PALUBA
March 28, 2024, 08:58:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Albanska vojska krajem Hladnog rata  (Read 95836 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #30 on: August 04, 2014, 09:01:12 pm »

Quote
Stariji palubarci sjećaju se Skenderbega u pivskoj boci

Бродарски, то је био вињак, раван најбољим француским коњацима.
Točno. Vrhunski proizvod u neuglednoj staklenoj ambalaži..
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #31 on: August 05, 2014, 12:14:42 pm »

Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #32 on: August 05, 2014, 01:22:23 pm »

3-77 na oba videa. a, nesto vremena je i proslo od prvog do drugog filma (1999).
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #33 on: August 05, 2014, 02:23:20 pm »

@Jadran, Duje

Lijepi povijesni video zapisi migova-17/19 kojih se ne može baš puno naći, pogotovo iz doba komunističke Albanije. Međutim, ne bi htio da ovo netko krivo shvati, ali meni je ujedno i malo smiješno vidjeti Albance/šiptare u borbenim nadzvučnim avionima, kao neki dobar vic mi to djeluje. Meni to dođe nekako šta ja znam, ko "krava, nogomet i balet". Zaista je čudno da je jedna toliko zaostala država uopće uspijela sve do početka 2000-tih imati taj rod vojske kao aktivan dio oružanih snaga. Ipak je to neka nauka i treba zadovoljavat mnoge standarde.

Što se tiče same komunističke Albanije i njene vojske tokom hladnog rata, odnosno sve do raspada SFRJ. Ona je tu korištena samo kao politička propaganda "neprijatelj nikad ne spava" i korištena je za unutarnje političke razloge unutar same SFRJ. Albanija nikad nije bila vojna prijetnja po Jugoslaviju u ofanzivnom smislu. Bili su previše primitivni i tehnički zaostali za tako nešto, i to već početkom 70-tih kada je SFRJ već daleko odmakla od Albanije. 80-te i omjer snaga i tehničku i brojčanu superiornost Jugoslavije ne treba ni spominjati. Bilo kakva ofanzivna djelovanja Enverove Albanije na teritoriju Jugoslavije bi bila skršena u roku nekoliko dana i to jednim oklopno-mehaniziranim bataljnom sa Kosova.

No, što se tiče ofanzivnih operacija JNA u Albaniji, to bi bila druga priča. To bi automatski vjerovatno započelo i rat na Kosovu pošto se kosovski Albanci regrutirani u JNA sigurno nebi borili protiv Albanije već bi sa njom surađivali kao recimo sad Rusija i Ukrajinski Rusi, a sama Albanija je usprkos svemu bila dovoljno ispranog mozga sa i više nego dovoljno naoružanja, bunkera, utvrda, planina, brda za jedan dug i krvav obrambeni rat. Vjerujem da bi kopneni gubici JNA u takvom scenariju bili ogromni. Tamo je de-fakto 2.8 miljuna ljudi bili naoružano, zakopano u bunkere i osposobljeno za rat, a morala im na domaćem terenu ne bi falilo sigurno. S druge strane, JNA onako multinacionalna bi imala itekako velikih problema sa moralom i činjenicom da sada sin nekog Slovenca ili Hrvata ide ginut u tamo neku Albaniju u planine bogu iza nogu. JNA bi tamo prošla ko Sovjetska vojska u Afghanistanu. Avijaciju i mornaricu bi im RZ i PZO JNA te JRM uništilo u par dana bez problema, ali kopneno ratovanja bi bilo komplicirano.




Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #34 on: August 05, 2014, 02:51:01 pm »

O čemu ti pričaš Bojnik? Kakva ofanziva Jugoslavije na Albaniju? Možeš li te filmove puštati kući, umesto što ih puštaš ovde?
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #35 on: August 05, 2014, 03:03:15 pm »

O čemu ti pričaš Bojnik? Kakva ofanziva Jugoslavije na Albaniju? Možeš li te filmove puštati kući, umesto što ih puštaš ovde?

Pa Tito je svojevremeno htio pripojiti Albaniju Jugoslaviju. JNA je između ostalog u koncepciji obrane imala planove za rat sa Albanijom, pa i ulazak Jugoslavenskih trupa u istu. Prvenstveno jer se računalo na pobunu na Kosovu gdje bi Albanija otvoreno stala na stranu Kosovskih Albanaca čime bi započeo i rat između dvije države. To službeno nikad nije rečeno ili objavljeno, ali ta se opcija itekako razmatrala, vjerovao ti meni ili ne.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #36 on: August 05, 2014, 03:05:15 pm »

Bojniče, to je isto kako kada bi rekao da su pravljeni planovi da se zauzme Italija, ali desantom iz Crne Gore.

Da li misliš da bi neko zajunio i krenuo na Albaniju? Kako da ti verujem da se razmatrala ta opcija, leba ti?

Čitao sam da je Enver Hodža nudio Titu federaciju Albanije i Jugoslavije, koja je odbijena sa Titove strane, nakon čega je poslata pomoć drugovima u Albaniju (pruga uskog koloseka, fabrika marmeLJade itd.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #37 on: August 05, 2014, 03:06:31 pm »

Jugoslavija sigurno nije imala namjeru vojno napasti Albaniju. Što bi s njom? Jugoslavija je od 1945.-48. nastojala Albaniju uvući u svoju zajednicu kao jednu od republika.Pomagala joj je vojno i ekonomski, novčano i materijalno. Takav razvoj događaja prekinula je rezolucija Informbiroa. Iza toga desetljećima kontakata između dvije zemlje nije ni bilo. Albanija se samoizolirala i svi znamo kako je kuburila do devedesetih.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #38 on: August 05, 2014, 03:18:17 pm »

Quote
Stariji palubarci sjećaju se Skenderbega u pivskoj boci

Бродарски, то је био вињак, раван најбољим француским коњацима.
Točno. Vrhunski proizvod u neuglednoj staklenoj ambalaži..

Kad ne mogu ponudit, evo barem slike, još malo ga ima u boci! Wink


* fe0f0c53-5e4a-4b1c-b6f5-95c50dd74ba3_zps87c5af5a.jpg (264.72 KB, 758x567 - viewed 101 times.)

* 593a12f0-e5a8-44b1-b5de-3cd91537ec61_zpsa6c32337.jpg (286.54 KB, 567x758 - viewed 124 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #39 on: August 05, 2014, 03:21:40 pm »

Ovo pakovanje nisam vidjao, vidjao sam u mat zelenoj boci. Od pola litre.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #40 on: August 05, 2014, 03:49:30 pm »

Kazu da ima osam vrsta boca - vjerojatno prema kvaliteti konjaka. Jedna od
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Evo nek se nadje.....
http://konjakskenderbeu.al/?fq=nen-produkt&art=konjak&p=1&k=kemba&gj=en


* Skenderbeu.JPG (79.46 KB, 800x1067 - viewed 106 times.)
Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #41 on: August 05, 2014, 04:28:03 pm »

Da malo smirimo strasti. Historiografski izvori iz doba Hladnog rata upućuju da je u slučaju sovjetske invazije postojao plan da JNA okupira Albaniju. (Vidi: Darko Bekić, Jugoslavija u Hladnom ratu, Globus, Zabreb, 1988.) U tome bi vjerojatno učestvovala i Grčka. To se nametalo samo po sebi iz vojnostrateških razloga radi osiguranja pozadine prema bugarskom frontu, a s time je bio suglasan i NATO. Eventualnu jugoslavensku okupaciju Albanije treba promatrati isključivo u tom kontekstu. Ne vjerujem, zapravo siguran sam da nije razmatrana kao zasebna opcija. Jugoslavija je vodila miroljubivu politiku (nesvrstanost, poštivanje Povelje UN, KEBS) i takva (nepotrebna) akcija bi je upropastila.
Postoji i mogućnost da bi u slučaju sovjetske invazije Hoxha stao na stranu Jugoslavije, nakon što je početkom 60-tih potpuno pokvario odnose s Moskvom. Pad Jugoslavije bio bi izravna prijetnja i njegovom režimu.
Bio bih slobodan zamoliti neke kolege da se, kada govorimo o Albaniji i Albancima, suzdrže od stereotipa i barem od izraza "Šiptar" koji Albanci doživljavaju kao uvredu. Na koncu, postoji Pravilnik.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #42 on: August 05, 2014, 04:38:08 pm »

Da, Šiptari su Albanci sa Kosova i Metohije.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #43 on: August 05, 2014, 04:39:14 pm »

razumim ja sale ali mozemo li alkohol ostaviti za kafice
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #44 on: August 05, 2014, 04:51:51 pm »

Da, Šiptari su Albanci sa Kosova i Metohije.

Pa službeno i jedni i drugi nazivaju sebe "shqiptar". No istina, mnogi to shvaćaju kao uvrijedu kada ih tako nazivaju ljudi iz bivše SFRJ, što djelomično razumijem jer riječ šiptar ne spada u službeni književni naziv za Albance u srpskom ili hrvatskom jeziku npr. To je isto kao i pogrdni naziv za Nijemce "švabe". Ja se trudim izbjegavati te nazive "šiptar", mada sam nekako navikao a nikad taj naziv nisam koristio iz zlih namjera, već iz čiste navike koju sam pokupio od drugih. U pravilu se slažem, da bi na forumima trebalo koristit književni govor, ne žargone. Neki kao argumentaciju za to kažu da nije mržnja/vrijeđanje već razlog da Albanci sami sebe nazivaju tako, što ne stoji, jer mnogi narodi imaju svoj naziv za sebe ali ih ne zovemo po njima. Recimo, to bi bilo kao da Nijemce nazivamo "dojčeri" ili Fince "suomi", a ne nazivamo ih tako nego nemci/finci/nijemci itd.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.