PALUBA
March 19, 2024, 03:20:12 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Srbija - NATO  (Read 209525 times)
 
0 Members and 7 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #630 on: November 14, 2018, 07:14:06 am »

Њузвик: Србија је између НАТО-а и Русије, али жели свој војни пут
уторак, 13.11.2018.

Сматрам да је проблем са Србијом у извесном смислу то што жели да буде потпуно неутрална, али они то не могу да приуште и покушавају да се заштите на различите начине. То им даје мање безбедности и више трошкова, изјавио је Арне Санес Бјорнстад, амбасадор Норвешке у Србији

Њујорк - Држава са ратном историјом, која има најкомпликованије и контроверзне односе са НАТО, сада тежи да успостави сопствени пут ка војној неутралности, оцењује Њузвик у тексту „Србија, заглављена између НАТО и Русије, жели да да пронађе сопствени војни пут”.

Њузвик у тексту објављеном на свом сајту пише да се у београдској палати Србија, модернистичкој згради изграђеној после Другог светског рата како би симболизовала рођење Социјалситичке Југославије, Ивица Дачић, дугогодишњи политичар и актуелни заменик премијера, обратио групи бивших и садашњих званичника НАТО-а, експерата за безбедност и ентузијастима, са „визијом за потенцијалну сарадњу његове земље са западним војним савезом”. „Наше активности, састоје се од сарадње која подразумева војне и друге вежбе са земљама које нису чланице НАТО, и не штете нашим односима са НАТО и њеним чланицама”, рекао је Дачић. Он је додао да је Србија свесна да су односи Србије и НАТО „деликатни, оптерећени наслеђем прошлости” и бомбардовањем Савезне Републике Југославије, без одобрења СБ УН, што је узроковало бројне цивилне жртве и огромна материјална разарања. „Имамо различите погледе на то и то је реалност”, рекао је Дачић. Њузвик наводи да су примедбе званичника о потенцијалној сарадњи показале „суптилан али значајан помак руководства једне земље која има горке односе са НАТО-ом”.

Такође, објашњава да је Западна војна алијанса, под руководством тадашњег америчког председника Била Клинтона, бомбардовала Југославију 1999. године, како би спречила даље борбе у српској покрајини Косово, а да скоро две деценије касније, поједине београдске зграде и даље носе обележја напада. У Србији се, наводи Њузвик, „шире гласине” о болестима и трајним деформитетима које је узроковао осиромашени уранијум у НАТО бомбама, а како сајт наводи, те гласине су пропагиране упркос томе што стручњаци нису нашли доказе да су болести повезане са бомбардовањем. Испред Народне Скупштине налази се велики транспаренти на којима се осуђују злочини НАТО бомбардовања и осуђују Бил и Хилари Клинтон за почињене ратне злочине на Косову. Ипак, историјски оштри односи државе са НАТО-ом нису спречили владу да у потпуности формира везе са Алијансом. У октобру, НАТО и Србија одржали су заједничке вежбе за припрему одговора за катастрофе, а НАТО званичници су истакли да се доста сарађује „иза сцене” између Србије и НАТО-а.

Тренутно, Србија је једина држава на Балкану која не тежи да се придружи НАТО, док су се некадашње југословенске Републике Хрватска и Црна Гора већ придружиле алијанси, а Македонија очекује да јој се придружи у блиској будућности. Поједини аналитичари питају се како ће Србија, која учествује и у војним вежбама са Русијом и чије се руководство поноси у очувању здравих веза са Москвом и Европом, ступити у интеракцију са НАТО-ом када се све суседне државе придруже. За неке, Скандинавија, мала група северноевропских землаја, која је успешно избегла међусобне ратове два века, док је градила различите везе са НАТО-ом и ЕУ, могла би да буде добар модел за Балкан. Шведска и Финска су чланице ЕУ, али нису чланице НАТО, Норвешка чланица НАТО али не и ЕУ, Данска чланица обе организације, а све четири државе међусобно сарађују о бројним безбедносним питањима.

„Напад на једну нордијску државу погодиће све јер смо ми мали и то је лекција за Балкан. Не морате сви да будете део исте организације”, изјавила је директорка за северну Европу у Атлантском савету, Швеђанка Ана Висландер. Према њеним речима, Шведска се придружила Партнерству за мир чим је оно основано - 1994. године, не зато што је желела да се придружи НАТО, већ зато што је желела да сарађује на изазовима са којима се Европа суочила када је нестала разлика између Истока и Запада. Ипак, наводи Њузвик, војна неутралност не иде без одређених замки. Бројни експерти приметили су да држава мора да има сопствене изворе да се брани уколико не жели да се придружи званичној војној алијанси.

Та независност иде са огромном ценом за државу попут Србије, која још увек има БДП по глави становника испод 6.000 долара годишње. „Бити потпуно неутралан је невиђено скупо и мислим да српски лидери то знају. Сматрам да је проблем са Србијом у извесном смислу то што жели да буде потпуно неутрална и исправно избалансирана између обе стране, али они то не могу да приуште и покушавају да се заштите на различите начине. То им даје мање безбедности и више трошкова”, изјавио је амбасадор Норвешке у Србији Арне Санес Бјорнстад. На пример, Србија купује војну технологију и од Русије и од Европе, чиме држава постаје рањивија за сајбер нападе. Бјорнстад истиче да ако желите да заштитите своју инфраструктуру, компјутерске мреже, морате да одлучите од кога се заправо браните и у зависности од процене опасности, каже он, морате да одлучите од кога купујете опрему.

„Србија купује од свих земаља и ако све то повежете у основи немате безбедност, јер су вам различита врата отворена”, рекао је норвешки амбасадор. Ипак, НАТО званичници су рекли да су спремни да подрже циљ Србије у постизању војне неутралности на било који начин. Према речима, заменика помоћника Генералног секретара НАТО за политичке послове и безбедносну политику Џејмс Апатуреј, алијанса зна да односи НАТО и Србије нису „у потпуности без компликација”.

„Ми у НАТО-у желимо да уложимо додатну енергију да помогнемо државама у овом региону да постигну своје циљеве, који год да су им циљеви. Оно што желчимо је више практична сарадња, више политички дијалог. То није двориште НАТО-а, то је наша кућа. То је једна соба у великој Европксој кући”, рекао је Апатуреј.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #631 on: December 05, 2018, 11:20:25 am »


Stoltenberg: Srbija ostaje cenjen partner


Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg kaže, uoči rasprave o Zapadnom Balkanu u okviru sastanka ministara spoljnih poslova, da Srbija ostaje cenjeni partner.

"Srbija ostaje cenjen partner. NATO takođe u potpunosti podržava dijalog između Beograda i Prištine. Ovo je od ključnog značaja za mir i bezbednost u regionu", kazao je Stoltenberg.

Stoltenberg je istakao da su bezbednost i stabilnost Zapadnog Balkana najvažniji za NATO, prenosi Klix.ba.

"Imamo čvrste veze sa svim zemljama u regionu. Pozdravljam proceduru koja se sprovodi u Skoplju u vezi sa implementacijom ugovora i radujem se što ćemo dočekati 30. čanicu NATO-a kada se završe procedure", rekao je generalni sekretar Alijanse.

izvor
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #632 on: December 13, 2018, 06:31:21 am »

Tko moze vijerovati NATO ili EU? 

Kako idu odnosi NATO-Rusija, mislim da je Srbija u jos vecoj opasnosti nego sto je Jugoslavija bila prije raspada.  To je sada mala okruzena zemlja a NATO okupira jedan dio (to jest Kosovo I Metohija).  1950-1980-ih je neutralna Jugoslavija dobro sluzila I NATO i Varsavski Pakt.  A sada neutralna Srbija sa svojim prijateljstvo sa Rusijom ugrozava NATO kontrolu Balkana u bilo kakvom sukobu sa Rusima (tu racunam i ekonomsko ratovanjem).

Mislim da bi EU/NATO bez problema stukli Srbiju ekonomski i diplomatski da bih ostetili Srspke odnose sa Rusijom.  To se vec dogada - Amerikanci vec stavljaju sankcije na drzave koje kupuju Rusko oruzje.

Sto je naj gore, da Srbija ude u NATO/EU, mislim da bi Srbija morala efikasno dati svoju nezavisnosti EU/NATO - to jest odreci se Kosova, odreci se prijateljskim odnosima sa Rusima a mozda cak i povuci podrsku Srba u BiH.

Izvinjavam se za losi Srpski - English is my first language!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #633 on: December 14, 2018, 06:44:19 am »

NATO na Tviteru objavio snimak vežbe sa Srbijom
Tanjug  13.12.2018.

NATO alijansa objavila je danas na svom Tviter profilu snimak zajedničke vežbe sa Srbijom, koja je održana u oktobru ove godine.

https://twitter.com/NATO/status/1073183575174983680

"Kako bi NATO, njegove zemlje partneri i druge međunarodne organizacije odgovorili na vanrednu situaciju poput zemljotresa? Vežba odgovora u slučaju katastrofe u Srbiji", navedeno je na Tviteru. U tekstu se još navodi da je u vežbi, koju su zajednički organizovali NATO i Srbija, učestvovalo 2.000 vojnika iz gotovo 40 članica Alijanse i zemalja partnera, kao i nekoliko međunarodnih organizacija.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #634 on: December 20, 2018, 07:10:11 am »

Столтенберг: НАТО ће преиспитати ниво ангажовања са КБС
среда, 19.12.2018.

БРИСЕЛ - Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг поручио је данас да ће тај војни савез наставити са мисијом Кфора на Косову и најавио да ће, како се КБС буду развијале, Северноатлантска алијанса размотрити свој ниво ангажовања са КБС у наредној години.

Столтенберг је то рекао премијеру привремених приштинских институција, Рамушу Харадинају у телефонском разговору.

„Генерални секретар је у разговору са Харадинајем најавио да ће, у складу са развојем КБС, Северноатлантски савез размотрити ниво ангажовања НАТО са КБС наредне године. НАТО ће наставити са мисијом Кфора да обезбеди безбедно окружење на Косову. Кфор послује под мандатом УН-а и неће бити под утицајем закона о трансформацији КБС “, саопштио је НАТО. Према саопштењу НАТО, Столтенберг је рекао да је са Харадинају пренео да је „Северноатлантски савез имао почетну расправу о недавно усвојеним законима о транзицији Косовских безбедносних снага (КБС).„ Столтенберг је рекао и да ће наставити свој ангажман са свим релевантним актерима о регионалној стабилности. Непосредно уочи гласања у парламенту о трансформацији КБС, Столтенберг је такође разговарао телефоном са Харадинајем и пренео му да је одлука о трансформацији КБС у супротности са ставовима држава чланица НАТО, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #635 on: January 16, 2019, 08:45:45 am »

Дачић: Замолио сам НАТО да долазе редовним авио линијама
уторак, 15.01.2019.

Можда да смо имали овакав облик сарадње, не би било страшне лажи о Рачку, на данашњи дан изречене, који је послужио као оправдање и повод за НАТО агресију на СРЈ, последњи велики злочин 20. века, изјавио је министар одбране Александар Вулин на свечаности примопредаје контактне амбасаде Алијансе

Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је на свечаности примопредаје дужности контактне амбасаде НАТО у Србији, коју је амбасаде Грчке предала амбасади Норвешке, да не сумња да ће сарадња с Алијансом бити даље унапређивана у обостраном интересу. Дачић је навео и да је, имајући у виду искуства из НАТО бомбардовања СР Југославије 1999. године, током једног од састанака које је имао у седишту Алијансе челнике НАТО „замолио да долазе редовним (авио) линијама”. Шеф српске дипломатије је на пријему организованом поводом 12. годишњице рада НАТО војне канцеларије за везу у Београду, истакао одличну сарадњу с амбасадом Грчке на унапређењу партнерске сарадње Србије и НАТО током претходне две године.

„Не сумњам да ће сарадња бити даље унапређивана у обостраном интересу и у 2019. уз подршку Норвешке, земље са којом Србија има изграђене одличне политичке и економске односе, као и Холандије, такође, нашег важног партнера, чија ће амбасада, како нам је најављено, а у складу са договором са Норвешком, преузети ту улогу у 2020. години”, рекао је Дачић. Он је истакао „изузетно важну улогу Генералног секретара НАТО господина Столтенберга, бившег премијера Норвешке и осведоченог пријатеља Србије и нашег региона, који је део свог живота провео у Београду”.

„Континуирани контакти председника Вучића и Генералног секретара Столтенберга у протекле четири године значајно су допринели унапређењу политичког дијалога и грађењу међусобног разумевања и поверења. Посете на високом и највишем нивоу размењују се сваке године, а имали смо част да господина (Јенса) Столтенберга угостимо и почетком октобра 2018. приликом отварања вежбе 'Србија 2018', највеће до сада организоване цивилне вежбе у области ванредних ситуација, са око 2.000 учесника из 40 земаља чланица и партнера НАТО”, казао је Дачић. Шеф српске дипломатије оценио је да су „Србија и НАТО значајно унапредили и практичну сарадњу у свим областима од заједничког интереса, било да се ради о цивилним или војним”. „Након успешно окончаног првог циклуса примене Индивидуалног акционог плана партнерства (ИПАП), у току је интензиван рад на финалном усаглашавању новог ИПАП за наредне три године. При томе, политика војне неутралности Србије се ни у једном моменту не доводи у питање. То остаје наша трајна одлука коју партнери из НАТО у потпуности поштују”, навео је Дачић.

Он је рекао да „Србија поштује опредељење својих суседа и других земаља за чланство у НАТО, те очекујемо и разумевање за нашу сарадњу и са земљама које нису чланице Алијансе”. „Наша сарадња са другим партнерима, као што је и пракса показала, не штети интензитету и квалитету наше партнерске сарадње са НАТО и његовим чланицама и обрнуто. Чланице НАТО и аспиранти за чланство у Алијанси су у окружењу наше земље, те смо и због те географске блискости природно упућени на сарадњу са њима”, рекао је Дачић. Он је оценио да „Србију и НАТО чврсто повезује заједнички интерес очувања мира и стабилности у региону”.

„Односи Србије и НАТО имају оптерећења из прошлости, што вам је познато и то је реалност - бомбардовање тадашње СР Југославије од стране НАТО без овлашћења Савета безбедности УН, што је донело цивилне жртве и разарања огромних размера. У нашим односима, међутим, имамо одговорност и обавезу да заједнички градимо стабилан регион, а самим тим да омогућимо суштинску основу за његов просперитет и допринесемо миру и стабилности у ширем окружењу, што је наша заједничка мисија, коју треба да остваримо”, навео је Дачић. Министар спољних послова је казао да Србија „од Алијансе очекује да са разумевањем сагледава, разуме и подржи наше приоритете, нарочито у вези са питањем Косова и Метохије, јер НАТО, између осталог, има и низ обавеза сагласно мандату добијеном од СБ УН у очувању мира и стабилности на КиМ”.

„Сматрамо да само компромисно решење за КиМ може обезбедити трајни мир и стабилност и у више прилика смо показали спремност да се до таквих решења дође. Договор Београда и Приштине неће бити на штету било које треће стране и не постоји ниједан разлог да нешто што две стране оцене прихватљивим, буде неприхватљиво за било кога другог. Мислимо да је време да се ово питање реши на начин којим ниједна страна не би добила све, али би добила довољно да решење постане трајно и одрживо”, оценио је Дачић. Он је навео да „НАТО мисија КФОР остаје једина легална и легитимна војна формација у Покрајини, битан гарант спровођења Бриселског споразума и практично једини гарант безбедности и опстанка Срба, њихове имовине, верске и културне баштине на КиМ”.

„Стога је за нас изузетно битно да се мандат КФОР реализује у потпуности у складу са Резолуцијом СБ УН 1244 и Војно-техничким споразумом, да КФОР остане у несмањеном саставу у Покрајини и да у својим активностима буде статусно неутралан. И овом приликом наглашавам да се Србија снажно противи трансформацији тзв. 'Косовских безбедносних снага' у тзв. 'Војску Косова', јер се тиме крши Резолуција СБ УН 1244, Војно-технички споразум и угрожава регионална и шира стабилност”, рекао је Дачић. Он је додао да „нажалост, развој догађаја показује да Приштина очигледно не одустаје од једностраних потеза, попут оних којим се формирају оружане снаге и поред јасног упозорења представника међународне заједнице, међу њима и господина Столтенберга, да су такви једнострани потези неприхватљиви и да чине штету дијалогу”.

„Такође, истичем пресудну важност гаранција НАТО-а да снаге КБС и друге наоружане формације Албанаца не могу да улазе на север Покрајине без сагласности команданта КФОР и лидера Срба на северу. Србија се увек постављала одговорно и одмерено, желећи да допринесе да се мир и стабилност учврсте и промовишу, али истовремено остаје привржена заштити својих државних и националних интереса, што је неприкосновено право и обавеза свих чланица међународне заједнице”, навео је Дачић, преноси Танјуг.

Вулин: НАТО агресија последњи злочин 20. века

Држава Србија ће, као војно неутрална земља, доследно спроводити политику војне неутралности, коју са толико упорности и успешности води председник Србије и врховни командант Војске Србије Александар Вучић. Војна неутралност нам омогућава да тако успешно сарађујемо са НАТО пактом кроз форму Партнерства за мир, коју сматрам оптималном, али и са земљама истока, изјавио је министар одбране Александар Вулин на пријему који су приредили амбасадор Републике Грчке у Београду Елиас Елиадис и шеф НАТО војне канцеларије за везу бригадни генерал Чезаре Маринели поводом предаје дужности НАТО контакт амбасаде у Београду. Вулин је захвалио НАТО-у на сарадњи када је у питању очување мира на простору Косова и Метохије, саопштило је Министарство одбране.
 
– Све земље које чине КФОР, и оне које су у НАТО-у и које нису, и оне које су изашле из КФОР-а, и оне које ће, надамо се ући у КФОР, заслужују нашу велику захвалност. Ми имамо своје несугласице са КФОР-ом, али смо увек свесни да је КФОР једина међународно призната оружана сила у складу са Резолуцијом 1244. Од КФОР-а зато очекујемо да буде статусно неутралан, да се чврсто држи свог мандата који му је дат Резолуцијом 1244, да обезбеди мир и сигурност за све који живе на простору Косова и Метохије и да апсолутно спроводи споразум постигнут између председника Вучића и генералног секретара НАТО-а у вези са  кретањем наоружаних албанских јединица на простору севера Косова и Метохије – истакао је министар Вулин. Када се држи свог мандата, додао је, КФОР је најпоштованији од стране Срба и сигурно ће уживати сваку подршку Републике Србије.
 
– Србија је земља која зна шта је рат и зато толико цени мир. Управо зато верујемо да су наши партнерски односи веома значајни. Можда да смо имали овакав облик сарадње, не би било страшне лажи о Рачку, на данашњи дан изречене, који је послужио као оправдање и повод за НАТО агресију на СРЈ, последњи велики злочин 20. века. Управо зато, верујемо да треба да сарађујемо, да се такав злочин и такав ужас више никада не би поновио над српским народом – нагласио је министар Вулин. Он је оценио да управо зато, када говоримо о позитивној јавној дипломатији, коју није лако водити у земљи која још увек вида ране од агресије пре 20 година, морамо да знамо да када до нас дођу вести у којима генерални секретар каже да не подржава формирање војске Косова, то је онда најбоље што можемо да чујемо од стране НАТО-а и томе се искрено обрадујемо.
 
– Зато се и надамо да ће бити пуно и баш таквих вести и зато се надамо да ће бити пуно вести којима ћемо да кажемо да се Србија и њена позиција поштују и разумеју. И зато морате резумети наш оправдани страх када видимо и слушамо да највиши функционери албанске државе говоре о стварању велике Албаније, о уједињењу са Албанцима где год да они живе, а да не чујемо јасну и гласну осуду тога шта може бити претња миру на читавом Балкану. Морате разумети наш опрадани страх, и ми ево користимо и ову прилику да вас замолимо да уложите свој ауторитет и своју неспорну снагу да не буде изазивања мира у нашем региону и да нико не покушава да направи велику Албанију, да нико не покуша да нас врати у зло које се зове рат и сукоби. Ви то можете – поручио је министар Вулин. Србија је поуздан и сигуран партнер, истакао је министар Вулин, у Србију се може поуздати и не очекујемо ништа мање од наших партнера у НАТО-у. Вулин је упутио искрену захвалност амбасади Грчке која је у протекле две године допринела упознавању Србије са НАТО-ом, али и НАТО-а са Србијом.
 
– Посебно желим да захвалим председнику Владе Грчке Алексису Ципрасу и министру одбране Паносу Каменосу, на њиховом личном доприносу нашим односима. Они су пријатељи Србије, они су моји другови, они разумеју ову земљу и учинили су све да се односи Грчке и Србије унапређују и поправе, али и односи НАТО-а и Србије – рекао је министар Вулин.
 
Он је такође истакао да се унапред радује сарањи са амбасадом Норвешке, пожелевши „досадну и мирну годину, у којој неће бити прилике ни за војничке ни за политичке подвиге“, али у којој ће бити прилике за сарадњу.

Сарадња и солидарност кључне речи за НАТО

Амбасада Норвешке у Београду је од Грчке преузела дужност контактне амбасаде НАТО у Србији, а свечаности су присуствовали министри спољних послова и одбране, Ивица Дачић и Александар Вулина, и представници дипломатског кора. Након примопредаје дужности, амбасадор Норвешке Арне Санес Бјорнстад изјавио је на пријему у хотелу „Мертропол”, организованом поводом 12. годишњице рада НАТО војне канцеларије за везу у Београду, да је „норвешка амбасада почаствована што ће 2019. године бити НАТО контактна амбасада у Београду”.

„Од свог оснивања, НАТО чува безбедност својих чланица. Али НАТО се не бави само безбедношћу. Када је Норвешка одлучила да се придружи ономе што ће годину дана касније постати НАТО, норвешки министар спољних послова Халвард Ланге, који је преживео нацистички концентрациони логор, 1948. године је рекао да не можемо остати неутрални у борби између демократије и ауторитаризма”, казао је Бјорнстад. Он је навео да је „НАТО поједнако војни савез и заједница дељених вредности”. „Он је несумњиво водећа војна сила на свету, али и одбрамбени савез који штити наш мир, безбедност и благостање, који су засновани на заједничким евроатлантским вредностима. Ово су вредности које и Србија дели”, рекао је норвешки амбасадор.

Бјорнстад је оценио да су „сарадња и солидарност кључне речи за НАТО”. „Уз дужно поштовање војне неутралности Србије, радићемо на јачању сарадње између НАТО и Србије. Сви имамо заједнички интерес - да чувамо нашу демократију, нашу слободу и нашу безбедност”, навео је Бјорнстад. Он је казао да је „контактна амбасада НАТО само мали део велике машинерије коју представља сарадња између Србије и НАТО”. На пријему су се обратили и грчки амбасадор у Србији Елиас Елиадис, шеф дипломатије Ивица Дачић, министар одбране Александар Вулин, начелник штаба, Команда здружених снага у Напуљу Лучано Портолано и шеф НАТО војне канцеларије за везу у Београду Чезаре Маринели, преноси Танјуг.

Маринели: Немамо проблем са неутралношћу Србије

еф НАТО војне канцеларије за везу Чезаре Маринели изјавио је за Танјуг да су односи НАТО и Србија достигли веома висок стандард. „Сведоци смо веома практичне сарадње која, рекао бих, доноси добробит не само Србији, већ и НАТО, увек уз поштовање српске политике војне неутралности, коју смо признали, нема проблема у вези са тим”, казао је Маринели Танјугу на пријему поводом 12.годишњице рада канцеларије за везу у Београду.

Он је навео да НАТО и Србија сарађују на „веома практичан начин” и подсетио да је НАТО помогао да се у Србији униште велике количине мина, застареле муниције и лаког наоружања, као и да је Алијанса финансирала обуку хиљада бивших припадника српских војних снага за отварање малих предузећа. „Ми такође сарађујемо у програмима научног партнерства. Сарађујемо на научном пољу, од развоја биогорива до напредне роботике”, рекао је Маринели. Он је додао да је, као контактна амбасада НАТО у Србији, грчка амбасада у Београду играла важну улогу у даљем развоју односа између НАТО и Србије, а да је НАТО војна канцеларија за везу блиско сарађивала са грчком амбасадом и поздравља наставак сарадње са норвешком амбасадом, која је следећа контактна амбасада НАТО у Србији.

„Њихова улога је да побољшају дијалог, да спроводе јавну дипломатију, да информишу српску јавност о томе шта је НАТО, шта НАТО ради и да шири много више знања о томе шта НАТО заправо ради на терену. Мислим да смо урадили прилично импресиван посао последњих година како бисмо развили заједничко разумевање о заједничкој добробити по НАТО и Србију”, закључио је Маринели.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #636 on: January 16, 2019, 05:30:15 pm »

Маринели: Немамо проблем с неутралношћу Србије
среда, 16.01.2019.

Шеф НАТО војне канцеларије за везу Чезаре Маринели изјавио је за Танјуг да су односи НАТО и Србије достигли веома висок стандард.


„Сведоци смо веома практичне сарадње која, рекао бих, доноси добробит не само Србији, већ и НАТО, увек уз поштовање српске политике војне неутралности, коју смо признали, нема проблема у вези са тим”, казао је Маринели Танјугу на пријему поводом 12. годишњице рада канцеларије за везу у Београду, преноси Танјуг. Он је навео да НАТО и Србија сарађују на „веома практичан начин” и подсетио да је НАТО помогао да се у Србији униште велике количине мина, застареле муниције и лаког наоружања, као и да је Алијанса финансирала обуку хиљада бивших припадника српских војних снага за отварање малих предузећа.

„Ми такође сарађујемо у програмима научног партнерства. Сарађујемо на научном пољу, од развоја биогорива до напредне роботике”, рекао је Маринели. Он је такође подсетио да је пре неколико месеци Србија је била домаћин највеће цивилне вежбе управљања последицама ванредних ситуација под називом „СРБИЈА 2018”, на којој је сарађивала са Евроатлантским центром за координацију активности у пружању хитног одговора (EADRCC) при НАТО. „Улога Србије као домаћина ове вежбе била је веома, веома добра”, навео је Маринели.

Он је додао да је, као контактна амбасада НАТО у Србији, грчка амбасада у Београду играла важну улогу у даљем развоју односа између НАТО и Србије, а да је НАТО војна канцеларија за везу блиско сарађивала са грчком амбасадом и поздравља наставак сарадње са норвешком амбасадом, која је следећа контактна амбасада НАТО у Србији. „Њихова улога је да побољшају дијалог, да спроводе јавну дипломатију, да информишу српску јавност о томе шта је НАТО, шта НАТО ради и да шири много више знања о томе шта НАТО заправо ради на терену. Мислим да смо урадили прилично импресиван посао последњих година како бисмо развили заједничко разумевање о заједничкој добробити по НАТО и Србију”, закључио је Маринели.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #637 on: January 17, 2019, 07:07:12 am »

Генерал Портолано: Србија један од најбољих партнера НАТО-а
среда, 16.01.2019.

Министар спољних послова Ивица Дачић и начелник штаба НАТО Команде здружених снага у Напуљу Лућано Портолано изразили су задовољство интензивним политичким дијалогом Србије и НАТО-а, као и успешном војном и цивилном сарадњом уз поштовање војне неутралности Србије.

Дачић и Портолано су разговарали о могућностима за унапређења партнерске сарадње, имајући у виду да Србију и НАТО повезује заједнички интерес очувања мира и стабилности у региону, саопштило је Министарство спољних послова Србије. Дачић је рекао да је, полазећи од чињенице да се прошлост не може променити, па ни догађаји из 1999, али да се на будућност може утицати, важно да Србија и НАТО продубљују сарадњу имајући у виду заједнички интерес очувања мира и стабилности у региону.

Портолано је рекао да је Србија један од најбољих партнера Алијансе, кључан фактор регионалне стабилности, као и да НАТО улаже посебне напоре за даље унапређење квалитета и квантитета заједничких активности које се реализују у циљу јачања безбедности и стабилности у региону. Србија учествује у бројним међународним мисијама и операцијама под окриљем ЕУ и Уједињених нација и спремна је за сарадњу с Алијансом у борби против тероризма, реаговању у ванредном ситуацијама, као и у суочавању с актуелним безбедносним изазовима, наводи се у саопштењу.

Шеф српске дипломатије и Портолано, који је и шефа Командног елемента ЕУ, позитивно су оценили сарадњу на терену Војске Србије и Кфора у циљу спровођења Резолуције Савтета безбедности 1244 и Војно-техничког споразума. Дачић је рекао да је несмањено присуство Кфора веома важно за гарантовање безбедности и очување културног и религијског наслеђа Срба на Косову. Он је рекао да су важне гаранције НАТО-а да Косовске безбедносне снаге и друге тешко наоружане формације Албанаца, не могу бити ангажоване на северу Косова без сагласности Алијансе, односно команданта Кфора, као и представника Срба на северу Косова.

Начелник штаба НАТО Команде здружених снага у Напуљу рекао је да је Кфор опредељен да настави реализацију мандата који је добио од Савета безбедности УН, преноси Бета.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #638 on: February 17, 2019, 09:39:15 pm »

Stoltenberg: Srbija jeste partner NATO-a, ali NATO nikoga ni na šta ne forsira
M. Bajić  17.02.2019.

Srbija je partner NATO-a, poštujemo njenu odluku da bude neutralna i da ne teži članstvu, dok od Kosova očekujemo da poštuje Briselski sporazum, rekao je generalni sekretar Severoatlanskog saveza u intervjuu za “Blic” tokom dvodnevnog sastanka ministara odbrane u Briselu.

Nedavno ste izjavili da bi transformacija Kosovskih bezbedonosnih snaga mogla da ima ozbiljne posledice na evroatlanske integracije Prištine. Kakva je uloga NATO-a u tome?

Nekoliko NATO saveznika izrazilo je stav da nije pravo vreme da se Kosovske bezbedonosne snage transformišu u vojsku. Takođe, smatraju da je jedini način da napravi napredak u dijalogu Beograd-Priština, a da ova odluka, kao i uvođenje taksi na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine, potkopavaju taj dijalog. Mi podržavamo dijalog i smatramo da sve što ga podriva vodi u pogrešnom pravcu. Jasno smo stavili do znanja da ćemo nastaviti sa našom misijom KFOR-a na Kosovu koja je pod mandatom UN-a. Tu smo da zaštitimo sve ljude i obezbedimo sigurno i bezbedno okruženje za sve, naravno i za Srbe na Kosovu. Van te misije NATO ima različite aktivnosti kroz koje pomažemo izgradnju kapaciteta na Kosovu i pružamo podršku vlastima u Prištini, a sada ćemo morati da procenimo naš nivo podrške. Očekujemo da kosovske snage poštuju sve međunarodne obaveze, uključujući i Briselski sporazum, odnosno da se ne kreću na sever bez saglasnosti KFOR-a.

Kako komentarišete ideju razgraničenja između Kosova i Srbije?

Mi podržavamo dijalog Prištine i Beograda. Ne verujemo da NATO ili bilo ko drugi treba da diktira kakvo će biti rešenje. Verujemo da Beograd i Priština moraju sami da pronađu rešenje. To je teška situacija, ali ako pogledamo Atinu i Skoplje, i oni su godinama imali neslaganja u vezi imena, ali su pokazali hrabrost, pokazali su želju da pronađu kompromis. Nije na meni da govorim o mogućim detaljima dogovora Beograda i Prištine, na meni je da podržim i pozdravim taj proces, jer na kraju dana, rešenje moraju da pronađu kosovska i srpska strana. Potrebna je politička hrabrost, potrebna je volja da se postignu kompromisi i moramo da izbegnemo zapaljivu retorku koja podiže tenzije.

Kakav je vaš pogled na takse koje je Kosovo uvelo na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine?

NATO je političko-vojni savez, mi se ne bavimo taksama, ali vidimo političke posledice uvođenja taksi. Nekoliko saveznika, poslednji među njima SAD, poslalo je pismo i tražilo od Prištine da ukine takse. Nedavno sam se sreo sa Frederikom Mogerini, visokom predstavnicom EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku. Ovo pitanje je takođe pokrenula EU i izrazila svoju zabinutost. Odgovornost je na obe strane da pomognu smanjenje tenzija, da pomognu u stvaranju uslova za politički kompromis. Videli smo i primere retorike sa srpske strane koja nije bila od pomoći. Pozvao sam obe strane da budu odgovorne i suzdržane, da se ponašaju na odgovoran način i da pomognu napredak dijaloga.

Nedavno ste rekli da Rusija pokušava da se umeša u političke procese suverenih država na Balkanu. Na šta ste tačno mislili? Da li je to mešanje u nekoj zemlji izraženije od drugih?

Videli smo mnogo puta pokušaje Rusije da se meša u demokratske procese. To smo videli u mnogim evropskim zemljama, poput Francuske i Nemačke, čak i SAD. Videli smo to i pred izbore u Crnoj Gori pre nego što se ta zemlja pridružila NATO-u, a neke pokušaje videli smo i u Severnoj Makedoniji. Moja poruka je da bi svi trebalo da poštujemo odluke suvernih država, da poštujemo njihove demokratske procese i da se ne mešamo u njih. Zato NATO u potpunosti poštuje odluku Srbije da ne teži članstvu u Severnoatlanskom savezu.

Šta članstvo Severne Makedonije u NATO-u znači za samu Alijansu, a šta za Balkan?

Kao članica, Severna Makedonija zaštićena je sigurnosnim garancijama NATO-a, prema kojima napad na jednu od članica znači napad na sve. Potreban nam je jak NATO, ne da izaziva konflikt, već da spreči sukob. Članstvo Severne Makedonije pomoći će stabilizaciji zapadnog Balkana, ali i ekonomskom razvoju i povećanju investicija. To smo videli u Crnoj Gori. Nakon što je Crna Gora postala deo NATO, investicije iz savezničkih zemalja su duplirane.

Nakon Severne Makedonije, jedine dve balkanske zemlje koje nisu deo NATO-a su Srbija i Bosna i Hercegovina. Kaku saradnju Savez ima sa Srbijom?

Prvo moram da naglasim još jednom da mi poštujemo odluku Srbije da ne traži članstvo. Srbija jeste partner NATO-a, ali NATO nikoga ni na šta ne forsira. Sa Srbijom sarađujemo na mnogo načina i imamo veoma blizak politički dijalog. Nekoliko puta sam se sastao sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, bio sam u Srbiji u oktobru na civilnoj vežbi "Srbija 2018". Zajedno sa Srbijom radimo na praktičnim pitanjima, kao što su uništavanje opasnog naoružanja i civilna pripremljenost, a Srbija nama pomaže u nekim aktivnostima, kao što je medicinska obuka iračkih snaga.

Kako pamtite Beograd, s obzirom da ste živeli u srpskoj prestonici?

Imam veoma lepe uspomene na detinjstvo u Beogradu. Živeo sam tamo tri godine tokom šezdesetih godina. Dobro se sećam da smo jeli punjene paprike i ćevapčiće, zaista odličnu srpsku hranu. U to vreme smo mnogo putovali zemljom i još uvek imamo bliske prijatelje. Uživao sam da se vratim u Srbiju, išli smo na Kalemegdan, jeli smo sladoled, šetali uz Dunav…To je bilo divno.

Da li znate nešto da kažete na srpskom jeziku?

“Dobar dan”, “Kako ste”, “Jako dobro”, “Hvala lepo”….Znam i pesmicu “Ringeringe raja, došao čika Paja….”


Izvor: www.blic.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #639 on: February 24, 2019, 07:30:56 pm »

Quote
Odgovornost je na obe strane da pomognu smanjenje tenzija, da pomognu u stvaranju uslova za politički kompromis. Videli smo i primere retorike sa srpske strane koja nije bila od pomoći. Pozvao sam obe strane da budu odgovorne i suzdržane, da se ponašaju na odgovoran način i da pomognu napredak dijaloga.

Значи, за увођење такси одговорност је на обе стране.  :'(
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #640 on: February 24, 2019, 07:39:14 pm »

Quote
Odgovornost je na obe strane da pomognu smanjenje tenzija, da pomognu u stvaranju uslova za politički kompromis. Videli smo i primere retorike sa srpske strane koja nije bila od pomoći. Pozvao sam obe strane da budu odgovorne i suzdržane, da se ponašaju na odgovoran način i da pomognu napredak dijaloga.

Значи, за увођење такси одговорност је на обе стране.  :'(

Можда нам и опрости Ђура што нас је тукао... Angry
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 540



« Reply #641 on: February 24, 2019, 08:03:44 pm »

Meni je ova prica o taksi jako sumnjiva. Naime verujem da ce takse biti ukinute u onom trenutku kojii se od pocetka zna a da ce Srbija odmah potom biti ucenjena necim, cime to je vec drugo pitanje ali sam uveren da ce ukidanje takse biti prikazano kao gest dobre volje Pristine i da Beograd treba da uzvrati necim. To nesto ce nas mnogo vise kostati od same koristi od ukidanja taksi jer je taksam steta vec naneta. NIje tu stvar gubitak nekoliko miliona ili desetina miliona profita za ovo vreme od kada s ete takse primenjuju. Stvar je u prakticnom gubitku trzista jer su na to trziste umesto srpskih vec usle neke druge firme iz okolnih zemalja. Povratak srpskih proizvodjaca na to trziste ce biti tezak a u nekim segmentima verovatno i nemoguc.
A onda ce neko izaci i reci kako je napravljen veliki uspeh time sto su takse ukinute i da se od Beograda ocekuje da odblokira npr, clanstvo Kosova u medjunarodnim institucijama ili da preda Gazivode pod upravljanje Pristine ili nesto trece, Onaj ko je smislio takse smislio je i uslove.Mozda ce biti postavljen neki uslov koji Srbija mora ispuniti ako hoce ukidanje taksi. Pa ce onda srpska strana biti kriva za uvodjenje taksi ali kriva i za njihovo zadrzavenje jer nece da ispuni postavljene uslove.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #642 on: February 24, 2019, 10:11:03 pm »

Koliko je obim trgovine između Srbije i Kosova, u obe strane?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 540



« Reply #643 on: February 25, 2019, 10:43:12 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* EAACDC33-8D76-422B-ABD6-57E02A4C9A09.jpg (943.38 KB, 5212x3377 - viewed 55 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #644 on: February 25, 2019, 11:18:01 am »

hvala.
Logged
Pages:  1 ... 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.039 seconds with 23 queries.