PALUBA
March 29, 2024, 02:52:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija, Parada za Dan pobjede 2013  (Read 9474 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #15 on: May 09, 2013, 10:00:55 pm »

Gospodin u studiju (koji ne govori engleski sa ruskim akcentom) je Amerikanac. Dama u studiju Ruskinja nije. Verovatno Britanka.
Dobro, nije baš da su se rugali, ali bilo je tu par situacija... Smiley

-These guys have motto, they say its not that we dont fly, we dont let others fly!
-Riiight (smeh)



-Can these thing take out american drones?
-Yes...
-Good to know somebody can!

« Last Edit: May 09, 2013, 10:06:31 pm by wermez » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #16 on: May 09, 2013, 11:16:40 pm »

Kada se govori o ruskoj ulozi u Drugom svetskom ratu, treba imati u vidu nekoliko činjenica.
Na istočnom frontu bilo je stacionirano oko 75-80% najsposobnijih jedinica Vermahta, na zapadnom frontu je stacionirano ono što pretekne. Efektive Ardenske ofanzive su po merama istočnog fronta bile slabija operativna grupacija. Dvadeset miliona žrtava je najskromnija objektivna procena - kojom barataju zapadni istoričari, Vrlo je moguće da je cifra i preko 25 miliona. Ratnih operacija takvog obima kao na istoku u toku rata nigde nije bilo, a celo trogodišnje američko skakutanje po Pacifiku da bi se došlo do Japana, sa ogromnim tehničkim efektivama na moru, kopnu i vazduhu i nemalim žrtvama - je po užasima ruskog fronta bilo laka šetnja. Da je na Pacifiku vođena takva borba kao na istočnom frontu iza napadača bi ostajalo kao kod Sienkiewicza -  samo voda i nebo. Ostrva bi u more tonula, da se nikad više ne promole do kraja sveta!

Nemerljive borbe, nemerljivi užasi, ni sa čim se to ne može sravniti u celoj istoriji sveta.

Do poslednjeg dana rata, odnos vojničkih gubitaka u živoj sili bio je takav da je na jednog nemačkog vojnika ginulo tri do četiri crvenoarmejca, pa čak i kad su Rusi u pripremama konačnog juriša na centar Berlina za 24 sata celu armijsku grupu "Štajner" POGAZILI TENKOVIMA.  Pretpostavka je da je samo tada ubijeno oko 75.000 nemačkih vojnika. Strašnih nemačkih vojnika, sa kojima se nekoliko godina pre toga niko sravniti nije mogao po disciplini, obučenosti i opremljenosti. Do poslednjeg dana se uz Nemce organizovano borio samo Honvedšeg, a takođe pojedine formacije na našem terenu, ne bih spominjao, svi znamo o kome se radi. Bilo je i nekih u Pribaltiku, koji danas, iako bivši dragovoljni pripadnici Waffen SSa, dobijaju penziju kao borci za slobodu protiv mrskog boljševičkog zavojevača.

Sećam se očevih svedočenja iz Hamburga u jesen 1945., cela zemlja je ličila na "olupanu kantu", i nikakav krezol nije mogao odagnati grozan smrad leševa u odmaklom raspadanju. Tako su smrdeli čitavi gradovi. Pa i kad sam ja bio u Berlinu 1991., naročito u istočnom delu bilo je: ideš ulicom, blok zgrada, sledeći blok zgrada, onda RUPA gde nema ništa, pa opet blok zgrada, blok, pa opet rupa. I elegantno popravljene rupe na fasadi retkih zgrada, preostalih od pre rata, ali meni odmah vidljive rupe od metaka, šrapnela i neeksplodiranih granata.

Najstrašnije borbe i blistava pobeda, u kojoj je, mora se priznati, bilo Vae Victis - teško pobeđenima. Često nisu bili milosrdni.  Taj strah od Rusa je Nemcima ušao u genetski zapis.

I možda baš zato, što sovjetske vojske posle 1945. kod nas nije bilo, i što se Tito onako muški dokačio sa najvećom silom 1948., ovi naši prostori nemaju strah od Rusa, a dugo godina smo se osećali i prilično superiorno nad njima. E možda baš zato se situacija u poslednje vreme nekako obrnula.

Ipak, mada mi se uvek stegne grlo kada gledam paradu sa glavnog trga ruske zemlje (koja meni ipak i zapravo više nije strana zemlja), ne mogu shvatiti taj "pruski" strojevi korak. Naš je (bio!?) lepši. Jeste lepši, a bogami i čovečniji za muške prepone.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #17 on: May 10, 2013, 03:34:16 am »

Parada u Ruskom stilu - glamurozna, lepa za oko. U to je I poenta parade na kraju kraeva.
Voditeli uzas! Bili su 'vickasti' zato sto nemaju bas pojma o ruskim tradicija I istoriju. Strucni saradnik nije mi ostavio utisak.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #18 on: May 10, 2013, 08:28:01 am »

Kada se govori o ruskoj ulozi u Drugom svetskom ratu, treba imati u vidu nekoliko činjenica.
Na istočnom frontu bilo je stacionirano oko 75-80% najsposobnijih jedinica Vermahta, na zapadnom frontu je stacionirano ono što pretekne. Efektive Ardenske ofanzive su po merama istočnog fronta bile slabija operativna grupacija. Dvadeset miliona žrtava je najskromnija objektivna procena - kojom barataju zapadni istoričari, Vrlo je moguće da je cifra i preko 25 miliona. Ratnih operacija takvog obima kao na istoku u toku rata nigde nije bilo, a celo trogodišnje američko skakutanje po Pacifiku da bi se došlo do Japana, sa ogromnim tehničkim efektivama na moru, kopnu i vazduhu i nemalim žrtvama - je po užasima ruskog fronta bilo laka šetnja. Da je na Pacifiku vođena takva borba kao na istočnom frontu iza napadača bi ostajalo kao kod Sienkiewicza -  samo voda i nebo. Ostrva bi u more tonula, da se nikad više ne promole do kraja sveta!

Nemerljive borbe, nemerljivi užasi, ni sa čim se to ne može sravniti u celoj istoriji sveta.
.....................

Lijepo rečeno "kumbor", svaka čast. NIšta u zadnje vrijeme ljepše sročeno o tome nisam sreo....
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #19 on: May 10, 2013, 09:03:52 am »

Niko nije tako skupo platio cenu u II sv.ratu kao Rusi a onda čini mi se i mi.

Ne računajući žrtve holokausta.

Čak ni Nemci kao poražena strana nisu toliko iskrvarili.

Samo što mi našu zajednički prolivenu krv nismo znali do kraja da poštujemo.

Neka je večna slava svim žrtvama palim u borbi protiv fašizma.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #20 on: May 10, 2013, 11:26:05 am »

Parada-za ''5'',ali gde nađoše komentatore-bruka!Od parade napraviše-vašar.Posebna priča-tzv ''stručni komentator-vojni annalitičar''Huh?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #21 on: May 10, 2013, 11:34:51 am »

Šta ćeš,

glumili malo zapadnjačke TV- "šovove".
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #22 on: May 10, 2013, 11:42:14 am »

Parada-za ''5'',ali gde nađoše komentatore-bruka!Od parade napraviše-vašar.Posebna priča-tzv ''stručni komentator-vojni annalitičar''Huh?

Čudi me da je Lazanski onako šturo komentarisao. Da sam ja bio tamo, kao što nisam, jel`, pričao bih kao navijen. A netačnosti osnovnih TTP na svakom koraku, iako se sve moglo videti na prvi-drugi pogled u ekran. Izgleda da je on prestao da prati zbivanja, i postao samo politički komentator. Inače, to sinoć je bio već drugi put da gledam. Prvo ujutro, pod "boj kurantov" sa Spaskog tornja, a onda predveče, ako mi je nešto promaklo.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #23 on: May 10, 2013, 03:46:51 pm »

Komentaror.

Kad smo bili na Batajnici, na aeromitingu 02.09.2012, pored mene je bila ekipa sa Palube. I gospodin pukovnik u penziji, Љуба, iz Niša, uvaženi član foruma, recezent knjige o vojnim avionima koju je napisao jedan drugi član ovoga foruma, je komentarisao sve avione i helikoptere koji su letili, po godištima, serijama i varijantama. Sa opisom svog naoružanja na letilicama, sa verzijama raketa i svega bitnoga za letilice. Nisam mogao da vjerujem da neko toliko zna o letilicama. Bukvalno sam bio šokiran tolikim znanjem.

I svo vrijeme je govorio "Koje gluposti lupa ovaj (ime mu navedeno u prethodnom tekstu). Kakav je to komentator. Pojma nema. Itd.

Tako da ima raznih komentatora. Neki to znaju raditi, a neki se foliraju.

Pozdrav

Vlado
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #24 on: May 10, 2013, 04:21:27 pm »

Niko nije tako skupo platio cenu u II sv.ratu kao Rusi a onda čini mi se i mi.

Ne računajući žrtve holokausta.

Čak ni Nemci kao poražena strana nisu toliko iskrvarili.

Samo što mi našu zajednički prolivenu krv nismo znali do kraja da poštujemo.

Neka je večna slava svim žrtvama palim u borbi protiv fašizma.

Nemački gubici, i vojni i civilni, mogu se objektivno proceniti na nešto preko 8 miliona ljudi. Kažem ljudi, a ne duša, jer je među njima bio određeni broj stvarno bezdušnih, pa je broj "duša" manji.

Broj poginulih od oko 1.706.000 jugoslovenskih podanika (po tadašnjoj terminologiji) je precenjen, ali je svakako nešto preko jedan milion, što daje nepovratne ljudske gubitke, tj poginule i umrle i vojnike i civile u i u neposrednoj vezi sa borbenim dejstvima i ratnim zločinima od oko 6,5% ukupnog stanovništva, što je svakako veoma velika brojka.

Zašto se države naslednice danas prećutno odriču statusa sile pobednice, jer Jugoslavija je to bila, ne bih komentarisao, jer znam kuda bi nas to dovelo, mada je moj lični stav vrlo jasan.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #25 on: May 10, 2013, 04:38:56 pm »

Али Љуба није новинар. Љуба је прави стручњак, школовани официр смера АРЈ и ПВО. 
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #26 on: May 10, 2013, 06:35:08 pm »

Kada se govori o ruskoj ulozi u Drugom svetskom ratu, treba imati u vidu nekoliko činjenica.
Na istočnom frontu bilo je stacionirano oko 75-80% najsposobnijih jedinica Vermahta, na zapadnom frontu je stacionirano ono što pretekne. Efektive Ardenske ofanzive su po merama istočnog fronta bile slabija operativna grupacija. Dvadeset miliona žrtava je najskromnija objektivna procena - kojom barataju zapadni istoričari, Vrlo je moguće da je cifra i preko 25 miliona. Ratnih operacija takvog obima kao na istoku u toku rata nigde nije bilo, a celo trogodišnje američko skakutanje po Pacifiku da bi se došlo do Japana, sa ogromnim tehničkim efektivama na moru, kopnu i vazduhu i nemalim žrtvama - je po užasima ruskog fronta bilo laka šetnja. Da je na Pacifiku vođena takva borba kao na istočnom frontu iza napadača bi ostajalo kao kod Sienkiewicza -  samo voda i nebo. Ostrva bi u more tonula, da se nikad više ne promole do kraja sveta!

Nemerljive borbe, nemerljivi užasi, ni sa čim se to ne može sravniti u celoj istoriji sveta.

Uprkos ovim činjenicama, a upravo zbog njih, decenijama traju pokušaji da se ruski doprinos umanji i unizi, a pobjede, one u bitkama i konačna, relativizuju. U mnogim glavama na Zapadu isti značaj imaju, recimo, klanica na Volgi i npr. disciplinovanje šačice zajapurenih i "ratobornih" višijevaca u Alžiru. Ali sve je to uzaludno, zna se ko je najviše povuk'o i ko je najviše dao.


Najstrašnije borbe i blistava pobeda, u kojoj je, mora se priznati, bilo Vae Victis - teško pobeđenima. Često nisu bili milosrdni.  Taj strah od Rusa je Nemcima ušao u genetski zapis.

Da je Njemačka pobjedila, bilo bi baš "teško pobjeđenima", Rusa i još nekih slovenskih naroda danas ne bi bilo. Tako da Njemci na kraju i nisu tako loše prošli s obzirom šta su sve uradili i šta su mogli da očekuju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #27 on: May 10, 2013, 07:26:48 pm »

Dzumba, bio si pored nas na aeromitingu i sve si čuo. Ja se još uvijek ne mogu načuditi tolikom znanju.

Ljubo, svaka čast.

Takav treba za ovakve parade.

Pozdrav

Vlado
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #28 on: May 10, 2013, 08:42:46 pm »

Ključ pobjede nad nacistima i fašistima je u tome što su Hitler i njegova družina na "ljetovanje" otišli u Jugoslaviju a onda na "zimovanje" u Rusiju (sa ljetnjim gumama) Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #29 on: May 10, 2013, 08:59:46 pm »

Ključ pobjede nad nacistima i fašistima je u tome što su Hitler i njegova družina na "ljetovanje" otišli u Jugoslaviju a onda na "zimovanje" u Rusiju (sa ljetnjim gumama) Smiley

 
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.