PALUBA
March 28, 2024, 09:29:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Albanska vojska krajem Hladnog rata  (Read 95804 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #105 on: November 01, 2015, 06:47:49 pm »

Rekao bih da je ovaj spisak naoružanja ustavri spisak tog tipa naoružanja nabavljenog od 1945. godine. Moja je procena da početkom 80-tih godina jedva  polovina od navedenog bila u kakvom-takvom operativnom stanju. Do početka 90-tih to je spalo na 10-30%.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 445


« Reply #106 on: November 01, 2015, 08:08:31 pm »


И мени бројка од 1.600 комада цевне артиљерије 100мм и више за Албанију звучи много, макар који топови били. СФРЈ је тада имала далеко више, али то није питање...  Можда су рачунали и случајно сачуване турске топове из балканских ратова.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #107 on: November 01, 2015, 09:49:33 pm »

Извештај Ције наводи много већи број тенкова Т-34 који је у оперативном стању почетком 90-тих док подаци које сам ја пронашао показују да их је далеко мање. Ми као посматрачи споља не можемо никада бити 100% сигурни шта је тачно, а шта није. Албанија је до 1992 била херметички затворена земља, а многе ствари су и до данас остале непознате.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #108 on: November 01, 2015, 09:49:45 pm »

Kosmonaut ne čita šta pišem. Dakle, VJ nije uništila ni jedan tenk na teritoriji Albanije. Oni (tenkovi) nisu praktično ni stigli do granice, šta god ko pričao.
procitao sam ja sta si ti postirao ali ti nisi procitao na ciji post sam se ja referirao i trazio pojasnjenje pausalne i nebulozne tvrdnje.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #109 on: November 01, 2015, 09:57:05 pm »

Ево како је изгледала шиптарска војска 1989. године. Мислим да се филм односи на гарду.

Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #110 on: November 02, 2015, 01:13:57 am »

Нисам сигуран али још у почетком 80-их американци, наводно Џозев Диогарди посетили су Албанију и у том периоду разговрао се са албанским врхом, при чему је договрено да се Албанија откаже рата са Југославијом и да причека неки одреѓени период.
Колико је ово истина незнам .
« Last Edit: November 02, 2015, 07:53:48 am by trpe grozni » Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #111 on: November 02, 2015, 01:18:27 am »

кинеске ракетни системи  13.27 мин они су користили ових ракети у рат за косов у 1999 г

Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #112 on: November 02, 2015, 01:28:47 am »

албанска показна вежба из 60 тих веома слична као УЧК у 90 тих , главни акцент је ставлен у употреби минобацача /

« Last Edit: November 02, 2015, 01:35:24 am by gocemk » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #113 on: November 02, 2015, 10:47:28 am »

Ovaj filmic iz 1967. vrlo interesantan :-)
Gadjanje iz MB 82mm i BsT iz ruke bez lafeta i sa ramena (!), podvodno gadjanje iz MB i BsT, direktno gadjanje sa MB 82mm iz skoro horizontalno postavljene cijevi (!?), izvlačenje MB konopcem na 1. kat iako imaju stepenice i gadjanje sa prozora iako je postolje na trulim daskama, ispaljivanje necega iz nekakvih sulundara, betonske kugle na fitilj koje civili bacaju da se kotrlja niz brdo (srednjevjekovna obrana dvorca, jos vrelo ulje nedostaje).

Meni ovdje ne lice na OVK, meni lice na Vietcong a to nije slucajno.

Mene cudi kako nisu imali tijesniju suradnju sa Sjevernom Korejom u to vrijeme -isti mentalni sklop.

Ipak su me se dojmili oni vucni plamenobacaci sa svojim dometom a 1967. su imali u opremi AK-47 a CZ ga tada jos nije pocela serijski proizvoditi i uvoditi u opremu JNA.

Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #114 on: November 02, 2015, 12:44:23 pm »

па сигурно си га видео оног кинески офицер кое је био на воена вежба, и јас сам заприметио да многу су налик Виетконг иако више нихова обука је слична на ово видео као код кинеске народне армија из периода рат у кореја големи пешадиске единици подржани са велики број минобацачки иако ми е чудно ефект дејство , као они су тачно погодили цел ? Ово со минобацачи нешто слично су користили и јапанци у ww2 где они су користили мале и лаке минобацачи као tip 89 http://www.lonesentry.com/articles/intelligence-report/grenade-dischargers.html кој су кинези јако користили у рат са американци у  кореја. Док за оружје они су добивали велике количини оружје из СССР а после расипавање осноси за руси оружје је долази  из НР КИНА како шта се виде из видео кинески тупе 67 митролеза они користе у вежба

Док за хоризонтало испаливање на видео се гледа да они раде и на 82 мм и на 160 мм мб , и ако си забележао добро ке видиш да они користе нека метална трака кој ја вуче граната до долни део где се активира, иако код 160 мм мб могуче да се испали са помош ударна игла на дно мб која се повуче са сајла.
« Last Edit: November 02, 2015, 12:50:16 pm by gocemk » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #115 on: November 02, 2015, 06:49:13 pm »

Quote
Mene cudi kako nisu imali tijesniju suradnju sa Sjevernom Korejom u to vrijeme -isti mentalni sklop.

Pam imali su političku saradnju. Sarađivali su sa svim "marskističko-lenjinističkim partijama u svetu, odnosno onima koje su svrstavane u "maoističke".

Film koji komentarišete je propagandn i u njemu je sve moguće. Svako opaljenje topa - meta leti u paramparčad. Pa, to se tako snima. Neki (druge države) su snimali (za svoje potrebe) malo veštiji, a ovi malo naivnije. Generalno, JNA ih nikada nije potenjivala, posebno ne 60-ti i 70-tih godina. Možda nisu mogli da izvode neke ofanzivne operacije, ali bi se sigurno dobro branili. Uostalom i oni su imali neku vrsti ONO. Na svakoj vežbi JNA koja se odnosila na prostor Crne Gore, južne Srbije i Makedonije, bez obzira na varijantu agresije, Albanija (njena vojska) je imali svoje mesto. Uvek je tretirana kao deo agresorskih snaga. Procena je bila da bila, zavisno od interesa priklonili jednima ili drugima.

I sam se čudio zašto je JNA dugo zadržala M-48 dok je Albanija poluautomatske i automatske puške uvodila barem 5 godina ranije. Na ovom filmu (a on je iz 1967.godine) svi vojnici nose poluautomatske puške. I kasnije pre od nas su uveli automatske puške, barem u pešadiji.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #116 on: November 02, 2015, 11:56:54 pm »

па армија од увек је била конзервативна у поглед новине, али ако узмео да и британци се до почетак 60 тих су користили репетирка ли-енфил као нихово главно пешадиско оружје , и кад су вовели своје полуавтоматске лиценцна верзије белгиске FNL  разлог зашто су прифатили полуатоматска а не аутоматска верзије ФНЛ идеја је  била да је незамисливо за британски генерали да се троше толико  муниције као шта раде совети са свои ак-47 да сваки  метак треба да погоди нека цел, и то је био разлог можда и југословенско раковдство се водила из ово, али ако узмемо албанци у 50 тих и 60 и 70 тих су добивали аутоматско оружје као ак-47 или q-56 као помош из кине или ссср док сфрј је требала да развије онда да замени старо пешадиско оружје са ново а то кошта новац. Иако они тек у 1981 г су почели развој своја верзија q-56(кинеска ак-47) и у тог периода они су пополнили своји недостатак са аутоматско оружје 


албанска народна армија (дали се ради о нека нишанска справа како red dot?)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


 


* 10950535_1518417908403932_1267230670_n.jpg (109.2 KB, 640x640 - viewed 93 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #117 on: November 03, 2015, 06:10:12 am »

Ako se ne varam, to je prizma, preko koje instruktor gleda kako kadet nisani i po potrebi popravlja greske.

LPB
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #118 on: November 03, 2015, 09:08:35 am »

па армија од увек је била конзервативна у поглед новине, али ако узмео да и британци се до почетак 60 тих су користили репетирка ли-енфил као нихово главно пешадиско оружје , и кад су вовели своје полуавтоматске лиценцна верзије белгиске FNL  разлог зашто су прифатили полуатоматска а не аутоматска верзије ФНЛ идеја је  била да је незамисливо за британски генерали да се троше толико  муниције као шта раде совети са свои ак-47 да сваки  метак треба да погоди нека цел, и то је био разлог можда и југословенско раковдство се водила из ово, али ако узмемо албанци у 50 тих и 60 и 70 тих су добивали аутоматско оружје као ак-47 или q-56 као помош из кине или ссср док сфрј је требала да развије онда да замени старо пешадиско оружје са ново а то кошта новац. Иако они тек у 1981 г су почели развој своја верзија q-56(кинеска ак-47) и у тог периода они су пополнили своји недостатак са аутоматско оружје 


албанска народна армија (дали се ради о нека нишанска справа како red dot?)

 

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


 

 Grin pa odakle ALBANSKOJ NARODNOJA ARMIJI red dot u ono vrjeme? SIJALICU NA PLAFONU SOBE IMAO JE SAMO KOMANDANT KASARNE.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #119 on: November 03, 2015, 02:49:39 pm »

po se izgleda bozo se radi za takve prizme, mandalina red dot se javuva jos u ww2  bugari su radili nihovi verzije red dot nisani u studeni rat a sa nralbanije su imali dobri odnosi imali su zaednicki neprijatel.



Albanski mitrolez iz 9 mm koj se pojavio u 1984g i bio sa vrgadeni prigusuvac  ovog autoimat trebalo da se izrade u veliki broj i sa tim mitrolez trebao da se vooruzati albanci u sfrj

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Alb_SMG.jpg (86.82 KB, 1024x768 - viewed 97 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.