PALUBA
April 26, 2024, 10:24:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Potapanje PČ-176 Mukos 1991.  (Read 141087 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #165 on: August 31, 2011, 05:05:25 pm »

Na ovom postu

Re: Потапање ПЧ-176 "Мукос" 1991.
« Reply #93 on: August 27, 2011, 07:34:55 pm »

priloženo je sledeće:

Evo još podataka o mini torpedu.Znači li po ovom tekstu da su ova mini torpeda bila u serijskoj proizvodnji prije izbijanja ratnih sukoba tj.da su bila u upotrebi JRM.


…….a ponikli u ronilačkim klubovima u Splitu. U trogirskom brodogradilištu  pod vodstvom direktora  “………” gdje se proizvodilo torpeda na navođenje  jer je JNA znala koliko ta oružja mogu za njih biti opasna  u napuštanju Splita pa su mnogo već ranije obustavila proizvodnju torpeda. Jednim takvim torpedom bio je potopljen brod Mukos……


Na navedeni post oglasio se naš uvaženi kolega, inače član Palube, koji je bio i dugodišnji glavni čovjek u Divuljama u jedinici podvodni diverzanata JRM. Kao takav bio je upućen u sva, ama baš sva dešavanja te jedinice što se tiče obuke, naoružanja i upotrebe borbeni srestava u okviru jedinice diverzanata JRM.

Nakon što je pročitao gore citirani  isječak poslao mi je PP poruku sledeće sadržine:

“Zaboravih malopre da odgovorim na to:
Nema nikakve istine u tome, ništa slično nismo razvijali (ja bih sigurno znao za to, to je bio moj delokrug rada). Pored toga, da se i razvijalo, to bi bilo u BSO Split a ne u Trogiru.”


Mislim da netreba daljni komentar.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U ex-JRM nitko nije imao spoznaje o proizvodnji mini-torpeda,iz toga proizlazi da se mini-torpedo napravio u samom početku rata.Koliko je vremena potrebno za napraviti takvo oružje po Vašem mišljenju?Da se proizvodio u BSO-u sigurno bih ga i ja vidio,bar na kratko.
« Last Edit: August 31, 2011, 05:45:15 pm by Bozo13, Reason: Uklonjen dupli citat » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #166 on: August 31, 2011, 05:43:03 pm »

Za proizvest torpedo kao što je na slikama, baš i nije potreban neki period. Koliko se vidi gornji pomočni plovak,ujedno nosač antene mu daje položajnu dubinu, s kojom je po nekim izjavama isto bilo problema-torpedo je iskakalo, vijerojatno na talasima- zbog male položajne dubine.
Sistem vođenja je identičan vođenju modela. Taj set je lako kupiti. Kormilo po pravcu je jedno sa gornje strane. Sve u svemu improvizacija za koju nije potreban neki poseban projekt. Ne umanjujem tvorce ovog čuda, u svakom slučaju je inovativno i snalažljivo.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #167 on: August 31, 2011, 05:51:45 pm »

Kanader, sve osim punjenja ti ja sastavim u danu do dva. Po onim fotografijama, ja bi to napravio drugačije danas (kako bi tada, neznam), jer postoje dobri giro uređaji, čega tada nije bilo pa bi je balansirao na odreženu dubinu ("balast"), servo motore imam, komande isto, motor takođe pa i baterije. Pravom RC maheru to ni tada nije bio problem, vjeruj mi.

Ne kažem, da su to upotrebili, samo sam siguran, da se je to moglo dosta dobro izraditi i upotrebiti.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #168 on: August 31, 2011, 07:01:40 pm »

Eto šta ti je ljudsko sjećanje. Jedni tvrde da se to desilo na području između Stipanske i Tihe.
Drugi zapadno od uvale Bobovišće. Treći malte ne u Splitskom prolazu.

S druge strane što se tiče meteorološke situacjije da je bilo jugo, sa kišom. Drugi kažu lijepo vrijeme.
Treći ni govora, bila je bura.

A onda da je bilo uveče, pardon predveče i da se lijepo vidjelo. Drugi opet ni govora, tamno kao u rogu.
A onda treći, ni manje ni više,  da je to bilo ujutro.

Zašto ovo navodim. Pa iz razloga što ima more Portala i natpisa i svak sa svojom istinom. I svi misle da su u pravu.
I ako se tu još uključe kojekakve nazovi merodavne strukture, eto ti vraga na vrata. Čitave generacije su uvjerene
kako je istina samo na njihovoj strani i nikako drukčije.

Zato je moj stav da to treba demaskirati pa o kom se radilo. Nije bitna ni strana ni zastava. Bitna je istina.
Samo tako Paluba može dobiti na poštovanju i cjeniće je i pristalice i protivnici.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #169 on: August 31, 2011, 07:42:55 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Ovakvo vrijeme je bilo i upredvečerje 14.11.1991.god.Pogledajte na You tube "JRM napada Split" i doznat čete kakvi su bili meteorološki uvjeti.


* IMG_0001.jpg (50.59 KB, 731x162 - viewed 283 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #170 on: August 31, 2011, 07:47:47 pm »

Nekoliko zaključaka se može donijeti,
Bilo je jugo, inače bi brod bacilo na obalu tijekom noći, a brod je nosilo sjeverno od početka Šolte.
Evidentno je da nije u Splitskim vratima za koja se je predpostavljalo da su minirana, a ostale zapadno od Bobovišća, uvala Stipanska, se mogu svesti na kružnicu od 0,5 milje, pošto sve skupa određuje i domet čuda od cca 600m to se još više smanjuje površina moguće pozicije.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #171 on: August 31, 2011, 08:01:17 pm »

Na ovom postu

Re: Потапање ПЧ-176 "Мукос" 1991.
« Reply #93 on: August 27, 2011, 07:34:55 pm »

priloženo je sledeće:

Evo još podataka o mini torpedu.Znači li po ovom tekstu da su ova mini torpeda bila u serijskoj proizvodnji prije izbijanja ratnih sukoba tj.da su bila u upotrebi JRM.


…….a ponikli u ronilačkim klubovima u Splitu. U trogirskom brodogradilištu  pod vodstvom direktora  “………” gdje se proizvodilo torpeda na navođenje  jer je JNA znala koliko ta oružja mogu za njih biti opasna  u napuštanju Splita pa su mnogo već ranije obustavila proizvodnju torpeda. Jednim takvim torpedom bio je potopljen brod Mukos……


Na navedeni post oglasio se naš uvaženi kolega, inače član Palube, koji je bio i dugodišnji glavni čovjek u Divuljama u jedinici podvodni diverzanata JRM. Kao takav bio je upućen u sva, ama baš sva dešavanja te jedinice što se tiče obuke, naoružanja i upotrebe borbeni srestava u okviru jedinice diverzanata JRM.

Nakon što je pročitao gore citirani  isječak poslao mi je PP poruku sledeće sadržine:

“Zaboravih malopre da odgovorim na to:
Nema nikakve istine u tome, ništa slično nismo razvijali (ja bih sigurno znao za to, to je bio moj delokrug rada). Pored toga, da se i razvijalo, to bi bilo u BSO Split a ne u Trogiru.”


Mislim da netreba daljni komentar.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U ex-JRM nitko nije imao spoznaje o proizvodnji mini-torpeda,iz toga proizlazi da se mini-torpedo napravio u samom početku rata.Koliko je vremena potrebno za napraviti takvo oružje po Vašem mišljenju?Da se proizvodio u BSO-u sigurno bih ga i ja vidio,bar na kratko.

Ne znam zašto uvijek mistifikacije.To je kao da mi miistificiramo  je li danas srijeda ili nije (bar na prosotru brdovitog Balkana).
Torpedo je Odjel za podvodna djelovanja HRMa dobio dan prije upotrebe ,dakle 13.studenoga 1991.kao izuzetno nepouzdano sredstvo-neprovjereno, kad i  "Duh sv.Vlaha" ekspozivni čamac na navođenje.
Mukos je bio tzv. koleteralna šteta u pokušaju da se pogodi VPBR 31.
Kako su propali napadi na veliki patrolni napadima teškim torpedima TR-53VA u čak dva navrata,pa eksplozivnim čamcem (koji je zbog slabe strukture ,velike količine eksploziva i žurbe zapovjedništva HRM koji nisu željeli čekati dan ,dva pa je eksplozivni čamac potonuo pred ciljem ) i kak oje zbog svih tih okolnosti "začaranog" VPBR 31 stigla je zapovjed da se uporebi vođeni torpedo na veliki patrolni.
Pogodio je Mukosa.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #172 on: August 31, 2011, 08:10:51 pm »

.......................................................................
Ne znam zašto uvijek mistifikacije.To je kao da mi miistificiramo  je li danas srijeda ili nije (bar na prosotru brdovitog Balkana).
Torpedo je Odjel za podvodna djelovanja HRMa dobio dan prije upotrebe ,dakle 13.studenoga 1991.kao izuzetno nepouzdano sredstvo-neprovjereno, kad i  "Duh sv.Vlaha" ekspozivni čamac na navođenje.
Mukos je bio tzv. koleteralna šteta u pokušaju da se pogodi VPBR 31.
Kako su propali napadi na veliki patrolni napadima teškim torpedima TR-53VA u čak dva navrata,pa eksplozivnim čamcem (koji je zbog slabe strukture ,velike količine eksploziva i žurbe zapovjedništva HRM koji nisu željeli čekati dan ,dva pa je eksplozivni čamac potonuo pred ciljem ) i kak oje zbog svih tih okolnosti "začaranog" VPBR 31 stigla je zapovjed da se uporebi vođeni torpedo na veliki patrolni.
Pogodio je Mukosa.
Samo jedno pitanje "...posejdone" da bi navedeno bilo jasnije. Nije mi ovde jasno sledeće pa mi pojasni.
Ja ovo razumijem da je tog momenta gađan VPBR, ali eto na tu putanju naprave naletio je Mukos i kao takav nadrapo.
Ili ja to ne razumijem.....Pojasni molim te. Undecided
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #173 on: August 31, 2011, 08:15:32 pm »

Kako su propali napadi na veliki patrolni napadima teškim torpedima TR-53VA

Dali je taj napad torpedima propao ili nije ni izveden, znaju samo oni koji su bili na brodu. Kako reče Ćiro, nema šanse da su mogli zauzeti položaj za napad, a da ne budu primećeni radarom sa VPBR-a ili nekog broda iz pratnje. Znali su i oni kakve su im šanse. A papir trpi sve, pa i izvešaj o upotrebljenim torpedima. Glava je ipak samo jedna i dobro je dok stoji na ramenima...
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #174 on: August 31, 2011, 08:29:13 pm »

@ORIĆAREB
Da ti pravo kažem ne znam.Vjerujem više izvoru koji se javio nedavno na jednom forumu, a koji je bio vrlo blizu zbivanja, da je Mukos jednostavnopodletio pod torpedo.
Službeni izvor opet kaže da je Mukos radio velike probleme snagama HRM u uvjetima blokade jer je vršio kontrolu splitskih vrata i onemogućavao komunikaciju.
Kad sam počeo o ovome pisaati na jednom drugom forumu tamo 2006 .godine mnogi su mi se smijali /kao i za neke druge teme uostalom/.
Kolko sam ja razumio namjere HRM koji je bio pod velikim pritiskom da razbije pomorsku blokadu, oni su bili odlučili potopiti najveću jedinicu a to je bio VPBR 31.Sve akcije su bile umjerene ka tom cilju.
Po meni je najbliže potapanju bio s upravljanim raketnim čamcem ,uradkom Brodoprojekta,ali oplate nisu izdržale tu težinu eksploziva /150 kg/ pa je potonuo na 42 m dubine i eksplodirao.Zapovjedništvu je rečeno da čamac treba ojačati i navući još jedan iili dva sloja stakloplastike ,ali je zapovjedništvo odlučilo poslati ga neojačanog.

Kad je Mukos potopljen JRM je optužila HRM da su ga potopili  a adm.Letica je sve javno negirao jer da HRM nema takvih sredstava.
« Last Edit: August 31, 2011, 08:37:18 pm by pp5d6 posejdon » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #175 on: August 31, 2011, 08:35:29 pm »

Logično je da se torpedom napadne rentabilniji cilj. Logično je da se njime napadne i po dimenzijama veći cilj - ipak je patrolac patrolac. Patrolac bi se pre gadjao nekim bestrzajcem, ili sličnim.

Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #176 on: August 31, 2011, 08:41:29 pm »

Kako su propali napadi na veliki patrolni napadima teškim torpedima TR-53VA

Dali je taj napad torpedima propao ili nije ni izveden, znaju samo oni koji su bili na brodu. Kako reče Ćiro, nema šanse da su mogli zauzeti položaj za napad, a da ne budu primećeni radarom sa VPBR-a ili nekog broda iz pratnje. Znali su i oni kakve su im šanse. A papir trpi sve, pa i izvešaj o upotrebljenim torpedima. Glava je ipak samo jedna i dobro je dok stoji na ramenima...

Na ovom forumu ja sam doznao da je TB 51 u jednom napadu primjećen i da je dobio par ogrebotina.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #177 on: August 31, 2011, 08:45:00 pm »

Ali ako je to tako, da je Mukos naletio na torpedo onda sve dosad pada u vodu. Ja ne negiram ništa samo razmatram.
Da bi se iskoristile krajnje mogućnosti naprave koju je koristila strana "B", onda je veliki VPBR u tom trenutku trebao biti na
nekih 500-600 metra od obale u šta čisto sumnjam.
Šta toliki brod da radi blizu neuređene obale i još da oko njega se šmuca i kružu Mukos. To se kosi sa svim pravilima i načinima
patroliranja i kontrole,a pogotovo u ratnim uslovima.
I drugo da je tu bio VPBR i da je video da je Mukos pogođen, pa on nebi otišao od njega. U krajnju ruku otvorio bi vatru po
obalnom dijelu odakle je napad izveden. Nema logige tako nešto...
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #178 on: August 31, 2011, 08:46:26 pm »

HRM-u je bio potreban povod za početak deblokade akvatorija,trebalo je nešto inscenirati da JRM prva otvori vatru.Ili još bolje kako je napisao KBB S.Bernadić u svom tekstu(svi dosadašnji attachmenti iz novina su njegov rukopis).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0003.jpg (28.34 KB, 1029x145 - viewed 272 times.)
« Last Edit: August 31, 2011, 08:50:36 pm by ORIĆAREB, Reason: Ubacivanje slika u attachment » Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #179 on: August 31, 2011, 08:47:13 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0004.jpg (36.82 KB, 735x265 - viewed 257 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.