PALUBA
April 23, 2024, 11:19:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: OROSt-i i Obalska služba osmatranja i javljanja (OSOJ) u JRM  (Read 244072 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #180 on: May 15, 2013, 12:24:07 pm »

Jel ovo funkcionira sada sve uopće koliko toga je u funkciji , ja na slici vidim totalni đumbus Smiley ?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #181 on: May 15, 2013, 12:33:00 pm »

Jel ovo funkcionira sada sve uopće koliko toga je u funkciji , ja na slici vidim totalni đumbus Smiley ?

Pojma nema. Ja sam zadnji put bio na tom Radarsko čvorištu 2002 godine. Znači
prije oko 11 godina. Svašta se izdešavalo u tom međuvremenu.... :'(

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Prizor sa OROST-a Obosnik.jpg (203.01 KB, 1274x703 - viewed 236 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #182 on: May 15, 2013, 04:05:11 pm »

Radar Falkon


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mornarica je kupila dva Falkon radara od Amerikanaca. Direktno ih je kupila i slala svoje ljudstvo iz MEZ-a u Splitu na
specijalizaciju, (Vili Kezić, Branko Tomić i Dragan Miletić). Amerikanci su Falkone isporučili i doveženi su u Split. Poslije
su odveženi na ispitivanje na Vidovu goru na Braču. Kod ispitivanja pokazali su se određeni nedostaci kod praćenja
niskoleteći aviona, kao i extrakcije objekata. Amerikanci su to preuzeli da otklone i to su radili u MEZ-u u Splitu.

Sa Falkonima je napravljen i još jedan propust sa naše strane. Kod izrade, naši nisu htjelu dati Amerikancima paket
softvera za Komunikaciju iz KIS Stine, tako da se Falkoni nisu mogli prikopčati na Stinu. Navodno kasnije će to naši
riješiti....  Tongue Malo sutra su riješili.

Na rješavanju softvrtskog komunikacijskog dijela Falkona i uklapanje u Stinu Jadran krajem 80-tih godina radio je u MEZ-u u
Splitu ing. Burić Jadran. Izbacio je preliminarni probnu verziju toga paketa koja je korištena sa svojim manjkavostima, ali ga
su ga pretekli događaji oko Balkanskog cunamija i sve je na kraju palo u vodu.... :'(

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Falkon je bio instaliran u dva vozila i plus platforma na kojoj je bila antena. Dosta komplicirana mobilana varijanta.
Za vrijeme Balkanskog cunamija oba Falkona prebačena su za Boku.


* Radar Falkon.jpg (47.28 KB, 400x318 - viewed 189 times.)

* Buric Jadran.jpg (47.44 KB, 492x762 - viewed 183 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #183 on: May 15, 2013, 09:44:45 pm »

Nešto malo slika čete OSOJ u 9VPS Kumbor. Doduše to je 1995 god, ali su svi članovi
čete sve same dugogodišnje starešine JR Mornarice. Radi se o ispraćaju zas. Ćopića,
koji je od samog početka svoje karijere, 1966 god. pa do 1995 god. službu proveo u službi
OSOJ-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 014 Copicev ispracaj 1995.jpg (215.63 KB, 2628x1968 - viewed 268 times.)

* OSOJ - Kumbor 1995 god.jpg (72.54 KB, 600x397 - viewed 195 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #184 on: May 16, 2013, 09:23:20 pm »

Nešto malo slika čete OSOJ u 9VPS Kumbor. Doduše to je 1995 god, ali su svi članovi
čete sve same dugogodišnje starešine JR Mornarice. Radi se o ispraćaju zas. Ćopića,
koji je od samog početka svoje karijere, 1966 god. pa do 1995 god. službu proveo u službi
OSOJ-a.


Na gornjim slikama su Novaković Radoje, čitav život u Kumborskom OSOJ-u, Živanović Simo kao tehničko
lice u četi OSOJ-a, Petrović (zaboravio ime), kao komandir čete, Marković kao njegov zamjenik i kasnije naslednik,
Ćopić Vladimir, čitav život proveo u Pulskom OSOJ-u, sve do Balkanskog cunamija, i tu sam i ja pozvan kao gost
na ispraćaju mog drugara Ćopića.
Ima još tu kolega, ali ja nemogu da se sjetim, možda će neko ko se pojavi dodati..... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #185 on: May 17, 2013, 09:35:42 am »

Nešto malo slika čete OSOJ u 9VPS Kumbor. Doduše to je 1995 god, ali su svi članovi
čete sve same dugogodišnje starešine JR Mornarice. Radi se o ispraćaju zas. Ćopića,
koji je od samog početka svoje karijere, 1966 god. pa do 1995 god. službu proveo u službi
OSOJ-a.

Sama Četa OSOJ-a u 9VPS Kumbor, bila je organizirana kao i sve ostale čete OSOJ-a u JRM. Imala
je komandita čete, (formacijski do pbb), glavnog tehničkog, četnog starješinu kao i sve ostalo.
U svom satavu imala je vodove, koji su uglavnom bili istureni na OROST-e, Obosnik, Ceni rt i Mljet.
Komanda čete, tj sama četa bila je smještena, kako kad, zavisno od "gužve", nekad na Klincima, nekad
u krugu kasarne Kumbor.
Toliko koliko ja znam, koji sam bio sa strane, a često sam bio gost kod ljudstva čete i rado
viđan u njihovoj sredini... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #186 on: May 17, 2013, 10:19:32 am »

Kolega "Plavnik",  mi je poslao E-majlom dopunu u vezi OROST-a Lastovo, koju sam
priložio u ovom postu. Ovim putem mu se puno zahvaljujem na trudu i koreknoj saradnji...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #187 on: May 17, 2013, 04:42:01 pm »

OROST Crni rt

Crni Rt se nalazi na dijelu Jadranske obale između Petrovca na moru u Bara. Neposredno u blizini Sutomora.
Na nadmorskoj je visini oko 100 m. U doba JRM, kao i danas na njemu je OROST Mornarice. Također za vrijeme
JRM pored tehnike koja je pripadala Mornarici, bila su i srestva VOJN-a, bar neko vrijeme.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kako se na slikama vidi nekoliko stotina metara prije položaja radara nalazilo se nekoliko zgrada u
kojima je bilo smješteno ljudstvo OROST-a.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radare na Crnom rtu je posluživalo ljudstvo čete OSOJ-a koje je pripadalo 9VPS Kumbor. Također
ovo Radarsko čvorište je po organizacijskoj šemi spadalo u čvorište u sklopu Južnog Jadrana
sa komandom u Kumboru.

OROST Crni rt egzistiralo je čitavo vrijeme postojanja JRM, kao i poslije za vrijema slednica JR Mornarice.
I danas postoji kao takvo u sastavu Mornarice Crne Gore.


* Orost Crni rt 1.jpg (79.14 KB, 850x577 - viewed 164 times.)

* Orost Crni rt 2.JPG (101.77 KB, 850x608 - viewed 127 times.)

* Orost Crni rt 3.JPG (81.71 KB, 850x650 - viewed 166 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #188 on: May 17, 2013, 09:06:58 pm »

Pocetni decenija, od ospostavljanja OSOJ sluzbe u JRM pa sve do otprilike polovine 70-desetih godina,
Crni rt nije bio naj juznije Radarsko cvoriste. To je bila radarska stanica na Mavrijanu, brdu iznad Ulcinja. Neke moje kolege su i zapocele svoju starjesinsku karijeru upravo na tom cvoristu. Kasnije je to cvoriste ukinuto i nije obnavljano vise nikad do ukidanja JRM.

Po literaturi, na Mavrijanu je ostala da egzistira VOJN sluzba sve do raspada zajednicke drzave.

Po nekim najnovijim informacijama Crna Gora ima namjeru da ponovo ozivi cvoriste na Mavrijanu
instaliranjem najsvjezije kupljeni radara sa Zapada.
« Last Edit: May 17, 2013, 09:28:34 pm by ORIĆAREB » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #189 on: May 19, 2013, 09:10:48 am »

Malo da osvježimo temu.  Cheesy

Pogled na Crni rt sa mora. Nije nešto bog te pita, šta, ali to je Crni rt.
I nemožemo tu ništa promjeniti.... Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Pgled na Crni rt.jpg (109.99 KB, 697x469 - viewed 141 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #190 on: May 19, 2013, 09:41:13 am »


Ciro,

Ova tema o OROSt-ima i sluzbi OSOJ u JRM ti je fenomenalna! Sa velikom paznjom je pratim. Stvarno si je detaljno obradio. Sticajem okolnosti i sam sam u jednom delu ucestvovao u njoj u okviru 5.VPS.

Dodao bih samo jednu malu ispravku vezanu za OROSt Brioni. Ja sam tamo dosao 1979.g. i u to vreme OROSt (vod OSOJ) nije bio u formacijskom sastavu 5.cOSOJ, vec u okviru cete veze i OSOJ 139.gbrmp. Naime ceta je bila sastava dva voda, vod veze i vod OSOJ. Komandir voda veze sam ja bio (a kasnije i k-dir cete, jedno kratko vreme do preformiranja 139.gbrmp, kada je je vod OSOJ formacijski presao u sastav 5.cOSOJ). Komandir voda OSOJ je prvo bio zastavnik Jemec Franc, pa ga je nasledio zastavnik Blagota Micunovic. Inace u sastavu voda jos su bili svIk Milanko Ivanis, vodnik Zoran Milic, vodnik Borislav Uzelac... (cinovi su iz tog vremena).

Inace sto se tice sistema izvestavanja, sve je funkcionisalo onako kako si ti napisao.

Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #191 on: May 19, 2013, 09:54:01 am »


Ciro,

Ova tema o OROSt-ima i sluzbi OSOJ u JRM ti je fenomenalna! Sa velikom paznjom je pratim. Stvarno si je detaljno obradio. Sticajem okolnosti i sam sam u jednom delu ucestvovao u njoj u okviru 5.VPS.

Dodao bih samo jednu malu ispravku vezanu za OROSt Brioni. Ja sam tamo dosao 1979.g. i u to vreme OROSt (vod OSOJ) nije bio u formacijskom sastavu 5.cOSOJ, vec u okviru cete veze i OSOJ 139.gbrmp. Naime ceta je bila sastava dva voda, vod veze i vod OSOJ. Komandir voda veze sam ja bio (a kasnije i k-dir cete, jedno kratko vreme do preformiranja 139.gbrmp, kada je je vod OSOJ formacijski presao u sastav 5.cOSOJ). Komandir voda OSOJ je prvo bio zastavnik Jemec Franc, pa ga je nasledio zastavnik Blagota Micunovic. Inace u sastavu voda jos su bili svIk Milanko Ivanis, vodnik Zoran Milic, vodnik Borislav Uzelac... (cinovi su iz tog vremena).

Inace sto se tice sistema izvestavanja, sve je funkcionisalo onako kako si ti napisao.


Zahvaljujem "...koja", i na pohvalama i na dodatku u vezi OROST-a Brijuni.
Vrlo korisno i dobro obrađeno sa tvoje strane. Inače ovakve izmjene su bile normalne, zavisno od nadređenih i potrebe
tekuće situacije. Pogotovu što se tiče Brijuna, jer se tu stalno nešto ili dodavalo ili oduzimalo. Logično, jer se trebalo
prilagoditi tom posebno tretiranom području... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #192 on: May 19, 2013, 01:02:59 pm »

Dobio sam tekst E-majlom, našeg člana “konjićev skok” o njegovim pogledima i doživljajima sa Dugog otoka. Pošto u ovoj temi obrađujemo i OROST Dugi otok , interesantno je i razmatranje ove problematike sa stanovišta osobe koja je na tom području tavorila kao obični turist i građanin.  Lijep prilog i zahvljujem…



”Kao momak krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina letovao sam na Dugom otoku u Žmanu, nekoliko godina uzastopce sa ribarima sam često ribario kako u Kornatima tako i sa spoljne strane Dugog otoka,pa samo tako potapali mreže i ispod Vele straže.Prema kazivanju meštana tamo je ranije bilo vojske ali je to mesto  već bilo napušteni kada smo ribarili tamo.Od svega toga jedino što se moglo videti je bio deo neke konstrukcije koji se niz liticu spuštao i nestajao u moru. a za koji su mi govorili da su čuli da se valjda radi o uređaju za podvodno slušanje šumova prilikom prolaska plovila.Inače tada na Dugom otoku nije bilo ni vojske a ni ceste, osim staza kojima se stizalo do vinograda, u jednoj kotlini u sredini otoka, koja se tokom zime pretvarala u slatkovodno jezero.Od Žmana, ribarskog mesta na obali suprotnoj od Vele straže, koji gleda na Ugljan-Pašman i Krknatu, pešice sa "tovarom" bilo je potrebno oko sat-sat ipo vremena do Jezera, a odatle do podnožija Vele straže nije bilo daleko.Ja se na žalost tada nisam peo gore, što mi je danas žao pa makar radi pogleda prema pučini-Italiji.
Ovo moje pisanije je verovatno off topic po temi o radarima i radarskim postrojenjima, ali na pominjanje Dugog otoka nisam mogao a da se nejavim pa makar pp-om.Zaboravio sam da kažem, dok sam tamo letovao tada još nije bilo bar koliko znam izgrađenih potkopa u obali za smeštaj plovila koje sam imao prilike da vidim na nekim kasnijim fotografijama kada je u pitanju Žman i Dugi otok.”


Očito da bi i neke kolege htjele rado učestvovati, ali tema je teška i zahtjevna. I posve suštinski dosta "zatvorena", sem za
nekolicinu nas... Undecided, šta da mu radimo. Roll Eyes
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #193 on: May 19, 2013, 01:10:53 pm »

Dok oriĆ lagano razrađuje temu na svoj način, ja imam jednu teoriju za koju nisam siguran dali drži vodu ali ....
Znači poprilično sam ubjeđen da su prvi OROSt-i bili usko povezani sa obalnim baterijama koje su takođe bile razasute duž čitave obale.

OROST-i, ili Radarske stanice, (negde se u literaturi nazivaju i Radarskim čvorištima), suštinski su proizašli iz
mnogostrukih signalnih čvorišta koja su u okviru JRM bila "razasuta" od Savudrije na krajnjem sjeveru Jadranske obale,
pa do Mavrijana iznad Ulcinja. One su bile osnovane davno u prošlosti odmah nakon Drugog svj. rata. Bilo ih je
nevjerovatno puno i s njima je pokrivano kompletno otvoreno more prema Italiji.


Kao prilog tome evo jedna sličica, možda netko prepozna lokaciju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* orost1.jpg (499.66 KB, 940x768 - viewed 190 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #194 on: May 19, 2013, 01:16:26 pm »

Sličica ide uz ovaj članak.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* orost2.jpg (413.19 KB, 629x1024 - viewed 167 times.)

* orost3.jpg (433 KB, 642x1024 - viewed 146 times.)

* orost4.jpg (329.01 KB, 942x768 - viewed 135 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.