PALUBA
April 19, 2024, 12:07:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Iz olupine grčkog teretnjaka Vassilios T opet je počela izlaziti nafta  (Read 1893 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: July 14, 2013, 03:40:50 pm »

Iz olupine grčkog teretnjaka Vassilios T opet je počela izlaziti nafta, obavijestili su redakciju Indexa viški ronioci. O nafti je izvještena Lučka kapetanija.

Foto: scubadiving.hr
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
"Dobili smo dojavu. Angažirat ćemo ronioce da to provjere, ali nećemo prije ponedjeljka. Koliko su mi rekli, izlazi iz broda kap po kap", nije se previše zabrinuo Boris Matošić, splitski Lučki kapetan.

Vassilios T leži na 40-ak metara dubine kraj rta Stupišće. Porinuli su ga u Japanu 1920. godine, a potonuo je u oluji 19. ožujka 1939. godine dok je iz Swansea plovio s tovarom ugljena za Veneciju.

Potrošili novac za sanaciju, a brod i dalje pušta naftu?

Svojedobno je za sanaciju olupine i čišćenje spremnika plaćena značajna svota novca iz državnog proračuna. Mnogi su sumnjali da je novac nenamjenski potrošen, odnosno, da posao nije odrađen kako spada pa su podnijete i kaznene prijave.

Koliko je poznato, Državno odvjetništvo nije našlo elemente kaznene odgovornosti. Bez obzira na to, nafte očito još ima u istrunulim spremnicima Vassiliosa T. Cijeni se da se radi o petstotinjak tona...

   index


* vassiliosT_scubadivingHr.jpg (48.14 KB, 625x433 - viewed 78 times.)
« Last Edit: July 14, 2013, 03:46:09 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: July 14, 2013, 03:43:22 pm »

Stara olupina ali i dalje pravi probleme. Malo ronilačkih videa.
Ovaj na vimeo je kratak ali odličan.




<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/LtuS2PpCgC8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2 on: July 14, 2013, 04:06:05 pm »

Dva starija članka iz Slobodne dalmacije na zadanu temu.

Quote
Objavljeno 07.04.2008. u 18:14
Potonuli parobrod prijeti Jadranu i turizmu

Kad su se početkom veljače mediji razgalamili o požaru turskog tankera jer je s osam tona mazuta mogao potonuti pokraj Brijuna, podsjetio sam na jednu neusporedivo veću opasnost o kojoj se već dvije godine sistematski šuti. Na grčki parobrod “Vassilios T.” koji je već 70 godina na morskom dnu pokraj Komiže i koji, po stručnoj procjeni, sadrži čak stotinu tona mazuta. I to onog najopasnijeg, s 12 postotnim sumporom! (Danas smije sadržavati najviše jedan posto.)

“Vassilios” je bio udario u kraj, pa je i prije potonuća pretrpio neusporedivo veća oštećenja od zapaljenog turskog tankera. A 70 godina u moru napravilo je svoje. Nije čudo da je pred dvije godine nakon jednog bezazlenog potresa u komiškom podmorju iz Vassiliosa počeo istjecati mazut. Incident je “saniran” tako da je iz broda ispumpano nekoliko tona mazuta.

Preostalih stotinu lako može upropastiti sav hrvatski turizam… Kako je moguće da se o tome šuti? Čija je to briga? Prihode od dozvola roniocima za obilazak “Vassiliosa” ubire Ministartvo kulture. No milijun kuna za sanaciju “Vassiliosa” namireno je preko Ministarstva mora iz fonda Hrvatskog ronilačkog saveza stvorenog prodajom ronilačkih iskaznica. Fonda čija je namjena sigurnost, promocija i unapređenje ronilaštva!

Milijun kuna

A što je bilo s tih milijun kuna? Zna se samo da ih je na natječaju dobila tvrtka Maritim d.o.o, uz ugovornu obavezu da o njihovu trošenju izvijesti Hrvatski ronilački ssvez. I šta u izvještaju stoji? Ne zna se. Umjesto da HRS obavijesti članstvo u što su im novci potrošeni, izvještaj je potonuo u Ministarstvo mora. Mazut - u tankovima “Vassiliosa”. Izvještaj - u ladicama Ministarstva. A novac - u čijim je džepovima novac?

Bilo bi vrlo zanimljivo čuti što o svemu ovom misli Biškupić, čije ministarstvo skrbi za “Vassiliosa”, što ministar mora Kalmeta, a što ministarica ekologije Dropulić. A kad je riječ o glavnom izvoru nereda u hrvatskom ronilaštvu, trebalo bi znati zbog čega ministar Primorac šuti o gaženju prava ronilaca da im se priznaju kvalifikacije stečene radom, a ne da za svoje pravo na rad moraju plaćati reket na brzinu sklepanim privatnim školama...

Nije vrag da je u opasne podmorske rabote upleteno svih četvero Sanaderovih ministra koje javnost smatra sposobnima! Huškam li ja ovo Bajića da svoju ekipu umjesto na velike ribe pošalje u lov na pišljivih milijun kuna? Ne: huškam javnost na krivce za moguću ekološku i ekonomsku katastrofu od koje nas neće spasiti ni članstvo u NATO-u ni članstvo u Europskoj uniji.

Duško ČIZMIĆ MAROVIĆ

Quote
Objavljeno 24.08.2008. u 21:03
Sanacija olupine broda ‘vassilios t’ nije kvalitetno obavljena
Uzbuna: Jadranu prijeti 100 tona mazuta

Naftna mrlja  ne bi se mogla ukloniti punih pet godina ako bi iz spremnika potonulog broda kod Komiže počeo istjecati mazut, tvrde stručnjaci. Državne službe tvrde da je sve pod kontrolom

piše DENIS KRNIĆ

Premda je Ministarstvo kulture RH prošle godine izvijestilo javnost o tome kako je u cijelosti ispumpan mazut iz grčkog parobroda “Vassilios T”, potpljenog 1939. godine u blizini rta Stupišće kod Komiže, “Slobodna Dalmacija” posjeduje dokumentaciju Ministarstva mora, Ministarstva kulture i Hrvatskog ronilačkog saveza koja govori suprotno.

Iz dokumentacije je vidljivo kako je tvrtka “Maritim”, u vlasništvu Alana Smojvera, 2006. i 2007. godine bez natječaja dobila posao sanacije starog broda, te ga uredno naplatila preko Ministarstva mora u iznosu od 1,2 milijuna kuna, a iz fonda ronilačkih članarina Hrvatskog ronilačkog saveza (HRS).

Naplaćen posao

Dakle, dio sanacije je ipak obavljen, a radovi su plaćeni. Međutim, tvrtka nije obavila lociranje i sondiranje tankova u kojima se, prema procjenama pomorskih stručnjaka, nalazi između 50 i 100 tona opasnog mazuta s 12 posto sumpora.

Usporedbe radi, današnja goriva ne sadržavaju više od jedan posto sumpora. Zbog toga je Nadzorni odbor HRS-a nedavno podnio opsežnu kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu.

Drugi ključni dokument je izvještaj višeg inspektora Domagoja Perkića iz Uprave za zaštitu kulturne baštine, u kojem se navodi kako “predviđeni poslovi nisu u cijelosti obavljeni te da je potrebno nastaviti sondiranje u cilju definiranja položaja ostalih tankova, sekanjem preostalih količina mazuta iz štiva i strojarnice”.

Sadržaj izvještaja potvrdio nam je poznati ronilac Lorenzo Marović koji je u lipnju 2006. prvi uočio curenje mazuta s olupine i tada sudjelovao u sanaciji “Vassiliosa T” koji leži na dubini od 50 metara.

- U prvoj fazi iz broda smo izvukli 70-ak tona onečišćene tekućine. Ove sam godine otkrio da se u prostoru broj tri ponovno nakuplja mazut, što dokazuje da ga ima u tankovima koji nisu pronađeni. Riječ je o tankovima koji imaju kapacitet 300 tona goriva, a pretpostavlja se da ga je ostalo do maksimalno 100 tona. Snimke nakupljenog mazuta dao sam Tomislavu Miletiću, pomoćniku ministra mora. Ako ponovno procuri mazut, teško zagađenje srednjeg jadrana bit će neizbježno – kazao nam je Marović.

Prema riječima stručnjaka, u slučaju jačeg izlijevanja mazuta s “Vassiliosa T”, pod pretpostavkom najgoreg scenarija da na površinu ispliva veći dio od procijenjene količine, teško bi bilo predvidjeti raznjere ekološke katastrofe koja bi pogodila otočje srednjeg i južnog Jadrana. Širenje mrlje ovisilo bi o vremenskim uvjetima i brzini reakcija nadležnih službi.

Ugroženi južni otoci

U slučaju jake tramontane (sjeverozapadni vjetar), kazuju dobro upućeni, ekspanziju mrlje po površini mora i dalje prema otocima bilo bi nemoguće zaustaviti.

U slučaju onečišćenja trebalo bi minimalno pet godina mukotrpne sanacije mora i krševite obale Visa, Hvara, Pelješca, Korčule i Mljeta. Na marginama ovogodišnjeg nautičkog sajma “Croatia Boat Show” održan je neformalni susret Miletića, Marovića i tadašnjeg predsjednika HRS-a Kamila Čuljka.

Tom je prigodom Miletić upoznat s činjenicom da tankovi nisu pronađeni te da prijeti opasnost za morsku floru i faunu, to više što je lokacija na kojoj se nalazi potopljeni brod trusna zona.

U nadzoru sanacije “Vassilosa T”, inače kulturnog dobra RH, kao nadređeni inspektorima za zaštitu kulturne baštine participirao je i podvodni arheolog Jasen Mesić, državni tajnik Ministarstva kulture.

Obje je faze Mesić ocijenio uspješnima, premda je bio upoznat s činjenicom da tankovi nisu pronađeni. Mesićev komentar nismo uspjeli dobiti.

Dva pokušaja

127 kubika mazuta pomiješanog s morem izvađeno je s broda u lipnju 2006. godine

2. faza sanacije trajala u lipnju 2007. kada je izvađen gotovo sav mazut iz strojarnice, a ojačane su i pukotine kroz koje je došlo do curenja mazuta

Ministarstvo mora: Nema opasnosti od zagađenja

U Ministarstvu mora potvrđeno nam je kako tankovi nisu pronađeni, ali tvrde da nema opasnosti od ekološkog zagađenja. Valja navesti kako je do prije samo četiri mjeseca isto ministarstvo bilo stava kako je sav mazut - ispumpan.

- U razdoblju od 4. do 9. kolovoza ove godine Ministarstvo kulture obavilo je nadzor olupine broda. Utvrđeno da je u prostoru od prve do treće štive i strojarnice ukupno preostalo oko 3,7 kubnih metara mazuta, dok njegove količine u tankovima nisu poznate jer nisu pronađeni. Pristupanje sanaciji teretnog parobroda kako bi se otklonile i preostale količine mazuta očekuje se uskoro, do kada će se nastaviti sondiranje dvodna broda s ciljem definiranja položaja tankova kako bi se moglo utvrditi da li se u njima nalazi mazut – kazala nam je Marina Halužan, glasnogovornica Ministarstva mora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ImageHandler.ashx.jpg (34.64 KB, 680x510 - viewed 55 times.)

* VIS-NAFTA2-0907-DESKThumbnail.jpg (18.17 KB, 250x334 - viewed 68 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #3 on: July 15, 2013, 03:48:00 pm »

Danas i u SD

------------------

VASSILIOS T

EKOBOMBA KOD VISA Iz grčkog broda opet curi mazut

Iz grčkog teretnog broda „Vassilios T”, potopljenog 1939. godine u blizini rta Stupišće kod Komiže, ponovno je uočeno curenje mazuta. Curenje je primijetio viški ronilac Andi Marović, čiji je otac Lorenz, poznati jadranski ronilac, još 2006. godine prvi uočio mazut koji istječe sa 104 metra dugog potopljenog broda i od tada stalno upozorava nadležne na prijeteću opasnost iz dubina. No, uzaludno. „Vassilios T“ leži na dubini od 50 metara.

- Prije dva dana sam zaronio do broda i u područuju strojarnice vidio oko dvije tone nakupljenog mazuta koji polako istječe i prema površini mora. Procjenjujem da dnevno curi između 30 i 40 litara mazuta iz tankova. Ako je bonaca, masne mrlje se jako dobro vide na morskoj površini. Teško je pretpostaviti što će se dalje događati, no u tankovima očito još ima mnogo mazuta. O svemu sam obavijestio splitsku Lučku kapetaniju - kaže Andi Marović.

Plutajuće brane

Državna uprava za zaštitu i spašavanje brzo je proslijedila  informaciju Nacionalnoj središnjici za usklađivanje traganja i spašavanja na moru – MRCC u Rijeci.

- Za sada osim puke informacije nemamo ništa više. O svemu je obaviještena MRCC služba u Rijeci koja će pratiti situaciju. Prema procijenama Lučke kapetanije, trenutačno nema ugroze s broda, no moguću opasnost svakako ne treba zanemariti. U slučaju potrebe odmah ćemo reagirati, a to znači poslati plutajuće brane i ronice na loakciju broda - kazao nam je Jadran Perinić, ravnatelj DZUS-a.

Duško Paulin iz Hrvatskog ronilačkog saveza već je duže vrijeme upoznat s prijetećom utrobom potopljenog „Vassiliosa“, odnosno mogućom ekološkom bombom usred Jadrana.

- Osnovni je problem što prije nekoliko godina kada je obavljena tzv. sanacija nisu istraženi donji tankovi broda. Teško je procijeniti koliko mazuta ima u brodu, no prema kapacitetima tankova, može ga biti između 50 i 100 tona. To treba što prije sa sigurnošću utvrditi - kaže ronilac Paulin.

Privatna tvrtka “Maritim” 2006. i 2007. godine dobila je posao sanacije starog broda, te ga uredno naplatila preko Ministarstva mora u iznosu od 1,2 milijuna kuna, a iz fonda ronilačkih članarina Hrvatskog ronilačkog saveza (HRS).

Dakle, dio sanacije je obavljen i radovi su plaćeni. Međutim, tvrtka nije obavila lociranje i sondiranje tankova u kojima se, po svemu sudeći, još nalaze znatne količine opasnog mazuta s 12 posto sumpora. Usporedbe radi, današnja goriva ne sadržavaju više od jedan posto sumpora.

U izvještaju višeg inspektora Domagoja Perkića iz Uprave za zaštitu kulturne baštine, koji je sastavljen nesporedno nakon sanacije olupine, stoji kako “predviđeni poslovi nisu u cijelosti obavljeni te da je potrebno nastaviti sondiranje radi definiranja položaja ostalih tankova, sekanjem preostalih količina mazuta iz štiva i strojarnice“.

Najgori scenarij

U nadzoru sanacije “Vassiliosa T”, inače kulturnog dobra RH, kao nadređeni inspektorima za zaštitu kulturne baštine participirao je i podvodni arheolog Jasen Mesić, tada državni tajnik Ministarstva kulture.
Prema riječima stručnjaka, u slučaju jačeg izlijevanja mazuta s “Vassiliosa T”, pod pretpostavkom najgoreg scenarija da na površinu ispliva veći dio od procijenjene količine, teško bi bilo predvidjeti razmjere ekološke katastrofe koja bi pogodila otočje srednjeg i južnog Jadrana. Širenje mrlje ovisilo bi o vremenskim uvjetima i brzini reakcije nadležnih službi.

U slučaju jake tramontane, kazuju dobro upućeni, ekspanziju mrlje po površini mora i dalje prema otocima bilo bi nemoguće zaustaviti.
Mnogi se nadaju da se ekološka katastrofa ipak neće dogoditi. No, nema sumnje, uklanjanje mazuta iz viške podrtine mora početi - što prije.

Denis Krnić

Izgrađen 1920.

•• Prema objavljenim podacima poznavatelja brodova i pomorstva Marijana Žuvića, teretnjak “Vassilios T.”, bio je u vlasništvu grčkoga poduzetnika Eleftheriosa M. Tricoglua. Izgrađen je 1920. u japanskome brodogradilištu Nitta pod imenom “Eastern Temple“.

Povijest ‘bolesti’

•• 127 kubika mazuta pomiješanog s morem izvađeno je s broda u lipnju 2006. godine, a u drugoj fazi sanacije u lipnju 2007., kada je izvađen dio mazut iz strojarnice, ojačane su i pukotine kroz koje je došlo do curenja mazuta.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.