PALUBA
April 25, 2024, 03:06:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Potapanje PČ-176 Mukos 1991.  (Read 141015 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #195 on: September 01, 2011, 02:55:16 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Mukos pp5d6.JPG (256.7 KB, 1280x960 - viewed 407 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #196 on: July 20, 2016, 10:29:40 pm »

Slika sredstva kojim je najvjerojatnije pogođen PČ-176 "Mukos", današnji OB-02 "Šolta" Obalne straže RH (HRM), radio vođeni torpedo TG-01.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: OSRH/Stjepan Brigljević, osrh.hr


* radio_vodeni_torpedo_hrm.jpg (603.47 KB, 2126x1535 - viewed 190 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #197 on: August 19, 2016, 02:37:56 pm »

Прочитао сам тему више пута од прве до последње странице, а данас још једном. Оно што сам приметио јесте да се нигде не наводи назов јединице ЗНГ (или већ како су се звале хрватске снаге у то време) која је потпопила ПЧ-176. Са друге стране морам да се сложим са покојинм Бером да је ноћу немогуће видети ишта у мору. Када падне мрак море постаје црно, исте боје као и небо и нема шансе да је неко могао голим оком да прати пловни објекат малих димензија попут овог импровизованог торпеда или модела на даљинско управљање без икаквог светла.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #198 on: August 19, 2016, 03:00:42 pm »

Прочитао сам тему више пута од прве до последње странице, а данас још једном. Оно што сам приметио јесте да се нигде не наводи назов јединице ЗНГ (или већ како су се звале хрватске снаге у то време) која је потпопила ПЧ-176. Са друге стране морам да се сложим са покојинм Бером да је ноћу немогуће видети ишта у мору. Када падне мрак море постаје црно, исте боје као и небо и нема шансе да је неко могао голим оком да прати пловни објекат малих димензија попут овог импровизованог торпеда или модела на даљинско управљање без икаквог светла.



Imaš li ti neko logično objašnjenje, čime je brod potpljen?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #199 on: August 19, 2016, 07:12:07 pm »

Pisalo je o tome u Slobodnoj. Potopili ga zoljom.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #200 on: August 19, 2016, 07:28:18 pm »

Pisalo je o tome u Slobodnoj. Potopili ga zoljom.


Brodarski, kada je pisana u Slobodnoj. Nedugo nakon samog događaja ili kasnije?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #201 on: August 19, 2016, 07:34:03 pm »

Pisalo je o tome u Slobodnoj. Potopili ga zoljom.


Зашто то ниси написао одмах на сајту ако си већ знао? Тема се развија већ 5-6 година, а разна нагађања се чују.

Прва верзија - радио-вођени торпедо
Друга верзија - артиљеријско зрно
Трећа верзија - РБ зоља.

Према ТТ карактеристикама, а и условима који су владали у време и на месту потапања Мукоса не бих рекао да је ово било могуће извести бацачем М-80.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #202 on: August 19, 2016, 07:35:28 pm »

Pisalo je o tome u Slobodnoj. Potopili ga zoljom.


Brodarski, kada je pisana u Slobodnoj. Nedugo nakon samog događaja ili kasnije?
E, nisam siguran. Možda 96.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #203 on: August 19, 2016, 07:37:23 pm »

Pisalo je o tome u Slobodnoj. Potopili ga zoljom.


Зашто то ниси написао одмах на сајту ако си већ знао? Тема се развија већ 5-6 година, а разна нагађања се чују.

Прва верзија - радио-вођени торпедо
Друга верзија - артиљеријско зрно
Трећа верзија - РБ зоља.

Према ТТ карактеристикама, а и условима који су владали у време и на месту потапања Мукоса не бих рекао да је ово било могуће извести бацачем М-80.
Pratio sam temu do sada.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #204 on: August 19, 2016, 07:45:25 pm »

Прочитао сам тему више пута од прве до последње странице, а данас још једном. Оно што сам приметио јесте да се нигде не наводи назов јединице ЗНГ (или већ како су се звале хрватске снаге у то време) која је потпопила ПЧ-176. Са друге стране морам да се сложим са покојинм Бером да је ноћу немогуће видети ишта у мору. Када падне мрак море постаје црно, исте боје као и небо и нема шансе да је неко могао голим оком да прати пловни објекат малих димензија попут овог импровизованог торпеда или модела на даљинско управљање без икаквог светла.



Imaš li ti neko logično objašnjenje, čime je brod potpljen?

Мени делује као да је брод потопљен неким експлозивним средством. Асоцира на овај торпедо који је постављен на фотографијама, али оно што га компромитује јесте начин вођења. Гледао сам у море по мрклом мраку и верујте ништа се не види, а ја то вама, односно теби не треба да објашњавам јер си био припадник ЈРМ и пловио си морем скоро 20 година. Немогуће је вршити чисту визуелну навигацију. Хрвати тј. ЗНГ мора да је имао некакву ИЦ камеру или слични систем како би могао да гледа у мрклом мраку куда води торпедо. Овде се помиње раздаљина од око 500 метара. То ни по дневном светлу није могуће водити на ''голо око'' са толиком прецизношћу.

Покојни Плавник је искључио поморске диверзанте јер сматра да би били примећени. Не могу да сумњам у његов навод јер је свакако стручнији од мене да да суд о овоме пошто је завршио Морнаричку академију и био је подморничар. Ја сам ронио и виђао сам рониоце који роне ноћу. Морају да користе батеријске лампе док пливају јер ништа пре собом не виде. Посада брода би их сигурно приметила док би се приближавали. Диверзант нисам, али знам је ноћу под водом као у сандуку. Мрак.

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #205 on: August 19, 2016, 08:06:33 pm »

Постоји сајт удружења припадника ХРМ-а. Ту има текст о овом импровизованом торпеду. Аутор негира дејство диверзаната:

Quote
Dolazak podvodnih diverzanata pod brod stvar je prošlosti jer je u današnjim uvjetima teško ostvariv. Ovakva radnja može suvremenim sredstvima za detekciju lako biti otkrivena, a jednostavnim bojevim radnjama i sredstvima - osujećena. Osim toga, brodovi u blokadnim djelovanjima nisu ničim bili vezani za obalu, niti usidreni za dno, te dolazak pod brod koji pluta ili vozi nije bio ostvariv. Ostali brodovi JRM-a, tada vezani u lukama baziranja (Visu i Lastovu), bili su štićeni od dolaska diverzanata pod vodom tehničkim sredstvima (sonarima), te velikim brojem bombi (PDRB -protudiverzantskih ručnih bombi) koje su planski bacane protiv opasnosti koja bi ih mogla ugroziti ispod mora. U ovome se, a treba li to spominjati, nikad i nikako nije štedjelo.

Ћиро, а и остали су се интересовали за снимак брода и оштећења. Ево како је изгледао након вађења.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* gal1-mukos3.jpg (298.53 KB, 2171x708 - viewed 335 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #206 on: August 19, 2016, 08:08:57 pm »

Прочитао сам тему више пута од прве до последње странице, а данас још једном. Оно што сам приметио јесте да се нигде не наводи назов јединице ЗНГ (или већ како су се звале хрватске снаге у то време) која је потпопила ПЧ-176. Са друге стране морам да се сложим са покојинм Бером да је ноћу немогуће видети ишта у мору. Када падне мрак море постаје црно, исте боје као и небо и нема шансе да је неко могао голим оком да прати пловни објекат малих димензија попут овог импровизованог торпеда или модела на даљинско управљање без икаквог светла.


Imaš li ti neko logično objašnjenje, čime je brod potpljen?

Мени делује као да је брод потопљен неким експлозивним средством. Асоцира на овај торпедо који је постављен на фотографијама, али оно што га компромитује јесте начин вођења. Гледао сам у море по мрклом мраку и верујте ништа се не види, а ја то вама, односно теби не треба да објашњавам јер си био припадник ЈРМ и пловио си морем скоро 20 година. Немогуће је вршити чисту визуелну навигацију. Хрвати тј. ЗНГ мора да је имао некакву ИЦ камеру или слични систем како би могао да гледа у мрклом мраку куда води торпедо. Овде се помиње раздаљина од око 500 метара. То ни по дневном светлу није могуће водити на ''голо око'' са толиком прецизношћу.

Покојни Плавник је искључио поморске диверзанте јер сматра да би били примећени. Не могу да сумњам у његов навод јер је свакако стручнији од мене да да суд о овоме пошто је завршио Морнаричку академију и био је подморничар. Ја сам ронио и виђао сам рониоце који роне ноћу. Морају да користе батеријске лампе док пливају јер ништа пре собом не виде. Посада брода би их сигурно приметила док би се приближавали. Диверзант нисам, али знам је ноћу под водом као у сандуку. Мрак.

Brod na kojem sam bio, godinama je sudjelovao na noćnom vježbama sa diverzantima iz Pule (kasnije iz Divulja). Nikad, ali baš nikada nismo sa sredstvima koje smo imali na brodu (u ono vrijeme) uspjeli otkriti diverzante, postavili su nam "magnetnu minu". Znali smo da će diverzanti doći, ali točno vrijeme nismo znal. Sve to se dešavalo kasnih 70-tih godina. Uspješno potapanje broda sada budi maštu, možda se namjerno informacije doziraju "na kapaljku"....Ko će znati?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #207 on: August 19, 2016, 08:15:43 pm »

Шта од уређаја, средстава и наоружања за противдиверзантску борбу имају ПРОЕКТ 206 и Мирна?

Гледајући фотографију чини ми се да је фотографија модификована и да је неко намерно поставио црне површине преко ''рупе''. Као да није изворна.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #208 on: August 19, 2016, 08:16:59 pm »

Шта од уређаја, средстава и наоружања за противдиверзантску борбу имају[/u] ПРОЕКТ 206 и Мирна?

1991. ili danas
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #209 on: August 19, 2016, 08:17:42 pm »

1991.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.