PALUBA
February 18, 2019, 07:04:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno
Pravilnik za postovanje vesti
 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 ... 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Organizacija JNA krajem 1989.-91.  (Read 113620 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Moderator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 445« Reply #285 on: December 24, 2016, 07:53:38 pm »

- 310.000 парчиња конзервиран оброк, резервите на нафтени деривати, прехранбени артикли, лекови, муниција, експлозивни и други убиствени средства

Ово ми се чини нешто мало...
Logged
Kuzmar
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 602« Reply #286 on: December 24, 2016, 08:00:09 pm »

Meni nije iz ovih brojki nista jasno. Ajde 109.000 razlicitog pesadijskog naoruzanja to mi je jasno ali gde se sabiraju babe i zabe  pa se dobije 310.000 konzerviranih obroka,razerve naftnih derivata, lekovi, municija? Koja je njima zajednicka jedinica mere da bi se tako sabralo?

1692 rakete - kakve rakete? Signalne, protivoklopne, protivavionske...?
Logged
Perun
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 689


« Reply #287 on: December 25, 2016, 10:58:39 am »

zna li netko sastav 2. korpusa? zanima me sastav od nastanka 1981. pa do 1989. godine.

Imaš ovde nešto, ali ništa značajno.

https://sh.wikipedia.org/wiki/2._korpus_JNA_-_Titograd

vidija sam to, cini mi se da je to sastav nakon prebacivanja na korpus-brigada sustav. zna li netko sastav prije toga
Logged
Perun
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 689


« Reply #288 on: December 25, 2016, 11:01:49 am »

Goce koristan popis ali imas li mozda neki temeljitiji popis
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 746


« Reply #289 on: December 25, 2016, 06:53:04 pm »

Пописот на оружје е правен од МВР(МУП по србско-хрватски ) за време на напуштањето на ЈНА до МК каде полицијата на МК водеше евиденција колку оружје е изнесено од касарните бидејки беа некој си мешовити тимови од ЈНА и од МК .
1.Најголем дел од оваа оружје на ЈНА во Македонија е донесено за време на кризата со косово од 1987 година кога ЈНА страхуваше дека НР Албанија ке изврши инвазија над СФРЈ особено правец на движење ке беше кон западна Македонија и Косово, исто така постоеше договор мегу НР Бугарија и НР Албанија од 1976 година за воена помош при напада на СФРЈ .Нормално Македонија како истурена позиција на ЈНА беше ставена во клин.
2.Послен 1988  ЈНА започнува големо повлекување на оружје од северните републики кон Македонија .
Причина :
A. Службите за државна безбедност проценија  дека овие две републики Словенија и Хрватска дека во иднина е можно да побарат отцепување од СФРЈ, и затоа беше донесена таа одлука да се повлекува барем помодерното вооружување како ПВО ракети  и друго.
Б.Во Македонија уште во 1950 ЈНА изгради огромни касарни кој имаа цел да служат како бази за скалдирање на оружје при инвазија од СССР на север со цел повелкување кон југ , исто така така овие касарни требаше да послужат и за складирање на оружје од Нато Членки(Турција и Грција) кој би требало да му  помогнат на тогашна ФНРЈ во борбата против СССР.
 Dzumba така е наведено дека е повлечено од Мaкедонија   284 ракетни системи , но на петровец имаше куб -м системи исто така имаше и с-125 во македонија ,но  не ме чуди да целиот ПВО систем поради војната од 1990 да беше повлечено од Словенија и Хрватска кон Македонија .
Инаку АРМ од ТО на  СР Македонија наследи 200 системи стрела -2 м кој во 2014 се повлечни од употреба.
KUZMA вкупен број на ракети е наведено значи и пво, пто  и артилерски ракети.

Perun  тие се листите на оружје што јна го поседуваше во март 1992 година , каде заврши тоа оружје незнам можи во босна можеби по магацини  низ Србија тоа незнам , бидејки  тогашни југословенски генерали му нудат на македонските власти дел од оружјето бидејки ЈНА немала место каде да го складира .

Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 746


« Reply #290 on: December 25, 2016, 07:03:26 pm »

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/PFrPGwvuXLQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Logged
Perun
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 689


« Reply #291 on: December 25, 2016, 08:15:50 pm »

imas li nesto vise o tom dogovoru izmedju Bugarske i Albanije
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 746


« Reply #292 on: December 25, 2016, 10:05:54 pm »

imas li nesto vise o tom dogovoru izmedju Bugarske i Albanije

Да имаja  договор кога лично се сретна Тодор Живков од Бугарија со Енвер Хоџа , и тука имале договор за заеднички пакт против СФРЈ.

LINK
« Last Edit: December 25, 2016, 10:18:53 pm by KUZMA®, Reason: skracen link » Logged
Рашо
Moderator
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 445« Reply #293 on: December 25, 2016, 10:17:24 pm »

Договарали се нешто Тодор Живков и Енвер Хоџа?! Иначе смртни идеолошки непријатељи?!
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 746


« Reply #294 on: December 26, 2016, 01:56:12 am »

Договарали се нешто Тодор Живков и Енвер Хоџа?! Иначе смртни идеолошки непријатељи?!

Не баш види го погоре линкот како тие двата добро се разбирале на руски .
Logged
Љуба
Stručni saradnik - RV i PVO
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 210WWW
« Reply #295 on: December 26, 2016, 05:31:15 pm »

Пописот на оружје е правен од МВР(МУП по србско-хрватски ) за време на напуштањето на ЈНА до МК каде полицијата на МК водеше евиденција колку оружје е изнесено од касарните бидејки беа некој си мешовити тимови од ЈНА и од МК .
..............................
A. Службите за државна безбедност проценија  дека овие две републики Словенија и Хрватска дека во иднина е можно да побарат отцепување од СФРЈ, и затоа беше донесена таа одлука да се повлекува барем помодерното вооружување како ПВО ракети  и друго.

Б.Во Македонија уште во 1950 ЈНА изгради огромни касарни кој имаа цел да служат како бази за скалдирање на оружје при инвазија од СССР на север со цел повелкување кон југ , .................................

KUZMA вкупен број на ракети е наведено значи и пво, пто  и артилерски ракети.

.....................................
Da pojasnim malo ovo što je gore, uglavnom, tačno napisano.  Wink
MVR nije brojao oružje koje je iznošeno, ne bi mu to neko dozvolio. Brojano je oružje koje je ostavljeno, a koje je preuzeto na čuvanje od TO SR Makedonije. To i jeste bilo vlasništvo Makedonije.

Sledeće. Mislim da je u pitanju "lapsus". Građeni su skladišni objekti i magacinski prostori za smeštaj naoružanja, ali pre svega municije i MES. U kasarnama su bile smeštene jedinice sa svojim formacijskim naoružanjem. Recimo "Čelopeci", "Krivolak" i drugi

U pravu je "Kuzma" sa primedbom. Rakete  za sisteme PVO i POB, vodimo posebno u odnosu na artiljerijske rakete, koje vodimo u municiju.

 Љуба

Logged
Kuzmar
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 602« Reply #296 on: December 26, 2016, 07:41:12 pm »

Dodao bih jos nesto. Ovo o povlacenju na jug u slucaju invazije SSSR-a msilim da ne pije vodu.
Prvo sto su u to vreme Bugarska i Albanije bile clanice Varsavskog ugovora a drugo sto je za tadasnju SFRJ plavi bio i VU i NATO te nema logike da svoje ratne rezerve skladisti na granici sa NATO vec kao sto je doktrina odbrane (ili koji vec dokument) i predvidjala povlacenje u dubinu teritorije a to je bila Bosna i Hercegovina. A nesto nisam siguran da je postojala posebna doktrina u slucaju sukoba sa NATO a posebna za sukob sa VU. Druga prica su proigravanje situacija, vezbe i manevri. Ovde je rec o prakticno strateskim objektima za slucaj rata a oni se ne prave prema jednom potencijalnom protivniku. Bar tako moja logika kaze. Ne znam mozda gresim.
Logged
kumbor
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 094


« Reply #297 on: December 26, 2016, 08:26:50 pm »Колико сам схватио из бројне литературе, основа одбрамбене доктрине подразумевала је повлачење највећег дела ефектива у "бастион" највећим делом на територији БиХ, где би на северу и истоку Сава и Дрина биле географске препреке, а Далмација непроходни камењар с југа, непогодан за маневарско ратовање. Како је оцењивана могућност продора на запад од "Карловачких врата" кроз Цазинску крајину, ја не знам.  Македонија нема дубину територије за ефикасну дуготрајну одбрану, нити је могла бити "бастион".
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 746


« Reply #298 on: December 27, 2016, 02:03:56 am »

Но го заборавате воениот договор Југославија -Турција и Грција потпишан во 1953 година, каде овие три држави  копнено се поврзани   преку етничката територија на Македонија  значи преку егејскиот и вардарскиот дел со тракија , и нормално беше барем во 50 тите да се задржи македонија стабилна и да не падни линијата морава -вардар односно да се задржи до оној момент кога грчките и турските трупи ке тргнат во офанзива спрема Албанија и Бугарија и на тој начин да се обезбеди јужното крило на Нато .Бидејки тука е најважниот пролаз а тоа се Дарданелите ако се деси  освојување  на Босфорот од НР Бугарија тогаш целата црно морска флота ке се провнеше се до египет .
Листата со оружје не ја направи јас тука таа е направена од МВР на Македонија барем тие беа присутни кога се извлекуваше оружјето од Македонија , и складирањето  на оружје  во Македонија е  правено во период на 1987 до конечното повлекување на ЈНА од Македонија во 1992 година.Послен 1960 ЈНА можеби го смена планот за одбрана и се врати на оние стари планови од времето на Кралстовото Југославија тое е друго.
Logged
Љуба
Stručni saradnik - RV i PVO
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 210WWW
« Reply #299 on: December 27, 2016, 11:36:04 am »

Но го заборавате воениот договор Југославија -Турција и Грција потпишан во 1953 година, ................................................
Raspravu smo poveli oko izvoženja NVO, prebrojavanja izveženog i onog što je ostalo.
Onda je potencirano, zbog čega je nagomilano to silno naoružanje (s čime se nisam složio), a sada odjednom podsećanje na : „Но го заборавате воениот договор Југославија -Турција и Грција потпишан во 1953 година……”

„gocemk” nema potrebe da idemo toliko daleko u istoriju, jer nije bitno za početak rasprave o brojnosti NVO i municije.
Na teritoriji SR Makedonije su bile smeštene neznatne količine naoružanja “neformacijskog” karaktera. Da konkretizujemo, to je naoružanje “prekobrojnih” (dopunskih) jedinica sa AP Kosovo i Metohija.

Svakako da su u skladu sa strategijskim razvojem JNA, na teritoriji SR Makedonije razmeštena (ešelonirana) Ub/S. Znam sve te lokacije, kao što ih i ti sam znaš.

Nakon sukoba u Sloveniji, kao i rasplamsavanje ratnih dejstava u Hrvatskoj, stečenim iskustvima  oko odbrane vojnih objekata, stizale su naredbe za pripremu i organizaciju odbrane vojnih objekata na prostoru SR Makedonije.

Izvoženje municije za potrebe jedinica koje učestvuju u borbenim operacijama otpočelo je od kraja septembra, a već od decembra je počela i evakuacija najvećeg dela NVO i izmeštanje jedinica.

Krajem 1991. u garnizonu Prilep, locirale su sledeće jedinice JNA:
-   26.map; (jedinica koja je prvo pripadala Štipskoj diviziji, a kasnije ušla u sastav Kumanovskog korpusu)
-   41.lap PVO
-   41.inžp
-   Tehnika okb/84.mtbr i okb/212.mtbr;
-   Jedan poad [mislim da je armisjki – topovi 76,2mm M1942 (Zis-3)]
-   Jedna partizanska brigada (mislim da su partizanske brigade već ušle u formacijski sastav JNA).

Što se tiče jedinica TO, ne mogu da se setim jačine i formacijskih naziva, ali njihovo naoružanje i municija su smešteni na izdvojenom objektu – skladištu.
Nije trebalo da se vrši opservacija, niti drugi oblik špijunskih aktivnosti da bi se došlo do podataka o razmeštaju, vrsti i količinama NVO, municije i MES. Tamo su radile strešine sa tog prostora, pa su se od njih mogli dobiti traženi podaci.

Nikom iz MVR, nije bio dozvoljen pristup u vojnim objektima radi „prebrojavanja“. Oni su bili veoma kooperativni u pružanju saobraćajnog obezbeđenja, tokom izmeštanja afektiva JNA sa prostora SR Makedonije.

(Incidentne situacije vezane za izmeštanje, da ne spominjemo u ovom delu rasprave)

Љуба
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 ... 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 24 queries.