JRM kako na brodovima tako i na OROST-ima od samog početka
uspostavljanja osmatranja u Mornarici, je Britanski radar Decca 1216 i 1226. To su u suštini navigacijski radari
koji su više primjereni korištenju na brodovima.
Evo još malo ilustracija radara Decca....  Wink Ubi se tražeći i jedva iskopa jedan prizor sa VPBR-a i jedan sa Graničara.
Za nevjerovati da je tako teško naći bilo kakav prikaz radara, a bila ih je puna JRM. Prevrnuo sam p'o Palube.. Roll Eyes
Ali može poslužiti i za oplemenjenje ove teme.. Wink
Zaboravih naglasiti, da ovaj tip radara, iz ranijih perioda imaju tzv. "sirovu radarsku sliku". Dugo godina sam radio sa takvim
radarima. I s vremenom čovjek se navikne, a posebno na jednom stalnom prostoru, tako da u svako vrijeme je u stanju
napraviti pravu procjenu situacije.
Zadnje generacije radara sve više koriste tzv. "sintetičku sliku" ili drugi tip prikaza, "digitalnu". Nažalost moram priznati da
mi se puno više sviđa "sirovi prikaz".
Sintetiška i Digitalna obrada je prepuštena samom uređaju na obradu i tu operateri kod definisanja radara , ukoliko nemaju
iskustva, vrlo lako fulaju. Ali šta da mu radimo, savremena tehnika sve više ide za potpunom automatizacijom, a stime
i potrebnim oblikom komunikacija prema sabirno - kontrolnom centru.... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #133 on: May 05, 2013, 09:40:17 am »

Zaboravih naglasiti, da ovaj tip radara, iz ranijih perioda imaju tzv. "sirovu radarsku sliku". Dugo godina sam radio sa takvim
radarima. I s vremenom čovjek se navikne, a posebno na jednom stalnom prostoru, tako da u svako vrijeme je u stanju
napraviti pravu procjenu situacije.
Zadnje generacije radara sve više koriste tzv. "sintetičku sliku" ili drugi tip prikaza, "digitalnu". Nažalost moram priznati da
mi se puno više sviđa "sirovi prikaz".
Sintetiška i Digitalna obrada je prepuštena samom uređaju na obradu i tu operateri kod definisanja radara , ukoliko nemaju
iskustva, vrlo lako fulaju. Ali šta da mu radimo, savremena tehnika sve više ide za potpunom automatizacijom, a stime
i potrebnim oblikom komunikacija prema sabirno - kontrolnom centru.... Wink

Malo za neupućene dva prikaza radarske slike. Čisto da se dobije prestava. Prikazivanje je tzv. PPI tipa, skraćeno, panoramsko.
Slika može biti plava, narandžasta, zelena, što ovisi o tipu katodne cijevi, tj, njenom premazu. Lično meni je najugodniji zeleni
prikaz. Uglavnom se koristi prikazivanje gde je u centru ekrana samo Radarsko čvorište koje i vrši osmatranje. To je takozvana
relativno stabilizirana slika.

Slike prikazuju prizor sirove slike u koju je umetnuta i sintetička i druga je digitalizirana sa markerima daljine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Žao mi je, nisam uspio prvu sliku prenijeti sa simulacijom okretanja vremensle baze, da se dobije stvarni prirodni
prikaz, slika je prelazila veličinu fajla za uklopiti na forum... :'(


* PPI-Prikaz radarske slike.png (92.29 KB, 750x703 - viewed 182 times.)

* PPI-prikaz sa markerima daljine.jpg (127.35 KB, 750x750 - viewed 144 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #134 on: May 05, 2013, 02:30:19 pm »

Ćiro."Lično meni je najugodniji zeleni prikaz."

Ne možeš ti od ekrana Baklana! Wink
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.