Manje poznati junaci
<< < (7/11) > >>
vitez koja:
Lorna Ferriss
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Lorna Ferriss rodjena je u Newbury 1887.godine. Nakon skolovanja na Dreadnought Seaman's Hospital, godinu dana provodi radeci u bolnici za zene u Londonu.
U aprilu 1915.godine, zajedno sa Mabel Stobart, odlazi u sklopu jedinice Skotske zenske bolnice za Srbiju, gde uz pomoc dr Lazara Gencica, nacelnika srpskog saniteta, sa ostalim clanovima jedinice postavljaju poljsku bonicu na periferiji Kragujevca.
Odmah je ostavila snazan utisak na sve oko sebe. Bila je “snazna i zdrava” devojka od 25 godina, koja je sirila optimizam oko sebe. Sve prisutne je impresionirala znanjem srpskog jezika, koji je brzo naucila, tako da je cak znala da peva I srpsku himnu na cistom srpskom jeziku.
Nazalost brzo se razbolela od tifusa, iako je vakcinisana pre dolaska u Srbiju, stanje joj se pogorsavalo iz dana u dan, da je 04.jula 1915.godine umrla. Sahranjena je pored dve druge zene bolnicarke, Dr Elizabet Ros i Mabel Dearmer u Kragujevcu, na varoskom groblju.


Mabel Dearmer

Mabel Dearmer rodjena je 1872.godine. Bila je dramski pisac, illustrator plakata, pisac za decu, abila je poznata i kao poznata licnosr u knjizevnim I politickim krugovima tog vremena.
Kada je njen muz odlucio da dobrovoljno putuje kao kapelan u Srbiju sa bolnickom jedinicom gospodje Stobart, Mabel je odlucila da mu se pridruzi.
U Srbiji Mabel Dearmer je naporno radila, pogotovo u poljskoj bonici gospodje Stobart na periferiji Kragujevca. Radila je na distribuciji posteljine, cebadi I odece za vojnike. Nazalost, uprkos vakcinaciji protiv tifusa, ona je podlegla bolesti. Za tri nedelje njeno stanje se drasticno pogorsalo. U julu 1915.godine, stanje je bilo kriticno. Cak se i dr Elsi Inglis iz Skotske zenske bolnice angazuje da pomogne. Medjutim, Mabel Dearmer dobija i upalu pluca.
Gospodja Mabel Dearmer umire 11.jula 1915.godine. Sahranjena je pored Dr Elizabet Ros i Lorne Ferriss u Kragujevcu, na lokalnom groblju, uz prisustvo vojnih atasea, medicinskih I vojnih zvanicnika, te lokalnih predstavnika.


vitez koja:
Quote from: KUZMA® on December 09, 2013, 05:26:46 pm

Danas sam u jednom dahu priocitao celu knjigu "Solunci govore" Antonija Djurica. Neverovatnih prica ima. Nadam se da cu uskoro biti u prilici da neke od tih prica prenesem u ovu temu.


Obavezno prikazi njihove price! Da vidimo i te junake.
Kuzma®:
Posebno su zanimljive njihove izjave o dobijanju najvisih odlikovanja a koje otprilike izgledaju ovako: Eto ja sam to uradio i mislim da to nije nista posebno, ali se valjda za obicne stvari ne daje Karadjordjeva zvezda.
JASON:
Quote from: vitez koja on December 09, 2013, 05:16:17 pm

Nadezda Petrovic

Nadežda Petrović bila je ćerka Dimitrija Petrovića, učitelja krasnopisa i crtanja Čačanske realke, i sestra pesnika Rastka Petrovića. Studirala je slikarstvo u Minhenu i Parizu, i bila prijateljica Meštrovića i Ive Vojinovića.
Po propasti Ilindenskog ustanka, zajedno sa Milicom Dobri, obišla je na brdskim konjićima Pelagoniju, Poreč i čitav Bitoljski kraj da podeli pomoć koju je Kolo Srpskih Sestara namenilo seljacima postradalim u ustanku.
Upravitelju porečkih škola, Marku C. dala je šezdeset napoleona za obnovu škole koju je spalio kačački poglavica Isljami iz Garana.
ssekir75:
Quote from: vitez koja on December 09, 2013, 05:45:23 pm

Quote from: KUZMA® on December 09, 2013, 05:26:46 pm

Danas sam u jednom dahu priocitao celu knjigu "Solunci govore" Antonija Djurica. Neverovatnih prica ima. Nadam se da cu uskoro biti u prilici da neke od tih prica prenesem u ovu temu.


Obavezno prikazi njihove price! Da vidimo i te junake.


има и  књига "жене солунци говоре", а и још једна из  комплета, нисам 100% сигуран али мислим да се зове "за част отаџбине". имам их све три али су ми у ниш, па не могу да проверим.

п.с. којо, свака ти част!!! ово је енциклопедија и ваљаће нам следеће године кад се буде обележавало 100 година од почетка великог рата. надам се да нећеш да се љутиш ако се ови текстови користе у настави и предавањима везаним за ову годишњицу?
Navigation
Message Index
Next page
Previous page