PALUBA
March 29, 2024, 07:26:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: OROSt-i i Obalska služba osmatranja i javljanja (OSOJ) u JRM  (Read 242306 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #285 on: June 05, 2013, 10:48:07 pm »

Čiro,
Da li su  poslužioci i operatori nakon obuke polagali neki ispit pred instruktorima.?

Offtopic,
U civilnom pomorstvu u  SFRJ,(pa i sada u CG),najteže je bilo položiti u Kotoru  za brevete -Ovlaštenja za vršenje poslova radarskog osmatrača i Ovlaštenja za vršenje poslova rukovanja uredjajima za automatsko radarsko plotovanje.Obuka i polaganje se radilo na tedašnjoj višoj pomorskoj u Kotoru- sada FZP Kotor.Nije problem bio u praktičnom polaganju na simulatoru,već u pismenom i usmenom dijelu teorije,gde se insistiralo na principu rada radara,na poznavanju sastavnih djeova radara,od motor generatora impulsnog generatora,magnetrona itd..pa se nekima dizala kosa na glavi,pa su ta ovlaštenja polagali u Splitu i na Rijeci.

Ma ne, ne...

OSOJ služba kao i sve oko nje je bila u okviru JRM, odnosno JNA. I tu nije bilo nikakve razlike u obuci i kasnije u nadležnostima
kao i u bilo kakvim ostalim jedinicama. Znači to je sve bilo u zatvorenoj organizaciji kakva je bila JNA. Prema tome sva događanja
oko KIS Stine Jadran kao i obuka po pitanju iste bilo je prema civilnim institucijama  kao i sva ostala vojna naobrazba.

Suma, sumarum, to sam ti već jednom rekao, kad si ti iz građanstva došao u vojsku, bez obzira što si bio kapetan duge plovidbe,
dobio si kolica da guraš , a ne brod da voziš. I naravno bilo koji oficir, bez obzira što je bio dugo komandant ratnog broda, kad se
skine i zaposli kao pomorac, daće mu rašketu u ruke i nikad neće stati na komandni most prekookeanskog broda.

Takva je nažalost istina.... Undecided :'(

Pa šta misliš koliko su godina naobrazbe i prakse morale proći one starješine koje sam naveo na jednom prethodnom postu na
seminaru u Švedskoj. To su sve ljudi koji su i izučavali radarske tehnike nekoliko godina, a u praksi provele u toj problematici i
preko 10-20 godina.
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 137


« Reply #286 on: June 06, 2013, 04:25:03 am »

Izvinjavam se ako je taj podatak vec naveden, Ali da li se zna koliko je cijeli sister kostao?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #287 on: June 06, 2013, 06:23:27 am »

Izvinjavam se ako je taj podatak vec naveden, Ali da li se zna koliko je cijeli sister kostao?

Nažalost ja to neznam, ali sigurno puno.... Wink
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #288 on: June 06, 2013, 07:32:41 am »


Ciro, reci nesto o izboru kadra (nacin, metod, ko je vrsio izbor...) i pripremi (jezik, upucivanje u problematiku) istog za slanje na osposobljavanje u Svedsku.

Licno, Milos Jovanovic, Vladimir Copic I Stanko Drandic su moji drugari i saradnici iz Pule. I bili su maheri svog posla! Voleo bih cuti i njihova iskustva.
Nazalost, vreme je ucinilo svoje pa su se veze pokidale...

Tebi, skidam kapu! Temu su obradio odlicno, razumljivo, precizno... jasno. Svaka cast!

Pozdravljam te iz Kragujevca.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #289 on: June 06, 2013, 05:38:14 pm »

Ciro, reci nesto o izboru kadra (nacin, metod, ko je vrsio izbor...) i pripremi (jezik, upucivanje u problematiku) istog za slanje na osposobljavanje u Svedsku.
Licno, Milos Jovanovic, Vladimir Copic I Stanko Drandic su moji drugari i saradnici iz Pule. I bili su maheri svog posla! Voleo bih cuti i njihova iskustva.
Nazalost, vreme je ucinilo svoje pa su se veze pokidale...
Tebi, skidam kapu! Temu su obradio odlicno, razumljivo, precizno... jasno. Svaka cast!
Pozdravljam te iz Kragujevca.

Hvala “…koja” na pohvalama, ma nisam ja još završio sa temom, još toga ima pa se do kraja mogu i pokvariti.  Grin Naravno ako
narod bude zainteresiran. Po masu pitanja ja bi se mogao i razmahati, ali uvijek me je strah da ću biti dosadan i neinteresantan
širokom auditoriju.

Quote
Ciro, reci nesto o izboru kadra (nacin, metod, ko je vrsio izbor...) i pripremi (jezik, upucivanje u problematiku) istog za slanje na osposobljavanje u Svedsku.


Kako se birao kadar? Hmmm…


Za projekt “Stina Jadran” trebalo je izabrati nekoliko timova – grupa.:

-   Hardversku grupu za održavanje u okviru OSOJ službe,
-   Hardveriste – specijaliste u okviru MEZ-a za instalaciju i održavanje,
-   Operatere – poslužioce podsistema u okviru OSOJ službe,
-   Softveriste (programere) u okviri MEZ-a
-   Oficire, sistem analitičare u okviru KVPO.

1)   Hardverska grupa za održavanje u okviru OSOJ-a: To je sigurno najbolji odabir kadra koji je proveden, bez bilo kakvi manipulacija. Odabrani su ljudi koji su bili striktno Radarske – elektroničari specijalnosti. Dalje, koji su u struci proveli između 15 i 20 godina u operativi.  Zatim koji su bili porodični i imali stanove u svojim mjestima gde su već radili. Potom, ljudi koji se upućivanjem na seminare i ostalo po pitanju Stine Jadran kad se stim završi, neće ići u nikakvu prekomandu već će ostati u svojim garnizonima.  I na kraju koji su svojim službenim karakteristikama garantirali da će sigurno provesti pestojeće zacrtane zadatke. Odabrani su Ćiro, Šajatović, Kućas, Lošić, svi iz Splita, Ćopić iz Pule, Grgas iz Šibenika, Novaković iz Kumbora i Ristov iz Splita.

Niko od nas prije odabira i potom upućivanja na kurs Engleskog jezika (6mjesci audio-vizuelna metoda) nije znao ni razlog ni prestojeći program. To smo saznali tek kasnije.  Ova ekipa je i po mome ličnom mišljenju odabrana po svim mogućim kriterjima da bi kao takva morala uspjeti.

2)   Hardveristi – specijalisti u okviru MEZ-a za instalaciju i održavanje,: Tu se nešto posebno nije tražilo. Odabrani su Božić i Višić kao prva postava s namjerom da se kasnije to proširi sa drigima. Obadvojica su već imali višegodišnje iskustvo sa elektronikom. Kasnije, pošto smo se mi priključili MEZ-u , njih dvojica su se “priključili” nama tako da je skoro sve palo na naša ljeđa.

3)   Operateri – poslužioci.:  Odabrano je ljudstvo iz već postojeći OSOJ jedinica. Prvenstveno je za prvu postavu odabrano ljudstvo, mlađe, koje je u nekom smislu bilo sklono “tastauri”. Skupljeni su takvi ljudi iz Pule, Šibenika, Kumbora i Splita, sve iz OSOJ četa. Znači vodilo se računa da se ljudi ne opterećuju prekomandama. Odabrani kadar nije slan u inostranstvo. Obučeni su koliko se sjećam kod nas u Lori.

4)   Softveristi (programeri) u okviri MEZ-a: Ove ljude je u okviru digitalnog pogona u MEZ-u odabrao ing Vlado Pavlović. U periodu 1980 g. pa do 1984 g. u svoj pogon je doveo iz Splita, Mrdalj Jovicu, inženjera programera i konstruktora, najboljeg u svojoj generaciji na Splitskom Sveučilištu. Zatim, Popović Mladena, sa sličnim karaktristikama, Ivanka (zaboravio sam mu prezime) isto vrsnog znalca, Burić Jadrana takođe, imali su velike planove sa budućim KIS-om. 1982 g. Mrdalj i Burić su otišli na višemjesečni seminar kod Šveda po softverskoj problematici. Kad su trebali još i ostali iz te grupe da krenu, jednostavno se pojavio admiral Letica, (tad je bio mislim načelnik VPO pred penziju), pod hitno prebacio svog zeta iz Hidrografskog instituta i “mali” je otišao u Švedsku preko godinu dana na seminar. Istovremeno, prebacili su i Prapotnika, sina isto tako od admirala, koji je do tada mislim radio u Školskom centru (Vojnopomorska akademija JB Tito) i čim je prešao, pravac Švedska. Kasnije softverski doprinos po pitanju Stine Jadran od njih dvojice – duplo golo.

5)    Oficiri, sistem analitičari u okviru KVPO: Ovo je bilo zamišljeno kao grupa koja će u KVPO duboko da misli i donosi strateške odluke vršeći analize postojećeg stanja. Prvo je tu postavljen por.frg. Pavković Berislav. Već je ranije radio u taktičkoj vežbaoni u Lori. Bio je dobar znalac navedene problematike. Bilo je ugodno sarađivati sa njim, ali je bio teška flegma. Postojeći tim je bio zamišljen da u prestojećem periodu oformi bazu podataka o svim potencijalnim neprijateljskim snagama. Znači trebalo im je i nešto softverista. I nabavili su. Dobili su, mislim 1984 god, četvoricu mladi poručnika direktno po završetku Tehničke akademije. Bili su završili informatički smjer, Bogdanović Zoran, Prapotnik Anton, Pilipović Milan (najbolji matematičar u svojoj generaciji), I još jedan nemogu se nikako sjetiti imena poreklom iz Rovinja. Jedino je od njih Bogdanović kasnije prvo završio jednogodišnji kurs engleskog u Beogradu, a potom u Švedskoj godinu  po po softverskoj problematici te kasnije od 1992 do 1997 god puno je doprineo oživljavanju Stine Jadran. Ostali su se utopili u blijedilo profesije. Kasnije se u ovom timu pojavio tj. priključio i por.bb Frankola Mario kao planer veze i radni parametara KIS Stine Jadran


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Eto toliko što se kraće moglo i da se zna za istoriju/povijest, da se ne zaboravi…



* 019 U KIS sobi sa Zoranom 1995.jpg (201.55 KB, 2064x2928 - viewed 130 times.)
« Last Edit: June 06, 2013, 06:02:34 pm by ORIĆAREB » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #290 on: June 06, 2013, 06:26:35 pm »

E ova mi slika nije jasna uopće.
Meni ovo izgleda kao stup na nekom brodu ??

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* osmatr.jpg (284.72 KB, 768x987 - viewed 132 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #291 on: June 06, 2013, 06:27:50 pm »

Meni se čini da je ipak neka kamiončina... ne sećam se nešto retrovizora (bar mi se čini da sam video retrovizor dole levo)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #292 on: June 06, 2013, 06:34:32 pm »

Meni se čini da je ipak neka kamiončina... ne sećam se nešto retrovizora (bar mi se čini da sam video retrovizor dole levo)

Ma zeznut snimak. Jedno je sigurno, ovo su antene od radio uređaja. Pošto se radi o OSOJ službi, lako može
biti da se ovo odigrava na krovu kabine, vozila veze tipa "Makarska". Svaki pokretni OROST imao je u svom
kompletu i ovakvo vozilo.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #293 on: June 06, 2013, 06:36:23 pm »

Krajnje antene su od AMR-a?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #294 on: June 06, 2013, 06:55:43 pm »

Krajnje antene su od AMR-a?

Da, da..AMR750 ili 750/2.

Ova druga /2 je između ostalog i za data prenos podataka. Popularno se zvala i "Aga". Pojma nemam zašto.. Grin
Inače je to primopredajnik u VHF/UHF području. Odlični primopredajnici Švedske proizvodnje, tehnologija u ono
doba najmodernija u svakom pogledu.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #295 on: June 06, 2013, 07:12:01 pm »

Tako je, zvali su je "Aga". Hvatala je lepo i radio stanice, npr. radio Elmag. Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #296 on: June 06, 2013, 09:34:34 pm »

Izvinjavam se ako je taj podatak vec naveden, Ali da li se zna koliko je cijeli sister kostao?
Nažalost ja to neznam, ali sigurno puno.... Wink
Evo danas sam se sjetio nečeg, čisto da neupućeni sagledaju kako se raspolagalo sa financijama u JRM.
Bar što se tiče ovog projekta i sličnih prema inostranstvu.

Sve financijske obaveze prema Švedskoj firmi koja je prozvela i isporučila sistem Stina Jadran, svo vrijeme je regulisao tim
ljudi iz tzv. Mornaričke uprave pri, valjda Generlštabu, iz Beograda. Svi ljudi iz JRM sa područja VPO iz bilo kojih struktura,
samo su bili koje kakvi konsultanti ili savjetnici i niko nikakvim parama i financijama nije raspolagao. Niti je učestvovao u
pregovorima toga tipa. To je bio posao isključivo tih gore.... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #297 on: June 07, 2013, 12:37:17 pm »

Podsistem Stina – R


KIS Stina –R je bila po konstrukcijskoj i namjenskoj izvedbi podsistem koji je bio namjenjen ugradnji na OSOJ
uporišna operativna mjesta, Lastovo i Vis ( 8VPS Šibenik) i Mali Lošinj ( 5VPS Pula). Kupljeno je ukupno 3 (tri) kompleta.
Sve su bile identične.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U svom kompletu sadržavala je sklopove kako je prikazano na slici. Instalaciono je bila  zamišljena da se u mirnodopskim
uslovima smjesti u stacionarnoj varijanti u objekt Operativnog centra uporišta, a u slučaju rata kao mobilna ugradi u vozilo.

Raspolagala je jednom konzolom sa crno/bijelom slikom. Za vezu je imala dvije HDLC linije i dvije TDMA mreže. Mogao se
prikopčati jedan radar. Sa radara je bila u mogućnosti da prima praćene objekte ili «plotove». Plotovi su oznake objekta
sa samo definisanom pozicijom u vidu tačke, a praćenje je morao poduzeti operater na crno/bijeloj konzoli.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Osnovna namjena joj je bila da obezbedi prvi nivo tzv. uporišne selekcije objekata primljenih od "svoga" radara na području
uporišta i  potom da ih uputi nadležnim podsistemima Stina – S u sektorima. Istovremeno je time bila i obezbeđena slika
situacije samom Operativnom centru Uporišta u njegovoj zoni odgovornosti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radarskom slikom na c/b konzoli moglo se upravljati dvojako, samo prikazivati postojeće poslato stanje sa radara ili preuzeti
kontrolu nad radarom i daljinski upravljati sa radom extraktora u radaru.

Kapacitativno je mogla da obrađuje i prati do 100 objekata u realnom vremenu, te da ih kao takve prosleđuje višem nivou
Stinama – S ili C. Imala je i mogućnost pamćenja od 24 sata protekle situacije, te da to po potrebi i reprodukuje.


* Stina-R.jpg (117.05 KB, 1000x682 - viewed 164 times.)

* c-b ekran konzole.jpg (79.38 KB, 639x689 - viewed 129 times.)

* Primjer slike na c-b konzoli .jpg (191.25 KB, 1000x978 - viewed 125 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #298 on: June 08, 2013, 04:57:13 pm »

Stina – R (3) Lastovo

Lastovska Stina – R je stigla u Jugoslaviju skupa sa ostalim podsistemima. Bilo je zamišljeno kod izrade da će
se ugraditi na otok Lastovo u tamošnji Operativno centar uporišta. Još ti godina kad su za ostale podsisteme
već bile pripremljene lokacije za ugradnju,  na Lastovskoj i M.Lošinjskoj lokaciji ništa nije bilo urađeno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Prvenstveno iz tih razloga Lastovska Stina –R je montirana u novoj zgradi MEZ-a. Tu je povremeno služila kao
ispitni stend kod hardverske i softverske nadogradnje Stine Jadran. U takvom stanju je ostala sve do
Balkanskog cunamija, potom je razmontirana i prebačena u Boku u MTRZ Sava Kovačević.

Poslije toga niked više nije montirana niti je dospjela u operativu. Pretvorena je u rezervne dijelove.


* Otok Lastovo .JPG (556.74 KB, 2114x1417 - viewed 116 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #299 on: June 08, 2013, 07:58:46 pm »

Stina – R (2) Vis

Viška Stina – R  je koncepcijski bila uporišni podsistem na koju je bio spojen 9KR-409 radar sa OROST-a na Humu, a ova
svojom selekcijom dalje prosleđivala objekte prema Stini – S u Šibeniku. Međutim u praksi od njene ugradnje pa do
Balkanskog cunamija ovakva veza se rijetko koristila jer nije bilo ljudstava koje bi je posluživalo. Uglavnom je Humski radar
bio direktno povezan sa Stinom – S u Šibeniku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Montirana je negde početkom ljeta 1986 god. u podzemni objekt Velja glava koji je bio rezervno Operativno mjesto Uporišta Vis.
Montirao ga je Hardver tim, već ranije pominjan i pustio u operativni rad.

Početkom ljeta 1991 god. na tom mjestu uspostavljen je IKM JRM (Istureno Komandno Mjesto JRM) koji je egzistirao sve do povlačenja JRM u područje Boke. U tim uslovima i Viška Stina – R korištena je punih 7 (sedam) mjeseci u permanentnom radu bez isključivanja. Pokazala se odličnom i sigurnom u radu.  

Demontirana je februara mjeseca 1992 god. (lično sam je ja demontirao) i poslata u
skladište elektronike MTRZ Sava Kovačević.

Negde početkom ljeta 2000 god. izvučena je iz skladišta i montirana u
prostorijama u zgradi privremenog OC komande RM SiCG u Baru.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* vis.jpg (419.62 KB, 951x543 - viewed 118 times.)

* Mjesto Bar u C. Gora .jpg (40.02 KB, 771x493 - viewed 117 times.)
« Last Edit: June 08, 2013, 08:15:46 pm by ORIĆAREB » Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.