PALUBA
April 27, 2024, 01:51:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Venecuela kupuje TOR-M! i Igla-S PVO sisteme  (Read 7313 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« on: September 27, 2008, 03:06:31 am »

Venecuela je odlucila da iskoristi pozajmicu rusije od milijardu dolara za kupovinu 20 PVO sistema TOR-M1 (vrednosti oko 600 miliona dolara) koje bi rasporedila oko aerodroma na kojima se bazirju skoro kupljeni Su-30MK2, kao i vecu kolicinu sistema Igla-S. Isto tako zele da kupe avione Il-76 i tankere Il-78 u vrednosti oko 300 miliona dolara.

Cela vest:
Quote
MOSCOW, September 26 (RIA Novosti) - Venezuela plans to use most of the $1 bln loan granted by Russia to buy air-defense systems, a Russian military analyst said on Friday.

Russia announced the loan offer earlier on Friday, during a visit by Venezuelan President Hugo Chavez.

"Venezuela needs primarily Tor-M1 surface to air systems to protect the airfields where the 24 Su-30 MK2 jet fighters it bought from Russia are based," said Konstantin Makiyenko, deputy director of the Center for Strategic Analysis, a Moscow based think tank.

"Twenty Tor-M1 complexes will cost $600 mln, and the portable SAM systems approximately $70-80 mln," he said.

Caracas is likely to buy Igla-S portable SAM systems, and will also want Il-78 aerial tankers and Il-76 military freight aircraft. The tankers and freight planes for the Venezuelan Air Force will cost around $300 mln, Makiyenko said.

Between 2005 and 2007 Russia signed 12 contracts worth more than $4.4 billion to supply arms to Venezuela, including fighter jets, helicopters and Kalashnikov assault rifles.

Russian aircraft leasing company Ilyushin Finance said on Friday it would deliver several passenger planes to Venezuela. The deal was reached earlier this month during a visit to Venezuela by a Russian delegation led by Deputy Prime Minister Igor Sechin, the company said in a press release. The contracts could be signed before the end of this year.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #1 on: September 27, 2008, 12:24:14 pm »

Venecuela je odlucila da iskoristi pozajmicu rusije od milijardu dolara za kupovinu 20 PVO sistema TOR-M1 (vrednosti oko 600 miliona dolara) koje bi rasporedila oko aerodroma na kojima se bazirju skoro kupljeni Su-30MK2, kao i vecu kolicinu sistema Igla-S. Isto tako zele da kupe avione Il-76 i tankere Il-78 u vrednosti oko 300 miliona dolara.

Sa Torom i Iglama štite aerodrome? Shocked
Šta oni očekuju - bombardovanje tipa Drugog svetskog rata?
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #2 on: September 27, 2008, 12:33:12 pm »

Pa tor je namenjen za odbranu od krstarecih raketa, kao i vodjenih projektila vazduh-zemlja, ali i za napad na avione i helikoptere koji lete do 6km visine. Cinjenica je da su prve mete an udaru uprav aerodromi, tako da je potrebno omoguciti da udarna pesnica venecuelanske rv, Su-30MK2, prezivi makar taj prvi udar kako bi mogli da uzvrate i eventualno se prebaziraju na bezbednije lokacije. Naravno, za kompletniju pvo ce im biti potrebni sistemi veceg dometa, ali mislim da se i o tome razmislja uveliko.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #3 on: September 29, 2008, 04:41:50 pm »

Quote
Sa Torom i Iglama štite aerodrome? Shocked
Šta oni očekuju - bombardovanje tipa Drugog svetskog rata?
@Bane:
Па ништа необично, у принципу су то адекватна средства за трупну ПВО, тј непосредну ПВО аеродрома.
Чиме би ти бранио аеродром?
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #4 on: October 01, 2008, 02:21:18 am »

Па ништа необично, у принципу су то адекватна средства за трупну ПВО, тј непосредну ПВО аеродрома.
Чиме би ти бранио аеродром?

Pa šta da rade sa vertikalnim dometom od 6 km i kosim od 12 km? Da plaše vrapce i senice? Pa i Neva ima veći domet... Da ne pominjem koliku "rupu" ima Tor M-1 oko sebe. Nije baš svaki pilot toliko smotan kao onaj ruski pilot Tu-22M3 kojeg je skinuo Tor.

Za trupnu PVO da, ovo je sasim OK naoružanje, ali ne i za "pravi" PVO. Ipak postoji razlika, i ne vidim svrhu da se štite vitalni objekti sa jedinicima koje su praktično tik uz njih, jer moraju da zatvore krug svojim perimetrima. To još samo mi radimo, a čak i Rusi vrše dislociranje svojih PVO položaja daleko od meta koje se štite (istina oni to i mogu sa S-200 i narednim sistemima). Ako već braniš vitalni objekat, sve ispod dometa od 40-60 km je bespotrebno bacanje para.

Prvo i osnovno, pogledaj šta tvoj potencijalni neprijatelj ima u arsenalu od AGM-ova: Popaj, Maverik, HARM i Helfajer (naravno bez krstarećih, koje su meta za lakšu PVO). Od svih ovih raketa, samo se Helfajer lansira iz dovoljne blizine da Tor-M1 može da napadne avion! Povrh svega, Tor M-1 ima problem sa malim metama, pa može da napada samo krstareće rakete i to u dometu oko 4 km, što automatski isključuje mogućnost napada na manje i brže ciljeve kao što su Popaj, Maverik ili HARM.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #5 on: October 01, 2008, 11:57:05 am »

Све си ти лепо набројао, али због тога и постоје јединице "ПВО територије и групација ОС". Оне су наоружане много моћнијим средствима и служе да бране нпр. шири рејон неког важног града који је административно-политички и индустријски центар заједно са јединицама војске које су распоређене на тој територији.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #6 on: October 01, 2008, 12:05:15 pm »

Све си ти лепо набројао, али због тога и постоје јединице "ПВО територије и групација ОС". Оне су наоружане много моћнијим средствима и служе да бране нпр. шири рејон неког важног града који је административно-политички и индустријски центар заједно са јединицама војске које су распоређене на тој територији.

E, to je "pravi" PVO, a ne strašilo za razne ptice selice Grin
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #7 on: October 01, 2008, 12:56:11 pm »

Quote
Povrh svega, Tor M-1 ima problem sa malim metama, pa može da napada samo krstareće rakete i to u dometu oko 4 km, što automatski isključuje mogućnost napada na manje i brže ciljeve kao što su Popaj, Maverik ili HARM.

Ne znam odakle ti ovi podaci, posto sam ja mislio da je TOR upravo namenjen za unistavanje ciljeva malog odraza i velike brzine kao sto su agm-ovi.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #8 on: October 01, 2008, 02:48:49 pm »

Ne znam odakle ti ovi podaci, posto sam ja mislio da je TOR upravo namenjen za unistavanje ciljeva malog odraza i velike brzine kao sto su agm-ovi.

Pogledaj bilo koje TT podatke o Toru. Tvrdi se da može da služi za gađanje "krstarećih projektila i precizno navođenog oružja".

Što se tiče krstarećih projektila, Kupolj daje PK od 0,6 do 0,9, što je i najniži PK kad se pogledaju ostale TT karakteristike Tora. Negde sam pronašao da je Kupolj kod podataka za krstareće rakete stavio "ef.5" oznaku, što znači smanjenu zonu efikasnost na (svega) 5 km.

Sad ide moj omiljeni deo Smiley Klasična igra rečima - precizno navođeno oružje/municija (precision guided munitions (PGM). Pod ovim nazivom se nalaze LGB, GBU i glajderi! Ali ne i navođeni projektili sa soptvenim konstantnim pogonom! Čak i protiv PGM-a, Tor ima PK od 0,7 do 0,9 uz smanjen domet efikasnosti, što je i dalje dosta nisko.

E sad, čista matematika... Ako je zona efikasnosti prečnika 5 km, a ti imaš rupu oko sistema od 1,5 km, dolazi se do brojke da u idealnom slučaju cilj moraš zahvatiti i uništiti dok on ne pređe 3,5 km. Za PGM, to je otprilike oko 10-15 sekundi u idealnom slučaju (ako pada direktno na sam sistem). Vreme reakcije Tor-a je od zahvatanja, tj. potvrde cilja, do lansiranja projektila između 4 i 8 sekundi. Tom vremenu dodaš još 3-4 sekunde dok raketa ne izađe iz "rupe" i ne počne navođenje, dolazi se do cifre od 7 do 12 sekundi. I na sve to PK je 0,6-0,9. Ja lično se ne bih mnogo pouzdao u ovaj sistem protiv PGM-a Grin
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #9 on: October 03, 2008, 12:02:42 pm »

Ja se odlično sećam snimka s kraja 90tih na kome je snimljen "performans" koji su Rusi priredili na izložbi u Abu Dabiju kada su prikazivali mogućnosti Tora. Konkretno, sa jednog kraja su ispaljene 3 rakete u rafalu iz VBR-a (nalik našem Plamenu), a nekoliko kilometara dalje je "radio" Tor i iz daljine se lepo videlo da je stigao da detektuje i pogodi sve 3 rakete!  Grin Wink
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #10 on: October 05, 2008, 03:29:25 am »

Ja se odlično sećam snimka s kraja 90tih na kome je snimljen "performans" koji su Rusi priredili na izložbi u Abu Dabiju kada su prikazivali mogućnosti Tora. Konkretno, sa jednog kraja su ispaljene 3 rakete u rafalu iz VBR-a (nalik našem Plamenu), a nekoliko kilometara dalje je "radio" Tor i iz daljine se lepo videlo da je stigao da detektuje i pogodi sve 3 rakete!  Grin Wink

Ja se sećam priče o tom događaju od mog komandira, ali bih se mogao zakleti da je u pitanju bila Tunguska-M1, koja je tad još bila u razvoju...
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #11 on: October 07, 2008, 05:28:38 pm »

Јок, Тор је био, гледао сам снимак.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #12 on: October 07, 2008, 10:36:43 pm »

Јок, Тор је био, гледао сам снимак.

Tebi druže Mačak ne mogu da ne verujem Wink Samo mi onda brojke nisu baš najjasnije koje daje sam Kupolj. Imaš li ti neko tumačenje?
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #13 on: October 08, 2008, 01:28:28 pm »

Има више варијанти Тор-а, сад не знам на коју се конкретно мислило.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #14 on: October 08, 2008, 02:12:22 pm »

Има више варијанти Тор-а, сад не знам на коју се конкретно мислило.

Ona najviše zastupljena - 9K331M. Ima rupu od 1500 metara, a maksimalni domet do 12 km za presretanje cilja velikog radarskog odraza, ali zato ima smanjen maksimalni domet za ciljeve malog radarskog odraza (krstareće rakete, precizna oružja). Za ovo poslednje ja sam našao podatak ef.5, što može da znači ili 5 kilometara ili 5 milja (ne sećam se koja je jedinica korišćena). Na nekim mestima sam nalazio podatak 4 km, a na nekima i do 8 km. Sve u svemu, domet je znatno manji nego u slučaju ciljeva sa standardnim radarskim odrazom. Povrh toga, sam Kupolj tvrdi da je efikasnost protiv krstarećih i preciznih oružja relativno niska.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 23 queries.