PALUBA
March 29, 2024, 12:59:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Bitka u prostoru  (Read 12295 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #15 on: May 22, 2013, 10:27:33 pm »

napisano je 1989.
Logged
NikolaX
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86


« Reply #16 on: November 30, 2013, 11:16:30 pm »

Razvoj koncepcije i doktrine ONO, modernizacija OS i usavršavanje sistema ONO (1979-1988), SSNO, 1990.


« Last Edit: November 30, 2013, 11:26:55 pm by NikolaX » Logged
NikolaX
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86


« Reply #17 on: December 01, 2013, 01:21:10 pm »

Težišni pravci razvoja oružanih snaga na pragu 21. veka, Vojno delo, 1988.


Dalja razrada ratne doktrine

«…u efikasnom suprotstavljanju važećim operativnim doktrinama potencijalnih agresora, zasnovanim na visokoj konvencionalnoj tehnologiji, i to onima koje podrazumevaju klasičnu oružanu agresiju na našu zemlju ne ulazeći u to koliko je taj tip oružane agresije danas verovatan, ali je on mogućan), moramo nalaziti efikasne odgovore na operativnom i taktičkom nivou. Radi se, dakle, o modelu borbenih dejstava koji bi snažnije nego do sada potencirao prostornost i vremenost, kao bitna obeležja i odrednice naše doktrine. Mi smo, početno, taj model borbenih dejstava nazvali «bitka u prostoru». Moramo usmeriti napore na to da jasno doktrinarno preciziramo šta nam to znači na svim nivoima doktrine i ratne veštine, i to bez ikakvih predrasuda, s dovoljno kritičkog duha za novo i za reafirmisanje nekih rešenja iz narodnooslobodilačkog rata, koja u novim uslovima moraju imati i nove sadržaje.
Strategijski doček, kao jedno od ključnih pitanja svake pa i naše doktrine, dobija nove karakteristike. Naime, model dejstava koji potencira prostornost i vremenost u funkciji:
1.izbegavanja odlučujućih sudara u nepovoljnom odnosu snaga;
2.obezbeđenja pune i pravovremene mobilizacije ratnih oružanih snaga i društva,
3.i usporavanja brzine prodiranja agresorovih snaga u dubinu vlastitog ratišta,
traži originalne poglede na gotovo sve elemente doktrine upotrebe oružanih snaga na operativnom i taktičkom nivou (operativni razvoj, grupisanje, manevar, formiranje borbenih poredaka, integrisanje rodova, podrška, metodika izvođenja borbenih dejstava, komandovanje itd.). Rešenja i pogledi koji su se zasnivali na tzv. ešelonskom i linijskom (kordonskom) grupisanju i koji su imali u vidu metodično nastupanje agresora i metodičnu odbranu branioca po dubini na uzastopnim položajima i pojasevima najverovatnije idu u istoriju vojne misli i prakse, pa zato moramo tragati za novim i originalnim rešenjima primerenim vremenu i današnjoj i sutrašnjoj slici rata.
Doktrina sukoba niskog inteziteta, kao svojevrsna kombinacija specijalnog rata, vojnog intervencionizma i selektivne upotrebe vojne sile, pre svega tzv. udarima s distance, našoj doktrini postavlja zadatak da definiše i konkretizuje efikasno odvraćanje od tog tipa dejstava. To nameće i nova organizacijska i tehnička rešenja, što znači i nova materijalna ulaganja u razvoj i nabavku naoružanja i vojne opreme…
Pored ovih neophodno je pronaći prave teorijske odgovore i na brojna druga pitanja kao što su: odbrana gradova, sistem uređenja teritorije za rat, izgradnja vojne infrastrukture i sistema zaprečavanja, pozadinsko obezebeđenje i celokupna tzv. logistička podrška itd.»


Veličina i organizacija oružanih snaga

«…U pogledu vrste i broja jedinica, njihovog udruživanja i organizacijske i formacijske strukture treba istaći da smo se opredelili za novu operativnu (korpusnu) i taktičku (brigadnu) organizaciju. To opredeljenje se zasniva na sposobnosti brigade sa uspešno zatvara i samostalno brani osetljive i značajne taktičke pravce, odnosno na mogućnosti korpusa u objedinjavanju svih snaga u odgovarajućoj zoni odbrane.
Kao posebne vrste brigada treba istaći partizanske brigade Jugoslovenske narodne armije i Teritorijalne odbrane, koje su naročito pogodne za dejstva na brdsko-planinskom zemljištu. Opredeljenje je da one moraju biti lako pokretne, što se postiže njihovom organizacijsko-formacijskom strukturom i lakšim naoružanjem i vojnom opremom. Njih moramo razvijati kao jedinstven partizanski ešelon naših oružanih snaga.»


Organizacija rukovođenja i komandovanja

«…Pronađeni su modeli rukovođenja i komandovanja koji rešavaju jedan od dugotrajnih problema rukovođenja, tj. objedinjavanje oružane borbe u određenoj zoni, odnosno prostoru. U traženju odgovora na to, kao i neka druga pitanja RiK-a u borbenim dejstvima, pošlo se od dva bitna zahteva:
1.da organizacija našeg sistema rukovođenja i komandovanja omogući adekvatno suprotstavljanje modelu RiK-a potencijalnih agresora, čime se efikasnije i operativnije parira njegovim namerama,
2.i da ta organizacija obezbedi objedinjeno oružano dejstvo svih snaga na određenom prostoru (vojišta i korpusnih zona itd.)…»
« Last Edit: December 01, 2013, 01:48:09 pm by NikolaX » Logged
NikolaX
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86


« Reply #18 on: December 01, 2013, 08:11:09 pm »

Prema: Razvoj koncepcije i doktrine ONO, modernizacija OS i usavršavanje sistema ONO (1979-1988), SSNO, 1990.


Strukturiranje bitke u prostoru

1. Izbjegavati odlučujuću bitku kako je nameće agresor. Bitku prihvatiti prema važećim (SFRJ) doktrinarnim opredjeljenjima, konkretnije, prihvatiti ju na taktičkom nivou kada god to uvjeti dozvoljavaju, rijetko na operativnom, a nikako na strategijskom, dok se u tijeku rata za to ne stvore povoljni uvjeti.

2. Pravce napada zatvarati tako da se agresor primorava na taktički razvoj već od same granice u pojasu osiguranja.

3. Po dubini, na pravcima prodora i u rejonima odbrane objekata napada grupirati jače snage koje bi bile u stanju nanositi značajne gubitke napadaču.

4. Rejone odbrane uređivati po sistemu uporišta i otpornih točaka i posjedati ih borbenim grupama interrodovskog sastava, načelno jačine ojačane čete-baterije, tako da se u uporište razmjeste snage ojačanog bataljona sa posebno jakom protivoklopnom vatrom, PV odbranom na malim visinama, vatrenom podrškom, minskim preprekama, inžinjerijskim strojevima.
Nekoliko uporišta i otpornih točaka, 4-6 činilo bi rejon odbrane jedne brigade, brigadni modul.

5. Glavninu snaga trebalo bi postavljati bočno na pravcima prema dubini u odnosu na oklopne klinove napadača.
Na čelu ostavljati najjača protivoklopna sredstva i jedinice u uređenim objektima koje mogu voditi relativno dugotrajnu i uspješnu odbranu.
Težiti da se napadač natjera da napušta oklopna sredstva i da se izloži vatri naših snaga, da mu se nanose gubici i da se dobije u vremenu.

6. Odbrana manjih naseljenih mjesta, rijeka, kanala i raznih prepreka zahtijeva sistem zaprečavanja i utvrđivanja i uređenje prostornih oslonaca za izvođenje b/d visoke upornosti i intenziteta.

7. Ofanzivnost b/d morala bi se pokazati u svim uvjetima i donositi stalna iznenađenja i nametanje inicijative agresoru. Na taktičkom nivou to će biti vrlo često moguće.
Treba planski pripremati po dubini uvjete da se osloncem na jako zemljište i ispresijecan prostor rezervama nametne ofanzivna bitka u prostoru operativnog nivoa i nanesu agresoru porazi koji će imati osim materijalnog i političko-psihološki odraz u zemlji i u međunarodnoj javnosti.
Uspješno izvedena bitka ovog nivoa na svakom od vojišta (istovremeno na frontu i PZT) najvjerojatnije bi slomila napadnu moć agresora i definitivno pretvorila rat u dugotrajan koji odgovara našoj strategiji iznurivanja.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #19 on: December 02, 2013, 08:28:41 pm »

e to je to
ima li jos Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #20 on: December 02, 2013, 08:51:32 pm »

Пажљиво сам прочитао текст и не видим ништа револуционарно у односу на тада важећу доктрину. Шта више, о много ћему би се могло дискутовати. Како је ово текст из Војног дела, то је ауторски рад а не "државно" гледиште. То не значи да Радиновић у то време није био у неком радном тиму за израду нове доктрине (ово само нагађам).
Logged
NikolaX
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 86


« Reply #21 on: December 14, 2013, 05:29:38 pm »

Razvoj koncepcije i doktrine ONO, modernizacija OS i usavršavanje sitema ONO (1979-1988), SSNO, 1990.

1979. godine analizom općeg stanja u zemlji u odbrambenim pripremama društva, kao i analizom strategijskog rasporeda i razvoja OS i njihovih mogućnosti da se suprotstave snagama agresora na svim dijelovima jugoslavenskog ratišta uočeno je da se OS SFRJ na jugoistočnom vojištu moraju ojačati jer sigurnost SFRJ najviše može biti ugrožena baš na tom dijelu prostora SFRJ.
Zbog toga se pristupilo ojačavanju jugoistočnog vojišta što je realizirano u 1980, 1981. i 1982. godini tako da su na tom prostoru razvijeni odgovarajući formacijski sastavi sposobni da izvrše sve zadatke u okviru plana odbrane zemlje.

Strategijska postavka da se samo sa razvijenim ratnim OS može prihvatiti odbrana zemlje pokazala se prevladanom. Dvije su slabosti te strategijske ideje:
-pravovremeno otkrivanje opasnosti od agresije
-pravovremena mobilizacija i razvoj snaga.

Potencijalni agresori gotovim i razvijenim snagama mogli su otpočeti agresiju na SFRJ tako da prema procjenama 2. uprave GŠ nije ostajalo više od 6 do 8 sati od momenta otkrivanja relevantnih pokazatelja do otpočinjanja agresije.

Na svaku indiciranu opasnost nije se mogla mobilizirati ratna Armija i TO. Iz dviju vojnih grupacija kojima je SFRJ okružena često su dolazila upozorenja i postojali su relativno česti indikatori opasnosti što se naročito pokazalo za vrijeme bolesti predsjednika Tita, u zimu i proljeće 1980. godine.

Izmjena strategijske ideje tražila je drugačiju:
-organizaciju
-grupiranje
-mobilnost
-i gotovost JNA i OS u cjelini.

1. faza reorganizacije
U 1. fazi došlo je do programa reorganizacije prvenstveno KoV - od pješadijskih bataljona do združenih sastava - pukova i brigada.
Bataljoni su značajno ojačani sredstvima podrške i nazvani su "teški bataljoni".
Pukovi su postepeno preformirani u brigade.
Došlo je do formiranja mot. i meh. sastava radi veće mobilnosti, većeg manevra i većeg udara.

2. faza reorganizacije
U 2. fazi preformiraju se divizije u:
-pd
-mtd
-md
-i partd, najprije pod nazivom lake, a zatim partizanske u "R" ešelonu.

Oklopni sastavi uključuju se dijelom u meh. jedinice, a dijelom ostaju kao samostalni na nivou brigade, za manevar i udar u zoni odbrane svake od armija.

Radi ojačanja PO odbrane, na svim najvažnijim operativnim i taktičkim pravcima iz rezerve se formiraju prednji protivoklopni odredi različite jačine, čije je vrijeme mobilizacije i posjedanja položaja trajalo od 3 do najviše 6 sati. Prednji protivoklopni odredi zajedno s graničnim jedinicama, u čiji su sastav naknadno uvršteni, činili su respektabilan sastav sposoban za izvršavanje zadataka u svim okolnostima.
Slični protivdesantni i protivoklopni sastavi formirani su za odbranu važnijih aerodroma, gradova i desantnih prostorija.

Geostrategijski je definiran prvi pojas odbrane i u njemu su propisani posebni uvjeti gotovosti, te vrijeme mobilizacije i razvoja mirnodopskih i ratnih jedinica JNA i TO.

Tijekom 1980. i 1981. godine sačinjen je novi vojnoratni plan i u njega su unesene sve promjene do kojih se došlo u zaključcima o opasnostima od agresije i o promjenama u OS SFRJ i cjelokupnom sistemu odbrane.

Radi utanačavanja realnosti odbrane svakog pravca i prostora po dubini, izvršeno je nekoliko komandantskih izviđanja na svakom vojištu.
Na nekim prostorima izvedena je KŠRV na zemljištu, usaglašavani su planovi i razrješavali su se problemi koji su se javljali. Na nivou zemlje organizirane su 1981. KŠRV "MAGANIK-2" (izvođenje strategijske odbrane OS u daljem toku rata) i 1983. godine KŠRV "SLOGA-83" (eliminiranje izvanrednih prilika i odbrana od oružane agresije na JIV).

Studija iskustava sa vježbi i provjera vojnoratnog plana (tijekom 1981. i 1982. godine) ukazivale su na to da bi se strategijski nivo vođenja oružane borbe izgubio u mnoštvu operacija koje bi izvodile armije i druge formacijske grupacije u slučaju rata.
Ocijenjeno je da bi se na cijelom ratištu istovremeno izvodilo i do 10 operacija, računajući samo napad jedne grupacije snaga, jednog ili drugog bloka.
A u slučaju «isturene odbrane», uz angažiranje vojnih grupacija članica NATO na teritoriju SFRJ, moralo bi se voditi još 5 do 6 operacija.
Objedinjavanje svih tih operacija u vrhovnoj komandi OS bilo bi nemoguće ostvariti.
Na osnovu takve procjene došlo se do zaključka da je neophodno uvesti strategijske nivoe RiK-a po vojištima.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #22 on: December 14, 2013, 11:01:01 pm »

Quote
Potencijalni agresori gotovim i razvijenim snagama mogli su otpočeti agresiju na SFRJ tako da prema procjenama 2. uprave GŠ nije ostajalo više od 6 do 8 sati od momenta otkrivanja relevantnih pokazatelja do otpočinjanja agresije.

Ова тврдња је и у оно доба била потпуно погрешна. И онда се дискутовало да је ово немогуће, али је не знам из ког разлога ово остало. Нико (ни једна држава) не може да крене у рат за један дан. Претпоставимо да је данас мир, све је нормално (људи иду на посао, јединице на вежбама, људство на годишњим одморима и сл.), одједном, сутра војска креће у рат (мобилизирана, изашла на полазне положаје, логистика приправна да подржи ратни напор и сл.)... Немогуће. Пред рат увек "крене" политичка криза, заоштравање односа између држава, до неких чарки који у коначници воде у отворени или прикривени рат. Када би овог момента неко наредио војсци САД или Русије да крене у рат, требало би им барем 48 сати да се припреме и крену. Не седи војска 24 часа у ровима и само чека да падне команда "јуриш".

Наравно, поставља се питање који су то "релевантни показатељи". У сваком случају то није када први непријатељски топ опали на твоју војску. Ти показатељи би били: мобилизација, (потпуна или делимична) војске могућег противника, појачане вежбе противничке стране које симулирају напад; "привлачење" снага и средстава у очекујуће рејоне (концентрацијске просторије), пропагандна машинерија противника се захуктава у продукицији вести (негативних) о твојој држави, политичком руководству и војсци, гранични или неки слични инциденти и тд. Потребно је да буде кумулирано барем два или три индикатора да би то уистини били реални индикатори који указују на агресију. У најлошијој варијанти, конкретни инидкатори се могу открити и на основу њих проценити да креће напад (агресија) најмање месец дана пре саме агресије,а најчешће и пре тога.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #23 on: December 14, 2013, 11:41:20 pm »

slazem se sa tobom ali u ono vrime (hladni rat) di su svi napeti i u stalnom poluneprijateljstvu te uz mogucu upotrebu taktickog nuklearnog oruzja napad se moze izvrsiti i sa kracim vrimenom priprema..zbog svega ovog naravno da obe strane pojacano prate jedni druge.
malo zalazimo u petlju Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #24 on: December 15, 2013, 12:11:52 am »

Па и данас они који имају нуклеарне ракете могу само притиснути дугме и ... рат је почео. Не, не дешава се то тако никада. Морају се стећи политички и војни услови. А "стицање" има временско трајање које је дуже од једног дана.  Ни онда то није било баш тако напето како неки представљају.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #25 on: December 15, 2013, 08:38:53 am »

Prednje protuoklopne odrede  mogu formirati samo gotove snage. Zaposjedanje položaja u 3-6 sati je diskutabilno. Za neke je to previše a za neke premalo vremena. Zavisi na kojem pravcu zaposjedaju položaj. Jeli protuoklop samovozan ili s vučom. Kakvi su vremenski uvjeti, izlazi li se po noći ili danju. Kakva je popunjenost i uvježbanost diiviziona. Jedno je papir, ono što je planirano, a druga stvar je provedivost.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #26 on: December 15, 2013, 05:33:24 pm »

И то још са мобилизацијом. Немогуће, осим ако складиште, односно касарна где се чувају ПО средства није на самом ПО положају, а резерву чини људство које живи у пречнику пар километара.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #27 on: December 15, 2013, 05:40:45 pm »

И то још са мобилизацијом. Немогуће, осим ако складиште, односно касарна где се чувају ПО средства није на самом ПО положају, а резерву чини људство које живи у пречнику пар километара.
Točno tako. Od trenutka uzbune do izuzimanja granata iz skladišta prođe dosta vremena ( sati ). U najboljem slučaju da je skladište streljiva u vojarni što je po propisima nemoguće.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #28 on: December 15, 2013, 06:28:14 pm »

slazem se s vama ali zamislite jednu veliku vjezbu, a umisto vjezbe stvarni napad..naravno da bi i druga strana poduzela protumjere bez obzira na "vjezbu"
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #29 on: December 15, 2013, 06:35:05 pm »

slazem se s vama ali zamislite jednu veliku vjezbu, a umisto vjezbe stvarni napad..naravno da bi i druga strana poduzela protumjere bez obzira na "vjezbu"
To je idejna zamisao napadača koja nema velike šanse za uspjeh. Velike vježbe se najavljuju, pozivaju promatrači itd. Povećani pokreti vojnih snaga susjednih zemalja ne prolaze neprimjećeno i daju vremena za provedbu mobilizacije obrane.  U svakom slučaju svak ima svoga na tuđem terenu.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.