PALUBA
March 28, 2024, 11:04:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Albanska vojska krajem Hladnog rata  (Read 95808 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« on: April 27, 2013, 05:00:12 pm »

Zna li neko sastav i organizaciju Albanske vojsek, RZ i RM krajem hladnog rata?
pogotovo nacin upotrebe protiv nas ili Grka.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1 on: April 27, 2013, 08:11:12 pm »

Perun, jel mogu da te pitam sta je tema na koju radis? Vidim trazis sastav jna u juznim delovima bivse nam drzave, onda bugarska i albanija? Nekako slutim gde ides temom Smiley ako nam das vise detalje, ne moras sve, mozda bi mogli vise pomoci? Proveri zadnja izdanja vojne enciklopedie bivse yu, tamo mozes naci nesto vise. Isto tako mislim da je bivsa jna imala izdanja u kome se analizira sastav i organizacija ovih zemalja. Mozda neko od clanova zna vise. Ja sam pre mnogo godina video nesto takvo ali se detalja ne secam.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #2 on: April 27, 2013, 09:02:01 pm »

Да, ЈНА је имала "књиге" формација популарно зване " Формација плави ВУ" (где је била обрађена и Албанија), и "Формација плави НАТО". Такође постојали су и приручници који су описивали начела употребе ових снага, генерално. Тих књига има на свим странама и вероватно до њих може да се дође.

О могућим дејствима војске Албаније према СФРЈ је сигурно било помена  током предавања за слушаоце војних школа, а конкретно у тзв, плановима употребе војних јединица, посебно армија које су биле усмерене на тај простор. Не верујем да то постоји у јавно доступном облику и да то неко конкретно зна. То постоји у Војном архиву јер су ти планови чувани. Да ли је то доступно за истраживаче не знам. Перуне, обрати се директно Војноисторијском архиву ВС па их питај.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #3 on: April 27, 2013, 09:05:44 pm »

Imam nesto kod kuce od starog, pa cu sutra potraziti. Ako uspem da nadjem, napisacu ovde. To je iz njegove beljeznice iz vremena negde oko pocetka do sredine osamdesetih.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #4 on: April 28, 2013, 09:21:04 am »

hvala na brzim odgovorima Smiley
tema je 3. svjetski rat krajem 1980ih, nije toliko bitno ko prvi napada..vec sam skupija puno podataka o evropskim vojskama samo mi je tesko naci za Albaniju, fali mi malo detalja za Bugarsku i tako..ako koga zanima posaljem mu sve sto imam. sve skupa oko 30 gb materijala

imam knjigu u kojoj se opisuju podaci o susjednim vojskama ali je ona nacelnog tipa, znaci nema detalja koji meni tribaju.

Bija bi najsritniji kad bi nasa podatke tipa: xy divizija, smjestena u xy gradu, naoruzana sa...     ali bilo kakav podatak je odlican.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #5 on: April 28, 2013, 11:11:17 am »

nedavno sam, isto tako preko jednog engleskog foruma, naisa na podatke o planu albanije za napad na jugoslaviju..tekst je na albanskom a google translator i ne prevodi bas smisleno..uglavnom, koliko sam moga viditi, njima je glavni cilj bija kosovo. 
Zanima me kako bi se Grcka ponasala, i kako bi Turska reagirala na Grcki potez...cini mi se da bi se to lipo zakuvalo
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #6 on: April 28, 2013, 08:04:04 pm »

То што тражиш би можда могао да нађеш и у некој војној библиотеци. Такође, својевремено је Обавештајна управа издавала "Обавештајни билтен" који је повремено, између осталога обрађивао и оружане снаге суседних земаља баш на начин како тражиш. Е, сада дали то негде има као јавно доступно питање је. Тајна није сигурно него да ли ти је библиотека доступна. Можда да потражиш и у "Military balans" - из тог периода.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #7 on: April 28, 2013, 08:09:36 pm »

Напад Албаније на СФРЈ без подршке НАТО-а или Варшавског уговора био би, да се пластично изразим, "мисаона именица". Једноствано они тада нису имали ни снага ни могућности за тако нешто. Зато и јесу форсирали своју "иреденту" (сепаратисте на Косову и Метохији) рачунајући да ће тако више остварити (као што и у коначници и јесу).

Тај план и коме причаш је могао постојати (бити планиран са извесношћу реализације) само у периоду 1949-1955. година, односно када је Југославији претио напад СССР-а и снага ВУ, чији је Албанија тада била део. Вероватно се то и односи на тај период.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #8 on: April 28, 2013, 09:55:28 pm »

Imam nesto kod kuce od starog, pa cu sutra potraziti. Ako uspem da nadjem, napisacu ovde. To je iz njegove beljeznice iz vremena negde oko pocetka do sredine osamdesetih.

Na zalost, nisam uspeo da pronadjem caletove beleske, ko zna gde su zaturene. Sad

Напад Албаније на СФРЈ без подршке НАТО-а или Варшавског уговора био би, да се пластично изразим, "мисаона именица". Једноствано они тада нису имали ни снага ни могућности за тако нешто. Зато и јесу форсирали своју "иреденту" (сепаратисте на Косову и Метохији) рачунајући да ће тако више остварити (као што и у коначници и јесу).

Тај план и коме причаш је могао постојати (бити планиран са извесношћу реализације) само у периоду 1949-1955. година, односно када је Југославији претио напад СССР-а и снага ВУ, чији је Албанија тада била део. Вероватно се то и односи на тај период.

Dzumba, imali su oni neke planove i 1980 godine posle Titove smrti, ali posle odrzane dve velike vezbe na razlicitim mestima na granici prema Jugoslaviji i katastofalnoh rezultata na njima (bilo je i ljudskih gubitaka), kao i posle saznanja da SSSR i Bugarska nemaju slicne planove, sve to je stavljeno ad akta.

Plan je kolko se secam (davno sam to citao) da se izvrsi proboj prema Kosovu i Metohiji preko planina, i proboj u Zapadnoj Makedoniji u preko Debra prema Gostivaru, Tetovu i Peci uz veliku pomoc stanovnistva albanske pripadnosti.

Ako se ne varam, tada se sa Zeljave dosta letelo u izvidjanje iznad i oko Albanije, a i krenula je reorganizacija Kosovskog Korpusa na brigadni tip organizacije, sto je kasnije posluzilo kao uzor za reorganizaciju po planu "Jedinstvo".
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #9 on: April 28, 2013, 10:32:28 pm »

plan o kojem pricam je iz osamdesetih, on bi zapocea tek nakon sto bi sfrj bila u rasulu..po mom misljenju i nisu imali neku sansu 1:1 u normalnim uvjetima
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #10 on: April 28, 2013, 10:47:33 pm »

Imam opširnu knjigu, Zavera Informbiroa. Tu su navedeni incidenti na granici sa Albanijom, posle razlaza jugoslovenskih komunista i Komiterne. Mogu da prepišem, ako smatrate da je tome ovde mesto.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #11 on: April 28, 2013, 11:57:22 pm »

Bio je 1993. i dodatak uz Novi Glasnik - Armije zemalja u okruženju Jugoslavije. Pogledaću šta tamo piše. Imam i International defence review kraja 80-ih gde ima detalja o bugarskoj armiji, ali ne mogu naći taj broj.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #12 on: April 29, 2013, 10:00:41 am »

Samo postojanje određenog tzv. "ratnog plana" ne znači da bi se isti ikada sproveo u delo ili da se ima namera.

Najveći deo ratnih planova o kakvima se ovde diskutuje su služili uglavnom za provežbavanje-proigravanje i razradu određenih situacija i upotrebe jedinica po razno-raznim datim zamislima kako bi se štabni oficiri i komande operativnih sastava što bolje uvežbali u radu.

Takvim palnovima se uvek daje kao osnova nekakva "realna" mogućnost da bi iz psiholoških razloga proigravanje imalo što realniji karakter.

Koliko sam negde pre par godina čitao kod nas su npr. mnogo žešće proigravani planovi u odnosu na varšavski blok nego na NATO što nije značilo da nam je sa te strane realno pretila veća opasnost i obrnuto.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #13 on: April 29, 2013, 10:04:56 am »

Bio je 1993. i dodatak uz Novi Glasnik - Armije zemalja u okruženju Jugoslavije. Pogledaću šta tamo piše. Imam i International defence review kraja 80-ih gde ima detalja o bugarskoj armiji, ali ne mogu naći taj broj.


bilo bi odlicno ako bi moga preniti podatke, imas kavu od mene Smiley
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #14 on: June 23, 2013, 09:09:11 pm »

naisa sam na neke podatke pa da podilim s vama:

There are presently nine (9) infantry divisions
9th Division at ?
8th Division at Tirana
-88th Tank Brigade
7th Division at Durres
6th Division - Vic Fieri
5th Division - Gjirokastra
4th Division - Korca;
3rd Division at Burreli
2nd Division (Kukes)
1st Division (Skodra)

1017 Special Forces Battalion

Air Command – Tirana



System Of Unit Identification: The system of unit identification seems to be
reminiscent of the system used by the Chinese People’s Liberation Army (PLA). The
subordinate brigade of the 2nd division is the 21st Brigade. The 1st battalion of the
21st Brigade is the 211 battalion. The second battalion is correspondingly the 212
etc.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.