PALUBA
April 25, 2024, 10:29:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Razarač klase Zumwalt  (Read 107756 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #30 on: April 16, 2014, 09:27:27 pm »

Quote
te topove sa specijalno modificiranim projektilima za gađanje obale koji mogu doseći brzinu šest puta veću od brzine zvuka.

Možda će imati onaj elektromegnetni top o kome smo pisali u jednoj od tema?
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #31 on: April 16, 2014, 09:37:08 pm »

Neče, imat će gore pomenuti AGS.  155mm. Prva ugradnja je predviđena na USNS Millinocket i to 2016g.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #32 on: April 16, 2014, 09:58:06 pm »

Nevidljiv je za radare, a da li moze da se sakrije od podmornica tj. od sonara?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #33 on: April 16, 2014, 10:11:17 pm »


Ma nije uopšte nevidljiv ni za radare. A kako uopšte plovi (opiti na modelu pokazali su problematičnu stabilnost i sklonost ka opasnom zarivanju pramca u talas) videćemo kad počnu probe.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #34 on: April 16, 2014, 10:18:04 pm »

Ma znam da nije 100 % nevidljiv vec da, kao i avioni, ima smanjeni radarski odraz. Bitno je da podmornica moze da ga vidi osim ako nisu izmislil materijal koji apsorbuje talase koje emituje sonar pa da nema povratnog signala.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #35 on: April 16, 2014, 10:25:42 pm »

Sonar tu ne igra neku veliku ulogu, već hidrofon. Što se materijala tiče, Sovjeti su 70-ih počeli da koriste gumene ploče, koje su apsorbovale zvuk sonara. Danas sve velike sile imaju ovu oblogu na podmornicama.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #36 on: April 16, 2014, 10:32:54 pm »

A sta bi mogli da postave da izigraju hidrofon?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #37 on: April 16, 2014, 10:42:16 pm »

Postoje razni ometači i mamci. Na to će bolje da ti odgovori neki podmorničar.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #38 on: April 16, 2014, 11:17:49 pm »

Dali je vidljiv ili nije vidljiv to ne znam ali siguran da nista ruznije i grdje nisam video kao da su brod okrenuli naopacke,gde su one lepe linije brodova sa kraja 60-ih,70-ih delom i 80-ih godina sa slinim antenama i raketnim lanserima..........
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #39 on: April 16, 2014, 11:19:40 pm »

Liči malo na triremu koju je napravio učenik 5. razreda i koji je za nju dobio dvojku.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #40 on: April 16, 2014, 11:30:23 pm »

Dali je vidljiv ili nije vidljiv to ne znam ali siguran da nista ruznije i grdje nisam video kao da su brod okrenuli naopacke,gde su one lepe linije brodova sa kraja 60-ih,70-ih delom i 80-ih godina sa slinim antenama i raketnim lanserima..........

pa i Arleigh Burke su skladni brodovi, kao i Tico, a razvijeno nadgrađe sa mnogo antena i lansera pre je obeležje sovjetskih/ruskih brodova. Problem je što Zumwalt prkosi pravilima hidrodinamike. Ispitivanja modela pokazuju da se pramac nedopustivo zariva u more već na 5 ili 6 po Boforu, teži da postane podmornica, a mokar je sve do mosta - što onemogućava korišćenje artiljerije. Tumblehome - prema unutra zavaljeni bokovi opasni su za poprečnu stabilnost, dijapazan stabilnosti je kod takve forme mali, a valjanje naglo i resko izraženo, što opet ograničava upotrebu artiljerije.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 378



« Reply #41 on: April 16, 2014, 11:38:05 pm »

Jako slabo se razumem u ova plovila, ali me interesuje koga se tice ovo nevidljiv?! Ja mislim da je on pre svega nevidljiv za Srbiju, Madjarsku i slicne pomorske sile, mozda zato sto nemamo more  Wink, a mislim da je isto tako nevidljiv za CG, Hrvatsku, Albaniju i slicne. Dok za Ruse, Kineze i ostale ozbiljne da kazem kosmicke vojske tesko da ovaj brod moze biti nevidljiv. Ovo mi lici na pricu o T-50 i F-22. Nevidljivi su oni za nekoga, ali kada dodje u situaciju da podigne eskadrilu videce ih i ovi sa Kopaonika dvogledom kad poleti iz Avijana.
« Last Edit: April 16, 2014, 11:47:17 pm by BSD » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #42 on: April 16, 2014, 11:46:27 pm »


Nevidljiv znači malo primetljiv, srazmerno daleko manjeg radarskog odraza nego što bi se to moglo očekivati za toliki brod. Recimo da se teško može otkriti radarom na više od 25km, umesto na normalnih 250km. Izvori toplote (izduv GT se prinudno hladi) odaju manje toplote nego obično, svi pogonski sklopovi u trupu su elastično montirani pa prenose manje šuma i vibracija, a umesto osovina i propelera ima azipode sa specijalno oblikovanim propelerima radi smanjenja kavitacionog šuma. Sve to je značajno, ali da li je presudno nije dokazano u borbenim uslovima. Ja bih rekao da se značaj stealthnosti precenjuje, ali ja sam običan malo bolje obavesteni amater.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 378



« Reply #43 on: April 16, 2014, 11:56:38 pm »

Sve je to u redu i ja volim napredak tehnologije i podrzavam njenu primenu sto je to moguce ranije, ali kada razmislim da svaka ozbiljna zemlja u bitnim lukama ima desetine dousnika, zatim vidim primer kada su trazili ovaj avion i pogledam one fotografije koje je na kraju izgleda odradio „neki” vojni satelit, onda pomislim da li se stvarno moze sakriti tako nesto poput broda da ga ne primete na 200 Km nego na 25 Km?! Uz to on se javlja tj. prima i salje podatke i nikom nista.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #44 on: April 17, 2014, 04:58:07 am »

Nešto o obliku trupa. to nije nikakva novina kod brodova, to je tumblehome dizajn gdje se brod uži iznad vodene linije, pramac ima piercing formu, koja je zasnovana, na za jašenje na valovima nego prolaz kroz valove.
Nešto je sigurno stabilitet tih brodova je nesumljivo manji, zato i jesu u dosta slučajeva u američkoj mornarici građeni kao višetrupci ( HSV-2 Swift , USS Independence (LCS-2) ) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Piercing pramac bi prolazom kroz valove (brod se ne propinje), trebao da obezbjedi mirniu platformu za oružja, a i povećava se brzina na razburkanom moru.
Kroz istoriju se taj oblik broda baš nije dokazao. Napose je bio popularan na prelazu stoljeća od 1890 do 1905, tačnije do Tsušimske bitke.
Ovaj dizajn su popuralisali Francuzi, a to sa obješnjenjem da se kod oklopnjača na taj način smanjuje, snizuje težište sustava(kod nevidljivog je razlog smanjenje radarskog odraza). Brodovi su imali smanjen stabilitet forme, što je kod prodora vode značilo prevrtanje. To su dokazali i bordovi Borodino klase, od kojih ni jedan nije preživjeo pomenutu bitku.
US mornarica je isto već imala takve oblike trupa, ali su opušteni. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kod gore pomenutog " nevidljivog" , predstoje tek ispitivanja na teškom moru, ali sigurno je da će biti osjetljiviji na prodor vode.


* flared vs tumblehome GZ curves.JPG (100.04 KB, 869x672 - viewed 114 times.)

* us_tumble-home.jpg (37.87 KB, 400x196 - viewed 337 times.)
« Last Edit: April 17, 2014, 05:17:54 am by ML » Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.