PALUBA
March 29, 2024, 12:23:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: PVO u Aprilskom ratu  (Read 3005 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gobbin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« on: August 19, 2013, 07:28:36 pm »

Molio bih clanove da mi pomognu sa informacijama o PVO u Aprilskom ratu. Moj pokojni deda je bio mobilisan septembra 1939.-te kao rezervni narednik i bio je stacioniran na Petrovaradinskoj trvdjavi. Njegov divizion je posedovao samohodne Skoda PV mitraljeze i bateriju reflektora. Te Skode su dopremili Cesi 1938.-te da ne bi pali u ruke Nemcima.

Krajem marta 1941.-ve bili su prebaceni na bugarsku granici, gde su se borili protiv nemackih Stuka. Po njegovim recima, Nemci nikad nisu probili taj deo fronta, nego im je bilo naredjeno povlacenje kad su ostali bili primorani.

Zatim su bili upuceni ka Metkovicu da bi ih poslali u Afriku da se bore sa saveznicima. Posto im je put vec bio presecen, unistili su veci deo opreme u kanjonu Tare i krenuli nazad ka Srbiji. Dobro sam zapamtio da su postavili mitraljez u centru Uzica i tamo cekali Nemce.

Uzice sam takodje dobro zapamtio, jer je tamo i bio zarobljen i odakle je na srecu pobegao preko noci i tako izbegao put u Nemacku.

Jedino sam nasao neke detalje na http://www.graduzice.org/userfiles/files/aprilskiratiokupacijauzica1941.pdf, ali i dalje nemam pravu sliku o toj jedinici i nihovom putu i sudbinama.

Unapred hvala!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: August 19, 2013, 07:41:29 pm »

Znaš li možda u kojoj je jedinici bio deda?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #2 on: August 19, 2013, 07:43:07 pm »

Sećanje na sećanje je uvek "problematično" posebno kada se uporedi sa činjenicama. Nelogično zvuči da je jedinica tvog dede sa bugarskog fronta (granice) uništila oruđa čak u dolini reke Tare, odnosno da je stigla dotle za 10-tak dana koliko je trajao rat, a zatim se vratila u Užice i tamo se opet borila. PVO jedinica koja se pominje u borbama o u Užicu je dejstvovala PVO topovima. Mitraljezom u centru grada je rukovao civil. Negde smo na forumu pisali o grobovima nemačkih vojnika stradalih u tim borbama.
Logged
gobbin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #3 on: August 19, 2013, 07:48:32 pm »

Hvala na odgovorima!

Za jedinicu ne znam, ali znam da su se predali u Uzicu. Mitraljez je verovatno bio PV. Za Taru je mozda kriva moja memorija Smiley  Mozda je bio neki drugi kanjon blize Uzicu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #4 on: August 19, 2013, 07:54:13 pm »

Imaš dosta literature iz NOB-a na ovom linku: http://www.znaci.net/

Potraži i "Aprilski rat", zbornik dokumenata, Vojnoistorijski institut, Beograd 1987. godine.
Logged
gobbin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 20


« Reply #5 on: August 19, 2013, 09:40:15 pm »

Hvala!

Prema Terzicu (http://www.znaci.net/00002/367.htm), divizioni Pete protivavionske zone (iz Pete armije) su se povlacili preko Uzica sa bugarske granice. A upravo su oni branili Uzice:
"U žestokim dvodnevnim borbama kod Užica 14. i 15. aprila, naročito su se istakle jedinice 63. pešad. puka, 2. baterija 5.
artiljerijskog diviziona, 3. protivavionski divizion i 1. baterija 6. protivavionskog diviziona Pete protivavionske zone,
kao i Pešadijska podoficirska škola. U odbrani grada,zajedno sa vojskom, masovno su učestvovali građani, radnici, željezničari i komunisti koji su bodrili branioce sa parolom: »Ne dajmo Nemcima grad, branićemo ga sa vama!« Utvrđeno je da je u tim dvodnevnim borbama oko Užica poginulo 118 vojnika, podoficira, oficira i
građana. Tu su nemačke kolone zadržane dva dana pretrpevši teške gubitke."
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 23 queries.