PALUBA
March 28, 2024, 11:53:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Francuski brodski top 330 mm/50 M-1931  (Read 14823 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #15 on: March 01, 2009, 06:06:02 pm »

Vinston Cercil u knjizi " Drugi svetski rat " za koju je dobio nobelovu nagradu iz knjizevnosti , u delu o bitci kod Mers el Kebira kada su u drugom svetskom ratu vodili pomorsku bitku Britanci protiv Francuza kaze da je klasa DUNKERQUE gradjena upravo da bi bili jaci od brodova SCHARNHORST i GNEISENAU ! ! !
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #16 on: March 01, 2009, 06:59:40 pm »

Knjiga Vinstona Čerčila i nije baš najbolja referenca za proučavanje pomorskog ratovanja u II S.R. U jednom od prethodnih postova sam naveo glavni razlog zašto su Francuzi izgradili klasu Dunkerque. Pre svega zato što je tonaža bojnih brodova koju smeli dostići iznosila ukupno 175,000 tona. Drugi razlog zašto su ih gradili je bio taj što su se bojali nemačkih džepnih bojnih brodova (raidera) klase Deutschland. Naime, brodovi klase Deutschland nisu mogli da budu ravnopravni protivnici bojnim brodovima iz I S.R., ali su zato predstavljali ogromnu opasnost po razarače, lake i teške krstarice, kao i za pomorski saobraćaj, koji bi štitile upravo takve jedinice. Zato su Francuzi pokušali da nađu alternativno rešenje, i to kroz spoj brzine i jačeg naoružanja. I tako je nastala klasa Dunkerque, kao što je Motorista naveo.   
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #17 on: March 01, 2009, 07:32:07 pm »

Zastavniče, pravo kažeš da se memoari Vinstona Čerčila teško mogu uzeti za relevantan izvor...
Uostalom čovek je sam lepo rekao...

"History will be kind to me, for I intend to write it". - Winston Churchill

"Istorija će biti ljubazna prema meni, jer ja nameravam da je napišem".

Čovek je jednostavno rešio da sam ispiše istoriju kako njemu odgovara...I nije jedini koliko vidim....
« Last Edit: March 01, 2009, 07:34:28 pm by dreadnought » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #18 on: March 01, 2009, 10:20:14 pm »

Ma sta zna Cercil , koji je bio prvi pomorski Lord Britanskog Admiraliteta ! Obican laik ...  Grin

O klasi Dunkerque sam slušao na predavanju 2006. u Parizu, koje je držao penzionisani francuski kontraadmiral, pročitao sam i trilogiju "Les cuirasses Dunkerque, Strassbourg, Richeleu et Jean Bart", koju je napisao Robert Dumas, kao i knjigu "Cent ans de cuirassés français", koju je napisao Eric Gilles, koji je i sam bio oficir na "Richeleu". Sajtove na netu, kao i knjige na engleskom i da ne pominjem. Da ponovim pitanje: odakle ti izvori, kojima bi mogao da potkrepiš svoje tvrdnje?
« Last Edit: March 01, 2009, 10:30:02 pm by ZastavnikDjemo » Logged
Dylan Dog
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 206



« Reply #19 on: August 13, 2009, 02:12:37 pm »

Svi moguci podaci o ovom topu:
http://www.navweaps.com/Weapons/WNFR_13-50_m1931.htm
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #20 on: December 11, 2017, 10:58:31 pm »

Ma sta zna Cercil , koji je bio prvi pomorski Lord Britanskog Admiraliteta ! Obican laik ...  Grin

Je li mu desant na Galipolje najveće dostignuće na toj funkciji?
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.