PALUBA
March 29, 2024, 12:06:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: M1A2 Abrams  (Read 119269 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #150 on: October 29, 2017, 10:16:05 pm »

Sudeći po ovoj vesti od 16. oktobra, Kuvajt namerava da kupi 218 tenkova M1A1 Abrams, kao i neku dodatnu tehniku i opremu u istom paketu.

http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/187672/us-clears-sale-of-218-m_1-tanks-to-kuwait-for-%2429m.html


Ako se taj posao realizuje, M-84AB će verovatno u penziju ili na prodaju.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #151 on: October 29, 2017, 10:33:54 pm »

Mogli bi samo da ih gledaju. Ne znaju oni da rukuju tim tenkovima.


Ako se budu prodavali, nadam se da će neko iz Srbije ozbiljno razmotriti njihovu kupovinu.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #152 on: October 29, 2017, 10:36:16 pm »

Kuvajt već ima 218 Abrams-a a pomenuta cifra od 29 miliona $ se verovatno odnosi na rezervne delove za njih.

SDPR je dok sam ja bio u Kuvajtu takođe dobio ugovor ako se sećam  oko 27 miliona $ za isporuku rezervnih delova a koliko je od toga realizovano nije mi poznato.
Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #153 on: October 30, 2017, 01:17:43 pm »

Kuvajt već ima 218 Abrams-a a pomenuta cifra od 29 miliona $ se verovatno odnosi na rezervne delove za njih.

SDPR je dok sam ja bio u Kuvajtu takođe dobio ugovor ako se sećam  oko 27 miliona $ za isporuku rezervnih delova a koliko je od toga realizovano nije mi poznato.
Ne odnosi se na rezervne delove.
Prvobitno je Kuvajt planirao da modernizuje sopstvene Abramse ali su odustali od te ideje jer ne zele da "umanje operativne sposobnosti" pa su za 29 miliona $ narucili 218 trupova M1A1, 218 topova i 218 gasnih turbina. Ideja je da se ostale komponente kupe novoproizvedene kao sto su kupola, elektronika itd i da se onda ovi tenkovi modernizuju i isporuce Kuvajtu. U tom trenutku ce imati 218 starih M1A2 i 218 modernizovanih M1A2 (inace prvobitno predvidjena modernizacija je trebala biti 1.7 milijardi $ tako da ovo nece biti mnogo drugacije).
U svakom slucaju se M84 ne pise dobro u Kuvajtu.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #154 on: October 30, 2017, 09:17:37 pm »


Ne odnosi se na rezervne delove.
Prvobitno je Kuvajt planirao da modernizuje sopstvene Abramse ali su odustali od te ideje jer ne zele da "umanje operativne sposobnosti" pa su za 29 miliona $ narucili 218 trupova M1A1, 218 topova i 218 gasnih turbina. Ideja je da se ostale komponente kupe novoproizvedene kao sto su kupola, elektronika itd i da se onda ovi tenkovi modernizuju i isporuce Kuvajtu. U tom trenutku ce imati 218 starih M1A2 i 218 modernizovanih M1A2 (inace prvobitno predvidjena modernizacija je trebala biti 1.7 milijardi $ tako da ovo nece biti mnogo drugacije).
U svakom slucaju se M84 ne pise dobro u Kuvajtu.
Ja ipak mislim da je to neki novinar slobodno protumačio jer za tu sumu za abrams teško možete kupiti i 218 gasnih turbina.
Arapi su mudri trgovci ne oslanjaju se na jednog dobavljača.

Abrams jeste dobar tenk ali kada smo u Kuvajtu dobili uzbinu zbog Iraka njih preko  20% nije uspelo da izađe iz hangara a svu M-84AB su izašlui na zadatak samo jedan je u putu imao problema.
Elektronika je prednost dok funkcioniše ali kad otkaže otklanjanje složeno a alternative najčešće nema.

Kuvajćani su bili prilično zadovoljni sa M-84 tako da još postoji mogućnost da se tu nešto napravi.
To mogu uraditi samo ozbiljni igrači.
Čini mi se da Al-Wazzan nije odustao još pokušava da sklopi priču kako bi dobio posao.
Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #155 on: November 02, 2017, 11:09:28 pm »

Ja ipak mislim da je to neki novinar slobodno protumačio jer za tu sumu za abrams teško možete kupiti i 218 gasnih turbina.
Arapi su mudri trgovci ne oslanjaju se na jednog dobavljača.

Abrams jeste dobar tenk ali kada smo u Kuvajtu dobili uzbinu zbog Iraka njih preko  20% nije uspelo da izađe iz hangara a svu M-84AB su izašlui na zadatak samo jedan je u putu imao problema.
Elektronika je prednost dok funkcioniše ali kad otkaže otklanjanje složeno a alternative najčešće nema.

Kuvajćani su bili prilično zadovoljni sa M-84 tako da još postoji mogućnost da se tu nešto napravi.
To mogu uraditi samo ozbiljni igrači.
Čini mi se da Al-Wazzan nije odustao još pokušava da sklopi priču kako bi dobio posao.

Ne ulazim u to ko je kakav trgovac i kakvi su se tenkovi pokazali jer je to nebitno za politiku. Politika je onakva kako gazda kaze, a to u ovom slucaju znaci kupovina 218 trupova, gasnih turbina i topova za 29 miliona $ iz americke rezerve. Ostatak price zasto se ide na kupovinu polovnih pa modernizaciju a ne kako je prvobitno zamisljeno modernizaciju postojecih moze biti novinarsko naklapanje ali ovaj prvi deo nije.
http://www.dsca.mil/sites/default/files/mas/kuwait_17-16.pdf

Ovo nije jos odluceno vec je jos uvek podlozno izmenama ali nam govori u kom pravcu se stvar krece.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #156 on: November 02, 2017, 11:13:35 pm »

Mala cena, premala. Samo je po mom osečaju 218 topova 29 mio $
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #157 on: November 03, 2017, 07:41:39 am »

Da nije možda cena 290M$
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #158 on: November 03, 2017, 08:05:43 am »

Koliko se ja sjećam, u Parlamentu Kuvajta je bila razmatrana odluka o izdvajanju ovih para za kupovinu dijelova za tenk Abrams, ali nisam siguran da je ta odluka realizovana zbog pada cijena nafte, pa je došlo do nekih promjena u državnom budžetu.

Postoje različiti načini (paketi) odlučivanja, a za tenk M84 se odlučuje u "ruskom" paketu odlučivanja, a u taj paket spada BMP-3, Smerč i M84. Ekipa koja održava ove zadnje tri stavke je kod istog gazde, odnosno ista firma održava ove tri zadnje stavke.

Provjeriću još jednom u  Kuvajtu da li je šta kupljeno za Abramsa.

Pozdrav

Vlado
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #159 on: November 03, 2017, 10:08:46 am »



Navedena cena od 29MUSD$ je svakako mala za bilo kakvu ozbiljnu nabavku bilo cega.
Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #160 on: November 03, 2017, 11:49:25 am »

Ja ne razumem zasto je tesko procitati ceo tekst.
Ne ulazim u spekulacije oko Kuvajtske strane, ovde je bitna US strana.
Zvanican dokument americke agencije DSCA unutar ministarstva odbrane (DOD) kaze da je po osnovu zahteva od Kuvajta odobrena (jos nije proslo Kongres) prodaja 218 trupova tenka M1A1, 218 topovskih cevi i 218 gasnih trubina iz americkih rezervi za 29 miliona $.

Jane's magazin iz svojih izvora iz DOD je napisao da se ovo trazi jer kuvajcani hoce da nadograde tih 218 kupljenih na modernizovani M1A2 nivo (ne kazu koja verzija) umesto modernizacije njihovih postojecih 218 M1A2 koja je bila procenjena na 1.7 milijardi $.

Dakle za sitnis kupuju iz americkih rezervi 218 trupova, topova i motora i onda se naknadno dogovaraju sa General Dynamics-om da te tenkove modernizuje na neku verziju M1A2 i time Kuvajcani imaju ukupno 436 Abramsa. Kao sto vidite ta cena ce verovatno biti negde koliko i ponudjena cena modernizacije njihovih M1A2 (1.7 milijarde $) pa je jasno zasto DOD daje te trupove, topove i tenkove za sitnis.

No imajte u vidu da ovo nije zakljucen ugovor vec je ovo americka pripremna procedura za zakljucenje ugovora.

DSCA
http://www.dsca.mil/sites/default/files/mas/kuwait_17-16.pdf
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #161 on: November 04, 2017, 06:22:06 pm »


Ako u tekstu stvarno pominju topovske cevi, onda to nije top, već samo deo topa koji se spaja sa zadnjakom. Cev bez zadnjaka je obična cevka od jako dobrog legiranog čelika. A ni ceo top ništa ne vredi bez lafeta, SUVa i municije na vozilu koje je oklopljeno i može da se kreće.. Oklopna zaštita na M1A2 je modularna, pa je vrlo neizvesno šta u stvari znači trup, tj. telo tenka. A i gasna turbina može biti nova ili reparirana i ništa ne vredi bez hlađenja, transmisije i šta ti ja znam čega. Opet, imajući neku maglovitu predstavu da je svaki američki vojni proizvod izuzetno, prosto neshvatljivo skup, 29M$ mi se čini sumnjivo jeftino. šta god da je u pitanju.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #162 on: November 04, 2017, 06:37:24 pm »

Za nabavku novih tenkova u Kuvajtu se raspisuje tender a proces traje prilično.
Kuvajt amerima plaća apanažu za zaštitu.
Ima ugovor sa njima o održavanju postojećih tenkova koji se po isteku produžava.
Ovo je odobrenje za isporuku seta rezervnih delova za održavanje postojećih tenkova.

Postojala je najava o kupovini novih tenkova ali su razgovori vođeni i sa rusima i amerima to je za sada čini mi se samo najava.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #163 on: November 08, 2017, 12:43:58 am »

Kurdi i gen Abrams
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/eoR0Sl1iZ34?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #164 on: November 08, 2017, 07:34:28 am »


Jezus marija, kakav je lijepi Abrams, pocrnio na moru! Grin
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.