PALUBA
April 24, 2024, 08:21:17 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Војна парада у Крушевцу  (Read 1180 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« on: April 20, 2013, 03:29:11 pm »

Војна парада у Крушевцу

субота, 20. апр 2013, 10:29 -> 14:01

Војска Србије спремна да одговори на безбедносне изазове и представља сигуран ослонац миру у региону, рекао председник Томислав Николић на обележавању Дана војске у Крушевцу. Више од 2.000 припадника Војске Србије продефиловало градом.

Дан Војске Србије (ВС), који се обележава у знак сећања на 23. април 1815. године када је почео Други српски устанак, прослављен је се на централној свечаности у Крушевцу, уз учешће више од 2.000 припадника војске, дефиле наоружања и налет авијације.

Председник Србије Томислав Николић рекао је да је Војска Србије спремна да одговори на безбедносне изазове, те да је сугуран ослонац стабилности региона и гарант безбедности државе.

Николић је истакао да ће неки од приоритета државе у будућности бити опремање јединица војске новим и модернизованим наоружањем и опремом, посебно у Ваздухопловству и Противваздухопловној одбрани, као и учешће у међународним мировним операцијама.

Према његовим речима, ангажовање у мировним операцијама има утицај, како на јачање угледа Србије, тако и на повећање оперативних способности војске.

"Све пролази, људи долазе и одлазе, вечито остаје Србија и њен војник загледан у српско небо, српску реку, српску земљу и дечје очи чију срећу брани до свог краја", поручио је Николић.

Окупљенима се обратио и Начелник Генералштаба ВС Љубиша Диковић.

Диковић је поручио да Војска Србије представља окосницу система одбране, гради мир у свету заједно са партнерима и чува углед и безбедност Србије.

"Припаднике Војске красе оданост држави и позиву и слободарски дух. Грађани Србије нам верују, а у свету цене нашег војника, подофицира и официра", рекао је Диковић.

Диковић је истакао да "наша војска данас гради мир у свету заједно са партнерима и чува углед Србије", нагласивши да је улагање у војску истовремено и улагање у будућност Србије и безбедност грађана.

Церемонија је почела постројавањем јединица Војске Србије и почасном артиљеријском паљбом.

Свечаност је настављена егзерциром Гарде Војске Србије, након чега је изведен демонстрациони скок падобранаца 63. падобранског батаљона специјалне бригаде.

Приредба је завршена дефилеом јединица Војске Србије који чине пешадијски, ваздухопловни и моторизовани ешелон.

По завршетку дефилеа, грађани могу да виде Тактичко-технички збор наоружања и опреме Војске Србије који је приређен на градског тргу.

Свечаности, између осталих, присуствовали су премијер Ивица Дачић, први потпредседник владе и министар одбране Александар Вучић, председник Скупштине Србије Небоша Стефановић, министри Владе Србије, директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин, директор полиције Милорад Вељовић, представници дипломатског кора и верских заједница.

У централној свечаности учествовало је више од 2.000 припадника ВС, више од 100 борбених и неборбених возила, 20 ваздухоплова и десет оруђа.

Дан Војске Србије обележава се 23. априла, на дан када је 1815. у Такову донета одлука о почетку Другог српског устанка за ослобођење Србије од турске власти.

Други српски устанак на одређени начин представља темељ за стварање српске државе и српске војске, односно прво "стајаће војске" и установљавање Гарде од 76 младића "по стасу и угледу" из најбољих сеоских кућа.

Како је, по наводима хроничара, стварање стајаће војске, од најпре "уписника", а касније "солдата", прошло неопажено од турских власти, Народна скупштина је озваничила назив "солдати".

Уводе се први регрути, који су остали у војсци десет година, имајући у виду да им рок службе није био одређен.

Стајаћа војска живела је у касарнама и примала плату а биле су установљене и униформе, односно "мундири".

Те прве формације српске регуларне војске биле су уредјене по угледу на аустријску војску, што је потврда да су се и у том периоду користила искуства страних армија.

Други српски устанак довео је до коначног ослобођења и признавања модерне Србије на Берлинском конгресу 1878. године, као државе са пуним ингеренцијама и међународноправним субјективитетом.

Izvor: www.rts.rs
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 24 queries.