PALUBA
April 20, 2024, 11:17:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8   Go Down
  Print  
Author Topic: Генерални питаньа за историjу Српске и Jугословенске артилериjе  (Read 46457 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #60 on: December 25, 2014, 09:34:32 am »

Da ne odvučem na pogrešno tumačenje.

Da se ne radi o fišeku koji ima više značenja.Koristio se za označavanje punjenja,patrone,čahure itd.Primjer -uzeo je više fišeka i napunio pušku.

Poz.

To je to.

Već sam čoveku odgovorio na mail. Fišek/patrona baruta, udarnik, upaljač, ostragpuneći (suprotno - spredpuneći), olučena cev/oruđe...
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #61 on: March 12, 2015, 04:32:22 pm »

Јанаћко Николић, први србски топџија

До 1836. године, у Србији није постојала ни једна батерија, и ако је било 11 старих топова, заосталих још из првога устанка. Од ових старих топова, 9 мањих налазили су се у ћуприском шанцу, а два већа, од којих је један био крњав, налазили су се у Београду.
Поменута два већа топа, у Београду, чувана су у конаку Народне Канцеларије, и често су слата ковачу на оправку. Тако по благајничким књигама налазимо, да је за оправку ова два топа, 20. јуна 1819. године,  плаћено 885 гроша; за овим, 8. новембра 1829. г. за оправку мајстор Јовану Петровићу, ковачу, исплаћено 600 гроша.

Са ова два топа руковао је један тобџија, по имену Јанаћко Николић, који је био родом из Старе Србије, и који је код Турака научио управљати топовима. Из ових топова Јанаћко је пуцао само при великим празницима и свечаностима. Једном приликом, у првој половини 1834. године, пунећи крњави топ, Јанаћко буде тако тешко обрањен, да је једва остао жив, али за сваки даљи рад неспособан. Рањеног Јанаћка лечио је Ећим Тома, коме је по свршеном лечењу, 15. јула 1834. године, за труд и лечење, из народне благајнице, по наредби књажевој, поклоњено 266 гроша.
Овог Јанаћка налазимо први пут, као добошара, у другом устанку, и, 21. марта 1816. године, поклоњено му је из народне касе 50 гроша. После овога, Јанаћку су поверена оба поменута топа; и као први српски тобџија 1832. године, ступио је код књаза у службу са платом од 12 талира на годину, или 240 гроша чаршиски. Ова плата била је тако мала, да је Јанаћко са женом једва могао живети; с тога се 5. априла 1833. године, обратио књазу са молбом да му повећа плату:

Ваша Свјетлост всемилостивјејши Господару!

Ја долуподписати усуђујем се вашој свјетлости приступити нужду моју показати и за милост просити. Будући да сам ја већ годину дана у служби Ваше Свјетлости ступио јесам и никакве помоћи ни одкуд осим едног талира аилока имам од куд морам кириу, брашно и дрво куповати а будући да су сад године скупе настале то усуђујем се Вашој Свјетлости покорњејше молити  да би са Ваша Свјетлост на мене покорњејшега роба вашег смилуетеј да ми аилука мало повисите, с коим би могао сиротински уживати. Много сам се пута усуђивао Вашу Свјетлост покорњејше молити, но незнам добро језик србски да би могао говорити, кућа у коиој сам досад седио не могу више у њој седити, јербо газда од куће иште плате више, а ја више плаћати немогу а немам куд да идем од вас, како ваша Свјетлост извиди онако нека буде. Остајем покорњејши раб Ваше Свјетлости, цјелујући скут ризи ваше.

У Крагујевцу 5. Априлија 1833. года                                                                      Јанаћко Николић, топџија

По овој молби, књаз је Јанаћку повисио годишњу плату на 24 талира, и поклонио му у Београду кућицу с плацем, на ћошку спротиву куће београдског губернатора Јеврема Обреновића.

(Мита Петровић, Финансије и установе обновљене Србије до 1842. стр.703.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #62 on: March 14, 2015, 09:40:58 am »

До 1836. године, у Србији није постојала ни једна батерија, и ако је било 11 старих топова, заосталих још из првога устанка. Од ових старих топова, 9 мањих налазили су се у ћуприском шанцу, а два већа, од којих је један био крњав, налазили су се у Београду.
На измаку 1833. године, књаз Милош је наредио, да се ћуприски свих 9 топова пренесу у Пожаревац и Крагујевац. При преносу ових топова, 26. децембра, начињен је списак свега топовског материјала, који је примљен 31. истог месеца у Пожаревацу. Списак тај гласио је:

Тефтер
од муницие шанца ћуприског, која је пренешена и кренута из Ћуприе 23-г Декемвра 1833. као:

4 топа мала по на два колета, кои у себе ђуле од 1 и по оке примају.
4 топа мала по на два колета, кои у себе ђуле од 1 оке примају.
1 крњи топ без такума.
2790 ђулета мали и велики; 16 арбија од топова; 12 точкова стари од топова; 3 трупине топова; 6 обруча гвоздени од кола топовски тј. шина; 3 руде топовске; 5 ћускија топовски од дрвета; 5 јанџика за потребу топовску; 4 јастука топовска; 1 чифт зенгиа; 4 гвоздена казана од кои је један разбијен; 1 осовина топовска од гвожђа; 2 калупа топовска од дрвета; 181 комад пиука; 156 комади лопата дрвени; 30 гвоздени парчади од потребе топовске; 2 макаре; 6 великих тестера; 4 мале тестере; 2 ћуские гвоздене; 8 чантри; 3 сврдла; 8 матак кеса; 3 чекића; 6 мотика; 8 рогова за подсипање; 14 ашова; 4 секире; 2 ножа; 8 кова за потребу топовску; 2 сепета у коима се гвожђе носи; 14 свински нога од гвожђа за израђивање топова; 295 махит фишека; 1 сандук фуниа за топове; 12 махит, синџир ђулета; 37 ока фитиља топовски; 30 ½ ока кремења; 47 ока ћириша у три сандука; 85 ока куршума; 190 ока дрвени чата за потребу топовску у 5 сепета; 6 ½ ока конаца; 6 комади велики нови конопаца кои су у Ћуприји заостали; 35 стари комади од велики конопаца; 364 стари исцепани врећа; 106 мали буради с барутом (билоје 107 но једно се у Ћуприји разасуло, те је преручено у друга); 65 сандука с фишеци; 172 топа карбит артие; 112 топа фишечке артие; и 1273 ока гола барута у великим бурадима.

У лето 1835. године, кад је књаз Милош био у посети код Султана у Цариграду, Султан је поклонио књазу 6 нових топова, са целим топовским прибором и са свом аммуницијом. Кад је књаз примио тако важан поклон, одмах је о томе известио књегињу Љубицу и Државни Савет; а после неколико дана, писмом од 5. октобра исте 1835. г. под  No 2758 и 2759, из Цариграда, наредио је књегињи, за тим Јосифу Милосављевићу и Сими Паштрмцу, да три топа сместе у Крагујевац, а три у Пожаревац, и одредио место за њих где ће у дворишту бити намештени.

Држ. Архив, К. К., 5. октобар 1835. Цариград. Милош Љубици и Јосифу Милосављевићу.

Нашаој возљубљеној супруги, госпођи Љубици М. Обреновића, књегињи Сербској, и Нашему Совјетнику Јосифу Милосављевићу, у Пожаревцу
Будући да ћемо 3 топа од ови које Нам је Његово Величество, милостивјејши Султан, поклонити усердствовао, у Пожаревац послати: то желећи иј тамо љепо и намјестити препоручујемо Вама двома, да за те топове начините једну згодну и пристоину сондрму. Мјесто пак за ту сондрму опредјелили смо у авлији конака између врата и стражаре, како се из канцеларије у авлију коначку улази, на љево, но нека ближе стражари буде, него к вратима. Леђа тиј топова да буду окренута палисађу, а уста авлији и великој капији.

Држ. Архив, К. К., 5. октобар 1835. Цариград. Милош Сими Паштрмцу.

Нашему Главному Домостроитељу, Совјетнику Сими Милосављевићу Паштрмцу, у Крагујевцу
Поводом тим, што ћемо 3 топа од ови 6, које Нам је Његово Величество, милостивјејши Султан, поклонити усердствовао, у Крагујевац послати, поручујемо вама, да једну згодну и пристоину сондрму за њи у Крагујевац направите. Мјесто за ту сондму опредјелили смо у авлији старог конака, како се из шареног конака преко ћуприје у авлију старог конака уђе, на десно између капице и наставка они нови наслона, пред новим палисађем, али тако да близу капице буде. Леђа топова да буду окренута палисађу, а уста авлији и сарачани. Но ово одма узмите у посао, да се топови, како тамо дођу, смјестити могу.

Топови су ови стигли у Србију првих дана месеца фебруара 1836. године, и свечано донешени у Пожаревац и Крагујевац 7. фебруара. Њих је из Цариграда кроз Србију спровео и допратио књажев капетан Стојко Ранковић. Кад су ови топови приспели, књаз је установио два артиљериска одељења, са по једном батеријом. Првој батерији у Крагујевцу, књаз је поставио за команданта Стојка Ранковића; а другој батерији у Пожаревцу, капетана Илију Марковића, са два нижа официра, 8 каплара, 5 добошара и 89 канонера, редова.

Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #63 on: April 03, 2015, 11:34:12 am »

По повратку из Цариграда, књаз Милош је преко Панте Хаџи Стоила, поручио  у Бечу 2 топа, који су у месецу фебруару 1836. приспели у Србију. 5-ог фебруара књаз пише Вучићу:

Љубезни Вучићу!
Ово дана доћи ће два топа из Беча, коjе смо наручили, и ви ступите у споразумениjе с конзулом нашим Панталеимоном Х. Стоилом за исте топове, па кад буду дошли, нађите jедан прам, и пошаљите иј на праму Дунавом до Дубравице, а ми смо учинили наредбу, да се оданде у Пожаревац однесу. С благоволениjем jесмо Вам благонаклониј Милош Обреновић.


У лето 1836. године, књаз је такође поручио у Бечу 12 топова: 4 топа дванаесто-фунташа, 4 шесто-фунташа, и 4 топа тро-фунташа са целим прибором. Ови топови, поручени преко Теодора Тирке, били су потпуно готови у месецу априлу 1836. године, и књажев консул Панта Х. Стоило писмом од 17. априла известио је књаза:

Наручени у Бечу 12 топова већ су готови, но будући да је цар Њемецки и његов стриц видити иј, за то су се мало с посланијем задоцнили, но док иј извиде, одма ћеду се послати овамо, и примивши оћу иј по вашему наложенију одма у Топчидер сместити, а такође и вас вједома учинити.
NB. Примивши овај час из Беча од мога пријатеља вјест, да је послао од вишеречени 12 топова по дамшифу 4 велика, којима се ови надам да дођу, а остали 8 остали су до поласка другог дамшифа, будући је овај, што ово носи, није могао више терета понети. И која 4 топа сад прими оћу иј као што горе реко у Топчидер смјестити.


После три недеље, Х. Стоило, писмом од 13. маја известио је књаза, преко Високородна госп. Директира казанчејства, члена Совјета књажества Сербског, полковника каваљера, Павла Станишића, о приспелим топовима:

С писмом овим јављам вам, да сам по височајшему наложенију Његове Свјетлости, 8 топова што су у Земуну дошли за Дубравицу послао, и тако притварам вам овде за примљени 12 топова оригинални рачун мога пријатеља из Беча Тирке, од коштовања и трошка што је он у Бечу за њи само платио, који износи у сумми сребра форинти 12.983 и са којом сам сумом задужио партију казанчејства, притом имаћете после и рачун за кирију и трошкове што су се из Беча довде догодили, на горњи 12 топова.

По рачуну добивеном од Теодора Тирке из Беча, који је датиран 1. маја 1838. год. под N0 1941 и по извршеној у благајничким књигама, свих 12 топова са лафетима и топовским сандуцима, коштају скупа 26.233 форинте. За пренос 12 топова послатих из Беча на дамшифу кирију до Земуна, Дубравице и Топчидера износи сребра 894,40 форинти.
Кад су наручени топови приспели из Беча, књаз Милош установио је још две батерије, и тако је 1838. Године било 4 батерије са 18 нових и 11 старих топова.

Мита Петровић, Финансије и установе обновљене Србије до 1842.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #64 on: January 05, 2017, 10:52:17 am »

Први противаероплански пук славио је 30. септембра своју славу као успомену на тај дан 1915. године, када је редов Рака Љутовац обичним топом оборио швапски авион у Крагујевцу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Са славе Првог противаеропланског пука у касарни 'Краљевића Андреје'. (1937.г.)


* слава.jpg (129.58 KB, 718x548 - viewed 91 times.)
Logged
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« Reply #65 on: March 17, 2017, 09:59:40 am »

Надам се да није кансо да питам нешто око овог топа.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Овај топ је користила војска Кр. Југославије,али не знам ни како се зове нити колико комада је имала војска Кр. Југославије.
А занима ме још и како се овај топ показао у Априлском рату и да ли је био хваљен топ,тј. да ли је био добар.
Не знам да ли је био 80мм или 76,5мм.

Може ли неко да ми помогне да одгонетнем ове ове ствари око овог топа ?


* skoda_01.jpg (44.11 KB, 720x479 - viewed 70 times.)
« Last Edit: March 17, 2017, 12:02:39 pm by MOTORISTA, Reason: Fotografija prebačena u atačment » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #66 on: March 17, 2017, 12:07:59 pm »

Škoda 8 cm ( 76,5 mm) vz.30
Logged
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« Reply #67 on: March 17, 2017, 05:39:46 pm »

Škoda 8 cm ( 76,5 mm) vz.30
Хвала.
А колико је комада поседовала војска КЈ и да ли је овај топ био добар или застарео у АР ?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #68 on: March 17, 2017, 07:08:23 pm »

PO mom mišlenju, škoda uvek pravila odlične topove.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #69 on: March 17, 2017, 07:14:27 pm »

Top je bio odličan, jedino mu je lafet bio malo pretežak, zbog zahteva MVM da može da se koristi i za PVO. U VKJ je nosi oznaku M28, a kako drugačije sa Škodinim topom, a bilo ih je naručeno 300+100 komada sa po 1.000 granata na cev.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #70 on: March 17, 2017, 07:25:25 pm »

Топ 8цм/76,5мм вз30, а код нас М28, био је савремен топ. L цеви мислим 54 калибра, велика почетна брзина зрна. Затварач мислим хоризонтални клинасти. Отвор на штиту показује да је елевација била веома велика (можда чак и 75*)  с намером да се користи и као ПА оруђе. Ипак, ретки су били топови који су истовремено могли бити одлична и пољска и ПА оруђа. Не знам колико их је било. Можда су неки после рата пребачени у обалне батерије. Дрвени точкови показују да није био предвиђен за моторну вучу, што је велика мана. Могуће је да је склоп цеви баш овог топа искоришћен за прототип ПТ топа 76мм, који је остао 1941. у опитном примерку.

Чеси су велики мајстори топовског заната. Нпр. једини су у ВУ направили своју СХ Дана, врло напредно оруђе за своје време. Ипак, пре неколико година угашена је последња из старих, али модерно опремљених челичана, које су могле производити квалитетан оружни челик. Главном акционару - US Steel производња је била нерентабилна.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #71 on: March 17, 2017, 07:27:08 pm »

Na žalost kvalitet fotografije je loš.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 765m28.jpg (89.91 KB, 800x518 - viewed 77 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #72 on: March 17, 2017, 07:52:50 pm »

sa češkog sajta, na engleskom:

Word of caution - there was no "PL vz.33 Skoda" - Czechoslovak Army had no such gun in its inventory.

However, there was 8-cm (76.5mm) L/50 commercial AA gun. It is sold to Yugoslavia (among others) as "M.1928" model (there was also slightly modified M.28A model, probably bought circa 1933). There is no specific German designation for these Yugoslav versions, so I suspect they were used as "Flak 33(t)" ones.

Data for Yugoslav gun is similar to "vz.33" one, except Yugoslavia used much heavier round: 8.1 kg (Vo 700 m/s). If I remember correctly, 112 guns were bought (80 x M.28 & 32 x M.28A). It is used by Yugoslav Coastal Arty well into the 1960s. One was present at Belgrade Military museum display, but it disappeared in 1990s inexplicably.

Taj top je sklonjen relativno nedavno jer su mu istruleli točkovi, pa se sav nakrivio. Sklonjen je u kazamat.

Natpis za sliku je pogrešan, na slici je M28 - vz.30, 76,5mm.

Slika je sa češkog sajta valka.cz.

I još dodatak tekstu, na češkom, ali je razumljivo, bar meni.

TTD:   
Ráže: 80 mm
Počáteční rychlost střel: 800 m/s
Dostřel: dálka 17 240m
výška 11 470m
Hmotnost střely: 8,0 kg
Hmotnost v bojovém postavení: 3 800 kg
Rychlost střelby: 22 - 28 ran/min
Ve výzbroji v roce 1938: 96 ks

Ovaj sajt daje neku nemoguću brzinu gađanja, kao da ima autopunjač! To ne može biti ni tehnička brzina gađanja, kamoli praktična.


* 7.5 cm Flak 35 (t).jpg (95.35 KB, 534x737 - viewed 80 times.)
« Last Edit: March 17, 2017, 08:02:40 pm by kumbor » Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #73 on: March 17, 2017, 08:22:56 pm »

Na žalost kvalitet fotografije je loš.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ваков топ имаше во мојот град Битола послен италјанското бомбандирањето  на Битола во  октомври 1940 година .И овие топови биле распоредни на тумбе кафе или едно восвишеније над град битола со висина од 1000 метри, но за време  на априлската војна овие топови се запленети од сс дивизијата Адолф Хитлер.
Logged
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« Reply #74 on: March 17, 2017, 08:49:38 pm »

Дакле,војска КЈ је имала одличну Шкодину артиљерију.
На пример,ове 8цм/7.65цм вз 30 илити М28 7.65цм топ,имали смо и Шкодине 10цм хаубице,као и Шкодине 15цм хаубице које су биле одличне.
Имали смо и тешку моторизовану артиљерију.

Да је војска КЈ одлучила да пројектира свој тешки или средњи тенк,ови Шкодини 8цм вз 30 топови су конфорно могли бити монтирани на куполе.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.