PALUBA
March 28, 2024, 05:21:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Potapanje PČ-176 Mukos 1991.  (Read 138487 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #90 on: August 27, 2011, 04:52:22 pm »

Nezlonamjerna primjedba, ali je vrlo bitno, brod nije potopljen, brod je oštećen.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #91 on: August 27, 2011, 04:58:52 pm »

Nezlonamjerna primjedba, ali je vrlo bitno, brod nije potopljen, brod je oštećen.

Možda ga je pokretač teme smatrao potopljenim.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #92 on: August 27, 2011, 05:12:12 pm »

Колико сам пратио расправу, и похватао податке, накупило се доста питања...

Торпедо које је приказано у новинском чланку је просте конструкције. Горњи део служи као пловак, и он делимично вири из воде, са антенама. Како је навео Лео, било би пожељно да има неко светло позади, да би се видео положај. На тај начин би гађање чак и било лакше при слабом осветљењу, јер би се светло и положај лакше видело.

Торпедо има брзину од око 10км/ч, односно прелази око 160 метара у минути.
Ћиро је добро нацртао опасну зону око обале за брод, она скица пре је тотално небулозна - брод се налази на око 3км од обале.

Мени је најлогичније да су направили заседу у самим вратима - тамо мора да прође брод, а у домету је. Све остало је предалеко.
Гађањем у Сплитским вратима, торпедо би стигло до циља за око 2-2,5 минута, ако брод плови средином врата.

Претходно је Раде рекао да је брод ишао "шотелом". Не знам која је то брзина, али претпостављам да није мања од 6 км/ч.
У таквим условима није изводљиво да торпедо јури за бродом, него мора да га директно удари. Ово уопште није лако, ако се навођење врши са мање висине, те је теже одредити даљину од циља. Поготово ако узмемо у обзир да је потребно прилично претицање - у почетку и преко 30 степени. Ако додамо да је било таласа у вратима, онда би било право чудо да је руковаоц гађања успео да у тим условима, погоди из прве, и то без претходне вежбе и пробања оружја.

Гледајући мапу, рекао бих да постоји још једна могућност, која је далеко технолошки простија, и сигурнија:
Да ли је било могуће да се између два острва развуче канап, на који би се закачило неколико мањих мина. Повлачењем канапа, би се могло управљати минама, које би удариле у брод који наилази. Такође, ако би брод затегао канап, мина би ударила у бок брода. Пошто је експлозија била на прамцу, ово није немогуће. Такође, ово решење је кориштено одавно - колико се сећам, још у америчком рату за независност.

Vathra tvoje opservacije su potpuno na mjestu,i treba malo zagledat konstrukciju pa bi se došlo do toga čemu je on trebao poslužit.
Potapanje/oštećenje Mukosa je slučajna akcija ali nebi o tome .

Šta se tiče zaprečavanja Splitskih vrata , izvršeno je polaganjem na dnu ležećih mina ali to oružje nikad nije upotrebljeno.

poz.

PS : Rade a znaš mene  Smiley evo neću više
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #93 on: August 27, 2011, 06:34:55 pm »

Evo još podataka o mini torpedu.Znači li po ovom tekstu da su ova mini torpeda bila u serijskoj proizvodnji prije izbijanja ratnih sukoba tj.da su bila u upotrebi JRM. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Magical Snap - 2011.08.27 19.29 - 001.png (7.83 KB, 678x83 - viewed 420 times.)
« Last Edit: August 27, 2011, 06:40:48 pm by kanader41 » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #94 on: August 27, 2011, 06:52:02 pm »

Evo još podataka o mini torpedu.Znači li po ovom tekstu da su ova mini torpeda bila u serijskoj proizvodnji prije izbijanja ratnih sukoba tj.da su bila u upotrebi JRM. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Huh? Huh?
Ja za to nikad čuo nisam, ni u snu. Kontaktirao sam tokom službe sa mnogim ljudima koji su bili, kako smo mi to nazivali, "pomorski diverzanti", ali nikad slično nisam ništa čuo. Možda će se već neko i javiti bolje obavješten.
Da je to i postojalo u okviru JRM, jedino bi to oni i koristili i niko drugi.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #95 on: August 28, 2011, 10:57:41 am »

Gde li je sad onaj "Pueblo", sad kad mi treba ko lebac, nema ga mjesecima. :'(
Logged
KapoST
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


strojar zauvijek.....


« Reply #96 on: August 28, 2011, 12:05:45 pm »

mislim da sam davno cuo( neznam dali je to istina) da su poginuli mornari koji su pronađeni u pramčanom dijelu "Mukosa" nađeni ezani lisicama... Dali neko zna jeli to istina?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #97 on: August 28, 2011, 12:15:28 pm »

Mislim da si samo čuo. Nije bilo lisica. A topovi su bili u osnovnom položaju.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #98 on: August 28, 2011, 01:11:07 pm »

mislim da sam davno cuo( neznam dali je to istina) da su poginuli mornari koji su pronađeni u pramčanom dijelu "Mukosa" nađeni ezani lisicama... Dali neko zna jeli to istina?

Ne vjerujem u tako nesto.. jednostavno nije bila praksa tako nesto..
Takve situacije nisu prostor za nedisciplinu
Inace lisice su tada bile dio opreme granicara
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #99 on: August 28, 2011, 03:47:20 pm »

Iz nekih ranijih vremena...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* mukos.jpg (42.62 KB, 597x402 - viewed 418 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #100 on: August 28, 2011, 08:22:26 pm »

Malo sam prije ovog posta prelistao i temu na ovom linku na kome ima dosta natpisa sa svih područja Balkana o slučaju Mukos.

Ali intersantna stvar, svi su samo čuli. Kao da tamo nikog i nije bilo. A na samom Mukosu je po formaciji trebalo biti oko 25 članova posade. Pa neka ih je bilo i manje, ali bilo ih je 20 sigurno. A onda kasnije kad je stigao TČ-224 da evakuiše te ljude, na njemu je bilo isto toliko ljudi. Znači na samom mjestu udesa u okviru pola sata - sat, našlo se najmanje 40 ljudi. I da niko ni do dan danas nezna ili neće da saopšti bar približnu poziciju udesa.

S druge strane na kopnu također određeni broj, pa neka ih je samo 10. Puno učesnika, masa, a podatka pravog nema.
Jedni pominju uvalu "Bobovišća", drugi "Splitski prolaz", treći,da se to ipak desilo na dijelu obale između "Stipanske" i "Tihe". Nevjerovatno.

Još nevjeratnija stvar je, kako neki tvrde, kako je taj brod nekoliko mjeseci ranije izašao iz remonta i da mu nikad pramčani top nije ni bio u ispravnom stanju. Da taj brod nikad nije ni ispalio, ama baš nijedan metak u takvim borbenim okolnostima. I u takvim uslovima on se toliko blizu kretao kraj obale.

Zasigurno, da slučaj bude za istorijsko izučavanje, potrudila se i sudbina. S druge strane, na kopnu, opet kako neki kažu, a samo su opet čuli, vrebala ga je ekipa koju je predvodio nekadašnji član i komadant tog istog Mukosa. Ispada, kao da su se aktuelni i nekadašnji komadant nadčikavali i junačili.

I da slučaj kakav bio da bio, bude još i komplikovaniji pobrinuli su se svi akteri sa Balkana. Propaganda s jedne strane, a šutnja s druge strane, izgleda da su sve to podigle na nivo koga će se teško savladati.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #101 on: August 29, 2011, 05:22:10 am »

Mene osobno interesuju i druge činjenice vezane za događaj,po meni se dosta može saznati od posade broda. Evidentno je iz svega da je kod posade izbila panika i da nisu usljedile logične reakcije. Još mi je manje logično da neko ostavi brod da pluta cijelu noć i da ne reaguje, ako ništa onda potapanjem broda da ne dođe u ruke protivnika.
Neznam koliko samo oštečenje može biti tajna. Eksplozija koja izazove onoliku rupu, morala bi na onolikom brodu djelovati i na strukturu broda, naročito na postolje pramčanog topa,  i izazvati požar u pramčanom prostoru gdje se nalaze kreveti posade. Tajna rupe, po mojem razmišljanju može biti tajna samo ukoliko je lim ukrivljen prema vani.
Pitanje je (sad tu se operiše raznim podacima, ali u svim podacima figuriše vezan mornar u pramčanom prostoru, uzimam kao relevantnu izjavu koju je podao Bernardić), šta su mornari za vrijeme borbene uzbune u neposrednoj blizini protivnika radili u pramčanom prostoru( posada zaposjeda borbene stanice i na tolikom brodu baš nema rezerve ljudi, ukoliko nije data pripravnost broj dva ili što je još gore da je brod plovio u neposrednoj blizini obale i dijelu mora, koji je morao kontrolisati, bez povečane pripravnosti).
Sve te odgovore može pružiti i posada broda i bilo bi ih interesantno čuti. Kako se čuti na jednoj strani učesnici tog sukoba, još se više ćuti na drugoj strani. Izgleda da  nikome ne odgovara, otkrivanje prave istine. Nešto mi je malo čudan odgovor, nešto nas pogodilo.
Nije tragedija biti pogođen, tragedija je sve što se kasnije dešavalo.

Za svaku izjavu se može primijeniti odgovor to je propaganda, ali po mom mišljenju sve se izjave trebaju sakupiti,a  na osnovu njih svako sam može oformiti svoje mišljenje.
« Last Edit: August 29, 2011, 03:11:37 pm by Rade » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #102 on: August 29, 2011, 09:36:15 am »

Још нешто сам размишљао у вези оног торпеда.
Како је решено паљење експлозива?
Торпедо иде прилично споро, што значи да би упаљач морао бити прилично осетљив, толико да би могао експлодирати при удару у талас, или још горе, при руковању.
Друга могућност је активирање даљински, али се опет враћамо на утврђивање положаја, које због тога мора бити још прецизније.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #103 on: August 29, 2011, 12:05:27 pm »

Prema nekim verzijama upaljač je imao osigurač, znači najvjerojatnije je imao udarni upaljač. Ako je bojeva glava bila od 10-15 kg, kompletna sprava nije mogla imati ispod 50kg. Masa od 50 kg, pri brzini od 6 čv, razvije priličnu silu, koja se nemože porediti udarom u valove. Na kraju krajeva upaljač može biti dvostupanjski, daljinski se samo stavlja u oštro stanje u blizini cilja.
Neki opisi manipulacija sa tom spravom ( ako je to to) ukazuju da je imala sprava vijerojatno, dvostupanjski upaljač, znači da se daljinski, radio vezom, stavlja u oštro stanje.
Ovo su samo hipotetična razmišljanja.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #104 on: August 29, 2011, 02:35:51 pm »

Na moju veliku žalost, sa činjenicama oko pozicije i dogadjajima na samom Mukosu pre i neposredno nakon oštećenja, moram da sačekam do 05. septembra pošto je kolega na godišnjem odmoru do tada.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.