PALUBA
March 28, 2024, 10:55:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 51   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Srbija - NATO  (Read 210302 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #390 on: June 05, 2017, 07:10:25 am »

Да би систем односно фонд ПИО могао нормално да функционише потребно је да однос запослених и пензионера буде 4 или 5:1.

Што се тиче осталог слажем се са тобом и баш зато ти говорим да морамо да узимамо паре од њих јер су нас они и ставили у завистан положај.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #391 on: June 07, 2017, 07:32:42 pm »

не морамо. пара има и на другој страни. сваки уговор па и тај ссп може да се укине. тако да је у питању само политика и то је то.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #392 on: June 07, 2017, 11:27:33 pm »

Тачно. Постоји унилатерални раскид међународног споразума, али поставља се питање какве би биле последице? Србија може да одлучи да престане да примењује све споразуме са ЕУ и да покуша да ради другачије, али да ли ми имамо људских, привредних и других капацитета за тако нешто? 90-тих смо имали, преживели смо излоацију, бомбардовање, рат и све остало. Данас ми немамо онолико привредних друштава као што смо имали 90-тих, немамо толико образованух људи, немамо излаз на море,...

Онај ко не испуњава налоге Запада тај пада са власти. Садашњу и претходну власт је довео Запад и он одлучује о судбини људи који овде формално управљају. Ево сада желе да уведу уставне промене којима би се европски закони донети у Бриселу непосредно спроводили у Србији без претходне ратификације у Народној скупштини. ЕУ се овде пита за све као и САД.

Ако би Србија решила да крене другим путем питање је да ли би друге државе биле спремне да нас финансијски помогну. Кина улаже у Србију јер намереава да одавде продаје и пласира своју робу на тржиште ЕУ. Ако би Београд рекао да више не жели да следи политику из Брисела Кинези више не би били заинтересовани за нас. Што су купили делове железаре? Па да би извозили свој челик одавде у ЕУ. Заинтересовани су и за приватизацију Икарбуса, а све зато што смо ми у Европи и што намеравамо да се прикључимо ЕУ.

Садашња ситуација је гора него она која је била 2000-те. Ми више немамо привредне гиганте, највеће банке су отеране у форсиран стечај, ништа се не производи,... САД и НАТО могу да изазову сукоб на територији Србије сваког тренутка ако ми решимо да им се супротставимо на овај или онај начин. Њима не пада на памет да дозволе да Србија постане члан ОДКБ или да остане суштински неутрална.



Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #393 on: June 08, 2017, 05:52:33 pm »

са банкама није толико тешко да се реши, ма како то изгледало смешно или чудно. много већи проблем је недостатак изласка на море. нато такође није проблем, ко што ми нисмо они из '99. нису ни они. поред тога, они су угрожени исламским тероризмом и ми можемо у томе да "помогнемо" тако што ћемо жмурити на "мигранте". тако ће мечка играти и пред њиховим вратима, а опште је познато да су они много размаженији од нас које је живот једно време миловао, а после оно што иде после миловања. а што је дуже миловање... Grin
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #394 on: June 12, 2017, 08:22:21 pm »

I evo kako razmišljaju stručnjaci:

NATO OKRUŽIO SRBIJU Dve činjenice koje će nas naterati da PREISPITAMO VOJNU NEUTRALNOST
Blic,Nataša Latković | 12. 06. 2017 - 07:05h

Gotovo sve države u našem okruženju su članice NATO, što je ponovo otvorilo pitanje Srbije i njene čvrsto proklamovane vojne neutralnosti. Šta bi moglo da je natera na eventualnu promenu stava? Dve su činjenice koje poznavaoci prilika navode kao važne - bez članstva u NATO Srbija će teško postati članica EU, a ostaće i bez zaštite u slučaju ozbiljnijeg sukoba u regionu.

Nakon ulaska Crne Gore u NATO još samo dve zemlje u našem okruženju nisu članice tog saveza. Za Makedoniju je to možda i pitanje vremena, dok bi put BiH ka toj vojnoj organiziciji bio verovatno mnogo teži.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da će Vlada Srbije morati da razmisli o vojnoj neutralnosti, ukoliko ubrzo nakon Crne Gore u NATO uđu i pomenute dve države. Zašto nije dobro da vojno neutralna Srbija bude u potpunosti okružena članicama Alijanse?

- Dobar deo srpskog naroda živeće u državama NATO-a i to ne možete ignorištete. Takođe, bićemo u situaciji da smo potpuno okruženi Alijansom, a nemamo vojne saveznike. To što održavamo vojne vežbe sa Rusijom i Belorusijom, a onda i sa Amerikom, to je lepo, ali to nije savezništvo - objašnjava Radić za "Blic".
    
On kaže da treba videti kakve su nam alternative, ali je problem što su naši političari ostrastili ljude i manipulisali njihovim emocijama.

- Podrška Srbije članstvu u NATO-u bila je znatno veća 2002. godine, kada su rane od bombardovanja bile najsvežije, nego danas. Stvorena je klima "za" i "protiv". Nismo se ozbiljno i argumentovano bavili pitanjem šta dalje - tvrdi Radić.


Bivši pomoćnik ministra odbrane Bojan Dimitrijević smatra, međutim, da eventualno članstvo BiH i Makedonije u NATO-u neće naterati Srbiju da preispita svoj stav o vojnoj neutralnosti, koji je zvanično definisan skupštinskom rezolucijom iz 2007. godine. On navodi da bi se to pre desilo u slučaju većih sukoba na Kosovu, u Makedoniji ili Bosni, jer bi to direktno uticalo na nacionalnu bezbednost Srbije.

- Ono što nam škodi je i to što se članstvo u NATO-u prepoznaje kao stepenica za ulazak u Evropsku uniju. Tu preovlađuju više političko-ekonomski nego bezbednosni razlozi - kaže za "Blic" Dimitrijević i dodaje da Srbija već ima dobru saradnju sa NATO-om kroz Partnerstvo za mir.

I ne samo dobru, verovatno najjaču saradnju koju država nečlanica može da ima sa Alijanom. Upravo iz tog razloga, Igor Novaković iz Centra za međunarodne i bezbednosne poslove smatra da je Srbija bezbedna.

Igor Novaković
- To što smo okruženi državama NATO-a ne vidim kao nešto je loše ili što ugrožava našu bezbednost. Naprotiv, nalazimo se u nekoj vrsti bezbednosne kolevke. Osim što smo članica Parterstva za mir, od novembra prošle godine pripadamo borbenoj grupi EU "Helbrok". Naša bezbednost je utemeljena i saradanjom sa državama regiona - navodi Novaković.

On, međutim, dodaje da uvek postoji prostor za veću saradnju.

    EKSKLUZIVNO IZ NATO ZA "BLIC" "Crna gora će nas OJAČATI, a Srbija nas POZVALA U POMOĆ"
    NEVERICA U MOSKVI Ruska agencija: Vlast u Srbiji hrli u zagrljaj EU i NATO
    
- Treba da vidimo što je naša strategija i, po tom pitanju, uvek treba isključiti emocije - završava Novaković.
--------------------------------
A evo kako razmišlja nestručnjak i "neprijatelj foruma":
Da ne ulazimo u daleku historiju uzmite primjer Turska-Kipar.Blisko,granični problemi Hrvatska-Slovenija,sada Kosovo-CG granica itd.Iz NATO tvrde da se oni ne mogu mješati, jer je to stvar bilateralnih pregovora.
Baltičke zemlje,iz NATO tvrde da ne bi uspjeli odbraniti ih ni 24 sata od RF.
Kod nas pored  problema od njihovog bombardovanja od koga će nas odbraniti jer su nam glavne pretnje susjedi a ne Kina i RF. Ovdje bi trebalo dodati i SAD=NATO,hoće li nas oni braniti i od njih samih ,jer su već ušli i vojno i preko banaka itd.Pre će biti da smo od njih najviše i ugroženi jer nam prave probleme i u vojsci i privredi ako im to ne odgovara itd....Da nas neće braniti od ID,Albanaca itd...
Dakle gornjim člankom se "proturaju" zamjenjene teze.Što se tiče naroda mislim da je slična situacija kao i u CG,"potrebno" je ući u NATO jedino rukovodstvu jer rade za NATO(SAD) vjerovatno što su ucenjeni svojom prošlošću(kriminalnom) i što očekuju da će tako imati ličnu korist.

Poz.


* Srb,NATO.jpg (30.6 KB, 470x399 - viewed 55 times.)
« Last Edit: June 12, 2017, 08:25:41 pm by Karlo » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #395 on: June 13, 2017, 08:41:39 am »

Треба поставити питање: Шта је сврха постојања НАТО пакта? Неки од понуђених одговора:

1. Трговина наоружањем
2. Ширење политичког и економског утицаја САД
3. Борба против Русије, Кине, Ирана, Сирији, С. Кореје.

Који је интерес Србије да уђе у ову организацију? НАТО би могао да уцени Србију у једном тренутку да се прикључи или ће изазвати поново немире на југу Србије, у Рашкој или ће пустити Шиптаре да крену са изазивањем сукоба на северу Ким. Поред тога могу да нас уцене дестабилизацијом БиХ као и РС. Србија не може сама да се одупре НАТО снагама и ту ће нас ставити пред свршен чин ако буду желели. Са друге стране САД-у се не жури са учлањењем Србију у ову организацију јер смо ми окружени са свих страна и не представљамо никакав проблем у војном или неком другом смислу за запад. Србија је потписала низ билатералних споразума са НАТО који омогућавају њиховим воницима да користе нашу државу за пролаз или као логистичку базу. Размењујемо податке, НАТО школује српске официре и војнике, спроводе се вежбе, имају своје просторије у згради ССНО-а.

Србија нема непосредан интерес да брани територијални интегритет и суверенитет балтичких држава или Немачке, нема потребу да шаље војску у Афганистан, нема разлога да учествује у мисијама у Сирији и на другим местима те са те стране наше учешће у НАТО би било сувишно и непотребно. Србија треба да се окрене одбрани својих граница и решавању својих проблема.

Након државног удара 5.10.2000. године власт у Србији и СРЈ је јасно почела да говори о уласку у НАТО. Помињале су се ''евроатланске интеграције'' и то нико није доводио у питање. Колика је била подршка народа није сасвим јасно, али да је била натполовична не верујем. Сви политичари почев од Коштунице, преко Ђинђића закључно са Тадићем су јавно помињали евроатлански пут који је био представљен као догма. Све до једнострано проглашене независноти КиМ и 2008. године НАТО је представљао јавни спољнополитички циљ владајуће гарнитуре. Тада је због притиска и незадовољства јавности власт морала да избаци реч ''атланске'' и да остави само ''евроинтеграције'' које су и данас неспорна догма владалаца. Држава Србија иако јавно не помиње учлањење у НАТО на томе ради прикривено и фактички потписујући споразуме и спроводећи рефомре по њиховом моделу. Поред тога треба обратити пажњу и на то колико је опреме и наоружања Србија купила или добила на поклон од западних земаља, а колико од РФ.

Са једне стране се у новинама и на ТВ-у стално помиње 6 МиГ-ова 29 који треба да стигну из Русије, а са друге стране само је кратко било поменуто да је Србија наручила 9 хеликоптера ЕЦ-145 са запада. Та вест је прошла ''испод радара''. Да питате просечног Србина о томе коју опрему и наоружање користи и купује Србија сви би почели да вам причају о 6 половних мигова што поклања Путин. Нико жив се не би сетио 9 ''западних'' летелица. Поред тога треба истаћи и ову донацију хамера чија је свечана примопредаја извршена тек након што је Вучић проглашен за председника Србије. Возила су раније стигла у земљу што је и објављено на неким сајтовима уз приложене фотографије. Поред тога Америка поклања и инжењеријске машине, купују се белгијске пушке за спец. бригаду, набавља се хеклер и кох као и глок,... Све са запада.

Амерички амбасадор је приликом предаје хамера Србима поручио да би волео да види та возила у некој од мировних мисија у којима учествују и амерички воници. Дакле порука је јасна - поклон је предат са одређеном намером и условом.

Србија тесно сарађује са националном гардом Охаја. Да ли постоји таква тесна сарадња ВС са неком јединицом или оружаном формацијом из Русије? Не.

Стручњаци које је Карло цитирао иступају у јавности по потреби својих налогодаваца и финансијера. Нико не може да буде коментатор или аналитичар о свом трошку јер би имао од чега да плати струју и купи хлеб у пекари (и то онај бајати са пода који је преноћио). Сви ти људи износе оно што им је неко рекао и платио. Радић откад је на ''сцени'' говори афирмативно о НАТО, а сада се поново активира јер је очигледно пожељно да се о томе прича. Ниједан од њих не говори нешто јер је он тако то замислио, а и мишљења им се мењају. Сам председник Србије, Александар Вучић је почео да говори о НАТО и рекао је да би тиме Србија решила све своје проблеме, али је главан препрека неодобравање народа. Народ не одобрава много тога па се то све спроводи.

За крај вам остављам дуел капетана Драгана и Мирослава Лазанског из 2000-те године који је организовао легендарни Мики Вујовић.

Мики: Да ли Србија треба да уђе у НАТО?
Лазански: Апсолутно. То је једини начин да се заштитимо.



Рудар 7 најјачи...
« Last Edit: June 13, 2017, 08:46:54 am by torpedo011 » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #396 on: June 13, 2017, 09:09:25 am »

I evo još nešta pošto sam vjerovatno zbog "skraćenja"(predyadnji post) bio nejasan.

Ekonomski:svet jeste u krizi ali ne svet ,nego kapitalizam.Poznato je da su za zadnju krizu najviše krivi bankarski sistem, jer je zbog profita davao kredite neselektivno.Vidi se da to neće "ispaštati" ni bankari (koji su svjesno doveli do "dužničke" krize),ni oni koji su imali najviše koristi od zaduživanja,nego beda i jad (radnici,penzioneri itd.).
Možda bi se ovdje moglo dodati i "nestanak srednje klase",koja je donekle pružala privid "bogatstva" društva -države.Da li je ovo uvod u ozbiljnu krizu,pa jeste,kako "mirno" uzeti od onih koji nemaju ni za osnovne potrebe?Može li se to rješiti mirno uzimanjem bogatstva od drugih?

Da zapazimo i laži koje se proturaju o samoj "ratnoj strategiji".Ide se na to da će rat biti kao WWII ili ranije.RF,Kina,pa i neke zemlje u okviru i samog NATO,se preko propagande optužuju,da su nedemokratske,komunističke,fašističke itd..

Budući rat neće biti sličan WWII, nego mnogo "brži" a može dovesti i do propasti čovječanstva.Kakva je tu onda uloga "savezništva",na bilo kakvoj osnovi, nikakva.I jedni i drugi i treći se oslanjaju na veoma razvijenu tehnologiju,pa i nuklearnu(mogu gađati veliko broj tačaka i da ne šalju pješadiju).Što se tiče RF i Kine  mislim da je svima jasno,da se radi o istom ili sličnom sistemu,samo što u zakonitom razvoju kapitalizma u SAD i još nekih zemalja,oni (RF)su izabrani od "jačih",zbog daljeg širenje i eventualna odbrana SAD interesa.

Možda bi trebalo dodati i "proleća", ID itd. koji jesu produkt SAD, jer se misli da je to jedino mogući sistem,da ne dođe do propasti čovječanstva pa i njih a da ne ugroze i sebe .Koliko su se "zahebali",jer su ovo sa ID upotrebili bogati ali i vjerski obojeni,tek će se vidjeti.

Poz.
« Last Edit: June 13, 2017, 09:19:31 am by Karlo » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #397 on: June 15, 2017, 07:39:02 am »

Вучић: Војна неутралност није препрека за сарадњу са НАТО
среда, 14.06.2017.

Председник Србије Александар Вучић истакао је данас, у разговору у Београду са председником Парламентарне скупштине НАТО Паоло Алијем, да Србија остаје војно неутрална, али да та позиција није препрека за развој партнерске сарадње са НАТО кроз Партнерство за мир.

Председник Вучић и Али су се сагласили да учешће делегације Скупштине Србије на годишњим заседањима Парламентарне скупштине НАТО, у својству придруженог члана, доприноси међусобном разумевању и поверењу. Како је саопштила Служба за сарадњу са медијима, председник Србије је захвалио на улози КФОР као гаранта безбедности на Косову и Метохији. Председник Вучић је истакао да Србија остаје војно неутрална, али да та позиција није препрека за развој партнерске сарадње са НАТО у оквиру механизама Партнерства за мир у интересу јачања стабилности, посебно у региону Западног Балкана. Председник Парламентарне скупштине НАТО Паоло Али је подржао напоре које Србија улаже у очување стабилности и ширење сарадње у региону. Он је изразио задовољство што је у протеклом периоду између Србије и НАТО интензивиран дијалог на највишем нивоу, уз поштовање позиције Србије о војној неутралности, наведено је у саопштењу.

Izvor: www.politika.rs
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #398 on: June 20, 2017, 12:28:39 pm »

ANKETA O SPOLjNOJ POLITICI Beogradski studenti protiv ulaska u NATO i EU

Istraživanje Centra za međunarodnu javnu politiku u okviru projekta Predstavnici srpske diplomatije, obuhvatilo je 1.323 studenata sa 38 fakulteta Univerziteta u Beogradu

Gotovo 88 odsto studenata Univerziteta u Beogradu smatra da Srbija ne bi trebalo da postane članica NATO, njih 39,7 odsto ne bi glasali za članstvo u EU, dok polovina smatra da Srbija neće postati članica Evropske unije, rezultati su danas objavljenih rezultata istraživanja "Stavovi studenata Univerziteta u Beogradu o spoljnoj politici Srbije".

Istraživanje Centra za međunarodnu javnu politiku u okviru projekta Predstavnici srpske diplomatije, obuhvatilo je 1.323 studenata sa 38 fakulteta Univerziteta u Beogradu, sa ciljem da se sazna na koji način studenti grade svoj stav i koliko su upućeni u svakodnevna politička dešavanja u zemlji i svetu.

Na pitanje da li bi u ovom trenutku glasali za članstvo Srbije u EU, najveći broj studenata je dao negativan odgovor - 39,7 odsto, navedeno je u saopštenju.

Za ulazak bi glasalo 28,9 odsto, nešto više od osam odsto ne bi izašlo na glasanje, a bez stava o tom pitanju je 22,4 odsto ispitanih studenata.

Polovina ispitanika smatra da Srbija neće postati članica Evropske unije, 24 odsto da će Srbija ući u EU, a formiran stav o ovom pitanju nema 26 odsto studenata.

Nešto manje od 50 odsto ispitanika smatra da je glavna prepreka ulaska Srbije u EU pitanje statusa Kosova i Metohije.

Što se tiče stavova o bilateralnim odnosima Srbije sa zemljama u okruženju, studenti smatraju da najgore odnose imamo sa Albanijom, Hrvatskom i Crnom Gorom.

Skoro 80 odsto anketiranih smatra da su odnosi sa Albanijom loši, a isto tako je odnose sa Hrvatskom ocenilo dve trećine ispitanika.

Kada je reč o odnosima sa Crnom Gorom, četvrtina ispitanika loše ocenjuje odnose sa ovom zemljom.

Sa druge strane, studenti smatraju da najbolje odnose imamo sa Rumunijom, Mađarskom i Bugarskom.

Većina ispitanika (47 odsto) nije zadovoljna odnosima koje naša zemlja ima prema dijaspori, 38 odsto nema stav, a samo 15 odsto je zadovoljno ovim odnosima.

Što se tiče pristupanja u druge međunarodne organizacije, većina studenata (61 odsto) nema stav o tome da li bi Srbija trebalo da se pridruži Organizaciji ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) što se objašnjava nedovoljnom zastupljenošću ove teme u medijima.

Slično mišljenje studenti su izrazili kada je reč o jačanju međunarodnog ugleda Srbije tokom predsedavanja naše zemlje OEBS-om, gde 51 odsto nema stav.

Nešto više od 60 odsto studenata nije upoznato sa aktivnostima naše zemlje u UN. Većina ispitanih smatra da Srbija treba da postane član Svetske trgovinske organizacije (STO) - 48 odsto, stav o ovome nema 37 odsto, dok je 14,1 odsto anketiranih studenata protiv pridruživanja ovoj globalnoj organizaciji.

Zanimljivo je da devet od 10 studenata nije upoznato sa radom srpskog Kokusa u Kongresu SAD.

Kada je reč o celokupnom utisku ispitanika o spoljnoj politici Srbije, njih 50,8 odsto ocenilo je spoljnu politiku naše zemlje kao lošu, a oko 29 odsto smatra da je dobra.

izvor


Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #399 on: June 22, 2017, 01:21:54 pm »

Састанак помоћника министра за политику одбране са политичким саветником команданта Здружених снага НАТО

Данас је у Министарству одбране одржан састанак  в.д. помоћника министра за политику одбране, Милана Мојсиловића, са политичким саветником команданта Здружених снага НАТО у Напуљу, др Мелом Мекналтијем.

Током састанка, на којем је разговарано о актуелној политичко-безбедносној ситуацији у региону, в.д. помоћника министра за политику одбране истакао је да спољнополитички приоритети Републике Србије остају очување територијалног интегритета и суверенитета, чланство у Европској унији и унапређење регионалне сарадње.

Република Србија активно ради на развоју сарадње са свим кључним актерима међународне заједнице, у складу са обостраним интересима и као војно неутрална држава нема интенције да мења такав статус.

Нови безбедносни изазови, ризици и претње у виду тероризма, економске и енергетске зависности, неконтролисаних миграција становништва из кризних подручја, налажу да сваки облик сарадње буде подигнут на највиши могући ниво, посебно са земљама из непосредног окружења.

Наглашена је потреба одржавања дијалога на највишем политичком и војном нивоу, уз продубљивање практичне сарадње кроз бројне доступне механизме Партнерства за мир који су у функцији изградње оперативних и функционалних способности Војске Србије.

Представник Команде Здружених снага у Напуљу сложио се да је стабилност региона кључ напретка у свеукупним односима са Републиком Србијом и њеним суседима. Истакао је одличну сарадњу снага КФОР са Војском Србије и потврдио да ће КФОР наставити да професионално извршава додељени мандат. Поздравио је напоре на достизању досадашњег нивоа сарадње и изразио очекивање да ће предстојећи састанци на високом нивоу чији се детаљи усаглашавају дати допринос њеном даљем унапређењу.

link
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #400 on: June 22, 2017, 01:24:05 pm »

Државни секретар Нерић са председником Парламентарне скупштине НАТО

Државни секретар Ненад Нерић разговарао је данас са председником Парламентарне скупштине НАТО Паолом Алијем. На састанку је било речи о политичко-безбедносној ситуацији и регионалној сарадњи, миграторној кризи, сарадњи Републике Србије са НАТО и учешћу припадника Министарства одбране и Војске Србије у мултинационалним операцијама.

Током састанка, државни секретар Нерић је истакао да Србија жели да буде поуздан, предвидив и озбиљан партнер свих актера на међународној политичко-безбедносној сцени који су заинтересовани да продубљују односе на основама међусобног уважавања, остваривања обостраних интереса и унапређења регионалне и глобалне безбедности. У складу са декларисаном политиком војне неутралности, подвукао је да спољна политика наше земље почива на сарадњи са САД, Руском Федерацијом, НР Кином и Европском унијом.

Државни секретар Нерић је посебно истакао опредељеност Србије за унапређење регионалне сарадње и односа са суседним државама, имајући у виду да је наш основни циљ стабилност региона и да чинимо све да се такво стање одржи. Поред тога, оценио је да учешће на активностима под окриљем Партнерства за мир за Србију представља оптимални оквир за остварење безбедносних циљева и унапређење одбрамбених капацитета, уз поштовање политике војне неутралности.

Oбострано је закључено да је заједнички наступ и ангажовање шире међународне заједнице од кључног значаја у супротстављању актуелним безбедносним изазовима, међу којима се посебно истичу миграторна криза, тероризам и питања сајбер безбедности.

Председник Парламентарне скупштине НАТО Паоло Али je истакао значај стабилности Западног Бaлкана за стабилност на ширем европском простору и потврдио кључну улогу Србије за одржавање мира и стабилности у региону. 

Парламентарна скупштина НАТО представља форум за интерпарламентарни дијалог и размену ставова о политичким, економским и безбедносним питањима од значаја за развој трансатлантског партнерства.

link
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #401 on: June 22, 2017, 01:27:37 pm »

19.06.2017

Пoлазници Колеџа одбране НАТО посетили Војну академију

Пoлазници 130. курса за више официре Колеџа одбране НАТО, у оквиру њихове студијске посете Србији,  боравили су данас у Војној академији у Београду.

Гостима из Колеџа одбране НАТО, које је предводио декан, бригадни генерал у пензији Франтишек Мичанек, најпре се обратио начелник Војне академије генерал-мајор Горан Зековић који им је представио наставне капацитете и делокруг рада Војне академије и презентовао  облике каријерног усавршавања који се изводе у установи на чијем је челу.

Током састанка са полазницима Колеџа НАТО одбране, помоћник министра одбране за политику одбране  Милан Мојсиловић рекао је да опредељење Србије за пуноправно чланство у Европској унији представља један од стратешких циљева, те да у том смислу Србија смaтра да је европски процес најбољи пут да се превладају проблеми настали у прошлости тако што би цели регион постао члан европске породице држава и народа. У војно-безбедносном смислу, како је закључио Мојсиловић, Србија се определила за политику војне неутралности и нема аспирације да постане члан НАТО, нити било које друге војне организације у свету. Постојећа сарадња кроз програм Партнерство за мир, у којем Србија учествује од 2006. представља успешан модел односа са НАТО, који је у складу са њеним интересима, као и са заједничким интересима очувањa регионалног мира и стабилности.

Помоћник министра спољних послова за безбедносну политику, амбасадор Бранимир Филиповић, упознао је госте са спољном политиком и безбедносним изазовима са којима се наша земља суочава. Он је у свом излагању нагласио да је одржавање мира, стабилности и безбедности од суштинског интереса за напредак и просперитет Србије и региона Западног Балкана. То је, како је истакао Филиповић, основни услов развоја политичких, економских и опште-друштвених односа. Захваљујући  активностима током протеклих година, Србија се данас препознаје на међународној сцени као део решења, а не део проблема, те се од међународних фактора означава као извозник безбедности и стабилности. Притом, Србија развија интензивну сарадњу са свим важним партнерима у свету у многим областима, укључујући војну и безбедносну.

Потпуковник Горан Топаловић из Центра за мировне операције Здружене оперативне команде Генералштаба Војске Србије говорио је о досадашњим активностима Војске Србије у мултинационалним операцијама. Он је том приликом подвукао значај спајања теоријских сазнања и искустава из праксе за успешно учешће у мисијама како под патронатом Уједињених нација, тако и у оним које се спроводе као део безбедносних активности под вођством Европске уније.
 
link
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #402 on: July 01, 2017, 05:23:24 am »

Iz NATO za Blic - "Prava istina je sledeća: Mnogo više sarađujete sa nama, nego sa rusima"
Vladimir Filipović   30.06.2017.

Jedan od zvaničnika NATO alijanse, koji ie zadužen za zapadni Balkan, istakao je neke od najvećih problema našeg regiona.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Najveći problem sa kojim se suočavate jeste povratak stranih boraca, mahom iz Sirije i Iraka, koji su tamo obučeni, možda i radikalizovani. Uz to, tu su i trgovina ljudima, narkoticima, oružjem. Jedino rešenje ovih problema je saradnja policije i obaveštajnih službi zemalja Zapadnog Balkana, koja nažalost nije na onom nivou poput onog u evropskim zemljama – izjavio je zvaničnik NATO za "Blic". Što se tiče saradnje Srbije i NATO, "Blicu" je rečeno da je to to "kvalitetan partnerski odnos", te da sa strane Alijanse nema nikakvih pritisaka na Srbiju da postane članica.

- Vi to ne želite, i niste mogli da budete jasniji po tom pitanju. Mi to poštujemo i razumemo. NATO mora da se postavi kao faktor koji se pita na Balkanu, jer je od devedesetih godina bilo dosta teških događaja. Zapadni Balkan je od ključne važnosti za NATO, to je jasno. Sarađujemo odlično sa Beogradom, gde imamo kancelariju, ali i sa Makedonijom, koja ima snažnu želju da postane deo Alijanse. Drago mi je da je kriza tamo završena, i u potpunosti podržavamo demokratsku vladu Makedonije – rekao je predstavnik NATO. Na pitanje koliki je opseg vojnih vežbi Srbije i NATO, "Blicu" je rečeno da je to "daleko više nego sa Rusijom".

- Mi sa Srbijom imamo izvanrednu saradnju. Sprovodimo veliki broj vežbi, što srpska javnost nažalost ne zna. Stalno čitamo i slušamo o saradnji sa Rusima, „Slovenskom bratstvu“ (vojna vežba)... Da me pogrešno ne razumete, mi se ne mešamo, vi ste neutralni i to je vaše pravo, ali isto tako treba da znate da je prava priča sledeća: Srbija vojno i ekonomski sarađuje daleko više sa NATO i EU, nego sa Rusijom. S obzirom da se pitanje eventualnog srpskog članstva u Alijansi konstantno vraća, kako u pojedinim domaćim, tako i stranim medijima, a zbog neosporne saradnje Srbije i NATO, zvaničnik kaže:

- Biti neutralan ne znači biti neaktivan. Austrija, Švajcarska, Švedska...sve su to vojno neutralne zemlje, ali posvećene svetskoj stabilnosti i miru. Upravo zbog toga imaju partnersku saradnju sa Alijansom, ali i veze i određene odnose sa Rusijom. Tako je i sa Srbijom, koju smatramo ključnom državom za mir i stabilnost u regionu – ističe zvaničnik. Na pitanje o nezaobilaznom statusu Kosova, kao i KFOR snagama u južnoj srpskoj pokrajini, kaže:

- Ne priznaju sve NATO članice Kosovo. To je pojedinačno pitanje za svaku od 29 zemalja članica, ali se svi slažu da Kosovo mora biti bezbedan region koji ne ugrožava mir na Balkanu. Upravo zbog toga što ne postoji uverenje da je to vreme došlo, KFOR je i dalje dole, i to, podsetiću, na inicijativu Saveta bezbednosti UN. Nedavno sam posetio Kosovo, i video da Srbi na severu vole što je KFOR tu, imaju poverenja u njih – ističe zvaničnik za "Blic". Kada je reč o najavi stvaranja vojske Kosova, rečeno je da "NATO nije dao saglasnost za tako nešto,  jer uslovi još nisu ispunjeni", misleći pre svega na ustavnu proceduru i glasanje u parlamentu, gde poverenje takvom potezu treba da daju sve etničke grupe, uključujući i Srbe.

Izvor: www.blic.rs


* 01.jpg (27.6 KB, 470x298 - viewed 44 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #403 on: July 01, 2017, 07:31:49 am »

Ovdje bih nabacao ukratko samo nekoliko činjenica "pa ko shvati razumeće".
Ako pogledamo rezultate prisustva NATO-SAD kod nas vidjet će se:
Da su oni ustvari i izazvali nestabilnost.Koliko je ljudi nestalo i ubijeno od kako je NATO na Kosovu,koliko njih se vraća na teritoriju pod "sigurnom zaštitom" NATO.Da je za NATO remetilački faktor i to malo naroda što je preostalo i da će sve biti "stvarno" rešeno kad oni tamo nestanu.
Da su oni (SAD= NATO) itekako prisutni kod nas i bazama,tako da se to ne da uporediti sa Austrijom,Švedskom itd....
Da su nas razoružali i da će primeniti silu protiv nas čak i ako bidemo u NATO,jer imaju različite interese od nas...
Da su nam uništili i privredu,pa sada moramo da se zadužujemo kod njihovih mentora,da nam stalno određuju prilike i dovode njihove ljude na vlast itd....

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #404 on: July 01, 2017, 02:35:56 pm »

Quote
Mi sa Srbijom imamo izvanrednu saradnju. Sprovodimo veliki broj vežbi, što srpska javnost nažalost ne zna. Stalno čitamo i slušamo o saradnji sa Rusima, „Slovenskom bratstvu“ (vojna vežba)... Da me pogrešno ne razumete, mi se ne mešamo, vi ste neutralni i to je vaše pravo, ali isto tako treba da znate da je prava priča sledeća: Srbija vojno i ekonomski sarađuje daleko više sa NATO i EU, nego sa Rusijom. S obzirom da se pitanje eventualnog srpskog članstva u Alijansi konstantno vraća, kako u pojedinim domaćim, tako i stranim medijima, a zbog neosporne saradnje Srbije i NATO, zvaničnik kaže:

Овај "неименовани званичник" очигледно не чита наше новине. Није ни чудо што често доносе погрешне закључке. Вероватно га информишу неки из сектора НВО како би добили још пара за и иначе погрешну пропаганду.
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 51   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 24 queries.