PALUBA
March 29, 2024, 12:28:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34   Go Down
  Print  
Author Topic: Rečne jedinice i Rečna Flotila VS  (Read 143155 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #360 on: March 04, 2015, 10:39:47 pm »

Quote
Prezime je iz Tkona na otoku Pašmanu. Ti Bobići su u zadnjih stotinjak godina dali najmanje desetak poznatih kapetana trgovačke mornarice.

Далматинаца-оточана има колонизрираних у околини Сомбора, посебно у селу Риђица. Можда има Бобић. Ипак, презимена Бобић има и у Србији. Знам неке из једног села у околини Пожаревца. Позната глумица Љубинка Бобић (посебно позната по улози Живке министарке) је из Крушевца.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #361 on: April 01, 2015, 02:46:59 pm »

Plave bluze na plavom Dunavu

N. SUBOTIĆ | 01. april 2015. 14:46 | Komentara: 0
Izvor:Vecernje novosti online


Sa pripadnicima Rečne flotile na prvoj vežbi u novim uniformama. Dobili svoju uniformu posle 20 godina. Kreirana baš za potrebe brodske službe. Nove uniforme komfornije i udobnije od starih

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MORNARI Rečne flotile Vojske Srbije nisu više šareni. Maskirne pešadijske uniforme, koje su nosili više od dve decenije, juče su zamenile nove, u tradicionalnoj marinskoplavoj boji, kreirane specijalno za njihove potrebe, u skladu sa zahtevima brodske službe.

U javnosti je nove uniforme, kako objašnjava kapetan korvete Dalibor Tasić, operativac u komandi Drugog rečnog odreda, na vežbi spasavanja broda na unutrašnjim plovnim putevima, prva prikazala dežurna smena ovog odreda, mornarički ekvivalent dežurnim pilotima u vazduhoplovstvu.

Dežurna smena je, kako objašnjava Tasić, na ovoj vežbi, po dobijanju poziva na međunarodnom SOS kanalu, rečnim patrolnim čamcem 111 krenula u pomoć turističkom brodu, koji je na ušću Save u Dunav ostao bez pogona i mogućnosti upravljanja.


BOJA
Uniforma, bojom dosta podseća na onu koju nose policijske jedinice. Na pitanje da li će ih, u novoj uniformi, mešati sa policijom, mornari kratko odgovaraju: "Nadamo se da neće"...
- Ovo je samo jedan od zadataka koje dežurna smena može da dobije - objašnja Tasić. - Naši mornari spremni su da u svakom momentu odreaguju na ovakve i slične izazove. Vreme reagovanja, u zavisnosti od zadatka nam je od 15 minuta do najviše sat vremena.

U akciju su ovog puta krenuli stariji vodnik prve klase Miro Gregoršek - komandant RPČ 111, njegov kolega istog čina Ivica Vučićević - motorista, desetar Andraš Horvat, takođe motorista, desetar Miljan Kovačević i razvodnik Miloš Nikolić, artiljerci. Njihov patrolni čamac vrlo brzo počeo je da seče mutne talase Ušća. Turističi brod je uočen, vezan je konopcima za patrolac i dotegljen na sigurno. Zadatak je izvršen za manje od pola sata.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Nijedan zadatak nije jednostavan - objašnjavaju, po završetku akcije mornari u novim uniformama. - Ovog puta bilo je lakše, jer nismo morali da pazimo na džepove, koji su se često kačili za isturene delove na brodu, a i sama nova uniforma je mnogo komfornija i udobnija. Ne nosimo je dugo, ali već se veoma lepo vidi razlika. Nadamo se da će se i u daljem korišćenju pokazati kao kvalitetna.

PRUGE

Mornarska majica, sa karakterističnim plavim i belim prugama, koje simbolišu talase i penu na njima, ponovo se vratila u uniformu. Istina, koristiće se samo u letnjim danima, a pratiće je tamnoplave kratke pantalone.


* rep-flotila_620x0.jpg (108.98 KB, 620x396 - viewed 168 times.)

* rep-flotila-MALA.jpg (46.65 KB, 620x372 - viewed 124 times.)
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #362 on: April 01, 2015, 04:03:58 pm »

Одлична униформа,баш сам се обрадовао што не изгледају више као прашинари!
Блуза много лепше изгледа него на М-10,џепови не висе као сисе.
Logged
RILE-NS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #363 on: April 01, 2015, 08:57:32 pm »

Kacket je po mom misljenju trebao da bude plava verzija standardnog koji se nosi u KOV.Ovakvi kacketi me podsecaju na policiju ili neke privatne agencije za obezbedjenje.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #364 on: April 01, 2015, 09:01:51 pm »

Боље беретка него качкет...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #365 on: April 02, 2015, 07:49:47 am »

Da definitivno su bere bolje od ovih kacketa.

E sad neznam bas koliko je ovo dobro resenje tj plava boja obzirom na ambijen u kojem RRF vrsi svoje zadatke a i brodovi su u maskirhnoj shemi.

Kroj bodske uniforme svakao mora biti prigodjen brodskim uslovima ali boja je demaskirajuca.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #366 on: April 02, 2015, 08:46:41 am »

Nekako mi vuču na policijske no ajde bitno je da ljudima pašu  marinero
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #367 on: April 02, 2015, 08:22:14 pm »

Šta ima veze. Beg nije cicija. Menjaćemo mi to opet za par godina.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #368 on: April 03, 2015, 07:57:37 am »

Šta ima veze. Beg nije cicija. Menjaćemo mi to opet za par godina.

Sumljam da ce to biti uskoro dzumba i na ove su ceklai ~20 godina.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #369 on: April 03, 2015, 08:02:24 am »

Ma sve je to dobro samo meni osobno su u nesrazmjeru sa maskirnom šemom samih brodova, da su brodovi onako čisto sivi bio bi to fin prirodan kontrast. Pretpostavljam da su za neke operacije/vježbe ili izvanredne situacije kod pripadnika rrf ipak predviđene i maskirne uniforme?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #370 on: April 03, 2015, 08:44:58 am »

@Jester

Brodovi RRF su ranije bili u SMB boji koja se pokazala kao najbolje resenje mnogo bolje nego ova maskirna. Jos 90-tih je RRF imao jedan RML (valjda 332) u maskirnoj ali nisu bili previse zadovoljni tim resenjem.
Ali valjda na talasu unifikacije svih borbenih sredstava sve se sad jel farba u tu maskirnu.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #371 on: April 03, 2015, 09:22:06 am »


Da i ja dodam "dubokumni komentar" u vezi sa bojom uniforme RRF.

Valjda još oko 1990.je išla uzrečica "tko zna zašto je dobro".I onda,s obzirom na moj nivoj" ja nisam uspijevao objasniti boju nekih unformi".Na pr. boja milicije-policije.Tješio sam se da ja neznam zašto je tobro.

Sada vidim da i moja dva predhodnika nisu uključila taj princip "tko zna zašto je to dobro".Vjerujem da oni polaze od toga da  more i rijeke nisu isto.Na moru brodovi kad stupaju u borbu nisu blizu (optička vidljivost).Na rijeci vi nemožete znati(i ako imate radar) da li je onaj koji će  pucati po vama u nekom vrbaku često i manje od 50m.Dakle,na rijeci je bitnija i uočljivost uniforme.

Ipak mislim da kolege ispred nisu i uključile taj "naučni princip-tko zna zašto je to dobro".Mislim da sam negdje naveo ono hvaljenje nekog muslimana,kad je hvaleći svog oca kao dobrog trgovca naveo;"moj merhatli babo je bio taki trgovac da je mogao i krme Homeiniju uvalit".Dakle kolege ispred uključite i ovo ispred,jer tko zna zašto je to dobro, možda se radi babi ali ne merhatli.

Poz.

Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 593


« Reply #372 on: April 03, 2015, 11:13:28 am »

Moje skromno mišljenje je da, ako vojska ne planira da ratuje (kao naša), sa stanovišta maskiranja od očiju i uređaja neprijatelja, onda je sasvim svejedno da li će posada broda imati teget, maskirne ili smb uniforme.

Opet, fleke od prljavštine, ulja, maziva se manje primećuju na teget materijalu nego na maskirnom (znam kakva su bile moje radne M93 za vreme služenja vojnog roka Smiley  )

A argument "ko zna zašto (za koga) je to dobro" - je kod nas uvek i opšte primenjiv, na žalost.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #373 on: April 03, 2015, 11:45:08 am »

Kačketu bejzbol kroja nije mesto na glavama pripadnika vojske.

Kačket kao za KOV je primeren u potpunosti.
Mada za vojnike ne vidim ako se već poštovala plava boja u duhu mornarice zbog čega nisu predvidjene tamno plave matroske kape?
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #374 on: April 03, 2015, 12:37:05 pm »

Могла је и тегет беретка,али качкет је много практичнији и удобнији за ношење.Одлично!
Logged
Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.