PALUBA
March 28, 2024, 12:57:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Najkompletniji tenk današnjice  (Read 33626 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: July 04, 2013, 11:46:55 pm »

    Glasačka tema o najkompletnijem tenku.
    Nećemo koristiti termina najboljem jer najbolji tenk teško da postoji ili ako postoji on je najbolji ali samo u nekim svojim specifičnim okolnostima.

    Ovo ispod su reperi po kojim ćemo kroz diskusiju u što većoj meri objasniti zašto je baš taj tenk koji ste naveli najkompletniji.
    Da se ne bi desilo da neko glasa i kometariše, dajem primer za T-80 ili T90, samo zato što je ruski i da to bude argument. Tako nešto ne može biti argument.
    Zemlje su navedene pored tenkova da se ne bi pomešao recimo Type-90 sa Type-99 ili Type-88...

    Tri glavna repera za svaki tenk su njegova vatrena moć, manevarske sposobnosti i oklopna (i druga) zaštita.

    1. Vatrenana moć tenka
    -efekat dejstva projektila na cilj
    -verovatnoća pogađanja cilja
    -vreme otvaranje vatre
    -borbena brzina gađanja

2. Manevarske sposobnosti tenka
-pogonska grupa (izražena u ks)
-kretanje tenka na različitom zemljištvu
-kretanje tenka u različitim vremesnkim uslovima
-savlađivanje veštačkih i prirodnih prepreka
-maksimalni akcioni radijus
-parametri manerva i to:
a) maksimalna brzina
b) prenos snage
c) ubrzanje

3. Oklopna i ostala zaštita tenka
-neposredna balistička zaštita
-zaštita od NHB oružja
-osnovni i dodati (modularni) oklop
-posredna zaštita od otkrivanja (maskiranje)
-izbegavanje pogodka

U glasačkoj tabeli tenkovi su rapoređeni po abecednom redu, i uglavnom je reč o tenkovima treće i četvrte generacije.
Takođe uglavnom nisu navođene verzije što naravno vi možete kroz diskusiju da pomenete.
Za dobar deo tenkova iz glasačke liste imate obrađene teme u ovom OMJ forumu.

Nadajmo se kvalitetnoj i na prvom mestu civilizovanoj diskusiji, sa što više argumenata.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1 on: July 05, 2013, 12:32:06 am »

Moj glas ide Leopardu 2.


Generalno su ostali tenkovi po pojedinim komponentama bolji, ali kao zaokružena celina ipak mislim da je Leo2 najkompletniji.

Stvari, koje su se pojavile na njemu, postale su sinonim za tankove zadnje generacije. Tu pre svega mislim odličan motor MTU MB 873, top Rheinmetall 120 mm L55 (mada ni L44 nije loš). Pre svega "zapadni" tenk, po kome se svi ostali mjere.

Možda bi se odlučivao i oko južno Korejskoj K-2 ali mi se čini da je projektovan za klasični rat dok je Leo 2 u zadnjoj konfiguraciji prilagođen i za asimetrični rat.

Ruski tenkovi (t-90), nekako mi se čini da su ostali na nivoju (li bolje da kažem da vuče korjene iz) T-72, i da tu grade, dok jim za vrhunski tenk bi trebalo iči stepenicu više.

Ovo pišem brez gledanja na cenu tenka, nego na tenk kao borbenu celinu. Ali ako bi se tražilo price/performance onda bi možda se drugačije odlučio.

Za M-84 se nisam odlučio zbog jednog detaila. Tenk nije nadgrađen, nego je ostao kakav je i došao iz tvornice. Da je usput bilo modernizacije.. Ali bi Vihora stavio (da je završen) u top 3 izbor. ali to je več ŠBBKBB.

LPB

Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #2 on: July 05, 2013, 06:26:48 am »

Stridsvagn 103

Zašto? Pa zato što nikad nije ratovao. Nijedna baba nije zakukala zbog njega  Grin

Šalim se. Odličan lovac na tenkove. Čuči ukopan u šipražju i čeka T62. Ima dva vozača, od kojih jedan može da puca iz glavnog topa, automatski punjač, nema kupolu. Jes da ne može da puca iz pokreta, ali za tu borbu u ravnici u švedskoj vojsci je valjda predviđen Centurion.

Potpuno besmislen tenk, Plus ja nemam toliko pojma o tenkovima da bih mogao da nabrojim argumente za druge tenkove. Ali pošto više nije u upotrebi, danas su mi najzanimljiviji T84 i Čelendžer.
Leopard i Abrams su mi komercijala, dok mi je T90 ružan... Tongue
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #3 on: July 05, 2013, 06:29:36 am »

I moj glas ide Leopardu 2,sa malim minusem-borbena upotreba-ne sjećam se da je učestvovao direktno u borbu?
Inače,nijemci uz ruse znaju šta treba sve o borbenim dejstvima tenkova i imaju veliku tradiciju i iskustvo,ali kvalitet ipak je na njihovoj strani,što rusi komppenziraju nižim cjenama
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #4 on: July 05, 2013, 09:51:41 am »

Leopard 2! Ne bih sad objašnjavao zašto u detalje, ima tu mjerodavnijih. Kad se sve zbroji i oduzme definitivno je najkompletniji. Tu glasuju i za M-84, iako meni drag jer je "naš" ipak bi on moža bio u izboru za najkompletnij svog doba, danas je deplasirano. I ne kužim kako netko glasa za M-84 (sentiment), a ne za M-95 koji je, makar Hr, ipak poboljštana verzija M-84.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5 on: July 05, 2013, 10:47:38 am »

.... Ali pošto više nije u upotrebi, danas su mi najzanimljiviji T84 i Čelendžer.
Leopard i Abrams su mi komercijala, dok mi je T90 ružan... Tongue

I meni je jedan od kompletnijih T-84 Oplot-M ali ne i najkompletniji.
Ukrajina je napravila na osnovi T-84 Jatagana odličan tenk. T-84 Oplot-M mi je jedan od najkompletnijih tekova zbog dobre vatrene moći, automatskog punjača, i municije koja je izdvojena u zadnjem delu kupole. Naravno tu je i dobar osnovi i dodatni pasivni oklop te aktivna zaštita Štora. Takođe maveraske sposobnosti Oplota su jako dobre.
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/Gj4dVTyuxJU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Pored T-84 Oplota-M bih izdvojio i južnokorejski tenk K-2 Crni Panter.

Crni Panter mi se sviđa jer predstavlja spoj rešenja Istočnih i Zapadnih tenkova tj. njihovih sklopova i sistema.
Odlična pokretljivost, dobra vatrena moć, automatski punjač (dosta rešenja je uzeto od nikad dovršenog ruskog tenka Crni Orao (Objekt 640)), a može da se primeti da je i Zapadni uticaj (Ambrams, Leoprad, Leclerc) dosta prisutan kod ovog tenka.
Ono što bih još izvojio kod Crnog Pantera je njehov neobičan hodni deo, pošto se može za nekih pola metra spustiti tj. podići sve u zavisnosti od potrebe.

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/VxYGtXQn26w?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

ps
Wermez, mislim da nije baš Ok ceniti tenk na osnovu toga samo zato što je ružan ili lep. Smiley
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #6 on: July 05, 2013, 02:11:29 pm »

Lox, zar M95 nije sasvim novi tenk najsličniji Vihoru, a ne poboljšani M84?

Brok, lep tenk lepo tenkuje Smiley pogle samo ovu limuzinu [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rusi kao i Nemci su glavne baje što se tiče oklopa, po onome što sam ja uspeo da pročitam.
Englezi su tu negde, ali njihove mašine su skupe, teške i izgleda ne baš pogodne za dug, blatnjavi rat u kome se u svemu oskudeva.
Amerikanci su izbacivali dosta modela, ali zanimljivih u malo čemu.
Sve ostalo je buranija. Naravno bilo je prilika tokom 20. veka da neke države postanu nešto u proizvodnji tenkova (Čehoslovačka, Jugoslavija) ali su nažalost ratovi ili nedostatak finansija prekidali let.

Ruski tenkovi su po meni nepravedno ocrnjeni. Ispada da autopunjač često hvata i melje udove posade, koju čine nepismeni seljaci i komandir pijandura, oklop je slabiji od oblande, top naravno može pogoditi samo mrtvog slona na 100m.

Možda bi trebali da otvorimo temu za naj tenk WW2 a da nije T34?  laugh


* centswed.jpg (104.67 KB, 768x497 - viewed 578 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #7 on: July 05, 2013, 02:45:34 pm »

Ne bih baš tako lako Engleze odbacivao. Challenger 2 jeste baš masivan i nekako nezgrapan, aman ko da je reč o haubici a ne tenku, ali pokušaj da nađeš više od jedne slike pogođenog Challenger, što kada su u pitanju Abramsi ima na tone i tone... ovde i ovde recimo.

Možda bi trebali da otvorimo temu za naj tenk WW2 a da nije T34?  laugh
Ta tema odavno postoji, i baš je T-34 na prvom mestu. Smiley
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #8 on: July 05, 2013, 04:40:10 pm »

Mislim da je Čelendžer 2 u Iraku za vreme okupacije bio prisutan u dosta manjem broju od Abramsa, pa zato ima i manje fotografija oštećenog Čelendžera.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #9 on: July 05, 2013, 05:27:23 pm »

Тешко је питање који је "најкомплетнији тенк". Ја бих као критеријум додао и за тај се као главни определио - ефикасност тенка у стварним борбеним дејствима. Дакле, како се он показао на делу. Иако се и о томе може дискутовати, јер су у данашњим ратним условима за ефикасност тенкова "заслужни" обученост посаде али и авијација и пешадија јер их штите (без њихове заштите и најкомплетнији тенк је, пластично речено, само мета), ипак бих тај критеријум узео као главни. За оцену по овом критеријуму долазе у обзир Т-72, М-84, Абрамс, Челеџер 2 и Меркава можда Леклерк. Посада осталих типова тенкова су рат гледале на телевизији или их је само "окрзнуо".  Када све узмем у обзир, а посебно дужину ратовања и ефикасност (преживљавање тенка) ја бих гласао за Меркаву. Вероватно је Леопард 2 бољи и комплетнији тенк, али није био у борбама и није се нигде потврдио као такав. Ко зна како би прошао.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #10 on: July 05, 2013, 05:57:58 pm »

Žao meni dragog (i skupog) Type 10 iz Japana, nema medju kandidatima. Po meni, ili umanjeni leo2 ili japanski T-90. Oboje ubojito.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #11 on: July 05, 2013, 11:29:38 pm »

ja se slazem sa dzumbom. Japanci, Nemci, Brazilci, Kinezi i drugi nisu koristili svoje savremene tenkove u ratu. Ko to zna kako bi prosao duel izmedju npr. T-90 i Leoparda 2. Da li bi svi savremeni senzori radili? To je za nas enigma.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #12 on: July 06, 2013, 04:09:34 am »

MERKAVA je moj izbor: tenk koj nudi najvecu zastitu za svoju posadu je tenk vredan svojih para. Izbor mi je subjektivan u svakom slucaju, u tenkove se ne razumem puno Smiley

Ruska familija mi je uvek draga: mocan top, brz, mala silueta.

LEOPARD 2 mi je u velikoj trojci, ali kako su vec drugi rekli - neopitan u borbi....
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #13 on: July 06, 2013, 07:53:42 am »

Definitivno Merkava 4....isprobano u ratu, nonstop dodaju nešto novo..zaštita posade, vatrena moč, pouzdanost.....
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #14 on: July 06, 2013, 02:05:08 pm »

...Ја бих као критеријум додао и за тај се као главни определио - ефикасност тенка у стварним борбеним дејствима. Дакле, како се он показао на делу. Иако се и о томе може дискутовати, јер су у данашњим ратним условима за ефикасност тенкова "заслужни" обученост посаде али и авијација и пешадија јер их штите (без њихове заштите и најкомплетнији тенк је, пластично речено, само мета), ипак бих тај критеријум узео као главни. За оцену по овом критеријуму долазе у обзир Т-72, М-84, Абрамс, Челеџер 2 и Меркава можда Леклерк....

Taj kriterijum je izgleda već i sam uzet u obuzir od većine glasača i diskutanata.
Imao sam na umu i taj kriterijum koji je verovatno i najvažniji (to je glavna svtha svakog borbenog tenka), ali onda bi se dovelo u pitanje teren i okruženje borbenog dejstva gde učestvuje tenk.
Pa onda recimo Mekava 3 i 4 (i ako se o Merkavi 4 još uvek dosta malo zna) je dokazano najkompletniji tenk u borbenim dejstvima ali uglavnom na području Libana, Palestine i pojasu Gaze, dobro pitanje kako bi se snašao recimo na prostorima Balkana.
Svedoci smo sukoba u Siriji, i tu možemo videti da se vremešni T-72 sa dodatnim oklopom ili bez njega (i znatno unapređen u odnosu na bazičan model T-72) dosta dobro pokazao u urbanim borbama i to uglavnom bez podrške pešadije. Borbena desjtva u urbanoj sredini su uvek noćna mora za tenskite, ali u ovom slučaju tenkovi T-72 su dokazali nešto sasvim novo.
Jasno, primećuje se da su posade na T-72 u Siriji vrhunski obučene.

Neko je pomenuo novi japanski tenk Type 10.
Dodat je i Type 10 u glasanju i ako je u upotrebi tek 2-3 godine. Od njega se može očekivati unapređen tenk na bazi tenkova Type 74 i Type 90 koje Type 10 treba i da zameni.
Inače Type 10 zaslužuje svaku pažnju.
Kao i Type 90, Type 10 spada u četvte generaciju tenkova. Ono što vidim kao potencijalni problem kod njega (isto kao recimo kod Leclerca a i K-2 Crnog Pantera) je puno elektronike i kada ona zakaže nema alternative.

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/RcxZN1PK-ag?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/-0jsCkFeSMs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Type10.jpg (447.17 KB, 1600x1069 - viewed 594 times.)

*  Type 10 (1).jpg (221.79 KB, 1024x684 - viewed 486 times.)

*  Type 10 (2).jpg (107.61 KB, 1024x684 - viewed 395 times.)
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.