PALUBA
March 29, 2024, 03:34:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Južnokorejski sistem PVO "KM-SAM"  (Read 1058 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« on: January 03, 2022, 01:21:57 pm »

KM-SAM - Južnokorejski sistem srednjeg dometa internacionalnog karaktera.

Za južnokorejski PVO sistem srednjeg dometa pod oznakom KM-SAM, odnosno Cheolmae/Cheongung-2 se može reći da je pravi primer međunarodne saradnje možda i najboljih konstruktorskih biroa kada su u pitanju radarska i raketna tehnika i integracija.
Na jednom mestu odnosno oko jednog projekta, za sto su seli francusko-južnokorejski duo Samsung-Thales (zajednička firma za razvoj novih tehnologija), LIG Nex1 (deo LG-Goldstar kompanije za namensku proizvodnju), Doosan (južnokorejski brend svetski poznat u teškoj industriji a koji je vlasnik BobCat i Škoda Power), jedan od najpoznatijih proizvodjača raketa na svetu, ruski Fakel - i sve to pod dirigentskom palicom južnokorejske Agencije za Razvoj Odbrane i legendarnog Almaz-Antey-a. Kao finalni sistem integrator i proizvodjač je potpisan LIG Nex1.

Krajnji proizvod ovog udurženog poduhvata je KM-SAM, moderan protivvazduhoplovni/anti-balistički raketni sistem srednjeg dometa. Radi se o sistemu maksimalnog dometa 40 do 60 km (više se barata podatkom od 40 km) i maksimalne visine od 20km.

Raketna baterija sadrži jedan rotirajući 3D multifunkcijski radar PESA tipa koji radi u X-bandu, rađen po zahtevu Almaz-Antey-a a od strane Samsung-Thales grupe (što podgreva odavno prisutne priče da rusi i francuzi stalno iznalaze nove načine za saradnju i razmenu tehnologije van radoznalih pogleda francuskih NATO saveznika), dometa 100km i zonama elektronskog skeniranja od 90 stepeni po azimutu i gotovo 80 stepeni po elevaciji i rotira se brzinom od 40 do 60 obrtaja u minuti. Radar nije nužno da se rotira, ako se brani samo jedna zona koju antena elektronskim skeniranjem može pokriti, te antena može ostati i u fiksnom položaju.

U bateriji su 4 do 6 lansera sa po 8 raketa na svakom lanseru, sa katapult sistemom, odnosno sistem hladnog lansiranja, gde se raketa izbacuje katapultom na odredjenu visinu, nakon čega se aktivira raketni motor i raketa inicijalno usmerava ka cilju. Po nekim analizama sa sajta Global Security, rakete mogu praviti izuzetno veliki manevar i mogu imati čak i evojding (avoiding) putanju, odnosno da reaguju na eventualno presretanje od strane neke druge rakete ispaljene njima u susret te krenuti u manevar izbegavanja a zatim se ponovo vratiti na putanju ka cilju. Sistem može gadjati istovremeno do šest cilja, verovatno sa dve rakete po cilju, precizan podataka se ne navodi.

Rakete su derivati Fakel-ove 9M96 rakete sa inercionom navigacijom i radio-korekcijom u srednjem kursu i aktivnom radarskom glavom za samonavodjenje u završnoj fazi, dužine 4.6m, prečnika 27,5cm i mase 400 kilograma, sa maksimalnom brzinom od 4.5 Maha.
Tu je još i komandno vozilo koje može da radi samostalno ili u okviru šire mreže južnokorejske PVO i prilično je univerzalne namene, što je danas neki opšti trend u dizajnu takvih sistema.

Iako inicijalno zamišljen da zameni stari američki HAWK sistem, KM-SAM je pokazao veliki potencijal za dalji razvoj, pa Južna Koreja već razmišlja u pravcu daljeg razvoja i dovodjenja na nivo S-300 dok je dizajner KM-SAM sistema, ruski Almaz-Antey, ovaj projekat sa izvesnim izmenama, predstavio kao S-350 Vitjaz, namenjen kako za rusko tržište, tako i za izvoz.

Osnovne komponente baterije KM-SAM:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* KM SAM.jpg (172.46 KB, 1100x682 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #1 on: November 29, 2022, 07:59:58 pm »

KM-SAM, koji je takođe poznat kao Cheolmae-2, je južnokorejski raketni sistem srednjeg dometa koji je razvijen od strane Agencije za razvoj odbrane (ADD) uz tehničku podršku Almaz-Anteja i Fakela, na osnovu tehnologije rakete 9M96 koja se koristi na raketnim sistemima S-350E i S-400.

Zanimljiv snimak vežbovnog bojevog gađanja sistema KM-SAM na radio-upravljanu metu:

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #2 on: October 27, 2023, 05:48:31 pm »

Saudijska Arabija će kupiti južnokorejske sisteme protivvazduhoplovne odbrane KM-SAM Block II

CAMTO, 27. oktobar. Južna Koreja i Saudijska Arabija stigle su u završnu fazu pregovora o kupovini sistema protivvazduhoplovne odbrane KM-SAM Block II (Cheongung II, takođe poznatih kao Korea Patriot) od LIG Nex1.

Ovo je izjavio prvi zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost Kim Tae Hje, koji je bio u pratnji predsednika Južne Koreje Jun Seok Jeola tokom njegove nedavne četvorodnevne državne posete Saudijskoj Arabiji, prenela je novinska agencija Jonhap. Prema njegovim rečima, reč je o velikoj saradnji u sektoru odbrane, uključujući i projekat nabavke sistema PVO.

Podsetimo, UAE su u januaru 2022. godine potpisale ugovor vredan 4,29 triliona. osvojio (3,2 milijarde dolara) za kupovinu južnokorejskih sistema protivvazduhoplovne odbrane KM-SAM, što je povećalo interesovanje Saudijske Arabije za ovaj sistem PVO.

Prošlog novembra, saudijski prestolonaslednik Mohamed bin Salman posetio je Seul. Tokom posete postalo je poznato da je Hanvha Defense Co., podružnica Hanvha Group, postigla preliminarni dogovor o prodaji Saudijskoj Arabiji protivvazduhoplovnog raketno-topovskog sistema K30 Biho koji je razvila južnokorejska kompanija Hanvha Defense Systems.

Saudijska Arabija, najveći svetski kupac oružja, takođe je izrazila interesovanje za napredne sisteme protivvazduhoplovne odbrane južnokorejske proizvodnje, kažu vojni analitičari. Konkretno, LIG Nex1 je promovisao prodaju raketnog sistema zemlja-vazduh srednjeg dometa KM-SAM Cheongung-II Rijadu. Tada su obe strane odbile da komentarišu ovu činjenicu, pozivajući se na poverljivu prirodu pregovora.

Tokom aktuelne posete Jun Seok Ieola, razgovarano je i o pitanju implementacije ugovora zaključenih u martu 2022. godine. U to vreme, Saudijska Arabija je potpisala ugovore sa tri južnokorejske odbrambene kompanije u ukupnom iznosu od 3,71 milijardu rijala (989 miliona dolara), ali detalji ovih sporazuma nisu otkriveni (Hanvha - ugovor vredan 3 milijarde rijala u „logističkom sektoru“, Poongsan – nabavka municije u iznosu od 460 miliona rijala, LIG Nex1 – nabavka elektro-optičkih sistema u iznosu od 250 miliona rijala).

Saudijska Arabija se ranije obratila Ruskoj Federaciji oko kupovine protivvazduhoplovnog raketnog sistema S-400, ali je Rijad u novembru 2021. izjavio da „više ne razmatra ovu mogućnost“ (napomena CAMTO: zbog straha od reakcije SAD-a).

Kao što je CAMTO već izvestio, sistem protivvazduhoplovne odbrane Cheongung II (takođe označen KM-SAM Block II i M-SAM) je protivvazduhoplovni raketni sistem srednjeg dometa koji su razvili Agencija za razvoj odbrane (ADD) i LIG NEX1 sa tehničkom podrškom koncerna PVO Almaz -Antej“ na osnovu raketne tehnologije 9M96 koja se koristi u sistemima S-350E i S-400.

Razvoj sistema, koji je poboljšana verzija sistema PVO Cheongung I, počeo je 2012. godine. Poboljšana verzija je dizajnirana da uništi ne samo napadačke avione neprijatelja, već i balističke rakete na visinama do 20 km.

Testovi sistema PVO Cheongung II uspešno su završeni početkom juna 2017. godine. To je omogućilo prelazak na masovnu proizvodnju sistema PVO 2018. godine. Pretpostavlja se da je raketa presretač sistema Cheongung II sposobna da postigne brzine do 5M i uništi neprijateljske balističke rakete metodom direktnog udara.

Tipično, baterija Cheongung uključuje Centar za kontrolu vatre FCC, multifunkcionalni radar X-opsega MFR, 4 do 8 lansera postavljenih na šasiju 8x8 za sve terene, kao i vozila za transport i podršku. Samohodni lanser je opremljen sa osam transportnih i lansirnih kontejnera sa projektilima. „Hladni start“ se vrši vertikalno sa naknadnim nagibom projektila prema cilju.

Radar vam omogućava da detektujete i pratite do 40 ciljeva istovremeno u radijusu od 100 km. KM-SAM može istovremeno presresti do šest ciljeva. Raketa pruža mogućnost presretanja ciljeva na dometima do 40 km i visinama do 20 km.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* KM SAM Block II batery components 2.jpg (127.82 KB, 892x681 - viewed 3 times.)

* KM SAM Block II batery components 3.jpg (361 KB, 560x817 - viewed 2 times.)

* KM Sam BLOCK II launcher and missile.jpg (44.38 KB, 720x574 - viewed 2 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 464



« Reply #3 on: February 07, 2024, 07:49:47 am »

Saudijci dogovorili ugovor vredan 3,2 milijarde dolara za kupovinu južnokorejskog raketnog odbrambenog sistema - ministarstvo

SEUL, 6. februara (Rojters) - Južnokorejska odbrambena firma LIG Nex1 (079550.KS), otvara novu karticu. Dobila je ugovor vredan 3,2 milijarde dolara za izvoz odbrambenog sistema zemlja-vazduh srednjeg dometa u Saudijsku Arabiju, saopštilo je u utorak južnokorejsko Ministarstvo nacionalne odbrane.

Ministarstvo odbrane Saudijske Arabije pristalo je da kupi 10 baterija sistema za presretanje srednjeg dometa i srednje visine pod nazivom Cheongung M-SAM II koji može da se nosi sa napadima balističkih raketa i aviona, saopštilo je južnokorejsko ministarstvo.

Detalji dogovora objavljeni su na marginama Svetskog sajma odbrane u Rijadu.

Portparol LIG Nex1 nije mogao biti dostupan van radnog vremena.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Izvor


* KM Sam Saudija.jpg (89.19 KB, 797x569 - viewed 0 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.