PALUBA
March 29, 2024, 02:15:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Austrija uvodi profesionalnu vojsku?  (Read 5662 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: August 30, 2012, 11:56:27 am »


Radi profesionalizacije vojske, će Austrija raspisat savjetodavni referendum (koji nema obvezujuče pravo). Referendumi su u Austriji rijetki, a ovaj bi koštao 10mil. eura.
Javno mnjenje nije baš naklonjeno profesionalnoj vojsci. Postavlja se pitanje upotrebe profesionalne vojske za vrijeme prirodnih katastrofa.
Dosadašnji sistem se susreče sa sve manjim odazivom regruta. Na sve moguće načine izbjegavaju šestomjesečno služenje vojnog roka. Prema zadnjim istaraživanjima  bilo je  nesposobno za služenje, radi zdravstvenih razloga, 10-18% regruta.
U Austriji su vojni obveznici svi muškarci od 17-50 godina

Vir:"Delo" Ljubljana
http://www.delo.si/

Avstrija se pripravlja na odpravo naborništva Glasovanje o profesionalizaciji vojske bo državo in zvezne dežele stalo približno 10 milijonov evrov.
 
Dunaj – Januarja bodo Avstrijci na posvetovalnem referendumu odločali o odpravi naborniškega sistema vojaške službe in uvedbi profesionalne vojske. Drugače kot v Sloveniji je takšno glasovanje je v Avstriji prava redkost.

Po dosegljivih podatkih bo januarski referendum sploh prvi posvetovalni referendum v avstrijski zgodovini. Do sedaj so imeli na zvezni ravni le dva zavezujoča referenduma, na katerih so se Avstrijci odločali o uporabi jedrske energije (leta 1978, ko so se izrekli proti in s tem zapečatili usodo že zgrajene jedske elektrarje Zwentendorf) ter leta 1994 o vstopu Avstrije v EU.

Tokratni posvetovalni referendum za politiko pravno ne bo zavezujoč, a sta se največji stranki, ljudska in socialdemokratska stranka zavezali, da bosta izid spoštovali. Po avstrijski ustavi referendum razpiše predsednik po potrditvi v državnem zboru z običajno večino poslancev. Glasovanje bo državo in zvezne dežele stalo približno 10 milijonov evrov. V odzivu na koalicijski dogovor je predsednik Avstrije Heinz Fischer sporočil, da referendum podpira.

V Avstriji že nekaj časa poteka razprava o morebitni ukinitvi naborniške vojske, po nedavni presenetljivi napovedi podpredsednika vlade in zunanjega ministra Michaela Spindeleggerja, da je razpis referenduma že dogovorjen s koalicijsko socialdemokratsko stranko, pa se je razprava še okrepila.

Precej nasprotovanja je predvsem zaradi morebitnega poslabšanja sistema zaščite in reševanja, v katerem imajo zdaj naborniki veliko vlogo. Kot je za avstrijske medije opozoril vodja službe za zaščito in reševanje v deželi Štajerska Kurt Kalcher, bo profesionalna vojska težko zagotovila zadostno število reševalcev v primeru naravnih katastrof. Poleg tega pa bo to tudi veliko stalo. »Zavedati se moramo, da bi posredovanje poklicnih vojakov pri večjih naravnih nesrečah stalo več milijonov evrov. Takšnih zneskov dežele iz svojega proračuna ne morejo plačati,« je povedal Kalcher.

Sicer pa se tudi sedanji naborniški sistem sooča z upadom števila vojakov, saj se vse več fantov izogne služenju. Veliko jih je nesposobnih za služenje iz psiholoških in zdravstvenih razlogov; predebelih, obolelih za sladkorno in drugimi kroničnimi oboljenji, veliko pa se jih odloča za civilno služenje. Po zadnjih raziskavah je bilo na prvem zdravniškem pregledu za vojsko nesposobnih med 10 in 18 odstotkov nabornikov. Za vojsko obvezni so vsi moški z avstrijskim državljanstvom med 17. in 50. letom, vojaško služenje traja pol leta. Poleg Avstrije imajo splošni naborniški sistem v Evropi še v Švici, Grčiji, na Cipru, na Finskem, v Estoniji in na Danskem.

Za misije na tujem Avstrijska vojska ima sedaj približno 35.000 tisoč vojakov, večinoma nabornikov ter poklicnih vojakov in še približno 30.000 rezervistov. Po predlogu obrambnega ministra Norberta Darabosa bi imela profesionalna vojska nato le še 15.000 vojakov in 10.000 rezervisov. Na ta način bi ohranili izdatke za vojsko na sedanji ravni. Po napovedih ministrstva bi bila profesionalna vojska bolje usposobljena za delovanje v misijah na tujem. Sedaj v tujini deluje 152 avstrijskih vojakov, 150 jih sodelujejo v misiji Združenih narodov v Libanonu, dva pa sta v Nepalu.

 
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: January 20, 2013, 06:14:13 pm »

Prema rezultatima paralelnih izbora, ostaje sistem regrutovanja - obvezno služenje a ne prof. vojska. Naravno, to je trenutno neslužbeno.


* 670x420_AFP_Photo-20130115160210-88340500.jpg (66.66 KB, 662x420 - viewed 112 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #2 on: January 20, 2013, 06:29:19 pm »

Izvor: B92

Austrijanci protiv ukidanja vojske


Izvor: Tanjug

Beč -- Austrijanci su se danas na referendumu o budućnosti vojske izjasnili protiv ukidanja vojne obaveze i profesionalizacije vojske.

Prema prvim preliminarnim rezultatima, na osnovu 56,6 odsto izbrojanih glasova, čak 60,3 odsto građana se izjasnilo u korist zadržavanja vojne obaveze.

Svega 39,7 odsto Austrijanaca glasalo je za profesionalizaciju vojske i ukidanje vojne obaveze.

Izlaznost na referendumu iznosila je, kako je saopšteno, 50,2 odsto, što je neočekivano visoko.

Poslednja izborna mesta zatvorena su u 17 sati, a građani su širom Austrije imali prilike da glasaju jutros od šest sati, odnosno u pojedinim delovima od sedam.

Ishod referenduma predstavlja težak udarac za vladajuću Socijaldemokratsku partiju Austrije (SPO) kancelara Vernera Fajmana, bulevarske medije i stranku Zelenih koji su se zalagali za profesionalizaciju vojske.

SPO ishod ne želi da prikaže kao pobedu ili poraz jedne stranke, i odbacuje da bi ministar odbrane Norbert Daraboš, koji je vodio kampanju u korist ukidanja vojne obaveze, trebalo da podnese ostavku.

Rezultat izjašnjavanja, prema zakonu, nije pravno obavezujući, ali se vladajuća koalicija dogovorila da će primeniti volju građana. Referendum je, uz to, vrhunac dvogodišnje rasprave vladajuće SPO i Narodne stranke (OVP) o budućnosti vojske.

Debatu je pokrenuo gradonačelnik Beča Mihael Hojpl (SPO), neposredno pred bečke izbore 2010, kada je zatražio ukidanje vojne obaveze.

Od tada je SPO u potpunosti promenila svoj stav i insistirala na profesionalizaciji vojske, dok je koalicioni partner pošao suprotnim pravcem tvrdeći da je vojna obaveza jedini način da se osigura da će armija biti u stanju da i dalje ispunjava sve svoje obaveze.

Time je referendum o vojsci postao i jedna vrsta pred-predizborne kampanje za parlamentarne izbore koji treba da se održe na jesen. Na referendumu pravo glasa imalo je 6,3 miliona Austrijanaca, to jest državljani koji su stariji od 16 godina.

Za profesionalizaciju vojske zalagale su se se SPO, stranka Zelenih, Tim Stronah, i Savez za budućnost Austrije (BZO), koji je međutim najavio bojkot izjašnjavanja.

Na drugoj strani za vojnu obavezu se zalažu OVP i Slobodarska partija (FPO).
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #3 on: January 21, 2013, 12:33:31 am »

pametni ljudi... pravilo
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 24 queries.