PALUBA
March 19, 2024, 05:34:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojvoda Petar Bojović  (Read 56792 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #75 on: March 04, 2019, 03:14:36 pm »

.....................................................

Господине Љубо, не морате да се сложите, али ја само пратим рангирање по НАТО и не-НАТО ознакама по којима сви ти чинову имају исти положај и ознаку. .................
Zahvaljujem na odobrenju prava na različito mišljenje, bez etketiranja.

S obzirom da govorimo o srpskim vojvodama iz srpske istorije, doba koje se naziva Kraljevina Srbija, nema potrebe pozivati se na "..... рангирање по НАТО.....".
Što se tiče starih srpskih četničkih vojvoda, Vaš satv je potpuno ispravan. Gospodin Šešelj je to preuzeo iz "političkih" razloga da izdigne sebe i svoj pokret, tj. da pripiše epitet "junaštva".
Slično je uradio i generaštabni pukovnik Dragoljub "Draža" Mihailović - Čiča, kada je svoj pokret nazvao "četničkim", sa namerom da pobudi "srpski" revolt u demoralisanom narodu 1941.

Problem sa vojnom naukom, upravo je jezik. Zato deo akademskih autoriteta, baš na problemu "jezika" osporava "naučnost", ove nauke, svrstavajući "ratovodstvo" u "veštinu". Iz tog razloga sam postavio skenove definicija (kako za vojvodu, tako i za feldmaršala) koje se mogu naći u Vojnoj enciklopediji.

Složili smo se oko toga da čin-zvanje Petra Bojovića, nema veze sa samozvanim radikalskim vojvodama, kao ni sa časnim junačkim vojvodama borbe za nezavisnost naših južnih pokrajina.

Ostaje problem izjednačavanja njegove vojničke veličine sa ostalim srpskim vojvodama.
Moj stav ostaje nepromenjen. Njegovi vojnički uspesi su svakako zaslužili taj visoki rang u vojničkoj službi. Ipak vojnički neuspesi, koji u ostalom, prate sve vojne komandante, ga za nijansu odvajaju od predhodne trojice. Stoga da se više ne lomimo u traženju argumenata, nek ostane, "Status Quo" - to mu se nekad zvalo pluralizam interesa.

S poštovanjem
Љуба
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 122


« Reply #76 on: March 04, 2019, 09:03:09 pm »

Ваљда је свима јасно да официрски чин војводе нема никакве везе (осим језичке) са разним комитским и четничким војводама у 20. веку. Што се тиче Драже Михаиловића, зар нису и војсци Краљевине Југославије постојали четнички одреди који нису имали везе (осим језичке) са четничким организацијама?
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #77 on: March 05, 2019, 09:08:42 am »

Ваљда је свима јасно да официрски чин војводе нема никакве везе (осим језичке) са разним комитским и четничким војводама у 20. веку. Што се тиче Драже Михаиловића, зар нису и војсци Краљевине Југославије постојали четнички одреди који нису имали везе (осим језичке) са четничким организацијама?

Itekako. Zato je radi preciznijeg izražavanja važno za pokret i strukturu kojom je komandovao Dragoljub Mihailović potrebno koristiti izraz "Jugoslavenska Vojska u Otadžbini" (kraće: JVuO), a izraz "četnici" prepustiti različitim interpretacijama, od kojih se jedna, pre Drugog svetskog rata, koristila za mlade izviđače (po uzoru na američke "boy scouts").


* Miloš_Popović_-_Knjiga_Četnik.jpg (81.92 KB, 408x594 - viewed 56 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #78 on: March 05, 2019, 11:40:08 pm »

у краљевској војсци је пред рат било четничких батаљона у смислу специјалних јединица. не сећам се колико их је било, ваљда беше по један у свакој армијској области.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 122


« Reply #79 on: March 06, 2019, 01:46:49 am »

у краљевској војсци је пред рат било четничких батаљона у смислу специјалних јединица. не сећам се колико их је било, ваљда беше по један у свакој армијској области.
Да, била је и Четничка команда Југословенске војске са седиштем у Новом Саду.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #80 on: January 02, 2021, 03:40:36 pm »




Quote
Priča o vojvodi Petru Bojovicu

Povodom 75. godina od smrti vojvode Petra Bojovića, pisac Milan Bogojević u emisiji "Tamo gde smo bili..."  ispricao nam je pricu o čuvenom srpskom vojskovođi.



Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 100



« Reply #81 on: January 06, 2022, 04:58:19 pm »

Војвода Петар Бојовић и непознати француски генерал у Солуну 1918. године.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Петар Бојовић.jpg (59.54 KB, 534x391 - viewed 2 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #82 on: January 20, 2023, 10:03:21 am »

Kako je smrt vojvode Petra Bojovića izazivala dosta polemika oko toga kakao je umro evo jednog teksta koji dokumentovo svedoči o tome.



ИСТОРИЈА
Истина о смрти Петра Бојовића: Да ли су комунисти убили славног српског војводу?
Пише:  ДЕЈАН РИСТИЋчетвртак, 19. јан 2023,  12:35 -> 15:50

На сваку годишњицу смрти прослављеног српског војводе Петра Бојовића, 19. јануара се у медијима и на друштвеним мрежама појављује текст у коме се тврди да је 1945, дан уочи смрти, војвода Бојовић био лишен слободе од стране представника нових комунистичких власти, ислеђиван, психолошки и физички злостављан, услед чега је преминуо. Шта је истина?

Сваког 19. јануара друштвене мреже испуњене су текстовима који треба да нас „подсете” на стварни и страшни узрок смрти великог и славног српског и југословенског војводе Петра Бојовића (1858-1945), јунака бројних ослободилачких и одбрамбених ратова Србије, као и ослободиоца Београда, 1. новембра 1918. године.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Последња фотографија војводе Бојовића из 1944. године

Као по правилу, бројни штампани и електронски медији, као и портали, без било какве претходне провере истинитости тих навода, потпуно некритички преносе текстове о томе да је, неколико дана уочи смрти, тада већ остарели војвода Петар Бојовић био лишен слободе од стране представника нових власти, ислеђиван, али и бестијално психолошки и физички злостављан услед чега је ускоро и преминуо. Шта на све то каже историјска наука?
 

Изненадна пензија


Војвода Петар Бојовић, један од укупно петорице српских и југословенских војвода (Радомир Путник, Степа Степановић, Живојин Мишић, Петар Бојовић и Франше д’Епере), рођен је 4. јуна 1858. године у селу Мишевићи код Нове Вароши.

Након вишедеценијске бриљантне официрске каријере и победа остварених на бојном пољу, овенчан мноштвом српских, југословенских и иностраних одликовања, војвода Бојовић 10. децембра 1921. године бива изненада смењен са положаја начелника Главног Генералштаба Војске Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. То је учињено по наређењу краља Александра I Ујединитеља од Југославије.
Званично објашњење било је да је велики војвода смењен „због старости и показане неспособности за даље вршење војне службе“. Пензионисан је по хитном поступку већ после неколико дана. Све до смрти краља Александра I Ујединитеља од Југославије војвода Бојовић био је предмет потпуног игнорисања од стране владара, чак и у протоколарним ситуацијама. Упркос таквом односу према славном војсковођи управо је војвода Бојовић, у име генералитета и адмиралитета, предводио погребну колону са посмртним остацима краља ка династичком маузолеју – гробној цркви Светог Ђорђа Победоносца на Опленачком брегу у Тополи.

Услед турбулентних догађаја војвода Бојовић био је реактивиран 3. априла 1941. године и постављен на положај Врховног инспектора целокупне војне силе Краљевине Југославије. Свега пар дана касније именован је помоћником Врховног команданта краљевске југословенске војске. Војводи су тада биле 83 године. Читав Други светски рат војвода Бојовић провео је у свом дому у престоничкој Трнској улици на Врачару, у добровољној самоизолацији, не желећи ни на који начин да оствари контакт са окупационим или квислиншким властима. Током 1942. године упутио је писмо генералу Драгољубу Михаиловићу у коме је изразио потпуну подршку Југословенској војсци у отаџбини у чијим се редовима борио и његов син Добрица.

Ослобођење Београда војвода је дочекао у свом дому на Врачару...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Кућа на Врачару у којој је живео војвода Бојовић

И ту креће наводни „заплет”...

Шта каже умрлица

Наиме, оно што је непобитна чињеница јесте да је убрзо по ослобођењу Београда војвода Бојовић био позван да да исказ, као и да је тај поступак трајао два дана. Тај чин, посве непримерен и недопустив када је у питању истински великан и родољуб какав је био војвода, представљао је понижавајући поступак у односу на старог, победама и славом овенчаног војсковођу коме је тада било пуних 87 година.

По сведочењима блиског породичног пријатеља и вишедеценијског чувара војводиних одликовања Косте Ракића, војвода Бојовић „је био саслушаван два дана, али га нико није тукао. Последње сведочење с тим у вези Коста Ракић је дао 2016. године, непосредно пред своју смрт, на тај начин недвосмислено демантујући теорију по којој је војвода Бојовић био жртва батинања од стране представника власти, услед чега је и преминуо свега неколико сати касније. Шта више, између ислеђивања и дана смрти протекло је више недеља.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Умрлица војводе Петра Бојовића

Чињеница јесте да војвода Петар Бојовић није сахрањен уз државне и војне почасти које су му, због његових несумњивих заслуга и историјског значаја, припадале. С друге стране, не постоје материјални докази који би указивали да је присуство погребу било јавно забрањено и да је са таласа Радио Београда емитовано упозорење да ће свако ко би присуствовао последњем испраћају великана био санкционисан. Оно што је много извесније јесте да је породици усменим путем сугерисано да погреб буде обављен у ужем кругу сродника и пријатеља.

Непосредни историјски извор који сведочи о стварним узроцима смрти војводе јесте „Извод из књиге умрлих храма Светог Саве“ од 23. јануара 1945. у коме се, у рубрици „узрок смрти, наводи „обострано запаљење плућа”. Црквену умрлицу потписао је надлежни свештеник храма Светог Саве на Врачару чији је парохијан деценијама био војвода Петар Бојовић. Из тог документа сазнајемо и то да је опело обавио протојереј Марко Ј. Ћирић.

Вратили му улицу

Дакле, историјски извори, искази чланова породице и сведока ни на који начин не подржавају теорију да је војвода Бојовић доживео батинање од стране представника комунистичких власти, нити да је од последица физичког злостављања преминуо. Такође, нема доказа да је присуство погребу било јавно забрањено, као ни да је сахрана протекла у некаквој тајности, будући да је током ње обављен и одговарајући верски обред.

Такође, ваља нагласити и то да је одлуком нових власти из 1945. године поништена одлука тзв. Владе Милана Недића из 1942. године којом је дотадашњој малој, слепој Улици војводе Петра Бојовића (која се налази на Звездари) промењен назив. Другим речима, док је Недић свом ратном другу из периода балканских ратова и Првог светског рата „одузео” улицу, комунистичке власти су му је вратиле већ током 1945. године. Исте те године градске власти доносе одлуку да именом војводе Петра Бојовића назову и један престонички булевар, што се ускоро и догодило.

Одакле, онда, ова неутемељена теорија која се о свакој годишњици смрти војводе Петра Бојовића „светлосном брзином” шири српским друштвеним мрежама и медијима? Могуће је да се један од одговора на то питање налази и у речима Добрице Ћосића: „Ми лажемо да бисмо обманули себе... Лажемо маштовито, стваралачки и инвентивно.”

Преузето са сајта RTS-а (портал "Око"), али је оригинлани текст из "Блиц"-а: https://www.blic.rs/vesti/drustvo/istoricar-dejan-ristic-za-blic-razbijanje-mita-o-smrti-vojvode-bojovica/8yxgn8k



* Petar+Bojović_521x740.jpg (43.57 KB, 740x521 - viewed 1 times.)

* kuca_vojvode_petra_bojovica_vila-1144x766_495x740.jpg (85.14 KB, 740x495 - viewed 0 times.)

* Umrlica. jpg.jpg (55.04 KB, 370x583 - viewed 7 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 540



« Reply #83 on: January 20, 2023, 10:27:11 am »



Чињеница јесте да војвода Петар Бојовић није сахрањен уз државне и војне почасти које су му, због његових несумњивих заслуга и историјског значаја, припадале. С друге стране, не постоје материјални докази који би указивали да је присуство погребу било јавно забрањено и да је са таласа Радио Београда емитовано упозорење да ће свако ко би присуствовао последњем испраћају великана био санкционисан. Оно што је много извесније јесте да је породици усменим путем сугерисано да погреб буде обављен у ужем кругу сродника и пријатеља.


Никада ми није било јасно зашто би неко ко жели да што мање људи присуствује сахрани то објављивао преко радио станице и тиме обавести далеко више грађана него што би их знало да то није урађено. Ако је већ то објављено онда је питање да ли је и на који начин било ко од присутних санкционисан па и сам свештеник?
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 586


« Reply #84 on: January 20, 2023, 11:36:42 am »

Vojvoda Bojović je svakako zaslužio državnu sahranu.
Mogu samo da nagađam, ali moje mišljenje, za koje ne mogu da tvrdim da je tačno, je da su vlasti shvatile svoju grešku (vovjoda je ubrzo pušten kući, a u to vreme je mnogo drugih ljudi "pojeo mrak") i da su pokušale, veoma nespretno, da sakriju da je vojvoda preminuo par meseci nakon privođenja i uopšte lošeg postupanja. Možda je i samo neki KNOJevac hteo da se dokaže pretpostavljenima...

Treba imati u vidu i da je januara 1945. i dalje trajao rat i da se ponašanje stanovništva u Beogradu i te kako kontrolisalo, te se tu može tražiti razlog zabrane pristustovanja sahrani (ako je takve zabrane stvarno i bilo). Možda su samo hteli da što pre zataškaju ceo događaj.

Ovo za imenovanje Donjogradskog bulevara u Bulevar vojvode Bojovića odmah posle rata je tačno, proveravao sam na starim kartama Beograda.
Imena ulica Vojvode Stepe, Bulevara vojvode Mišića i Radomora Putnika nisu menjane.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.