PALUBA
March 28, 2024, 11:09:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Srbija - NATO  (Read 210305 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #585 on: August 08, 2018, 10:07:08 pm »

Оће, баш ће да ти дају толико. Нису дали Пољацима, Мађарима, Румунима и осталима који им више значе од нас...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #586 on: August 09, 2018, 05:55:36 pm »

@dzumba

Da, ali i BDP raste. BDP CG 2005 je bio oko 1,8 milijardi a 2016. je bio 3,9 milijardi, nisam našao za prošlu godinu. Dakle nešto što je 2005 bilo 3% , 2016. je nekih 1,3% (odokativno). Evi ti CG vojna izdvajanja :

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kao što vidiš ovde imamo do 2006 i tada je potrošnja bila skoro na istom nivou kao danas. A obzirom da je tada bio manji BDP to je verovatno i preko 3% njihovog BDP-a.

VJ je bila pod saveznom vladom a porez se skupljao i u CG. To što su oni bili zanemarljivi u poređenju sa prikupljanjem poreza na teritoriji srbije je druga tema. Ne misliš valjda da su trebali da plaćaju 50% ?

Јел ти то озбиљно:  "VJ je bila pod saveznom vladom a porez se skupljao i u CG"... Који се то порез скупљао у ЦГ и уплаћивао у савезну касу? Од шверца? Не, није се уплаћивало ништа... Тек пред крај ДЗ СЦГ су уплаћивали један део за плате а и то непотпуно.

Што се БДП тиче могу да констатујем да је ЦГ за 10 година дуплирала свој ПДБ...Браво... ови из Светске банке и ММФ-а треба да дођу и да уче од њих како се то ради...

И још нешто, ово случајно нађох. О овоме смо писали у другој теми...а ти ми одговор пишеш у овој.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #587 on: August 09, 2018, 08:22:25 pm »

Moje postove su prebacili ovde, nisam ja ovde pisao, nema ni logike pisati o CG u temi o Srbiji.

A da te uveravam u podatke ili kako se punio budžet u SRJ nemam nameru. Imaš na google o tome koliko hoćeš pa čitaj. Na svakom od nas je da ih prihvati ili da misli da su lažni.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #588 on: August 10, 2018, 06:49:13 pm »

Moje postove su prebacili ovde, nisam ja ovde pisao, nema ni logike pisati o CG u temi o Srbiji.

A da te uveravam u podatke ili kako se punio budžet u SRJ nemam nameru. Imaš na google o tome koliko hoćeš pa čitaj. Na svakom od nas je da ih prihvati ili da misli da su lažni.

Е, мој директоре, на Гуглу и Интернету пише свашта. Ја сам на неки начин учествовао у много којечему па ти причам из прве руке. Дакле, Црна Гора од 1999. није уплаћивала скоро ништа у савезни буџет а ти читај и даље са Гугла.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 805


« Reply #589 on: August 10, 2018, 07:07:52 pm »

Upravo zbog toga što nisam mogao da učinim ništa za brodove Mornarice u Crnoj Gori, a Republika CG nije davala ni jedan evro za brodove i posade, otišao sam u prevremenu penziju po sopstvenom zahtevu 2006.

E, sad, ako na Guglu piše da to nije tako, da je Crna Gora davala neke pare, onda više nisam siguran, možda sam/smo bio/bili u zabludi... mada pre verujem sebi samome i onome što sam proživeo i video sopstvenim očima nego nečemu što negde piše 12-15 godina posle.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #590 on: August 10, 2018, 07:44:23 pm »



Шта ћеш... СРЈ (СамоРушећаЈугославија) и ДЗ СЦГ Државна зајебница Срцепарајућа Говнарија!
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #591 on: August 10, 2018, 08:19:52 pm »

Znači CG nije uplaćivala ništa u budžet SRJ/SCG ? Da ne dužimo mnogo jel to vaš zaključak ?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #592 on: August 10, 2018, 08:25:14 pm »

Znači CG nije uplaćivala ništa u budžet SRJ/SCG ? Da ne dužimo mnogo jel to vaš zaključak ?

Nije to ničiji zaključak, već suva činjenica. Od prekida platnog prometa krajem 90-ih i uvođenja njemačke marke kao paralelne valute, CG nije uplaćivala ništa u savezni budžet.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #593 on: August 10, 2018, 08:54:19 pm »

Iz ovoga možemo videti da su 2003. plaćali a za 2004. opet planirali da plaćaju vojsku kao i druge stvari vezane za savezni budžet :

Ovde se, međutim, napominje da je Republika Crna Gora već povukla sasvim suprotan potez. Naime, iako je Predlogom zakona o budžetu Republike Srbije za 2004. godinu predviđeno da Republika Crna Gora učestvuje u finansiranju obavljanja poverenih nadležnosti i dodatnih poslova državne zajednice Srbije i Crne Gore sa 8% (4.766.800.000 dinara, odnosno 70 miliona evra), u budžetu te republike za 2004. godinu utvrđen je iznos od samo 41 milion evra, što je po sadašnjem kursu oko 2,8 milijardi dinara (4,7% sredstava predviđenih za finansiranje svih funkcija eržavne zajednice). Od toga je za vojsku i druge funkcije odbrane na teritoriji Crne Gore planirano 36 miliona evra, dok je 5 miliona evra planirano kao deo budžetske rezerve namenjen državnoj zajednici, pri čemu je i to praktično samo za funkciju odbrane, s obzirom na to da na teritoriji Crne Gore za sada nema drugih funkcija Državne zajednice. Iznosom od 41 milion evra mogu se, kao i u prethodnoj godini (po donošenju Ustavne povelje), isplatiti plate i deo naknada profesionalnim pripadnicima vojske u Crnoj Gori na sadašnjem nivou za koje je proračunat potreban iznos od 37,7 miliona evra, ali se sa preostalih 3,3 miliona evra može isplatiti samo četvrtina proračunatih neophodnih izdataka za nabavke roba i usluga koje su u prethodnoj godini takođe isplaćivane iz budžeta Republike Crne Gore. O isplatama najvećeg dela potreba za robe i usluge, kao i isplati penzija vojnim penzionerima (građanima Crne Gore), nema ni govora, i pored dogovorenog teritorijalnog principa finansiranja u skladu sa Ustavnom poveljom i Zakonom za sprovođenje Ustavne povelje državne zajednice.

Problem je samo što smo mi tražili da plaćaju 8% a oni plaćali 5%. Problem u plaćanju je postojao samo onih par godina za vreme Slobinog i Milinog konflikta ali i tada su davali nešto.

Inače tekst nije samo o ovome i verujem da će vama koji ste tada radili u vojsci biti interesantan za čitanje. evo linka :

http://www.bezbednost.org/Bezbednost/676/Reforma-sistema-odbrane-budzet-za-2004-godinu-i.shtml
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #594 on: August 10, 2018, 09:07:08 pm »

А када смо се већ дотакли БДП и издвајања за одбрану, ево шта кажу наши стручњаци:

http://www.odbrana.mod.gov.rs/odbrana-stari/vojni_casopisi/arhiva/VD_2009-2/13.%20Sistem%20finansiranja%20rashoda%20odbrane%20u%20Republici%20Srbiji,%20M.%20Miletic.pdf

https://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pdf/2217-401X/2018/2217-401X1801171K.pdf

Према овима који су писали (а нема разлога да им пуно не верујем) издвајање за одбрану 2000-те године, у односу на БДП је било 5,3%. Претходних година је било и веће што се може и разумети јер је држава била у ратном или полуратном стању. Е, али 2007. године издвајали смо 1,88%, 2008. 1,71%., 2011 1,41% (као најмањи проценат),а да би издвајање до 2014. била нешто повећавана па су 2014. године била 1,54%, али 2015. опет пада на 1,38, а 2016. на 1,34. Све у свему јасна је линија сталног пада издвајања за одбрану према критеријуму БДП.

Дакле, и без приступања НАТО-у ми смо смањили издатке за одбрану.

Има и других критеријума за мерење издвајања за одбрану. На пример по глави становника. Ако се то узме ми имамо врло мало издвајање у односу на НАТО и већину суседа. Дакле, још једном тврдње о смањењу трошкова за одбрану због приступања НАТО су слаб аргумент.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #595 on: August 10, 2018, 09:21:29 pm »

Iz ovoga možemo videti da su 2003. plaćali a za 2004. opet planirali da plaćaju vojsku kao i druge stvari vezane za savezni budžet :

Ovde se, međutim, napominje da je Republika Crna Gora već povukla sasvim suprotan potez. Naime, iako je Predlogom zakona o budžetu Republike Srbije za 2004. godinu predviđeno da Republika Crna Gora učestvuje u finansiranju obavljanja poverenih nadležnosti i dodatnih poslova državne zajednice Srbije i Crne Gore sa 8% (4.766.800.000 dinara, odnosno 70 miliona evra), u budžetu te republike za 2004. godinu utvrđen je iznos od samo 41 milion evra, što je po sadašnjem kursu oko 2,8 milijardi dinara (4,7% sredstava predviđenih za finansiranje svih funkcija eržavne zajednice). Od toga je za vojsku i druge funkcije odbrane na teritoriji Crne Gore planirano 36 miliona evra, dok je 5 miliona evra planirano kao deo budžetske rezerve namenjen državnoj zajednici, pri čemu je i to praktično samo za funkciju odbrane, s obzirom na to da na teritoriji Crne Gore za sada nema drugih funkcija Državne zajednice. Iznosom od 41 milion evra mogu se, kao i u prethodnoj godini (po donošenju Ustavne povelje), isplatiti plate i deo naknada profesionalnim pripadnicima vojske u Crnoj Gori na sadašnjem nivou za koje je proračunat potreban iznos od 37,7 miliona evra, ali se sa preostalih 3,3 miliona evra može isplatiti samo četvrtina proračunatih neophodnih izdataka za nabavke roba i usluga koje su u prethodnoj godini takođe isplaćivane iz budžeta Republike Crne Gore. O isplatama najvećeg dela potreba za robe i usluge, kao i isplati penzija vojnim penzionerima (građanima Crne Gore), nema ni govora, i pored dogovorenog teritorijalnog principa finansiranja u skladu sa Ustavnom poveljom i Zakonom za sprovođenje Ustavne povelje državne zajednice.

Problem je samo što smo mi tražili da plaćaju 8% a oni plaćali 5%. Problem u plaćanju je postojao samo onih par godina za vreme Slobinog i Milinog konflikta ali i tada su davali nešto.

Inače tekst nije samo o ovome i verujem da će vama koji ste tada radili u vojsci biti interesantan za čitanje. evo linka :

http://www.bezbednost.org/Bezbednost/676/Reforma-sistema-odbrane-budzet-za-2004-godinu-i.shtml

Јел ти читаш шта сам писао. Дакле, написао сам да из  Црне Горе све до формирања ДЗ СВГ нису одвајали скоро ништа за одбрану. И није то било пар година већ пуних 6 година (од 1998. до 2004.). И није само за време Слобиног и Миловог конфликта већ и после тога 3,5 година. Друго, написао сам да од формирања ДЗ СЦГ нису давали све већ колико за плате  а и то не баш све. И све то пише у овом тексту који си ти цитирао. И шта си ти сад нама показао или доказао?  Ништа. Само си потврдио шта је било. А било је то да ниси издвајали паре (ни цвоњка преко 6 година), а када су почели нису издвајали све. А ја ти кажем чак ни то што су обећали нису све дали. А трошили су овде у Београду... леле мајко...а тражили су и да се све функције на нивоу МО и ГШ деле братски 50:50....Да си само слушао Мараша о томе шта ће све они дати... ма ни најбољи партизански комесар не би био убедљивији од њега. Е, да, то сам већ рекао, али да поновим, дали су паре за породилиште у Војној болници у Мељинама.

Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #596 on: August 10, 2018, 09:21:44 pm »

Da ali smo pristupili partnerstvu za mir, ispeglali odnose sa zapadom i pola susedstva je ušlo u NATO čime su moguća žarišta za nas svedena na minimum.

Pri tome budžet naše vojske nije pozitivan primer nego primer vojske koja se uništava iz godine u godinu. Tako sam ja bar shvatio ono što vi koji ste vezani za vojsku govorite kad je reč o današnjoj vojsci. A ako je današnja VS ono što je dovoljno za nas onda ok. Meni kao laiku se čini da je ovo nedovoljno za Srbiju kao neutralnu zemlju.

U tekstu ti se pominje da su 2003. slali pare u savezni budžet. Mene apsolutno ne zanima slobino vreme jer smo mi pričali o tome koliko je CG trošila 2005. Vi ste osporili onaj podatak što sam ja dao tvrdeći da nema šanse da su toliko trošili jer niste plate dobijali. Ja vam samo pokazujem da vas je neko lagao i da plate niste dobijali zbog nečeg drugog. Za period za vreme Slobe nisam ni našao koliko je bila potrošnja.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #597 on: August 10, 2018, 09:46:45 pm »

Ма човече, ко ме је бре лагао. Ти стварно имаш неку погрешну представу да у војсци постоје неки комесари који официрима испирају мозгове.

Не знам за друге, али знам за себе. Ја сам био јако упућен у разговоре и преговоре да ЦГ даје паре за буџет. Знам шта се радило и како се радило и који је отпор пружан из ЦГ да се настави са опструкцијом (наравно детаље сам заборавио). Нећу наглас рећи али је јасно ко је онима у ЦГ рекао да плаћају. И плаћали су недовољно, непотпуно и под присилом. Па то и пише у оном тексту који си цитирао. И то је суштина и истина.

Наравно да издвајање за одбрану није довољно. Не само по мом и суду већине других колега. Ову дискусију је покренула твоја тврдња да ће улазак у НАТО смањити трошкове одбране. Као што видиш они су смањени и без тога. Тај аргумент  заговорника уласка у НАТО је потпуно безвезе и слепо га користе иако је неупотребљив овде. Много што шта заговорници уласка у НАТО трапаво и непримишљено раде (погледај само ону Милићку) да уствари спроводе антипропаганду НАТО-а. Као што народ каже понављају научено од ментора (а они су лоши) као "певац песму" уместо да сагледају стање и виде шта се поправити може на један прихватљив начин. Међу њима нема ни једног правог војног стручњака. Све неки "фићфирићи"  из НВО који су војску гледали на ТВ или новинама и који генерално (част изузецима) имају одбојан став према војсци и мишљење слично оном твом о томе да нас је неко лагао.  И то је суштина моје дискусије и одговора теби.

Мислим да смо ову дискусију исцрпели и ред је да пређемо на неки други аспект односа Србије и НАТО.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #598 on: August 10, 2018, 11:04:34 pm »

Ti si osporavao moj podatak iz 2005. pričom koja je izgleda bila u nekom ranijem periodu. Ja ne mogu da gatam kad je šta bilo samo čitam šta mi pišeš. Doduše nisi jedini to rekao ali ajde, ljudi često ulete u raspravu a da i ne pričitaju zbog čega je krenula.

Pričamo istu priču na dve teme tako da ću se ovde složiti sa tobom da smo je iscrpli, a tamo možeš da nastaviš ako imaš nešto novo Smiley
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #599 on: August 11, 2018, 07:19:30 am »

Ko zna, možda poštovani Director ima svog komesara, pa reko da imaju svi  Grin
Logged
Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.