PALUBA
April 19, 2024, 10:31:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: OROSt-i i Obalska služba osmatranja i javljanja (OSOJ) u JRM  (Read 243892 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #240 on: May 27, 2013, 08:05:05 pm »

oriĆ šta misliš da o kis-u otvorimo zasebnu temu ?
poz.

Mislim da za to nema razloga. KIS stina Jadran je sastavni deo OSOJ službe u doba JRM. Kao takva je i specijalno
upravo za tu službu i naručena i specificirana.

Ja sam se dugo vremena nagonio da i to konačno priložim kao svoj dug Palubi i povijesti JRM i tvoje pokretanje
ove teme o OROST-ima i OSOJ službi mi je leglo ko kec na desetku da se pokrenem.

Ja znam da je obrada KIS-a više tehničke prirode i mnogima dosadna i neinteresantna, ali nemožemo mi tu ništa.
To je između ostalog i taj OSOJ. Nije OSOJ i OROST-i samo čuke i antene, to je i ovo o čemu ja pokušavam reći
koju za istoriju.

KIS je sada već povijest. Nema nikog više da kaže koju riječ o tome sem mene. I niko nije bio u situaciji kao ja da bi
mogao deo te povijesti iz razdoblja OSOJ-a u doba JRM ispričati. Ovo su prve i jedine riječi na svijetu u virtuelnoj
sferi o tome.

Ako odvojimo KIS u zasebnu temu izgubiće se u bespuću bezvrijednosti, a miksanjem sa ostalim događajima i prizorima
iz života i rada OSOJ službe mislim da će mo postići pun pogodak....

Živi bili pa vidjeli..... marinero
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #241 on: May 28, 2013, 10:44:13 am »

Tema o OSOJ je pogodak u "meso".
Sve cestitke @orica.. za trud i inicijativu
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #242 on: May 28, 2013, 10:21:28 pm »

Tema o OSOJ je pogodak u "meso".
Sve cestitke @orica.. za trud i inicijativu

Danas sam u "pjesničkoj" krizi,  Grin neradi mi se ništa.  

Ali zato su drugi u sedlu.  Cheesy

Evo nas, malo pomalo i u javnim medijima. Dio teksta našeg “marinera” objavljenog u jednom
vodećem Crnogorskom listu. Bravo..

Operateri u tzv. „Rupi“, odnosno podzemnom objektu 182 - rezervnom komandnom mjestu Komande Jugoslovenske Ratne mornarice u Žrnovnici blizu Splita, 9. januara 1987. u 16.20 sati popodne na ekranima svojih uređaja i planšetama dobili su prve podatke sa sistema “Stina-C”, glavnog podsistema novog komandno-informacionog sistema “Stina Jagran”.
Time je izvršena automatizacija prikupljanja i prikazivanja kompletnog  površinsko-vazdušnog prostora nad Jadranom, a KIS “Stina Jadran” mogao je u realnom vremenu pratiti i prikazivati 300 objekata sa područja Jadranskog mora – bilo da su ti ciljevi na površini mora ili u vazduhu.
Crna Gora, više od četvrt vijeka nakon što je JNA imala kompletan elektronski nadzor nad Jadranom, tek sada uz pomoć Vlade SAD, uvodi neuporedivo skromniji sličan sistem za elektronski nadzor i kontrolu mora MIMS – koji će u narednim mjesecima postati operativan u Baru. Tačno kao u onoj Rambovoj pjesmi "A vidi nas sad…".


vijesti
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #243 on: May 28, 2013, 10:41:50 pm »

Šta bi bilo kad bi bilo ,s obzirom da je bila tako dobra suradnja sa Šveđanima na više polja čudi me kako nije bila nikakva zajednička suradnja u razvoju projekta oko "Novog Aviona" ili općenito u razvoju Zrakoplovstva nego se išlo u suradnju s Francuzima mada tko zna premalo vremena, premalo svega...a što se tiče ove teme i meni je veoma zanimljiva i polako pratim i skupljam podatke iz ove teme kao radar Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #244 on: May 28, 2013, 11:28:06 pm »


Šveđani su mogli da biraju na kojim će poljima sa nama sarađivati, a SFRJ je daleko potrebnija bila saradnja sa zapadnom zemljom koja je imala skoro neograničeni dostup svim zapadnim tehnologijama. Ne bi SFRJ kupila RBS-15 da Šveđanima nije namignuto iz NATO da mogu da ih prodaju. I sa Francuzima je saradnja bila plodotvorna. Sličnost pojedinih modela oružja proizvodnje SFRJ sa francuskim uglednim modelima je bila toliko velika da je to bilo veoma sumnjivo (minobacači, RBR M-79 "Osa", a Bumbar je očigledno nešto ošišani "Eryx").  . Na tom polju se očigledno mnogo radilo  . U pojedinim tekstovima o NA izričito je pisalo da su SAD bile spremne da u mnogim oblastima od značaja za njegov razvoj omoguće jugoslovenima širok dostup najnovijim zapadnim tehnologijama. Naravno, onima koje sami Ameri nisu smatrali izuzetno važnim za njih same. Motor F-404 bio je jedan od kandidata, kao i radar za F-16 (AN-APG 65, ako ne grešim, udaljio sam se od američkog označavanja).
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #245 on: May 29, 2013, 10:03:12 am »

Tim za hardversko održavanje KIS-a

Nakon što je ugovorena kupnja Stine Jadran, a za vrijeme ugovaranja definisani i termini i oblici obuke ljudstava, kao što su hardverska i softverska podrška, obuka operatora na podsistemima, edukovanje nekih lica kao kasnijih analitičara u vrijeme eksplotacije sistema, pristupilo se odabiru kadra unutar JRM.

Već u maju 1980 god. odabrano je ljudstvo koje je bilo predviđeno za buduće hardversko održavanje i instalaciju KIS-a. Isti su pristupili dugotrajnom uvodu u kompletnu problematiku koja ih čeka u smislu edukovanja, jezika, uvoda u digitalnu i integriranu tehnologiju, mini i mikroprocesorsku tehnologiju, displej tehniku u digitalnom okruženju, računare, softversku problematiku i masu još toga .

Sve je to trajalo punih dvije godine, da bi krajem 1983 god. ekipa za hardversku podršku otišla i na višemjesečni seminar u
Štoholm u okviru firme PEAB.

Evo slike tog tima za vrijeme seminara u prostorijama firme.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

1.   Grgas Emil, zas, određen za hardversko održavanje KIS-a u Šibeniku.
2.   Rabotek Mate ing, specijalista za komunikacije u okviru MEZ-a.
3.   Lošić Mirko, zas, u timu za hardversko održavanje KIS-a u Žrnovnici.
4.   Božić Ljubo, zas, u MEZ-u za instalaciju KIS-a na brodove flote.
5.   Burić Jadran, ing, sofverista u okviru MEZ-a.
6.   Ćiro Bera, zas, vođa tima za održavanje KIS-a na nivou VPO.
7.   Višić Vinko, teh, u okviru MEZ-a za instalaciju KIS-a na brodovima flote.
8.   Kučas Josip, zas, u timu za hardversko održavanje KIS-a u Žrnovnici.
9.   Ćopić Vladimir, zas, određen za hardversko održavanje KIS-a u Puli.
10.  Novaković Radoje, zas, određen za hardversko održavanje KIS-a u Kumboru.
11.  Eskil....., Šved, vođa seminara.
12.  Ristov Pančo, por, prestavnik KVPO po pitanju KIS-a.
13.  Ivanko   Embarrassed  ing, kripto zaštita, u okviru MEZ-a.
14.  Šajatović Nikica, zas, u timu za hardversko održavanje KIS-a u Žrnovnici.

Po povratku u narednim godinam ovaj tim će učestvovati u dugotrajnoj i mukotrpnoj finalizaciji sistema Stina Jadran,
skupa sa timom Šveđana u MEZ-u u Splitu te njenoj instalaciji, modifikaciji i konačnom puštanju u operativu.

Čak po nekim područjima do konačne finalizacije nije se ni stiglo jer nas je sve urnisao Balkanski cunami. Pojedini
podsistemi nikad nisu ni stigli na svoje pred dodređene pozicije. Katastrofa.... :'( :'(


* KIS tim za hardversko odrzavanje.jpg (180.86 KB, 1000x932 - viewed 264 times.)

* Hardver tim.JPG (156.69 KB, 1000x932 - viewed 295 times.)
« Last Edit: May 29, 2013, 10:10:34 am by ORIĆAREB » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #246 on: May 29, 2013, 10:53:12 am »

broj 2. ja mislim da je Mate Raboteg a ne Rabotek ,i sada je na nekoj visokoj funkciji u MORH-u , što se tiče Šveđana preptpostavljam da su i oni boravili u objektima na implementaciji sustava ili su sve odradili naši ljudi nakon obuke ?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #247 on: May 29, 2013, 11:43:08 am »

broj 2. ja mislim da je Mate Raboteg a ne Rabotek ,i sada je na nekoj visokoj funkciji u MORH-u , što se tiče Šveđana preptpostavljam da su i oni boravili u objektima na implementaciji sustava ili su sve odradili naši ljudi nakon obuke ?

Da u pravu si, Mate je Raboteg.. Wink, uvijek mu omanem kod prezimena. I za ostalo si u pravu, što se njega tiče. Inače lično
sa njim sam imao nezaboravnu saradnju na profesionalnom planu. Ti godina tek je bio posadio mlade čokote gražđa u rodnom selu.
Nadam se da već s guštom pije svoje rujno vino.. laugh Mate... Kiss

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ne, ni govora. Šveđanima je bila "zabranjena teritorija"   Grin van MEZ-a. Sav posao kod instalacije po objektima i puštanja
u operativu, obavili smo ja moj tim i ponekad sa nama Ljuba Božić i Vinko Višić. Podsisteme na brodovima flote ugradili
su Božić i Višić.

Ćopić, Grgas i Novaković su se vratili u svoje OSOJ jedinice odmah poslije seminara u Švedskoj.

Ostali iz tima obavljali su uglavnom poslove unutar MEZ-a.

Bilo je još tu ljudi po Softverskoj prblematici, ali da nedavim dalje....


* mate1.jpg (43.83 KB, 500x545 - viewed 94 times.)
« Last Edit: May 29, 2013, 11:53:30 am by ORIĆAREB » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #248 on: May 29, 2013, 12:07:49 pm »

To ste onda bili u Kučićima poviše Omiša ,oni su od tamo ako se ne varam ?, Za Šveđane pitam jer znam da su boravili recimo u Raketnoj Bazi u Žrnovnici Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #249 on: May 29, 2013, 12:19:13 pm »

To ste onda bili u Kučićima poviše Omiša ,oni su od tamo ako se ne varam ?,

Da, tamo mu je zavičaj. Nisam nikad bio tamo s njim, samo mi je o tome pričao.

Quote
Za Šveđane pitam jer znam da su boravili recimo u Raketnoj Bazi u Žrnovnici Smiley
Ne, ni to nije tačno. Samo su jednom navratili i to kratko kad je već počeo cunami, ali odosmo o offf,,, Huh?
« Last Edit: May 29, 2013, 12:24:19 pm by ORIĆAREB » Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #250 on: May 29, 2013, 02:17:18 pm »



Reci neku kako Vam je bilo na seminaru u PEAB-u, odnosno u Štoholmu!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #251 on: May 30, 2013, 05:09:44 pm »

Dok oriĆ ne nastavi svoju priču mi idemo dalje sa bazičnim postajama.  Smiley

Pošto sam uočio da je preveliki razmak između Žirja i Drvenika pretpostavio sam da mora biti neka stanica između.
Pregledavajući tako obalu na jedinom logičnom mjestu pronalazim malu tvrđavicu.
Nalazi se iznad Ražnja pokraj Rogoznice na brdu V. Movar.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ražanj2.JPG (463.64 KB, 1160x758 - viewed 150 times.)

* ražanj1.JPG (126.94 KB, 953x665 - viewed 129 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #252 on: May 30, 2013, 05:14:00 pm »

Već ranije sam postavio pitanja vezana za Muzil i Molat pa se nadam da netko možda zna nešto o ovome.
Po izgledu stariji tip osmatračnice a u blizini je Smokvica.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Poz.


* ražanj1.jpg (179.68 KB, 1024x768 - viewed 136 times.)

* ražanj2.jpg (169.53 KB, 1024x768 - viewed 133 times.)

* ražanj3.jpg (199.86 KB, 1000x675 - viewed 121 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #253 on: May 31, 2013, 10:36:21 am »

Reci neku kako Vam je bilo na seminaru u PEAB-u, odnosno u Štoholmu!

U Švedskoj i sa Sveđanima smo prošli ko rijetko ko. Izlazili su nam u susret po svim pitanjima. Ponekad mi je lično bilo i
neugodno u čemu su sve nama udovoljavali. Para smo imali dovoljno. Dobili smo dnevnice na polasku iz Jugoslavije za
tačno definisano vrijeme.

Po dolasku u Švedsku, Šveđani su nas smjestili u svoju, od firme zgradu u jednosobne stanove. Dvojica u sobu po izboru.
To su bili kao jednosobni stanovi sa kompletnom opremom, kuhinja, frižider, kupatilo sa non-stop toplom vodom...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zgrada je bila u gradu. Svako jutro po nas je dolazilo službeno vozilo (dva mercedes taksija) i odvozili nas pravo na
nastavu u firmu. Po završetu nastave i boravka u firmi do oko 16.30 sati vraćali smo se u hotel-zgradu javnim prevozom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ali zato su nam svakom obezbedili mjesećnu besplatnu pokaznu kartu tako da smo se mogli koristiti javni prevoz u svako doba.
A javni prevoz, boli glava. Sve tačno u sekundu kako piše na prospektima. Tu spada podzemna železnica, autobusi, javna
železnica na području Stoholma, ma sve sem taksija.

Ručali smo u firmi sa Švedima. Šta oni to i mi. Oko pola dva. Za ostale obroke hrane snalazili smo se sami. Ali zato u prizemlju
hotela-zgrade gde smo boravili bila je veliki kompleks samo-posluge. Svega šta ti treba i gotova jela i pečeno meso. Ma sve,
i relativno prihvatljive cijene.

Svakim videndom su nas vodili na neki od izleta u okolini Stoholma. I družili se s nama da nam nebude dosadno. A u samom
Stoholmu i u okolini ima se šta i vidjeti, nezaboravno....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na kraju seminara skupimo se svi i vodeći čovjek u kontaktima sa nama kaže:

"Mi smo krajnje ugodno šokirani sa vama iz Jugoslavije, kako sa saradnjom, ponašanjem, znanjem i svim ostalim.
Sa mnogim zemljama sarađujemo, ali ovakvu saradnju sa strancima još nismo imali. Iz tog razloga i mnogih još,
firma je odlučila da vas nagradi besplatnim smještajem, hranom i prevozom. Neka Vam je sa srećom".


Šta više poslije svega reći. Da pojasnim, na početku seminara bio je dogovor da će mo plaćati smještaj, hranu i prevoz.

Eto... Švedska je prelijepa uređena zemlja. Sa pristojnim ljudima i višestoljetnom kulturom koja je dosta bliska i našem
mentalitetu ne ratnički raspoložene skupine.

Ima prelijepe žene i vrlo malo djece. Pravi je doživljaj vidjeti mladu ženu kako "gura" bebu.

Ali ima i jednu manu, ogavnu manu. Nesvojstvenu Balkanskim narodima, Pijane žene, vikendom, po ulicama.
Ništa nema odvratnije od naljoskanih prethodno uređenih dama... Huh? fuj...  Tongue


* 02 Moja i Sajina soba.jpg (139.36 KB, 1992x2052 - viewed 102 times.)

* 01 Ispred samackog hotela.jpg (151.25 KB, 1992x2052 - viewed 112 times.)

* 14 Na obali jezera.jpg (148.18 KB, 2016x2040 - viewed 116 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #254 on: May 31, 2013, 11:10:35 am »

A u Finskoj su bili jako popularni vikend izleti u Lenjingrad. Pred povratak je bilo utovarivanja pijanih Finaca na brod građevinskim mašinama i priručnim sredstvima. Nema veze sa temom, ali je ilustrativno.
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.057 seconds with 24 queries.