PALUBA
April 26, 2024, 12:13:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Kako postati profesionalni vojnik  (Read 74077 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #90 on: May 29, 2010, 09:26:05 am »

Cestitm @Dux
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 019


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #91 on: June 21, 2010, 03:38:58 pm »

Vreme profesionalnih armija

21.06.2010.

Evo nas u 2050. godini. Američki predsednik je mrtav, potpredsednik je podneo ostavku.
Posle ponižavajućeg poraza koji su SAD pretrpele od Irana, i nove faze velike ekonomske
krize, Amerika je na ivici haosa. Američka armija preuzima vlast.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ne radi se o scenariju za naučnofantastični film već o izmišljenim memoarima potpukovnika američkog ratnog vazduhoplovstva Čarlsa Danlepa, memoarima koji su još pre 30 godina trebali da upozore Pentagon do čega sve može da dovede potpuna profesionalizacija vojske, njeno zatvaranje unutar sebe i getoizacija odbrambenih pitanja. Naime, potpukovnik Danlep je još tada smatrao da su američke oružane snage prodrle u skoro sve važne segmente američkog društva i da to vodi neizbežnoj politizaciji vojske. Preuzimajući sve veći broj odgovornosti, koje normalno spadaju u nadležnost vlade, armija dobija i sve važniju političku ulogu. Za to vreme, apsorbovana svojim novim civilnim zadacima, mirovnim misijama širom sveta, američka vojska je zapostavila svoju vojnu obuku i kada se našla suočena sa iranskim izazovom bila je jednostavno nesposobna da se odupre iranskoj armiji u njenom pohodu na zemlje Zaliva.

Tekst je, dakle, napisan pre 30 godina za Nacionalni ratni koledž u Vašingtonu i očito se nije svideo šefovima potpukovnika Danlepa, pa je siroti potpukovnik odmah dobio novu dužnost u Keniji, odakle je trebalo da prati zbivanja u Somaliji. No, karijera mu se zatim brzo završila. Drznuo se da glasno razmišlja previše futuristički. A to ni u Pentagonu ne praštaju.

U SAD je proteklih nekoliko godina na Internetu sve vrvelo od glasina da se opet uvodi vojna obaveza, iako američki političari s prezirom govore o vojnoj obavezi kao o reliktu iz perioda hladnog rata, dok za evropske vojne obveznike kažu da su nedovoljno obučeni i loše opremljeni te zato i nesposobni za angažovanje. Pentagon je oduvek hrabrio članice NATO-a da ukinu obavezno služenje vojnog roka. SAD su vojnu obavezu ukinule pre kraj rata u Vijetnamu 1973. godine, što je velikim delom bila posledica kritika na političke zamerke zbog socijalne i rasne nejednakosti pri regrutovanju vojnika za slanje u Vijetnam.

Je li onda i vreme profesionalnih armija, na neki način, izazov za jačanje elitizma vojnih struktura, za neku vrstu samoizolacije oružanih snaga ili razvoj tehnologije i demokratije ukida vojni rok onakav kakav smo poznavali? Mogu li profesionalne vojske biti i politička opasnost? Zašto su neke zapadne armije odavno prešle na potpuno profesionalni sistem, a neke nisu i nemaju nameru?

Možda nijedan rat nije pokrenuo pitanje potpune profesionalizacije oružanih snaga kao što je to bila „Pustinjska oluja“ 1991. godine. Zastarelost iračke vojne opreme, zastarelost iračke taktike i nedovoljna obučenost iračkih vojnika doveli su do potpunog sloma iračke kopnene vojske za samo nekoliko sati. Pouke, koje su se izvukle iz tog sukoba glasile su da vrhunskim oružjem mogu da rukuju samo vrhunski profesionalci. Posle „Pustinjske oluje“ 1991. o potpunoj profesionalizaciji vojske počeli su da razmišljaju i Francuzi i Italijani. Britanci i Amerikanci oduvek u vreme mira imaju potpuno profesionalne armije, baš kao i Kanada i Luksemburg. Sve ostale države NATO-a, uključujući i nove članice alijanse koje su ranije bile u Varšavskom paktu, koristile su opštu vojnu obavezu da bi u vreme hladnog rata popunile svoje armije. Od pre nekoliko godina, međutim, vojnu obavezu ukinule su Belgija, Francuska, Mađarska, Holandija, Portugalija, Španija, Češka, Italija, Litvanija, Rumunija, Slovačka, Bugarska, Slovenija...

Svaka od tih država imala je svoje razloge za ukidanje vojne obaveze. Geopolitički faktori odigrali su u tome određenu ulogu. Za nove članice NATO-a zaštita koju imaju u savezu umanjuje potrebu za velikim brojem regruta. Novi vojni zadaci u mirovnim misijama u svetu znače da se tamo mogu da šalju samo dobrovoljci–profesionalci, a nikako regruti. Borba protiv terorizma zahteva mnogo obučenije vojnike s dužim stažom u jedinicama nego što imaju regruti.

Pored toga, odluci da se pređe na potpuno profesionalan način popune oružanih snaga doprinele su i ambicije da se vojska transformiše i zbog fundamentalnih promena u načinu kako se vode moderni ratovi: savremeni informacioni sistemi, visoke tehnologije. Zbog toga obični regruti i ne stignu da za vreme redovnog vojnog roka ovladaju tim modernim sistemima. No, ako bi se vojni rok produžio to ne bi politički bilo popularno i to političari ne bi prihvatili.

S druge strane, promene u svetu dovele su i do slabljenja legitimnosti vojne obaveze, jer je ona bila gotovo opšta u vreme hladnog rata. Smatrala se nekom vrstom građanske obaveze. Ali, kako su države brojčano smanjivale svoje armije, tako je padao i broj regruta potrebnih za popunjavanje njihovih redova. Na kraju je pozivano tako malo mladića doraslih za vojsku, da je regrutacija počela da se čini nepravednom. U takvoj situaciji u nekim zemljama Evrope, omladina je ubrzo izgubila veru uvojnu obavezu kao instituciju državnog života.

Na primer, sve dok Španija nije ukinula vojnu obavezu, oko 75 odsto mladića doraslih za vojsku odbijalo je da ide u kasarne iz političkih i verskih razloga. U bivšim komunističkim zemljama, otvoreno izbegavanja vojne obaveze i troškovi prinude na njeno izvršenje postali su bili ozbiljan problem. U svim zemljama je bila naglo opala podrška javnosti sistemu opšte vojne obaveze, što je uticalo na to da i podrška vojsci doživi istu sudbinu.

Naravno, sve države NATO-a ipak nisu potpuno ukinule redovno služenje vojnog roka: Nemačka, Grčka , Turska... Nemci ne žele da odstupe od svog mešovitog modela: vojnici na redovnom odsluženju vojnog roka, oficiri i podoficiri i vojnici po ugovoru. Naime, Nemci smatraju da zbog svoje prošlosti vojska mora da ima vezu s narodom, upravo zato da ne bi došlo do pretvaranja vojske u neku vrstu pretorijanske garde u službi vladajuće politike. Iako i u Nemačkoj ima diskusija da li je potrebno preći na potpuno profi sistem popune oružanih snaga, sociolozi smatraju da je za Nemačku i zbog tradicije, a i zbog prošlosti vojske, bolje da se zadrži stari mešoviti sistem.

Na kraju, pitanje jeste da li se svi problemi odbrane, pa i ratovanje, mogu prepustiti samo grupi dobro obučenih profesionalaca. Zavisi od procene koliko dugo i kakvog intenziteta neka zemlja namerava da vodi rat. Imate li rezervni sastav vojnika dovoljno veliki i obučen da prihvati teret dužeg rata?

U nekim ranijim vremenima, Švajcarci, Šveđani i Jugosloveni su ideju o masovnom otporu pretvorili u neku vrstu umetnosti. Relativno mala armija obučavala je masovnu rezervu i to je kod Šveđana i Švajcaraca bilo čak i relativno jeftino. Ideja o narodnoj odbrani tradicionalno je privlačila levicu i takva je politika otklanjala mogućnost državnog monopola nad nasiljem, teško ćete nametnuti policijsku vladu u zemlji gde svako domaćinstvo ima oružje. Istina, čisto intelektualna paradigma građanske armije ne postoji, a najverovatnije i ne može da postoji u praksi. Profesionalci su potrebni da bi upravljali složenijim borbenim sistemima. Piloti su uvek profesionalci. Ako pregrupišete avione, tada morate da zaštitite vazdušni prostor, ako pregrupišete tenkove, tada morate da zaštitite radionice, benzinske pumpe, a sve to znači zaštititi ih od neprijateljske profesionalne armije. Dolazite tako opet na nivo sudara profi protiv profija.



Autor: Miroslav Lazanski
Izvor: http://www.politika.rs/


* Pripadnik američkih Zelenih beretki.jpg (61.56 KB, 478x266 - viewed 190 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #92 on: June 21, 2010, 04:02:00 pm »

Moram reci da je ovo pristojan tekst, i to nije prvi vec treci-cetvrti koji citam, a koji ima smisla.
Jel se to nas Miroslav vraca na prave staze novinarstva i izlazi iz zone samohvale i senzacionalizma ?? Moram reci da je to pohvalno za njega. Cheesy
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #93 on: June 21, 2010, 04:56:57 pm »

I ja sam vrlo prijatno iznenađen. Smiley
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #94 on: June 21, 2010, 05:46:21 pm »

Da sam znao ko' je autor mislim da bi članak preskočio. No, glede američke vojske, ona je provučena kroz sve moguće politilčke i financisjke sustave SADa već poduže od 30 godina. Afera Lockheed je prva zazvonila na uzbunu, tako da o otkrivanju tople vode nema govora. No, jedno je sigurno. Vojska može biti stoput profesionalna (dakle, zamalo plaćenilka), no u napadu na državu koju brani domicilno - makar i pričuvno (rezervno) - naoružano stanovništvo (nazovimo ga vojskom), dugoročno nema šanse. Irak i Afganistan su potvrda tome, dalje (vremenski) ne treba ići ...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #95 on: June 21, 2010, 05:47:42 pm »

Осим овог текста у данашњој Политици Лазански је објавио још један (на другој страни штампаног листа, одмах испод оног који је поставио Брокер) а зове се: "Рамбо на руски начин". Описује, кроз пример 76.падобранске дивизије руске војске, тамошњи начин професинализације. Каже да је процес професионализације ове јединице почео још 2004.године. Све то илуструје речима једног војника који квалитет професионалне војске види и у односу официра према њима и квалитету обуке. Тако тај војник, који је у истој јединици служио и редовни војни рок, каже да је одмах приметио разлику: "Официри се према нама понашају с више поштовања, а и обука је много боља. Када нам се радни дан заврши можемо да радимо шта хоћемо." Лазански помиње и чињеницу да је Министарство одбране тада обећало војницима по уговору плате од 200 америчких долара и станове, да би ипак, станове ограничило само на војнике са породицама. За војнике самце у самој касарни су сазидани објекти са собама за четири војника при чему је свака соба имала и кухињу и купатило. Проблема са одзивом кандидата није било иако су услови за пријем били строги и "високи". Наводи да су му војници дивизије рекли да у Псков (град у Русији где је седиште дивизије) нису дошли ни због новца, ни због станова, већ због адреналина.

У посебном оквиру указује на један проблем о коме смо делимично и овде на форуму говорили а то је "гетоизација војске".

Предложио бих да се ови постови пребаце у тему "Како постати професионални војник".
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #96 on: June 21, 2010, 07:34:30 pm »

Руси су професионализацију почели са јединицама ВДВ и морнаричком пешадијом. У рекламама се истиче материјална сигурност професионалних војника под слоганом "Служба по уговору, твоја карта за будућност"
Ево једне од реклама где се срећу другари падобранац и маринац:
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/tHmiqmfNLhE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #97 on: July 02, 2010, 03:04:36 pm »

Za buduce profesionalne vojnike.

I ovo spada u zadatke vojnika.

Nije bas ugodno ali mora se. Ovo je "samo" letnji pljusak - ali da se zamisliti kako je kad je temepratura mnogo niza a ti mokar do kostiju a "baza" na par sati hoda.
Ja sam imao ovo zadovoljstvo samo part puta.

(nisam bas ljubitelj da stavljam slike sa politicarima ali ipak nisam hteo da secem sliku)
evo i linka ka stranici sa snimkom


http://www.vs.rs/index.php?video_archive=yes&video_item=21256cba-d729-102d-a165-000c29c8a039


* POP_7016 KZB JUN 2010.JPG (101.81 KB, 1024x683 - viewed 155 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #98 on: July 02, 2010, 03:19:41 pm »

Иако си мокар, док се крећеш, ходаш, нешто радиш, неће бити проблема. Кад станеш и охладиш, а немаш да се пресвучеш може их бити. Ако немаш пресвлаку, одећу скинеш са себе, добро (укључујући и чарапе) исцедиш и поново обучеш, биће подношљивије. Ово не помаже када је температура испод нуле (мрзне одећа). Ипак, носити у ранцу (борбеном) бар чарапе, доњи веш и једну кошуљу.Све то умотано у најлон да остане суво. Носио сам то и као пуковник.Плус Сд/о и прибор за јело. Не се знаје.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #99 on: July 02, 2010, 04:09:18 pm »

Руси су професионализацију почели са јединицама ВДВ и морнаричком пешадијом.

Bio sam u prilici da posjetim nekoliko puta jedinicu iz sastava "Vazdusno desantne vojske" Ruske Federacije.
Bio sam impresioniram vojnickom izgradjenoscu, disciplinom celicnom, kako su zivjeli u dosta skromnim uslovima (nase su kasarne licile na hotel sa 5 *).
Jutarnje umivanje zimi je vani u metalnoj bacvi sa hladnom vodom, oni goli do pojasa. Teretna prirucna, od skromnih materijala, a oni kao od brda odvaljeni.
Pa njihovo terensko vozilo UAZ 469.

Jos nesto, bilo je i zena u sastavu jedinice, mnoge od njih kao da su izasle iz izbora za Miss.
« Last Edit: July 02, 2010, 06:20:01 pm by Boro Prodanic, Reason: Sređivanje citata » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #100 on: August 01, 2010, 03:07:20 pm »

Пет кандидата на једно место професионалног војника

Нудимо редовне плате, бенефиције, лечење у систему војног здравства и за породице припадника ВС, каже пуковник Стевица Карапанџин


Војска Србије од 1. јануара прелази на професионални систем и имаће 13.000 војника, од укупно 30.000 припадника. Од тога, 11.000 чиниће професионалци оба пола ангажовани на конкурсима, уз 2.000 младића заинтересованих за добровољно служење војног рока. Од 1. јула у току је нови конкурс, где ће се попуњавати још 3.000 преосталих места, каже за „Политику” представник Генералштаба Војске Србије пуковник Стевица Карапанџин.

– Одзив је превазишао сва наша очекивања. Сада имамо већ око 8.000 професионалних војника. И прошле године смо имали неколико конкурса, на које се пријавило око 10.500 кандидата. Неће сви бити примљени по овом конкурсу, јер у процедури пријема већ имамо кандидате који су се јавили у мају ове године. Њих око 600 тренутно је на обуци и још толико их чека да буду упућени на обуку. Све у свему, биће потребно још око 1.800 људи, које ћемо примити после овог конкурса – додаје пуковник.

Оно што гарантује да ће Војска попунити још 3.000 места јесте досадашњи одзив. У просеку пет кандидата конкурише за једно место! При томе је проценат пријављених кандидата женског пола удвостручен, с прошлогодишњих 10 на 20 одсто, колико их се сада пријавило. Према речима нашег саговорника, код професионалних војника нема никакве разлика међу половима. Апсолутно равноправно конкуришу и третман је свуда исти и кад је у питању пријем и каснија професионална служба.

Општи услови за пријем су здравствена способност кандидата, да им раније није престао радни однос у државним органима због теже повреде дужности из радног односа, да нису осуђивани на казну затвора више од шест месеци, да нису старији од 30 година. И, наравно, да су држављани Републике Србије, али могу имати и двојно држављанство. Од посебних услова најбитније је да су служили војни рок са оружјем, што не важи једино за кандидате женског пола. Даље, да имају најмање средњу стручну спрему, осим за стрелце у пешадији и чуварску службу. У логистичким службама могу конкурисати лица која имају адекватну стручну спрему, која одговара служби и дужности за које се спрема. За возаче моторних возила могу конкурисати лица која имају Це категорију.

Кандидат који жели да постане професионалац подноси молбу јединици са којом жели да склопи уговор, а образац може наћи на пријавници сваке команде. Војник на служењу војног рока такође може постати професионалац, тако што подноси молбу свом претпостављеном старешини, у последњем месецу служења.

– Ми нудимо редовне плате, које у просеку износе око 30.000 динара. Професионални војник има право и на одређене неновчане бенефиције, али на накнаду путних трошкова за оне кандидате који не живе у месту службовања. Имају право на пензијско осигурање, али и на здравствено, које могу користити и чланови њихових породица, што подразумева и могућност лечења у систему војног здравства – објашњава Карапанџин.

Подофицирски кадар ће се у Војсци Србије попуњавати првенствено из категорије професионалних војника. Тако сваки професионални војник, у зависности од потреба службе и својих резултата рада, може из статуса професионалног војника на одређено време једног дана прећи у статус подофицира на неодређено време, уз додатно усавршавање. Сваки кандидат мора да прође одређену обуку, од четири до осам седмица, и само са кандидатима који успешно то заврше потписује се уговор. Око 10 одсто њих не успе у том циљу. Остали потписују уговор на три године и у оквиру три таква уговора могу да пређу у статус подофицира.

Радно време професионалног војника је осам сати дневно, 40 часова недељно. Може бити и дуже, али уз одговарајућу надокнаду. Професионални војник може бити ангажован у свим мисијама војске, и у земљи и у иностранству. Ако је, рецимо, војник ангажован на обезбеђивању административне линије према Космету, онда накнада може да износи и целу плату.

Б. Билбија

----------------------------------------------

Велико интересовање у Нишу, у Београду мало

– У Нишу и Новом Саду је одлично интересовање, док је у Београду мало мањи одзив. Неке јединице у Нишу обориле су све могуће рекорде, па тако у овом граду само на једном месту имамо 100 кандидата. Задовољни смо мултиетничношћу међу кандидатима, јер има заинтересованих међу свим националностима. У последње време је све више кандидата са вишим и високим образовањем – открива пуковник Карапанџин.

Извор: "Политика", објављено: 31/07/2010

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/144253.sr.html
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #101 on: August 05, 2010, 02:07:47 pm »

Zato nama regrutima kažu kako nema mesta po kasarnama, iako su nas zvali na regrutaciju i već rasporedili. Profesionalizuju vojsku i pre roka. Šta bi sa onim čuvenim "pravo na odazivanje ovom pozivu vam niko ne može uskratiti!"?  pravilo
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #102 on: September 11, 2010, 05:22:20 pm »

Spot u okviru propagandne kampanje za profesionalizaciju VS... u glavnoj ulozi glumac Vuk Kostić, koji je za razliku od mnogih svojih kolega, "javnih" i "poznatih" "ličnosti" koji su vojni rok ili izbegli ili "služili" u civilu - odslužio vojni rok pod oružjem.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/iTCMuGxS_C4?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 019


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #103 on: September 11, 2010, 05:39:39 pm »

Moj omiljen glumac, Vuk Kostić.
Usput, spot je radio bez novčane nadoknade. Vojnčki je tip, nadam se ubuduće nekom filmu (mada ih je već bilo, Sinovci (gardista    
Mihajlo Japundža) i drugi) gde će igrati uloge vojnika. Leži mu to, kao stvoren je za vojnika, a i sam je služio redovno vojni rok.

Poziv za Vuka Kostića da nam se pridruži na Palubi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #104 on: September 11, 2010, 07:03:53 pm »

Од млађих глумаца војни рок је савесно и до краја одслужио и Ненад Стојменовић. Био је у 25.бВП. У то време је глумио у једној серији  па су сценаристи и направили да и у серији буде војник. Појављивао се у униформи као да је на одсуству или на изласку у град. За снимања смо га пуштали али се увек враћао уредно у касарну. Примеран војник.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.053 seconds with 22 queries.