PALUBA
March 29, 2024, 11:09:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: OROSt-i i Obalska služba osmatranja i javljanja (OSOJ) u JRM  (Read 242318 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #330 on: June 24, 2013, 12:50:11 pm »

Hvala.

Naravno u to vrijeme najviše nas je brinulo oticanje podataka putem distribucione mreže vanjskog strujnog napajanja. Već se uveliko u to vrijeme tražilo rešenje i za to, i vjerovatno bi se i tu zaštita riješila, ali Cunami je sve prekinuo, a poslije i nije bilo važno....

Može još poneko slovo o ovome, ako nisam pre dosadan, kako preko elektro mreže ?
Misliš vjerovatno na civilne komunikacije unutar te mteže.

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #331 on: June 24, 2013, 01:01:58 pm »

Hvala.

Naravno u to vrijeme najviše nas je brinulo oticanje podataka putem distribucione mreže vanjskog strujnog napajanja. Već se uveliko u to vrijeme tražilo rešenje i za to, i vjerovatno bi se i tu zaštita riješila, ali Cunami je sve prekinuo, a poslije i nije bilo važno....

Može još poneko slovo o ovome, ako nisam pre dosadan, kako preko elektro mreže ?
Misliš vjerovatno na civilne komunikacije unutar te mteže.

poz.

Da pojednostavimo stvar, pretpostavka:

Stina - C u Žrnovnici. Sistem se napaja vanjskim strijnim napajanjem koji naravno prolazi kroz Žrnovnicu ili okolinu.
Posebnom opremom prikačenom na pogodno mjesto elektro mreže, može i u šumi,   Grin,  moguće je snimiti sve informacije
koje se odvijaju na Stini - C. Čak se može snimiti i tekst koji se kuca na tastaturi konzole.

To je poznata metoda i u svijetu u vojnim krugovima. Prema tome pazi kad kucaš, možda te susjeda snima.... Grin Grin
u svoj sobi.
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #332 on: June 24, 2013, 01:10:19 pm »

Ja sam nekada pisao rad na tu temu koja se bavi prenosom podataka preko elektricnih vodova. Postavicu samo uvodni deo da bi bilo jasnije o cemu se radi. Inace za takvu vrstu komunikacije potrebna je posebna oprema, a prate je i drugi problemi.

Komunikacija električnim vodom (PLC-Power Lines Communication) je tehnologija koja koristi električnu mrežu niskog i srednjeg napona kao medijum za prenos digitalnih podataka. Ovakav vid komunikacije je poznat koncept i tu se električni vodovi koriste za nizak prenos podataka (prenos male kolicine podataka) već dugi niz godina. Ovakav model prenosa ima ograničenja i koristi se za kontrolu, signalizaciju, automatsko očitavanje brojila, kao i kod kontrole opterećenja električne mreže.
 Tokom proteklih nekoliko godina, došlo je do ponovnog interesa za korišćenje električne  mreže kao komunikacionog medijuma za širokopojasni pristup internetu. Prednost PLC je u postojanju fizičke infrastrukture koja je pogodna za instaliranje lokalnih računarskih mreža u objektima. Medjutim, postoji neki skepticizam u vezi praktične primene "highspeed" mreže za prenos podataka preko električnih vodova i njegove komercijalne održivosti. Ovaj pesimizam je posledica pojave šumova pri korišćenju, kao i   vremenski razlicita, i frekventno selektivna priroda električnog kanala, pa zbog toga on sam po sebi za korisnika predstavja odredjeni tehnički izazov. Osim toga kablovi električnog voda nemaju izolacionu zaštitu, pa zbog toga predstavljaju izvore elektromagnetnog zračenja prilikom prenosa VF signala.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #333 on: June 24, 2013, 01:15:42 pm »

Ja sam nekada pisao rad na tu temu koja se bavi prenosom podataka preko elektricnih vodova. Postavicu samo uvodni deo da bi bilo jasnije o cemu se radi. Inace za takvu vrstu komunikacije potrebna je posebna oprema, a prate je i drugi problemi.

Komunikacija električnim vodom (PLC-Power Lines Communication) je tehnologija koja koristi električnu mrežu niskog i srednjeg napona kao medijum za prenos digitalnih podataka. Ovakav vid komunikacije je poznat koncept i tu se električni vodovi koriste za nizak prenos podataka (prenos male kolicine podataka) već dugi niz godina. Ovakav model prenosa ima ograničenja i koristi se za kontrolu, signalizaciju, automatsko očitavanje brojila, kao i kod kontrole opterećenja električne mreže.
 Tokom proteklih nekoliko godina, došlo je do ponovnog interesa za korišćenje električne  mreže kao komunikacionog medijuma za širokopojasni pristup internetu. Prednost PLC je u postojanju fizičke infrastrukture koja je pogodna za instaliranje lokalnih računarskih mreža u objektima. Medjutim, postoji neki skepticizam u vezi praktične primene "highspeed" mreže za prenos podataka preko električnih vodova i njegove komercijalne održivosti. Ovaj pesimizam je posledica pojave šumova pri korišćenju, kao i   vremenski razlicita, i frekventno selektivna priroda električnog kanala, pa zbog toga on sam po sebi za korisnika predstavja odredjeni tehnički izazov. Osim toga kablovi električnog voda nemaju izolacionu zaštitu, pa zbog toga predstavljaju izvore elektromagnetnog zračenja prilikom prenosa VF signala.


 

Odlično.....
Naravno da treba posebna oprema. I to se u vojnim krugovima smatra špijunažom. A kad je to u
pitanju ništa nije lako ni jednostavno. Ali kao mogućnost u svrhu prisluškivanja, stoji kao vrlo ozbiljna
pojava.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #334 on: June 24, 2013, 01:24:15 pm »

Električna mreža za objekte u Žrnovnici je ja mislim bila zasebna odnosno odvojena od civilnih infrastruktura ,komunikacijska pogotovo ,električni vodovi kao i komunikacijski su bili ukopani a trafostanice najvjerojatnije u sklopu samih objekata ?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #335 on: June 24, 2013, 01:38:32 pm »

Električna mreža za objekte u Žrnovnici je ja mislim bila zasebna odnosno odvojena od civilnih infrastruktura ,komunikacijska pogotovo ,električni vodovi kao i komunikacijski su bili ukopani a trafostanice najvjerojatnije u sklopu samih objekata ?

Ma ja sam uzeo Žrnovnicu samo kao pretpostavku. Ali nije svagdje bilo kao što navodiš. Uvijek postoji i loše rešenje.
Bilo kako bilo prisluškivanje toga tipa preko napojne eletro mreže kao pojava je stvarnost u svijetu špijunaže..
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #336 on: June 24, 2013, 01:46:27 pm »

Električna mreža za objekte u Žrnovnici je ja mislim bila zasebna odnosno odvojena od civilnih infrastruktura ,komunikacijska pogotovo ,električni vodovi kao i komunikacijski su bili ukopani a trafostanice najvjerojatnije u sklopu samih objekata ?

Verovatno su imali TS 10/0,4 kV, ali ona mora biti napajana iz TS viseg naponskog nivoa, koja tesko da se nalazila u okviru objekta. A vod 35 kV je isto pogodan za "skidanje" signala.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #337 on: June 24, 2013, 01:53:49 pm »

Da naravno, a danas je tehnika toliko uznapredovala da te satelit nacilja na WC školjci a isto tako svak od nas ima i mobitel uz sebe ako im slučajno zatreba i zvučni signal ,tako da je svaki otpor uzaludan Smiley ,i mali off najbliža civilna trafostanice objektu na Korešnici je sljedeća :
Postoji još jedna ovakva ista u Žrnovnici također je smještena nedaleko i od drugog objekta ,napajanje ovih trafostanica najvjverojtanije dolazi  od Meteriza u Solinu gjde se spajaju dalekovodi sa HE Zakučac, ili sa Kile di je i samo postrojenje Elektroprijenosa ,no da su zaista bila u funkciji napajanja Objekata možemo samo nagađati ,možda kao sekundarni/pomoćni izvor no uzmimo u obzir i postojanje agregata u samim objektima.
« Last Edit: June 24, 2013, 02:14:47 pm by Jester » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #338 on: June 24, 2013, 02:03:28 pm »

Zahvaljujem na pojašnjenjima.

Tek sad mi je dobilo smisao ugradnja onih velikih i skupih non-break napajanja po svim vojnim objektima veze.
Žrnovnica je imala ukupno 3 kom.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,5995.msg126585.html#msg126585

poz.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #339 on: June 24, 2013, 03:45:41 pm »

Ciro da li su upoznat sa KIS-om sistema VOJIN koji se kroisto u JNA?

Ako jesi da li bi moga da das neko poredjenje. KIS RM bi trebalo da je nesto najmodernije sto je u tom pogledu ima JNA.

Poz
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #340 on: June 24, 2013, 04:36:09 pm »

Ciro da li su upoznat sa KIS-om sistema VOJIN koji se kroisto u JNA?

Ako jesi da li bi moga da das neko poredjenje. KIS RM bi trebalo da je nesto najmodernije sto je u tom pogledu ima JNA.

Poz

Nažalost, ništa neznam u tom smislu. Nema smisla da nagađamo.. pilot
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #341 on: June 24, 2013, 07:03:56 pm »

Steta.

Malo je cudno kao RViPVO i RM nisu razmenjivaili svoja iskustva po tom pitanju.
Da jesu ti bi sigunro bio ukljucen jer si do guse bio u toj problematici.

Evo da napravimo malu digresiju - slicna problematika samo u drugom vidu OS.

Ipak su OSOJ i VOJIN praca po radarima i polozajima Smiley

RViPVO su tu krenuli i pre RM sistemima AS74 (70-tih godina) i kasnije AS84.
Proizvodjac radara i "automatizovanog sistema" je Marconi Radar Systems, Engleska.

Evo jednog odlicnog teksta o sistemu AS74 sa MyCiti foruma
http://www.mycity-military.com/PVO-i-sistemi-VOJ/Automatizovani-sistem-AS-74.html

http://www.mycity-military.com/PVO-i-sistemi-VOJ/Radari-u-SFRJ-SRJ.html

i jednog teksta sa slikama da se vidi kako je to izgledao.

http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=26096_325573252_2705_91882396_SWScan00033.jpg

http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=26096_325573252_2705_597235637_SWScan00034.jpg

Infiz radi odrzavanje i modernizaciju izmedjuostalih i ovog tipa radara za VS i ostale korisnike.
http://mtt-infiz.com/e_radarski-sistemi-s600.html

Ti Ciro vidi pa ako mislis da nije za ovu temu reci pa nek admini brisu ili prebaceu neku drugu temu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #342 on: June 24, 2013, 07:24:52 pm »

Steta.

Malo je cudno kao RViPVO i RM nisu razmenjivaili svoja iskustva po tom pitanju.
Da jesu ti bi sigunro bio ukljucen jer si do guse bio u toj problematici.
..............................
Ti Ciro vidi pa ako mislis da nije za ovu temu reci pa nek admini brisu ili prebaceu neku drugu temu.

Ma ni govora, neka stoji, nesmeta. Sve je korisno, a nešteti... Cheesy
Proučiću prvom prilikom, pa će mo komentarisati.

Što se tiče saradnje RVPVO i JRM u automatskoj razmjeni informacija to nikad nije postignuto.
Istina za volju, imali smo namjeru u kasnijoj fazi i to da uspostavimo (neznam da li bi i tehnički uspjeli),
ali nas je Balkanski cunami pretekao.
Znam da su prije nas imali te sisteme, ali pošto mi u Mornarici tada nismo imali ništa pametno, naravno
ljudi nam i nisu ništa mogli tu pomoći.

Toliko.... pilot
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #343 on: June 25, 2013, 10:31:13 am »

Ipak su OSOJ i VOJIN praca po radarima i polozajima Smiley

RViPVO su tu krenuli i pre RM sistemima AS74 (70-tih godina) i kasnije AS84.
Proizvodjac radara i "automatizovanog sistema" je Marconi Radar Systems, Engleska.

Hm..., nije ovde lako dati tek tako procjenu o jednom ili drugom sistemu. Prvenstveno iz razloga jer rješavaju sasvim različitu problematiku.

Tekuća problematika, s kojom se nose ovi sistemi u službi VOJN je svakako zahtevnija. Dinamika je neuporedivo teža nego ova koja stoji pred OSOJ službom. Problematika na moru se slobodno može nazvati "Lako će mo" u odnosu na ovu koju rešavaju VOJN sistemi.

S druge strane pitanje senzora, tj. radara je takođe različito. Mislim da je radarima kojima je zadatak prikupljanje informacija sa nivoa mora kud i kamo teže izaći na kraj sa praćenjem objekata, nego radarima u VOJN-u kojima je ta problematika u čistoj atmosferi i još sa MTI mogućnostima.

Također nemogu sagledati do kraja komunikacije u VOJN sistemima, ali što se toga tiče u Stina Jadran sistemu, e to je u ono vrijeme bila vrhunska automatizacija i najpametniji softverski paket u čitavom sistemu.

I na kraju, u VOJN sitemima je tehnoligija koja je starija za nekih 10-tak godina od tehnologije Stine Jadran, što je značajna stavka, ali i ne manja vrijedna u smislu automatizacije.

Mislim da su oba sistema bila vrhunska na svoj način u ona vremena, ali teško uporediva u smislu ko je bolji. Tu im jednostavno priroda rešavanja problema neide na ruku....
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #344 on: June 25, 2013, 01:27:19 pm »

Malo da razbijemo monotoniju, sličica starijeg objekta na Visu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* 54094298.jpg (287.48 KB, 1907x1280 - viewed 100 times.)
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.