PALUBA
April 26, 2024, 06:59:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Brošura "Mornarički Školski Centar "Maršal Tito" - Split"  (Read 132809 times)
 
0 Members and 7 Guests are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #150 on: December 17, 2013, 08:50:03 am »

U Sarajevu je bila tzv. "A" klasa... u vojnu školu su se primali nakon završene druge godine srednje škole u civilstvu. U vojsci su završavali treću i četvrtu godinu i izlazili sa činom vodnika.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #151 on: December 17, 2013, 08:57:08 am »

Analizirajte Vaše prve dve rečenice obraćajući pažnju naročito na rječi pojavu i kao neku četvrtu godinu,pa će Vam biti razumljiviji moj komentar.

Školovanje smatram jednim od oblika obrazovanja i selekcije kadrova.Naveo sam zašto sam završio četvrtu godinu u vojsci,ali ne mislim da je vojska uvela četvorogodišnje školovanje zbog mojih razloga nego zbog toga što je to bio vjerovatno bolji oblik u selektiranju kadrova,pa ako hoćete i zato što je vojno školstvo najvjerovatnije zaostajalo za ostalim,pa i vjerovatno kompatibilnost ,nastavni kadar ........
 

No comment...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #152 on: December 17, 2013, 09:03:54 am »

 Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I na kraju po prijemu diplome čestitke i od najmiliji.


* 51 Cestitke i od najmiliji.jpg (211.72 KB, 706x1130 - viewed 152 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 142



« Reply #153 on: December 17, 2013, 10:52:58 am »

Analizirajte Vaše prve dve rečenice obraćajući pažnju naročito na rječi pojavu i kao neku četvrtu godinu,pa će Vam biti razumljiviji moj komentar.

Školovanje smatram jednim od oblika obrazovanja i selekcije kadrova.Naveo sam zašto sam završio četvrtu godinu u vojsci,ali ne mislim da je vojska uvela četvorogodišnje školovanje zbog mojih razloga nego zbog toga što je to bio vjerovatno bolji oblik u selektiranju kadrova,pa ako hoćete i zato što je vojno školstvo najvjerovatnije zaostajalo za ostalim,pa i vjerovatno kompatibilnost ,nastavni kadar ........
 

No comment...
Почетком 1975. послао сам сведочанства о завршеној трогодишњој МТПШ Министарству просвете РС, ради верификације дипломе коју су ми тражили приликом запошљавања у једној фабрици. После два месеца, на основу тих документа и упоређујући програме са одговарајућим школама у цивилству (ел. тех. школа Н. Тесла у Београду), Министарство ми је издало потврду којом ми се признаје: средња техничка школа, електроничарски смер (четврти степен). 1976. уписао сам ванредно, без полагања пријемног испита, Економски факултет у Бг. без полагања пријемног испита.  Поред пријаве за упис и других неопходних документа, приложио сам и потврду коју ми је издало Министарство.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #154 on: December 17, 2013, 03:25:24 pm »

 Hvala @JASON!

Vi ustvari potvrđujete ono što sam ja napisao(predhodna strana p.147).zašto ste morali da tražite od ministarstva da je škola u rangu koja se tražila.Pitanje da li biste je u drugim  republikama ili čak od drugog ministarstva dobili.Da ne pišem dalje u drugim republikama ili čak drugim fekultetima da li bi ste uspjeli.Ja sam se ubacio na temu zato što nisam ni prvi a niti prva klasa u gore navedenoj školi.
Vjerujem da i Vi takodje mislite da treba poštovati sistem i zamislite situaciju da Vam radno mjesto uzme neko sa recimo završenom upravnom višom po principu van sistema "valjaćeš ti meni" ili "moj si savladaćeš ti to" itd.Dakle mislim da je nepoštovanje sistema jedan od bitnih uzroka naše propasti a i danas nije bolja situacija nego još gora.Dakle nije ništa lično i probajte to tako i razumjeti.

Pozdrav!
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #155 on: December 18, 2013, 10:27:30 am »

Hvala @JASON!

Vi ustvari potvrđujete ono što sam ja napisao(predhodna strana p.147).zašto ste morali da tražite od ministarstva da je škola u rangu koja se tražila.Pitanje da li biste je u drugim  republikama ili čak od drugog ministarstva dobili.Da ne pišem dalje u drugim republikama ili čak drugim fekultetima da li bi ste uspjeli.Ja sam se ubacio na temu zato što nisam ni prvi a niti prva klasa u gore navedenoj školi.
Vjerujem da i Vi takodje mislite da treba poštovati sistem i zamislite situaciju da Vam radno mjesto uzme neko sa recimo završenom upravnom višom po principu van sistema "valjaćeš ti meni" ili "moj si savladaćeš ti to" itd.Dakle mislim da je nepoštovanje sistema jedan od bitnih uzroka naše propasti a i danas nije bolja situacija nego još gora.Dakle nije ništa lično i probajte to tako i razumjeti.

Pozdrav!

Ovo o cemu pisete je i danas na snazi u R Hr, kako za srednjoskolske diplome tako i za fakultetske diplome uz koje se dodaje zvanje ukoliko ga u diplomi nema. To se pravo moze ostvariti preko Ministarstva znanosti i obrazovanje R Hrvatske ili na nekom od pomorskih fakulteta (nije ograniceno samo za drzavljane RH)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 142



« Reply #156 on: December 18, 2013, 05:26:31 pm »

Analizirajte Vaše prve dve rečenice obraćajući pažnju naročito na rječi pojavu i kao neku četvrtu godinu,pa će Vam biti razumljiviji moj komentar.

Školovanje smatram jednim od oblika obrazovanja i selekcije kadrova.Naveo sam zašto sam završio četvrtu godinu u vojsci,ali ne mislim da je vojska uvela četvorogodišnje školovanje zbog mojih razloga nego zbog toga što je to bio vjerovatno bolji oblik u selektiranju kadrova,pa ako hoćete i zato što je vojno školstvo najvjerovatnije zaostajalo za ostalim,pa i vjerovatno kompatibilnost ,nastavni kadar ........
 

No comment...
У фабрици, у којој сам радио половином седамдесетих година, управници погона и појединих служби били су углавном техничари. Шуварева реформа школства и ново јединствено рангирање стручне и школске спреме, у којој су се на истој листи нашли нк радници и доктори наука, довела је до неодрживог стања по коме су вкв радници имали  већи (пети) степен од надређених управника. Излаз је тражен и нађен у одлуци рад. савета да се, о трошку фабрике, техничарима омогући да заврше одговарајућу вишу школу (шести степен). Дат им је рок од четири год. који је касније више пута продужаван.
Потражња за школованим кадровима, убрзо је довела до тога да готово свако село добије експозитуру једне или неколико виших школа. Тарифе и време трајања, углавном су биле у корелацији са материјалним могућностима кандидата. Данас у П. свака кафе-куварица или измећарка има барем једну вишу школу(није искључен ни приватни факултет) и за сваку прилику спремљене ЦВ обрасце. Толико о... 

П.С. Будући да је Милоје Ђак, који је 1825. дигао буну против свога правитељства, знао помало да чита и пише, Милосав Лаповац је предложио кнезу Милошу да се побију сви који знаду читати и писати.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #157 on: December 18, 2013, 05:49:27 pm »

Obrazovni sistem je i danas katastrofa barem sto se Srbije tice. Ljudi iz trogodisnje skole poloze diferencijalne ispite i mogu da upisu koji god zele fakultet. Ljudi se zaposle samo sa srednjom tamo gde je potrebna fakultetska diploma, usput kupe diplomu i zadrze radno mesto.

Kakvo je bilo skolovanje na mornarickoj akademiji o tome ne mogu da govorim jer ne znam nikoga ko je to zavrsio. Znam samo da je masa oficira u JNA imala visoke oficirske i generalske cinove sa osnovnom skolom. Krajem 60-tih je pocelo "ciscenje" pa su ih penzionisali, ali neki od kljucnih ljudi su prakticno iz cobanskog gunja usli u uniforme sa generalskim epoletama.

Znam isto da je postojala i visa vojna skola, ali mi nije jasno po cemu se ona razlikovala od akademije.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #158 on: December 18, 2013, 06:26:33 pm »

Obrazovni sistem je i danas katastrofa barem sto se Srbije tice. Ljudi iz trogodisnje skole poloze diferencijalne ispite i mogu da upisu koji god zele fakultet. Ljudi se zaposle samo sa srednjom tamo gde je potrebna fakultetska diploma, usput kupe diplomu i zadrze radno mesto.

Kakvo je bilo skolovanje na mornarickoj akademiji o tome ne mogu da govorim jer ne znam nikoga ko je to zavrsio. Znam samo da je masa oficira u JNA imala visoke oficirske i generalske cinove sa osnovnom skolom. Krajem 60-tih je pocelo "ciscenje" pa su ih penzionisali, ali neki od kljucnih ljudi su prakticno iz cobanskog gunja usli u uniforme sa generalskim epoletama.

Znam isto da je postojala i visa vojna skola, ali mi nije jasno po cemu se ona razlikovala od akademije.

Gledano iz mog sadanjeg iskustva, imajuci prilike da uporedjujem sa skolama zavrsenim u drugim drzavama, ukljucujuci i vojne, MVA je davala superiorno znanje bez izuzeca. Ono sto nije davala je samopouzdanje, nije njegovala komunikacione vjestine pa zavrseni oficiri kasnije i u drugim zanimanjima jednostavno rijetko  su sposobni obrazloziti sto znaju, misle d ace se to samo primijetiti od sebe. danas se brze zivi i bez komunikacionih sposobnosti, tesko se probija trzisni led.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #159 on: December 18, 2013, 07:38:48 pm »

Obrazovni sistem je i danas katastrofa barem sto se Srbije tice. Ljudi iz trogodisnje skole poloze diferencijalne ispite i mogu da upisu koji god zele fakultet. Ljudi se zaposle samo sa srednjom tamo gde je potrebna fakultetska diploma, usput kupe diplomu i zadrze radno mesto.

Kakvo je bilo skolovanje na mornarickoj akademiji o tome ne mogu da govorim jer ne znam nikoga ko je to zavrsio. Znam samo da je masa oficira u JNA imala visoke oficirske i generalske cinove sa osnovnom skolom. Krajem 60-tih je pocelo "ciscenje" pa su ih penzionisali, ali neki od kljucnih ljudi su prakticno iz cobanskog gunja usli u uniforme sa generalskim epoletama.

Znam isto da je postojala i visa vojna skola, ali mi nije jasno po cemu se ona razlikovala od akademije.

Gledano iz mog sadanjeg iskustva, imajuci prilike da uporedjujem sa skolama zavrsenim u drugim drzavama, ukljucujuci i vojne, MVA je davala superiorno znanje bez izuzeca. Ono sto nije davala je samopouzdanje, nije njegovala komunikacione vjestine pa zavrseni oficiri kasnije i u drugim zanimanjima jednostavno rijetko  su sposobni obrazloziti sto znaju, misle d ace se to samo primijetiti od sebe. danas se brze zivi i bez komunikacionih sposobnosti, tesko se probija trzisni led.

Za MVA krajem sedamdesetih godina kandidati iz građanstva su se morali potruditi dobro da pored zdravstvenog dijela zadovolje i
prijemne ispite. Ja sam bio konkurirao kao vojni stipendist te akademije u svih 4 godine šlokovanja u civilnoj srednjoj školi, imao sam
sreću da dostignem prosjek 5,00 i svejedno sam morao polagati prijemni ispit iz matematike i ako sam na većini civilnih fakulteta u
tadašnjoj SFRJ imao pravo direktnog upisa temeljem uspijeha u srednjoj školi. Prijemni ispit mi nije bio pretežak ali je tražio dosta
detalja. Kasnije u radu sam se sretao i surađivao sa mnogo oficira tehničke struke koji su završili MVA i mogu reči da su imali solidno
znanje uz tu i tamo po neki izuzetak, kao uostalom i svugdje. I danas imam zadovoljstvo i čast surađivati s nekim od kolega koji su
završili MVA tehničkog smjera koji su sada u HRM-u (36. i 41. klasa MVA) i mogu samo reći pohvalno o njihovom znanju iz struke.
To ne znači da su iz drugih klasa slabiji ali pišem o onima sa kojima surađujem i za koje znam temeljem osobnog iskustva.

A točno je da su mnogi koji su završili MVA imali dosta problema u prezentaciji pa i naplati svoga znanja jer nas ondašnje škole nisu
učile kako komercijalno naplatiti znanje i onda je bilo snađi se druže, osobito za one koji su 1991. izišli iz aktivne vojne službe i našli
se na vjetrometini tržišta rada. I danas žalim što više nema MVA u HRM-u pa ma koliko mi neki na to rekli da sam ....-nostalgičar.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #160 on: December 19, 2013, 11:02:46 am »

Školstvo u JRM je bilo vrlo kvalitetno uspoređujući ga sa školstvom u građanstvu. I s vremenom je nastojalo biti i
kompatibilno sa navedenim, koliko se to moglo. Naravno, po prirodi posla bilo je namjensko, jer JRM nije sebi
dopuštala luksuz da izbacuje kadrove koji nisu bili upotrebljivi odmah nakon završetka školovanja.

Svaki starješina izlaskom iz JRM, ukoliko je iole bio standardnog karaktera, vrlo lako se uklapao u novu sredinu.
To što se tražilo na početku građanske karijere, ovo ili ono, to su čisti hirovi administracije ili tome sličnih, jer
i nije bilo na početku kod zapošljavanja pojedinca i nikakve druge garancuje kvaliteta sem papira - diplome.

Ali to je standardna problematika i današnjice, ne samo na Balkanu nego i u svijetu. Može se završiti i deset fakulteta
u nekoj od reprblika EX-Yugoslavije, ali kad odeš u neku od država Evrope ili SAD-a, moraš iz početka proći dodatne
provjere i razna druga mučenja....

Prema tome nemojmo tek tako olako davati mišljenja o JRM kavliteti školstva, a o njemu znamo tek toliko da je postojalo
tamo nekih godina. To mogu samo stručna lica, od struke, uz svestranu analizu tadašnjeg programa uz sve ostale uvjete
koji su postojali u datom trenutku.... Angry
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #161 on: December 19, 2013, 11:52:42 am »

Školstvo u JRM je bilo vrlo kvalitetno uspoređujući ga sa školstvom u građanstvu. I s vremenom je nastojalo biti i
kompatibilno sa navedenim, koliko se to moglo. .................

I još neke napomene koje zaboravih.

Obrazovanje u JRM, sve i da je htjelo nije moglo biti nekvalitetno, s obzirom šta je od tehnike čekalo svakog
starješinu kad je stupao na dužnost.
JRM je raspolagala s tehnikom iz cijelog svijeta. Iz SAD-a, Francuske, Njemačke, Švedske, SSSR-a i da ne nabrajam
dalje. U svakom trenutku raspolagala je bar sa 50 posto tehnike svjetski vrhunske, datog trenutka. Pitomci su izučavali
tehnologiju i tehniku o kojoj učenici i studenti u građanstvu su mogli samo da sanjaju, a o nekoj nikad nisu ni čuli u
životu.
Izučavani su se opšti predmeti iz svih struka, zatim, motoristika, parni kotlovi, radari i radarska problematika, radio uređaji
i relejna tehnika, veza svih oblika, elektrika i elektronika u svim uvjetima, oružna problematika, torpedistika, raketna tehnika,
ma da ne nabrajam dalje. A tek nauka i struka iz pomorstva i vođenja broda, navigacija svih profila itd, itd....

Ma moglo bi se nabrajati do ponoći..... Kiss
« Last Edit: December 19, 2013, 12:19:11 pm by ORIĆAREB » Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #162 on: December 19, 2013, 12:07:42 pm »

Školstvo u JRM je bilo vrlo kvalitetno uspoređujući ga sa školstvom u građanstvu. I s vremenom je nastojalo biti i
kompatibilno sa navedenim, koliko se to moglo. .................

I još neke napomene koje zaboravih.

Obrazovanje u JRM, sve i da je htjelo nije moglo biti nekvalitetno, s obzirom šta je od tehnike čekalo svakog
starješinu kad je stupao na dužnost.
JRM je raspolagala s tehnikom iz cijelog svijeta. Iz SAD-a, Francuske, Njemačke, Švedske, SSSR-a i da ne nabrajam
dalje. U svakom trenutku raspolagala je bar sa 50 posto tehnike svjetski vrhunske, datog trenutka. Pitomci su izučavali
tehnologiju i tehniku o kojoj učenici i studenti u građanstvu su mogli samo da sanjaju, a o nekoj nikad nisu ni čuli u
životu.
Izučavali su se opšti predmeti iz svih struka, zatim, motoristika, parni kotlovi, radari i radarska problematika, radio uređaji
i relejna tehnika, veza svih oblika, elektrika i elektronika u svim uvjetima, oružna problematika, torpedistika, raketna tehnika,
ma da ne nabrajam dalje. A tek nauka i struka iz pomorstva i vođenja broda, navigacija svih profila itd, itd....

Ma moglo bi se nabrajati do ponoći..... Kiss
Nisam bez razloga i iz prve ruke rekao u nekom od prethodnih postova "superiorno".. Malo je trebalo vise zatezati vijke, ne dozvoliti uravnilovku.. i danas bi mi slobodno i dalje mogli ostaviti novcanik na sred ulice i sutradan ga naci..
Danas, na zalost, spas je individualni,..tko ima zdravlja i zna.. taj nesto moze steci
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #163 on: December 20, 2013, 09:40:55 am »


Idemo dalje.... Wink

Mlade starješine stažiraju na brodovima RM od nekoliko mjeseci do godinu dana.
Nakon staža odlaze na svoje prve dužnosti, komandire brodskih odreda, pomoćnike komandira brodskih odreda,
pomoćnike komadanata brodova. Već nakon 1-2 godine uspješne službe mladi poručnici i poručnici fregate postaju
komadanti brodova, komndiri pogona i druge rukovodeće starječine. Za to vrijeme mlađi oficiri postaju specijalisti
na tehničkim, oružnim i drugim sistemima i uređajima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na signalnom mostu Raketnog čamca, mladi starešina u svojstvu
pomoćnika komadanta.


* 52 Na signalnom mostu Raketnog camca.jpg (241.86 KB, 1000x890 - viewed 167 times.)
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #164 on: December 20, 2013, 10:45:58 am »

1979 su srednjoškolske diplome bile ravnopravne sa bilo kojom civilnom srednjom školom, kao i zvanje. Poslije stažiranje nekih  6 mjeseci, pa polaganje za samostalno vršenje dužnosti...


* dip.jpg (89.58 KB, 800x580 - viewed 165 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.