PALUBA
March 28, 2024, 03:39:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: OROSt-i i Obalska služba osmatranja i javljanja (OSOJ) u JRM  (Read 242235 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #135 on: May 05, 2013, 04:02:50 pm »

Ćiro."Lično meni je najugodniji zeleni prikaz."

Ne možeš ti od ekrana Baklana! Wink

Biranje boje ekrana, naravno od strane proizvođača, je stvar višegodišnjeg iskustva ljudstva koje je boravilo na radaraima.
To je prvenstveno psiho - mrdecinski pristup. Mora se naći kompromis da bi se ljudstvo koje promatra sliku najmanje umaralo
i time bilo pažljivije te duže izdržalo koncentrisano za ekranom.
Želena boja prirodno najmanje umara, ali nažalost mora se voditi računa kod sirove slike o još jednoj stvari, a to je
perzistencija ekrana.
To je mogućnost što dužeg zadržavanja odraza slike na ekranu i poslije njenog gašenja. Naprimjer, narandžasta slika  (crno-bijela)
na Švedskim konzolama u stanju su ostati i pola minuta na ekranu poslije gašenja sistema.
U principu su to sve stvari kompromisa da bi se postigla tražena zamisao.... marinero
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #136 on: May 06, 2013, 10:10:31 am »

I napokon da pokušamo da zaokružimo sa Radarskim čvorištima u 5VPS pula u doba JRM.

Najseverniji OROST na Jadranskom vojištu bio je u mjestu Savudrija. Tu je po nekim saznanjima bilo
stacionirano i VOJN čvorište. 

Čvorište u Savudriji pominje se još od najraniji dana uspostave Jugoslovenskr Ratne Mornarice. U početnim
danima svoga postojanja služila je kao signalna stanica. Uspostavljena je na nekom bivšem grofovskom
imanju. Nadmorske je visine svega oko 20 metara i vrlo nepovoljna za osmatranje. To je malte ne, visina
pristojnog jarbola većeg broda.

Po sjećanjima komandira čete OSOJ-a u 5 VPS, na Radarskoj stinici Savudrija bila su zadnji decenija, do
Balkanskog cunamija instalirane dve Decce, radari, jedna stacionarna i jedna mobilna.

Mislim da su one dosta dobro odrađivale posao, jer se radi o navigacijskim radarima, sa dobrom rezolucijom,
a samo područje osmatranja je bilo dosta usko prema Italiji.

Evo nekoliko slika, u prostornom smislu, OROST-a Savudrija za vrijeme JRM u bivšoj Jugoslaviji... 

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* OROST Savudrija 1.jpg (139.99 KB, 800x498 - viewed 292 times.)

* OROST Savudrija 2.JPG (201.05 KB, 800x534 - viewed 231 times.)

* OROST Savudrija 3.JPG (261.22 KB, 800x479 - viewed 267 times.)
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #137 on: May 06, 2013, 12:06:31 pm »

Nedavno sam razgovarao sa svojim susjedom koji je 1974. godine bio u vojsci i najveći dio vremena proveo je na Savudriji.
Prema njemu na Savudriji nalazili su se i "prisluškivači". Što je to nije znao objasniti ali kaže da su to bili neki koji su prisluškivali talijanske veze. Moj susjed je inače tamo bio kao osiguranje i kako kaže bio je uglavnom na kapiji.
Po svoj prilici radilo se o pripadnicima Centra EI i PED (elektronsko izviđanje i protuelektronsko djelovanje). Bilo bi zanimljivo ako netko nešto zna o ovome jer možda ih je bilo i na drugim radarskim čvorištima.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #138 on: May 06, 2013, 12:36:05 pm »

Nedavno sam razgovarao sa svojim susjedom koji je 1974. godine bio u vojsci i najveći dio vremena proveo je na Savudriji.
Prema njemu na Savudriji nalazili su se i "prisluškivači". Što je to nije znao objasniti ali kaže da su to bili neki koji su prisluškivali talijanske veze. Moj susjed je inače tamo bio kao osiguranje i kako kaže bio je uglavnom na kapiji.
Po svoj prilici radilo se o pripadnicima Centra EI i PED (elektronsko izviđanje i protuelektronsko djelovanje). Bilo bi zanimljivo ako netko nešto zna o ovome jer možda ih je bilo i na drugim radarskim čvorištima.

Hvala kolega "Plavnik". Složio bi se s tobom. Vjerovatno se radilo o pripadnicima Centra EI i PED (elektronsko izviđanje i protuelektronsko djelovanje). Možda nam nešto više kažu nekadašnji pripadnici čete OSOJ-a 5VPS, ako se pojave.... Wink
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #139 on: May 06, 2013, 06:45:38 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* savudrija.JPG (57.97 KB, 1120x649 - viewed 203 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #140 on: May 06, 2013, 07:00:54 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Da, očito po ovim satelitskom snimcima, koji su novijeg datuma, ovo bi bili ostaci
OROST infrastrukture. Po svoj prilici, novonastale države više, čini mi se, ne koriste ovu
poziciju za osmatranje.... Cool
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #141 on: May 06, 2013, 07:04:37 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Da, očito po ovim satelitskom snimcima, koji su novijeg datuma, ovo bi bili ostaci
OROST infrastrukture. Po svoj prilici, novonastale države više, čini mi se, ne koriste ovu
poziciju za osmatranje.... Cool

 Wink  Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* savudrija2.JPG (90.58 KB, 750x584 - viewed 217 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #142 on: May 06, 2013, 07:13:50 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Da, očito po ovim satelitskom snimcima, koji su novijeg datuma, ovo bi bili ostaci
OROST infrastrukture. Po svoj prilici, novonastale države više, čini mi se, ne koriste ovu
poziciju za osmatranje.... Cool
Wink  Grin
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
E sad je tu pitanje, svih pitanja.   Grin
Upravo ovo me baš zadnji dana izludilo. Snimak je Hrvatskog ARKOD pretraživača. Dobar, ali je pitanje jeli ovo sadašnje
stanje ili neka muljaža iz nekog razloga. Pozicija OTOST-a kao livada.
Bio sam se u'vatio baš njega i nikako naći ostatke. Tek kad sam upotrebio Googlov i Ruski pretraživač, našao sam šta
sam tražio... pilot
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #143 on: May 06, 2013, 07:40:50 pm »

Dok oriĆ produma o čemu se radi, evo jednog modernog.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.



* LASTOVOtttThumbnail.jpg (25.78 KB, 468x310 - viewed 134 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #144 on: May 06, 2013, 08:01:48 pm »

POM Savudrija je, koliko je meni poznato, još uvijek aktivna u sklopu OSMIO HRM, a opremljena je radarom GEM. Mislim da kolega posejdon ima sliku ovog POM-a. Možda bi se mogla napraviti slična tema o OSMIO HRM.

Inače, u Arkodu je i na mjestu Divulja borova šuma tako da što se vojske tiče on nije mjerodavan.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #145 on: May 06, 2013, 08:20:16 pm »

POM Savudrija je, koliko je meni poznato, još uvijek aktivna u sklopu OSMIO HRM, a opremljena je radarom GEM. Mislim da kolega posejdon ima sliku ovog POM-a. Možda bi se mogla napraviti slična tema o OSMIO HRM.

Inače, u Arkodu je i na mjestu Divulja borova šuma tako da što se vojske tiče on nije mjerodavan.
Ma malo sam ranije provocirao kolegu "...posejdona" u ranijem postu da se oglasi, a on ni makac. Gleda nas,
ali se ne oglašava. Mora da se zavjetovao u nekom hramu na vječnu šutnju... Grin

O Akordu, pa i ja sam na kraju skužio da je u pitanju selekcija informacija (cenzura). Šta ćeš, demokratija je do druže... Cool
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #146 on: May 06, 2013, 08:28:48 pm »

Ma vidi stvarno šuma u Divuljama,a ulaz u potkope čist ko suza  Grin ,ne znam čemu to al eto mora i Vojska imati svoje tajne Smiley
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 483



« Reply #147 on: May 06, 2013, 09:21:50 pm »

Donedavno su i civilni aerodromi bili "pošumljeni".
Logged
firedrake19
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 216


« Reply #148 on: May 07, 2013, 09:56:56 am »

Donedavno su i civilni aerodromi bili "pošumljeni".

Meni se čini da ekipa u DGU ,malo luta u tome što prikazivat na snimkama  , a što ne....

Npr. rezervoari INE u Vranjicu i Solinu su pošumljeni, ali Brižine se vide odlično. Lora pošumljena na Geoportalu, a na Arkodu se sve vidi.
Za Divulje obrnuta situacija, vide se na Geoportalu, a pošumljene su na Arkodu kao i splitski aerodrom (samo zgrada).

Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 483



« Reply #149 on: May 07, 2013, 02:15:38 pm »

Istina,svega ima.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.