PALUBA
March 28, 2024, 04:47:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Oklopne postrojbe JNA  (Read 21225 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #30 on: April 27, 2013, 08:15:03 pm »

Mislim da je otprilike to; samo izgleda da m-84 iako su pripadali skopskoj brigadi nisu vecina vreme bili u mkd vec na kosovo. Svi oficiri koi su sluzili u jna u mkd su mi pricali da u slacaju rata oni su se krstili u niskoj brigadi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #31 on: April 27, 2013, 08:54:48 pm »

Шутер, сада може да прича ко шта хоће, али није тако. Оклобна бригада из скопља се по ратним плановима требала користити како је и предвиђенео, а то је затварање страцинског правца и за противдеснтна дејства на простори Косова и Метохије. Наравно, у случају напада из правца Грчке користила би се и на том правцу, зависно од ситуације. Њена употреба није директно повезана са нишком бригадом. Једино су обе биле предвиђене за противдесантна дејства на простору КиМ као и за гушење оружане побуне на том простору. Када је 80-тих дошло до проблема на КиМ обе су тамо и ангажоване, скопска углавном у јужном делу Косова, а нишка северније. Крајем 80-тих обе си коришћење у сврху тзв. демонстрације силе (у виду кретања путним правцима претежно на простору Косова, не и Метохије) па су се вероватно негде и "додиривале" или заједно кретале како би појачале утисак. Могуће је да су батаљони придавани некој од бригада, а тако и неки батаљон "скопске" бригаде нишкој.

Тако како си написао испада да би се у случају рата скопска бригада расформирала и користила по деловима у саставу нишке. То је нетачно ко год да ти је то рекао.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #32 on: April 27, 2013, 09:58:05 pm »

Za vrijeme angažovanja ovih jedinica na Kosovu, iz Niša, Skoplja i Kraljeva dodatno su popunjavane sa starješinama iz Vrhnike. Odem do skopske jedinice ili kraljevačke, privremeno raspoređene na Kosovu, a tamo neki starješina iz Vrhnike. Malo iznenađenje. Pošto su mene znali u svim jedinicama, upoznavao sam ih međusobno. Mjesec, dva za ove privremeno prekomandovane i nazad u Vrhniku. A ja onda u krug, Klina, Podujevo, Ferizaj, Priština, Batlavsko jezero itd.

Pozdrav

Vlado
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #33 on: April 27, 2013, 10:15:44 pm »

Dzumba, mozda se nisam najbolje izrazio. Ligicno je da skopska brigada zatvori Komunikacije u mkd za vreme rata. Megutim receno mi je, i mozda ljude grese, da je niska bila 'bolja' od skopske u smislu tehnike i popunjenost. To sto ja kazem nije klesano u kamen, ja samo kazem sta sam cuo Smiley
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #34 on: April 28, 2013, 05:16:18 pm »

zna li netko nacelo davanja brojcanih naziva postrojbi?
jer vidija sam da su postojale brigade sa brojem 6xx pa me zanima jeli to bilo po tipu postrojbe ili se davalo po necemu drugome
Logged
brendimir
mornar
*
Offline Offline

Posts: 46


« Reply #35 on: April 28, 2013, 07:18:50 pm »

U kasarni M Tito u Skoplju je bio M-18.Ulazio sam u kupolu i posmatrao grad kroz nisansku spravu.Imao je bolje ubrzanje od z-101.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #36 on: April 28, 2013, 08:47:19 pm »

За начин додељивања бројчаних ознака јединицама је било неко правило. Ја га се баш и не сећам иако су ми то својевремено објашњавали. Обрати се за топитање нашем члану BojanSDK.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #37 on: April 28, 2013, 10:25:40 pm »

onda ga ovim putem molim da objasni sustav naziva Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #38 on: April 28, 2013, 11:59:17 pm »

U kasarni M Tito u Skoplju je bio M-18.Ulazio sam u kupolu i posmatrao grad kroz nisansku spravu.Imao je bolje ubrzanje od z-101.

I maks. brzinu preko 80 na sat.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #39 on: April 29, 2013, 10:00:38 am »

...i potrosnju Smiley
Logged
brendimir
mornar
*
Offline Offline

Posts: 46


« Reply #40 on: May 01, 2013, 09:25:37 pm »

Ne znam kolika mu je bila potrosnja,znam da je tankovao prilicno benzina.Zanimljivo je da mu je otvor za tankiranje veoma blizu motora,pa sam morao da cekam da se ohladi motor da bi poceo tankiranje,sve vreme tocenja goriva na vozilu je bio PP sa spremnim PP aparatom.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #41 on: May 04, 2013, 09:46:23 pm »

ajmo sad drugo pitanje Smiley

zna li neko sastav postrojbi u 5. VO i VPS

Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #42 on: May 04, 2013, 11:01:02 pm »

moze li jedna potvrda?
9. korpus je ima M-84. T-55 i T-34 tenkove, jesam li u pravu
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #43 on: May 05, 2013, 07:30:44 pm »

9. (кнински) корпус ЈНА није имао по формацији оклопну јединицу опремљену са М-84. Не сећам се колико је имао оклопних батаљона у моторизованим бригадама, али постоји књига ("Генерал по потреби") чији је аутор генерал ВРС Славко Лисица (издата у Сомбору 1995. године). Он је од 1988. до 1992. године био начелник оклопних јединица у книнском корпусу и у књизи описује стање оклопних јединица у корпусу, мислим да и наводи колико је и где тенкова било, па и употребу оклопних јединица 1991. године. Имам је негде на послу ту књигу па могу погледати, ако не заборавим ("лако памтим - брзо заборављам" Huh?). Пошаљи ми сутра ПП па ћу се сетити.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #44 on: May 05, 2013, 07:59:18 pm »

Nije tu bilo tenkova M84. Tu su tenkovi M84 došli početkom rata iz Banja Luke. Iz VP 2908, iz grada, Školskog centra, iz kasarne u Zalužanima i sa Manjače.

Pozdrav

Vlado
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.