PALUBA
March 28, 2024, 07:09:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Browning M2  (Read 45411 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #45 on: December 11, 2015, 08:26:25 pm »

Na prostoru Jugoslavije je palo oko 400 bombardera B-17 i B-24, kao i oko 150 američkih lovaca. Tu je ukupno bilo oko 5000 mitraljeza M2. Većina je uništena pri padu, ali je dobar deo sačuvan i korišten od svih strana u sukobu, koliko su dozvoljavale zalihe municije.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #46 on: December 16, 2015, 12:41:48 pm »

Mala je razlika između M2 i M3. Neki dan mi je brat objašnajavo (on je avio - oružar) u čemu je ali sam zaboravio i zašto je to tako. Sećam se da je pominjao razliku u oprugama na dnu sanduka. Kod M2 je žičana spiralna , kod M3 je lisnata spiralna  (ili tako nešto).


Koliko se sjećam onog pravila o četverocijevnoj verziji M3, on je imao kraću i lakšu cijev, te obloga cijevi je išla ko kraja (kao kod M1919) i završavala pojačnikom trzaja.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #47 on: December 16, 2015, 01:08:31 pm »

Dal je Zastava proizvodila nesto slicno?

Proizvodi mitraljez M-87 u kalibru 12,7x108mm (kopija/licenca sovjetskog/ruskog mitraljeza NSVT) i M-02/M-07 takodje u kalibru 12.7x108mm (kopija/licenca ruskog mitraljeza Kord)

Zastava ne proizvodi Kord, već samo NSV!

M-02 je pješadijske verzija M-87, ustvari nešto slično sovjetskom NSV na postolju 6t7.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #48 on: December 16, 2015, 02:33:19 pm »

Čudni su ti mitraljezi. Prave se sto godina, i ko zna kakvih sve modifikacija ima. U tehničkom uputstvu za M2HB iz 1965 god. spominju se teškocevni M2 i avionski mitraljez AN-M2, koji ima lakšu cev, oblogu cevi do kraja i ulje u amortizeru. AN-M2 nema meh. nišane, ručica za zapinjanje i vrataoca su drugačija, dok je zatvarač isti kao kod teškocevnog mitraljeza. Mitraljez je modularan, pa se sa njim može igrati kao sa Lego kockama. Skineš ovo, montiraš ono...
Teškocevne mitraljeze sam baš dosta radio, a par puta sam iz radoznalosti rasklapao i avionsku varijantu. Pretpostavljam da se radi o AN-M3, pošto je imao znatno olakšan zatvarač. Mitraljez nije imao ulje u amortizeru i nije imao polugu obarače zatvarača.
Niški odred je sa bataljenih M2HB prepakovao vrataoca, mehanizam za zapinjanje na te AN-M3. Mitraljezi su postavljeni ne Defendere, i to jako lepo radi.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #49 on: December 16, 2015, 09:30:48 pm »

 Amortizeri su "osuseni" tokom modernizacija propisanih od TU tokom 70-tih godina proslog stoljeca. Mitraljezi su formacijski pripadali vPVO u sastavu pjesadijskog bataljona. Zamijenili su ih PAT 20 mm i Strela 2M. Bili su i u sastavu topovskih baterija  u sastavu pukova PVO 90 i 94 mm. I zaboravili smo, PAM-ovi su bili na Higginsima. Ovi mitraljezi sa lakom cijevi i resetkastim nisanom su dati pomorskim jedinicama TO. Zadnji korisnici PAM-ova na postolju M63 su bili izdvojeni sastavi u skladistima Pozadinskih baza. A sad malo o nacinu upotrebe i o tehnickom odrzavanju. Municijske kutije su bile od 100 i od 105 metaka. Municija americkog porijekla je trebala biti unistena spaljivanjem ( ne potapanjem), ali tko zna zbog cega to nije bilo dovrseno( 90-tih klima nije bila povoljna). Maksimalna kolicina za spaljivanje po ognju je bila 150 metaka.
 Prije gadjanja municija nanizana u redenicima se provlacila kroz nizac metaka M7 radi kontrole. Nakon izvrsene kontrole ceonog zazora i vremena opaljenja, mitraljez se punio i ozezi. Trikovi, podmazajuci klizne povrsine i vodjice sa uljima razlicitih viskoznosti povecavala se ili smanjivala brzina paljbe. Svaki mitraljez je imao dvije cijevi ( teske 12,7 kg) i posluzioci su nakon uvjezbavanja uspijevali podesiti ceoni zazor i vrijeme opaljenja na svojim orudjima bez upotrebe kontrolnika.
Mitraljesci sa OT M60P su vrsili gadjanja sa transportera i sa postolja M3. Mitraljesci sa SVLR 128 mm M77 su gadjali samo sa postolja M3 jer su cahure ostecivale kabinu i vjetrobransko staklo.
Cetvero-cijevni sistem sa "prizemljenim" AN-M3 se zvao M78. Koristen je kao orudje PVO pri objektima Vazduhoplovnih baza i samo tamo.

Krajem 80-tih je jednom geniju palo na pamet da se izvrsi "modifikacija" povratnih opruga na mitraljezu njihovom zamjenom sa proizvodima fabrike u kojoj je imao familijarne interese. E pa nece moci!
  
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #50 on: December 16, 2015, 10:43:09 pm »

Ta američka municija je krš. Svako malo neki neće da opali. Nalazio sam naprsle čaure u redenicima. Četrdesetpetica iz konzervi od 600 kom. radi kao sat, samo ako je mesingana.
Jednom mi se raspala Brondža. Ispalila desetak metaka i zakovala. Kad sam je na jedvite jade rasklopio, video sam da je zatvarač deformisan na mestu gde bravi. Kao da je metak imao jače punjenje. Zazor i vreme opaljenja sam lepo namestio. Možda se tokom paljbe  cev odvrnula, mada ne verujem.
Sa tim krševima samo muka. Em su stari, em mnogo komplikovani za nas.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #51 on: December 16, 2015, 11:46:24 pm »

@vodnik policije

Zasto nepredjete na NSV tj Zastavin M87?

Pare ili Zastava?
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #52 on: December 17, 2015, 01:48:23 pm »

Koriste se i NSV mitraljezi, ali su na vozilima. Zastava je to uspela da napravi odlično. Pošto su Brauninzi na stanju, i pošto ima municije, koriste se i oni. Kad se pokvare, poprave se i teraj dalje.
Oni avionski koje sam spomenuo su stajali u magacinu do pre nekoliko godina u originalnoj ambalaži, neupotrebljavani.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #53 on: December 17, 2015, 06:17:22 pm »

Znači Browning napravljen za sva vremena?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #54 on: December 17, 2015, 06:23:05 pm »

Vala i jeste. Muče se da mu nađu zamenu, ali nešto ne ide...svako malo kažu da su napravili neko čudo koje će da ga menja, a onda to čudo polako nestane sa scene, dok matoro kljuse i dalje radi posao.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #55 on: December 24, 2015, 12:58:27 pm »


Oni avionski koje sam spomenuo su stajali u magacinu do pre nekoliko godina u originalnoj ambalaži, neupotrebljavani.


Avionski mitraljezi (i topovi) imaju tanje stijenke cijevi i magu ispaliti manje metaka bez hlađenja cijevi.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #56 on: December 25, 2015, 09:12:42 pm »

пре би се рекло да имају присилно ваздушно хлађење Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 312


« Reply #57 on: December 26, 2015, 02:27:50 pm »

Evo tri avionska mitraljeza tek radi ilustracije. Prvi je Brauning (MK II, .303), drugi neki nemački (MG-17 7,9mm), a treći ruski (ŠKAS 7,62mm). Na njima se vidi kako su hlađene cevi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slikano u Muzeju vazduhoplovstva na Surčinu


* DSC_3141rs.JPG (736.24 KB, 1600x1063 - viewed 278 times.)
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 282


« Reply #58 on: December 28, 2015, 08:05:28 am »

Imaju vazdušno hlađenje, ali opstrujavanje cijevi je daleko intenzivnije na avionu koji leti na nekoliko kilometara brzinom više stotina km/h.
Tako da se cijev daleko sporije zagrijava na avionima, pa su i cijevi lakše.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #59 on: December 28, 2015, 09:31:44 pm »

зато сам и рекао да имају присилно ваздушно хлађење  Grin
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.