PALUBA
April 25, 2024, 10:36:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Potapanje PČ-176 Mukos 1991.  (Read 141045 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #150 on: August 31, 2011, 05:29:20 am »

Dakle jurimo Joldžu...

Joldzic Zarko?!! Pomocnik tada?? Balkanac, pardon Baklanac??

Da pojasnim!!

- Joldza je tada bio Komandant (kako je navedeno),  vjerujem da je to  Joldzic Zarko iz 36 kl. MVA zato su i znakovi interpunkcije (!?)
- slijedeci moj upit se odnosio na indentifikaciju pomocnika komandanta brodaTC  tada, nosi isto znakove interpunkcije,  jer isti moze dati podatke o poziciji Mukosa prilikom spasavanja
- naredni je Baklandzija, koji takodje ima podatke o poziciji, ako je vjestiji
Svo troje mogu, eventualno, mogu opisati takticku situaciju, raspored brodova,prisjetiti se elemenata na radnoj karti,  bili su dio sastava, da li je Mukos bio sam ili u protudiverzantskoj zastiti VPBrA?
Mislim da uvazeni clan @orica..  moze doci do clanova posade TC cije bi informacije bile relevantne.
Kako navodi @Rade, imati ce I podatak od nekih clanova posade Mukosa

Provjerom informacija iz razlicitih izvora mozemo doci do vjerodostojne informacije, mislim da je to funkcija ovog foruma, samim tim sto je precutno, kada je u pitanju dogadjaj sa Mukosom, Tocka 11 Pravilnika ukinuta, odnosno se ne postuje (iznimka koja ppotvrdjuje pravilo).
Mogu zakljuciti da forumasi pokazuju zavidnu zrelost kada je u pitanju sitaucija oko Mukosa I tocka 11. Pravilnika, diskusija je na akademskom nivou, obiljezena cinjenicama, bez obzira na tada pripadnost razlicitim stranama u sukobu. To je po mom skromnom misljenju, tracak nade da ovi prostori imaju sansu.. cestitam
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #151 on: August 31, 2011, 10:01:50 am »

Što se tiče rasprave o napadu u jutarnjim satima tog dana on je postojao,ali ne na "Mukos" već na VPBr "Split" koji nije uspio.
Mislim da je daljnje razmatranje bilo kakvog napada sa tzv. "Mini torpedom" od strane "B" na veliki brod VPBR, strana "A", bespredmetna, iz jednostavnog razloga što niukom slučaju takav brod nije u stanju prići neuređenoj obali na par kilometara.
I drugo, čitavo vrijeme VPBR je patrolirao podalje od obale ili stajao na mjestu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #152 on: August 31, 2011, 10:15:47 am »

.................................................

Provjerom informacija iz razlicitih izvora mozemo doci do vjerodostojne informacije, mislim da je to funkcija ovog foruma, samim tim sto je precutno, kada je u pitanju dogadjaj sa Mukosom, Tocka 11 Pravilnika ukinuta, odnosno se ne postuje (iznimka koja ppotvrdjuje pravilo).
Mogu zakljuciti da forumasi pokazuju zavidnu zrelost kada je u pitanju sitaucija oko Mukosa I tocka 11. Pravilnika, diskusija je na akademskom nivou, obiljezena cinjenicama, bez obzira na tada pripadnost razlicitim stranama u sukobu. To je po mom skromnom misljenju, tracak nade da ovi prostori imaju sansu.. cestitam

Slažem se "Istria...." s tobom. Mislim i ovo je dokaz da se diskusija može voditi i o događajima koji su se zbivali za vrijeme Balkanskog cunamija. Naravno pod strogom kontrolom moderatora, dok se još ne naviknemo na neke stvari.

Dovoljno je da se samo jedan, uzmimo ovaj slučaj, rasvijetli više nego se inače o njemu zna, pa da smo uradili mnogo. Pri tom se moramo držati samo činjenica i činjenica. Strana "A" mora se navikavati na stranu "B" i obratno. I to ako se postigne uspjeli smo mnogo. Ako Paluba uspije i nastoji doći do prave istine, budućnost joj je osigurana.

Netreba žuriti. Rešavati slučaj po slučaj. Polako. Vrijeme je pred nama i netreba brzati, ali ni previše otezati jer pravih aktera zbivanja je sve manje na ljudskoj sceni.
« Last Edit: August 31, 2011, 01:48:26 pm by ORIĆAREB » Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #153 on: August 31, 2011, 10:39:04 am »

Da probam šta kaže Joldžić?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #154 on: August 31, 2011, 10:42:11 am »

Da probam šta kaže Joldžić?
Obavezno, Pozicija, Vrijeme meteorološko, vrijeme tekuće, ma štoviše.....
Logged
firedrake19
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 216


« Reply #155 on: August 31, 2011, 11:06:15 am »

Sorry, ali nije Koni baš Nimitz da ne može doći na 100 m od obale i usidrit se. Splitska vrata na najužem dijelu su široka cca 700 m, a na svoje oči sam vidio Arleigh Bourkea kako prolazi tuda.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #156 on: August 31, 2011, 11:19:35 am »

Sorry, ali nije Koni baš Nimitz da ne može doći na 100 m od obale i usidrit se. Splitska vrata na najužem dijelu su široka cca 700 m, a na svoje oči sam vidio Arleigh Bourkea kako prolazi tuda.
Žao mi je niste upućeni. VPBR se nalazio u Splitskom kanalu. Nikad nije ni zalazio u Splitska vrata.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #157 on: August 31, 2011, 11:29:23 am »

Na ovom postu

Re: Потапање ПЧ-176 "Мукос" 1991.
« Reply #93 on: August 27, 2011, 07:34:55 pm »

priloženo je sledeće:

Evo još podataka o mini torpedu.Znači li po ovom tekstu da su ova mini torpeda bila u serijskoj proizvodnji prije izbijanja ratnih sukoba tj.da su bila u upotrebi JRM.


…….a ponikli u ronilačkim klubovima u Splitu. U trogirskom brodogradilištu  pod vodstvom direktora  “………” gdje se proizvodilo torpeda na navođenje  jer je JNA znala koliko ta oružja mogu za njih biti opasna  u napuštanju Splita pa su mnogo već ranije obustavila proizvodnju torpeda. Jednim takvim torpedom bio je potopljen brod Mukos……


Na navedeni post oglasio se naš uvaženi kolega, inače član Palube, koji je bio i dugodišnji glavni čovjek u Divuljama u jedinici podvodni diverzanata JRM. Kao takav bio je upućen u sva, ama baš sva dešavanja te jedinice što se tiče obuke, naoružanja i upotrebe borbeni srestava u okviru jedinice diverzanata JRM.

Nakon što je pročitao gore citirani  isječak poslao mi je PP poruku sledeće sadržine:

“Zaboravih malopre da odgovorim na to:
Nema nikakve istine u tome, ništa slično nismo razvijali (ja bih sigurno znao za to, to je bio moj delokrug rada). Pored toga, da se i razvijalo, to bi bilo u BSO Split a ne u Trogiru.”


Mislim da netreba daljni komentar.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* PP xxxxxx.jpg (23.61 KB, 839x198 - viewed 299 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #158 on: August 31, 2011, 11:33:32 am »


 Meni opet Sastav TG Split nije jasan. Može neko da mi nabroji brodove koji su sačinjavali grupu? Po Onoj karti ispada da je bila daleko jača nego što je u stvari bila.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #159 on: August 31, 2011, 12:18:27 pm »


Meni opet Sastav TG Split nije jasan. Može neko da mi nabroji brodove koji su sačinjavali grupu? Po Onoj karti ispada da je bila daleko jača nego što je u stvari bila.
Ma ja mislim "kilezr" da je to za slučaj Mukos manje bitno. Više bi nam koristilo da se prisjetimo ko su bili komadant, pomoćnik i
baklandžija na TČ-224, kad bi se moglo i ko može.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #160 on: August 31, 2011, 01:57:46 pm »

Danas sam saznao par činjenica, izvor na žalost želi da ostane anoniman:

U Paninkovcu je zatečeno i HRM je dobila 50 TR, 30 M44-45 (helikopterska) i 7 nekih najnovijih reaktivnih. Posle rata HRM je rashodovala sve TR.

Isti izvor kaže da su priče o korišćenju mini-torpeda prilikom pogađanja "Mukosa" bajke za malu decu. Ja mu verujem. Negde 88/89 dobio je priznanje JNA kao najbolji stručnjak za remont torpeda a bio je i u inostranstvu na specijalizaciji.

Drago mi je ako sam malo doprineo temi, a ako sam postavio samo neka nova pitanja, nema druge nego tražiti odgovore.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #161 on: August 31, 2011, 02:29:47 pm »

kbb u penziji Joldžić:

Quote
To je bila uvala boboviste ili bobovisce na severozapadnom delu ostrva Brac severno od luke Milna.Pretpostavljam da je pogodjen necim nekonvencionalnim cak je moguce navodecim torpedom ili rucnim bacacem jer je bio blizu obale.Sklonio se od jakog nevremena olujno jugo more3-4 i kisa kao iz kabla.Nemam ovde kartu ali poziciju znam do greske od jednog kabla.Javicu Vam ovih dana.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #162 on: August 31, 2011, 03:35:04 pm »

Знам да може звучати глупо, али на основу прочитаног морам да се запитам да ли обе стране говоре о истом броду и догађају?
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #163 on: August 31, 2011, 03:44:09 pm »

Napad na VPBr nije izvršen mini-torpedom,već daljinski navođenim eksplozivnim čamcem. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG.jpg (59.19 KB, 787x361 - viewed 253 times.)

* VPBr Split pred Šoltom (1208 x 695).jpg (295.71 KB, 1208x695 - viewed 297 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #164 on: August 31, 2011, 03:49:11 pm »

 Da, govori se o istom događaju.
 Sastav!? Već sam ga jednom postovao.
 K-dant Joldžić Žarko
 Pom. Andrija Andrić
 K-dir V bo. Selver Hadžibegović
 Baklandžije se nesećam. Došao nam je u zamenu. Bio je pre toga dugo godina na Lastovu, inače je karijeru počeo u 17.BTČ.Pre njega je tu dužnost obavljao Mziu Hadilj.
 Ostali nisu bitni. I ne, nije se plovilo sa redukovanim posadama. Bar to nije bio naš slučaj. Mi smo u redovni BG. isplovili sa svim zamenama još Jula meseca i posada je ostala u tom sastavu do kraja.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.