PALUBA
April 26, 2024, 08:02:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Макета ШБ "Јадран"  (Read 11812 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« on: September 25, 2008, 01:20:37 pm »

        Мој добар пријатељ је прије скоро 19 година почео да ради ШБ "Јадран" , из кита који се тада производио у Пули.Каже да је комплет у то вријеме био јако скуп, али и врло детаљан са мноштвом свих потребних детаља, конопаца, битви,шкота, ланаца, сидара итд...

          Радио га је врло квалитетно и према нацрту.Скоро је завршио труп и ту стао, дошли ратни дани 1991 , и брод је остао на томе. Sad

            Сјетих се његовог "Јадрана" када сам почео радити мој шамбек, па га замолих да ми покаже шта је од њега остало.Заиста труп је још увије био затурен негдје у подруму, али читав.Носи се мишљу да можда настави тамо гдје је стао прије скоро двије деценије али ситни детаљи које је добио у киту погубили  су се.Па ако неко зна ко производи те ситне детаље, био бих му врло захвалан на информацији:)

          Била би штета да остане незавршен јер је ово врло велика макета, која би се могла јако детљно урадити.Не знам тачно која је размјера али му је труп дугачак преко свега чини ми се метар.

         

       
« Last Edit: April 12, 2009, 07:05:05 pm by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #1 on: September 25, 2008, 01:35:02 pm »

To je Centar za modelarstvo i maketarstvo iz Pule proizvodio. Pokušao sam jednom da ih kontaktiram, ranije, baš povodom makete Jadrana ali bezuspešno...
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #2 on: September 25, 2008, 01:48:06 pm »

Quote
To je Centar za modelarstvo i maketarstvo iz Pule proizvodio.


        Мислим да више не раде, јер колико видим чак и нацрте "Јадрана" је тешко наћи, а камоли читав кит попут нехадашњег пулског.Ја бих га врло радо покушао урадити кад бих негдје пронашао добре нацрте.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #3 on: September 25, 2008, 01:52:13 pm »

Kao pitomac sam skicirao nešto, ali to nemam pojma gde je. Najverovatnije nije više u životu. OBK je postojala na Jadranu, ali mape sa crtežima nigde nije bilo... a u tim srtežima su nacrti rebara, oplate, snasti.... komplet.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #4 on: September 25, 2008, 01:55:29 pm »

Најбољи нацрт је био тај пулски, зато ме и занимао овај модел што га је радио мој друг.Надао сам се да су му нацрти негдје живи, али изгледа да су током ових година негдје једноставно нестали. Undecided

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ево завршена макета ШБ "Јадрана"  од непознатог моделара.


* jadran2ym3.jpg (19.5 KB, 422x318 - viewed 116 times.)

* jadran4si6.jpg (15.9 KB, 422x318 - viewed 117 times.)

* jadran6nz8.jpg (28.97 KB, 422x318 - viewed 131 times.)
« Last Edit: August 06, 2010, 06:20:48 pm by Rade » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #5 on: September 25, 2008, 02:10:35 pm »

Možda da se proba preko maketara iz Pančeva, klub Panon?
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #6 on: September 25, 2008, 02:27:14 pm »

У попису нацрта планова имају и овај пулски

http://www.modelscpanon.org/brodomodelarstvo/planovi/planovi_jedrenjaci.html
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #7 on: September 26, 2008, 03:21:56 pm »

Sailor, želim ti sve najbolje u izradi ŠB"Galeb" ali teško sumnjam, da češ  ga završiti samo sa nacrtima. Ja sam prije dvadest godina kupio komplet za HMS "Bounty" u Puli i završio ga( nekako !!!) ali to je bio posao za vrhuske modelare.Trebalo mi cca.10 godina jer sam bio više puta u stanju da ga razbijem!!!! tolko me naljutio.Onda sam odustao par meseci....... opet počeo i tako dalje. Posle toga sam radio još neki model proizvođaća "Mamoli" iz Italije ali to je sasvim druga priča (dečja posla). Tamo dobiješ sve laserski izrezano i sve na broju a kod TEHNODODAKTINOG modela koraš sve napraviti sam. Sečam se koliko sam vremena izgubio samo za podvodni dio sa kuvanjem i ukrivljanjem bukovih letvica, tako da čestitam tvome prijaltelju, koji je napravio model na sliki. Majstorski rad !!! Da ga je svaki dan radio sigurno je izgubio više od mesec dana....
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #8 on: September 26, 2008, 07:51:36 pm »

U Kumboru radi jedan stariji vodnik I kl ili sada zastavnik koji je ranije bio na BH u HIRM-u. Vidio sam neke njegove makete jedrenjaka koji su za sada najbolje uradjeni koje sam ikada vidio. A njegove makete se nalaze cak i po drugim kontinentima. mislim da je radio i Jadran.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #9 on: September 26, 2008, 08:49:01 pm »

Quote
Sailor, želim ti sve najbolje u izradi ŠB"Galeb" ali teško sumnjam, da češ  ga završiti samo sa nacrtima.

         За брод ми није интересантно да имам готове дјелове, овако је изазов већи.

           
Quote
Da ga je svaki dan radio sigurno je izgubio više od mesec dana....

           Каже да је навише могао да стави једну до двије летвице дневно јер их је лијепио дрвофиксом који јако споро лијепи али једино квалитетно, па је користио стезаљке за дрво и био је то спор процес израде, али је сада јак као да је од челика читав труп брода.
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #10 on: October 06, 2008, 01:42:16 pm »

Набавио сам пулски нацрт ШБ Јадран.Врло детаљан и добар нацрт.
Logged
crni gusar
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 55


WWW
« Reply #11 on: November 11, 2008, 12:53:19 pm »

Cao drustvo,da se predstavim ukratko:ja sam Marko i brodomaketarstvom se bavim vec deset godina,iza sebe imam dosta uradjenih maketa. Maketa zavrsenog broda Jadran cije slike gledate je moja maketa,radjena po pulskom nacrtu i uz pomoc hrpe slika i zapisa koje sam snimio bas na Jadranu,uz saglasnost tadasnjeg komandanta broda Romea Grbovica.Inace,da se malo pohvalim,ta maketa je proglasena najverodostojnijom maketom S.b Jadran u nasoj zemlji,na takmicenju koje se odrzalo pre dve ili tri godine u muzeju tehnike u beogradu,povodom 70 godina postojanja S.b Jadran. Ako vam treba jos slika ili eventualno neki saveti,tu sam
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #12 on: November 11, 2008, 06:25:18 pm »

Свака част за макету ШБ "Јадрана" гусару.Ја сам започео са радом на Шамбеку, а у међувремену сам се бацио и на прављење макете моје једрилице.Што се "Јадрана" тиче, прије неки дан сам био на њему а планирам ускоро и да га детаљно исликам чак и изнутра.

         Ја бих искрено волио да поставиш још слика твоје макете "Јадрана" али и осталих бродова које си радио.Овај подфорум је управо и постављен из тога разлога. Smiley
Logged
crni gusar
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 55


WWW
« Reply #13 on: November 28, 2008, 11:39:38 am »

Malo slika S.b Jadran


* jadran.JPG (48.24 KB, 752x564 - viewed 119 times.)

* jadran 2.JPG (59.28 KB, 752x564 - viewed 100 times.)
Logged
crni gusar
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 55


WWW
« Reply #14 on: November 28, 2008, 11:51:26 am »

i jos slika


* jadran 3.JPG (82.58 KB, 752x564 - viewed 115 times.)

* jadran 4.JPG (80.16 KB, 752x564 - viewed 113 times.)
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.