PALUBA
April 20, 2024, 03:13:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Razarač klase Zumwalt  (Read 107520 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #75 on: December 08, 2015, 11:01:29 pm »

U brodove se razumem koliko i prosečna baba, ali ovo je najružnije plovilo koje sam ikada video. Više na neki prototip podmornice liči, nego na površinski brod.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #76 on: December 09, 2015, 12:08:57 am »



Treći put da ponovim da ispitivanja u bazenu pokazuju izuzetno loša pomorska svojstva. Već na moru 6 krma iskače iz vode, propele vrte u prazno, a prova zaranja sve do prve topovske kule. Poprečni nagibi su veliki, a period naginjanja kratak. Rekao bih da se povraća na sve strane. Cena je ogromna, ali to važi za sve nove američke brodove. Deplasman im je veći od poslednjih Kr. klase Virginia, od pre 40 gosina.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #77 on: December 09, 2015, 12:36:19 am »

Lepo je rekao jedan ruski oficir inace pilot na Su-27,oruzje ne treba da bude lepo,nego treba da bude efikasno..........
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #78 on: December 09, 2015, 03:13:10 pm »


Za ovoga je to i pitanje - nit` je lep, nit` je efikasan, izgleda. Čekamo potpunije rezultate probnih vožnji.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #79 on: March 23, 2016, 03:29:33 pm »

Vir: "Dnevnik hr" Zagreb
http://dnevnik.hr/
23.03.2016.

VELIK, LIJEP I VRIJEDAN PREKO 4,4 MILIJARDE DOLARA Ovaj razarač je još jedno "veliko bacanje novca"
 

Svijetu je predstavljen kao razarač kojeg se svi najviše boje. USS Zumwalt je najveći i "najkul" razarač američke mornarice i u ponedjeljak se otisnuo na pučinu, u posljednjem nizu testiranja prije isporuke američkoj vojsci.
 
Hibridni dizajn razarača USS Zumwalta podsjeća na mnoge stvari, ovisno koga pitate i tko komentira, pa se tako njegov dizajn uspoređuje s onim od Ratova zvijezda, zatim preko nečeg što se rodilo u sovjetskoj Rusiji pa sve do ploda filmova o super tajnom agentu Jamesu Bondu.

Predstavnici tvrtke Bath Iron Works, brodogradilišta u maineu koje je izgradilo taj nesvakidašnji razarač, ukrcalo se zajedno s posadom broda na USS Zumwalt kako bi pretilo posljednja testiranja prije isporuke američkoj ratnoj mornarici.

Nakon što predaju brod u ruke vojsci, tek će onda početi prava testiranja koja će provesti sama mornarica i u kojima će se mogućnosti tog broda gurati do krajnjeg ruba, kako bi se dokučilo što sve može napraviti ili izdržati.

"Nalazimo najgroznija mjesta u oceanu te plovimo kroz razne morske uvjete", rekao je za Associated Press kontraadmiral Peter Fanta, a prenosi Huffington Post.

No bez obzira na njegov atraktivan izgled, razvoj USS Zumwalta bio je sve samo ne kao po traci. Konačna cijena tog, preko 180 metara dugog broda, stajat će vojsku preko 4,4 milijarde dolara, što je više nego dvostruko veća cijena od cijene razarača s navođenim raketama klase Arleigh Burke.

Kad je ovaj brod predstavljen još u ranim 90-im godinama prošlog stoljeća, američka mornarica je naručila njih 32. Obzirom da je njegova cijena u međuvremenu astronomski narasla, američka mornarica je naprosto sasjekla narudžbu na svega tri broda. Bilo je i trenutaka kad je američka mornarica htjela i ugasiti čitav projekt.

Trenutno, američka mornarica radi na razvoju posve nove klase razarača, koji bi trebao biti dovršen 2030. godine, dok se u međuvremenu izrađuju unaprijeđene verzije klase razarača Arleigh Burke.

Dizajn Zumwalta nije nalik ničem što sto su američki razarači dosad vidjeli, a njegova šiljata i pločasta oplata navodno čini taj brod iznimno teško primjetnim na radaru. Povrh toga, potrebno je manje posade za njegovo upravljanje, na palubu stane više letjelica te ima i dva topa koje krasi iznimna moća i preciznost.

No neki dužnosnici američke mornarice baš i ne vjeruju u stabilnost Zumwalta na otvorenom moru te ističu da oblik njegovog trupa sugerira da je ranjiv na prevrtanje u određenim okolnostima. Američki stručnjaci za obranu navode da je taj brod i dalje ranjim na napade podmornica te da bi imao malo koristi za američku mornaricu i njezine današnje potrebe.

Ne baš ohrabrujuće riječi i mišljenja na korak do predaje tog razarača u ruke američke mornarice, koja će provesti i vlastitu inspekciju broda, nakon čega, ako je prođe, USS Zmwalt će napokon i ući u službu. Huffington Post čitavu stvar naziva samo još jednim velikim bacanjem novca.

Zasad taj brod sigurno predstavlja samo jednu stvar - iznimno veliki trošak. Ugodan oku nekima, doduše, ali i to ovisi o ukusima.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #80 on: April 18, 2016, 05:28:26 am »

Vir: "Jutarnji list" Zagreb
http://www.jutarnji.hr/
17.04.2016.

KAKO JE FUTURISTIČKI STEALTH BOJNI BROD IZNENADIO I AMERIKANCE

Raketni razarač toliko nevidljiv radarima da je morao - povećati vidljivost

Već i sam izgled Zumwalta odskače od svih ratnih brodova koji danas plove svjetskim morima, a odražava inovativne i često riskantne ideje

Američka ratna mornarica je samo u proteklih pedeset godina u službu uvela i iz nje povukla stotine fregata, razarača i krstarica. No niti jedna dosadašnja klasa nije bila toliko radikalna kao posljednja. USS Zumwalt je najnoviji raketni razarač američke ratne mornarice, prvi u svojoj klasi stealth ratnih brodova, kojima je radarska skrovitost glavna odlika. Već njegov izgled sasvim odskače od svih ratnih brodova koji danas plove svjetskim morima, a odražava inovativne i često riskantne ideje za kojima se vodio razvoj Zumwalta.

Riječ je o golemim brodovima, 40 posto većim od starijih razarača klase Arleigh Burke, no treba im samo polovica posade, svega 140 ljudi. Premda su klasificirani kao raketni razarači, brodovi klase Zumwalt veći su od američkih raketnih krstarica klase Ticonderoga. Jedini površinski borbeni brodovi, dakle ne nosači aviona i slični, veći od Zumwalta su ruske nuklearne raketne krstarice klase Kirov, najveći i najteže naoružani borbeni brodovi na svijetu.

Ravne linije

Program koji je rezultirao razaračima klase Zumwalt koštao je 22 milijarde dolara, a prošao je nekoliko promjena koncepta. Zumwaltove palube ravnih linija i bez opstrukcija reflektiraju minimum radarskih zraka, a na samoj palubi mogu se uočiti tek tri objekta.

Najveći je masivno kutijasto nadgrađe koje sadržava zapovjedni most, hangar te živčano središte broda, borbeni informacijskih centar (CIC). No iz nadgrađa ne raste šuma radarskih, komunikacijskih i navigacijskih antena, pa ni dimnjaka, kao što je to slučaj sa suvremenim ratnim brodovima. Premda je na prvi pogled teško uočiti, oplata samog nadgrađa, inače kompozitna, a ne čelična, sadržava većinu Zumwaltovih senzora.

Najvažniji od njih je AN/SPY-3, trodimenzionalni višenamjenski radar elektronski skenirane rešetke (AESA) koji radi u X pojasu. Njegove četiri fiksne antene osiguravaju neprekidnu pokrivenost zračnog prostora svih 360 stupnjeva oko Zumwalta do dometa od barem 320 kilometara.

Unatoč svojoj veličini, Zumwalt ima radarski odraz manjeg ribarskog broda. Štoviše, na Zumwaltu se namjeravaju koristiti radarski reflektori koji bi značajno povećali njegovu zamjetljivost u mirnodopskim uvjetima. To će olakšati navigaciju i izbjegavanje sudara, ali je i ustaljena praksa kod američkih stealth lovaca F-22. Radarski reflektori, naime, onemogućuju potencijalnim protivnicima da elektroničkim izviđanjem precizno utvrde stvarni radarski otisak Zumwalta.

Za radarsku skrovitost je zaslužan dizajn koji se naziva tumblehome, a najviše ga se primjenjivalo na bojnim brodovima na prijelazu s 19. na 20. stoljeće, da bi potom nestao na stotinjak godina sve dok ga nije uskrsnuo razvoj Zumwalta. Tumblehome podrazumijeva sužavanje trupa kako raste visina od vodene linije. Dakle, strane broda su nagnute prema unutra, a nisu vertikalne ili nagnute prema van kao što je slučaj s drugim brodovima.

Posebno uočljiv element ovog dizajna je izvrnuti pramac, koji siječe valove i prolazi kroz njih umjesto da ih jaši. Pramac sadrži i napredni sonarni sustav, AN/SQS-60, odnosno 61, za protupodmorničku i protuminsku borbu, no Zumwalt nije opremljen torpednim cijevima te će se za eventualno protupodmorničko djelovanje morati oslanjati na svoj helikopter i VL-ASROC raketno lansirana torpeda. Na krmi se nalazi prostrana paluba i hangar za do dva SH-60 Seahawk LAMPS III protupodmornička helikoptera, a uz njih se mogu koristiti i bespilotni izvidnički helikopteri MQ-8 Fire Scout.

Ipak, mnogi propitkuju formu tumblehome. Ona odražava američku fiksaciju na stealth iznad svih drugih osobina, karakterističnu za posljednjih par desetljeća razvoja američkih borbenih sustava. U praksi tumblehome ima probleme sa stabilnošću, pogotovo u uvjetima velikih valova i pri oštrim, brzim zaokretima koji se mogu očekivati u borbi. Ne zna se je li Zumwalt ispravio te probleme, no činjenica je da će samo 3 od 32 planirana broda ove klase biti izgrađena, i da se u posljednjim revizijama krstarice CG(X) odustalo od tumblehome trupa prije nego li je taj program otkazan.

Osim minimalne radarske zamjetljivosti, Zumwalt je i izuzetno tih, što je ključno za izbjegavanje podmornica: procjenjuje se da mu akustički otisak nije veći od onog vrlo tihih modernih napadajnih podmornica, poput nuklearki klase Los Angeles. To je postignuto temeljitom izolacijom buke i vibracija koje stvaraju snažni motori.

Pogonski sustav od dvije turbine isporučuje ukupno 105.000 konjskih snaga u dva propelera, što je dovoljno da Zumwalt pogoni brže od 30 čvorova. Pogon je baziran na naprednom integriranom električnom sustavu, te osim što omogućuje visoke brzine isporučuje i veliku količinu električne energije. 58 megavata je više no što je trenutno potrebno, čime se ostavio prostor ugradnji budućih tehnologija, poput oružja usmjerene energije, a prvenstveno integracijom tračnog topa.

Skriveno oružje

Sve oružje kojim raspolaže Zumwalt skriveno je unutar trupa. Ispred glavnog nadgrađa nalaze se dva “sarkofaga” koja skrivaju po jedan napredni topnički sustav (AGS) od 155mm, prvi novi američki mornarički top veći od standardnog 127mm Mark 45 od kada je prije 40 godina neuspješno testiran Mark 71 od 203mm.

Uloga ovog topničkog oružja dometa oko 180 kilometara je pružanje dalekometne podrške kopnenim snagama, što je bio jedan od glavnih zahtjeva koje je program Zumwalt morao ispuniti. Zumwalti su trebali opravdati uklanjanje zadnja dva bojna broda klase Iowa iz mornaričkog registra, što je i učinjeno, ali je američki Kongres bio nezadovoljan te naredio da se bojni brodovi i dalje održavaju.

Posebno je zanimljivo da bi na trećem i posljednjem Zumwaltu, USS Lyndonu B. Johnsonu (DDG-1002), koji se trenutno gradi u brodogradilištu Bath Iron Works, u budućnosti mogao biti postavljen elektromagnetski tračni top umjesto jednog od dva konvencionalna 155mm topa.

Tračni top ne koristi barut za ispaljenje, već projektil lansira strujom, duž dviju “tračnica” između kojih je projektil smješten. Izlazna brzina projektila je oko sedam puta veća od brzine zvuka, daleko brže nego konvencionalne granate. Upravo je zbog ovog oružja važno da klasa Zumwalt ima značajno veći električni kapacitet od ranijih brodova. Tračni topovi se već testiraju, no operativnu upotrebu za sada priječe problemi poput izuzetno brzog trošenja cijevi.

Zbog naglaska na topničkom, a ne raketnom naoružanju, USS Zumwalt je i dobio pomalo proturječnu oznaku DDG-1000. DDG je šifra za raketni razarač, no broj 1000 nastavlja niz koji je bio rezerviran za klasične, topničke razarače, od kojih je zadnji bio USS Hayler (DD-997).

Šifra DDG je opravdana s Mark 57 perifernim vertikalnim lansirnim silosima (PVLS) za rakete, postavljenim u po dva para ispred i iza glavnog nadgrađa, s ukupno 80 silosa. Tako se oslobodio važni prostor u središtu broda, koji je na ranijim klasama zauzimao centralni VLS, a istovremeno se povećala i sigurnost. U slučaju pogotka u jedan PVLS i njegove rakete, eksplozija će biti preusmjerena prema van i bit će uništena samo ta bitnica, a neće doći do potpunog uništenja broda kao što je slučaj s centralno postavljenim VLS-om.

Obrambeni sustav

No unatoč veličini, Zumwalt raspolaže sa 16 VLS-ova manje nego razarači klase Burke. Za razliku od njih nema ni provizije za protubrodske projektile RGM-84 Harpoon, niti je opremljen s neposrednim obrambenim sustavom za zaštitu od raketnog napada, poput topničkog Phalanxa ili raketnog SeaRAM-a na klasi Burke.

Nadalje, Zumwalt ne može koristiti PZO rakete iz serije Standard, SM-2, -3 i -6, koji su glavni protuzračni i protubalistički projektili američke mornarice, već samo kratkodometne ESSM. Problem je Zumwaltov jedinstveni borbeni sustav TSCEI, koji nema software kompatibilan s tim raketama. Zbog toga Zumwalt nije sposoban izvršavati zadaće protubalističke obrane, pa niti proširene obrane prostora kao što to čine razarači klase Arleigh Burke.

Uz izostanak protubrodskih raketa, to ga čini iznimno ranjivim u uvjetima pomorskog rata visokog intenziteta, te će, ukoliko ne djeluje u sklopu borbene skupine, biti lak plijen ubojitim ruskim raketama. Glavna i jedina obrana mu je radarska skrovitost, no radarska tehnologija napreduje izuzetno brzo, dok Zumwaltov stealth, temeljen na formi trupa, više ne može biti poboljšan.

Ipak, očekuje se da USS Zumwalt u operativnu upotrebu stupi u listopadu. Njegov zapovjednik, kapetan James A. Kirk, slučajno dijeli ime i prezime s legendarnim kapetanom Enterprisea Jamesom T. Kirkom iz znanstveno-fantastične serije “Star Trek”. Stvarni kapetan Kirk ipak neće imati priliku zapovijedati pravim USS Enterpriseom, budućim nosačem aviona klase Ford, jer zapovjednik nosača mora biti mornarički pilot.

Nova generacija

Premda revolucionarni, razarači klase Zumwalt su za američku mornaricu promašaj. Previše su skupi i veliki da bi se gradili samo za zadaću priobalne borbe, a nedovoljno su fleksibilni i preslabo naoružani da bi mogli zamijeniti razarače klase Arleigh Burke na otvorenom moru. Kao i s problematičnim lovcem F-35, u Zumwalt se pokušalo natrpati previše novih ideja.

Umjesto Zumwalta će se graditi treća, poboljšana proizvodna serija klase Burke sve do 2040., kada će ti razarači biti kontinuirano građeni preko pola stoljeća. Prije dvije godine započela je i rana faza razvoja nove generacije razarača, nazvane Future Surface Combatant, no o njoj se za sada ne zna gotovo ništa.

Tako će Zumwalt u konačnici naslijediti novija varijanta broda kojima su oni sami trebali biti zamjena. Umjesto ultimativnog razarača, mornarica je dobila brod koji ne može pružiti PZO zaštitu floti niti se obraniti od raketnog napada, nema protubrodske rakete, nosi manje oružja od prijašnjih brodova, u vodi je nestabilan, a k tome svaki košta preko 4,5 milijardi dolara. No pouke su izvučene i njegovu ulogu će preuzeti mnogo fleksibilniji i bolje naoružani razarači Arleigh Burke, koji će osiguravati američku pomorsku nadmoć još desetljećima. (Piše: Jan Ivanjek)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #81 on: April 18, 2016, 08:09:00 am »


Po američkoj klasifikaciji "G" u DDG ne označava gun, tj. top, već "guided (missile)" - što znači da je razarač opremljen vođenim projektilima.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #82 on: April 18, 2016, 10:27:06 am »

Negdje sam citao da on glavne topove koristi na klasican nacin ali i kao platformu za lansiranje nekakvih vodjenih projektila.

Poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #83 on: April 18, 2016, 11:24:30 am »

155mm topovi  na Zumwaltu su svakako klasični, jer "railgun" još nije dostigao operativnu zrelost, naročito ne u tom kalibru! Taj top je velike dužine u kalibrima, puni se na fiksnom uglu, ispaljuje klasične projektile, a naročito RA projektile dometa i preko 100km. Granata 155mm na tom dometu ima malu ubojitost, mada tačno GPS vođenje izgleda omogućava gađanje tačkastih ciljeva. Mislim da lanseri raketa uz bokove omogućavaju korišćenje bilo kojih raketa, uz postojanje softverskog obezbeđenja za njihovo korišćenje. Vitkost trupa ne omogućava neku konstruktivnu zaštitu. Mogu se Ameri hvaliti da su novi materijali obezbedili zaštitu od podvodnih pogodaka, ali to ne može biti tačno, jer razina podvodne zaštite zavisi pre svega od njene dubine, a ne od debljine oklopne pregrade. Nadvodna zaštita jeste od  oklopnog čelika oko 30mm + kevlar, ali mestimično, i to je možda delimično efikasno protiv Exoceta, ali ne i protiv nadzvučnih ruskih raketa velike kinetičke energije, koja bi ga prošila naskroz, od boka do boka. Ispitivanja modela u laboratorijskom bazenu potvrđuju izuzetnu uzdužnu i poprečnu nestabilnost. Na moru 6 pramac zbog nedovoljnog uzgona tone u more sve do prve topovske kule, onemogućujući njeno korišćenje, propele izleću iz vode i vrte se uprazno,onemogućavajući upravljanje brodom, naginjanje je nedopustivo veliko, a u lošem sticaju okolnosti, već negde na moru 7 ceo brod teži da postane podmornica, da zaroni... i da se više nikad ne podigne. Na ovom forumu, pre oko dve godine, ima link ka obimnom članku na tu temu.

Uz 155mm topove, postoje i dva 57mm BoforsaMk3 na nadgrađu, koji se koriste za PVO/PRO.
« Last Edit: April 18, 2016, 11:50:35 am by kumbor » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #84 on: April 18, 2016, 01:54:14 pm »

http://www.phisicalpsience.com/public/Tumblehome_Hull_DDG-1000/Tumblehome_Hull_DDG-1000.html

Članak je na engleskom, ali engleski je odavno ne strani jezik, već neophodna veština!
Logged
gvardian
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354



« Reply #85 on: April 19, 2016, 08:19:55 pm »

Upravo je objavljeno , da su mu morali pojacati RADARsku jeku , zbog opasnosti plovidbe u mirodopskim uvijetima .....
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #86 on: April 23, 2016, 12:57:22 pm »

Verovatno, jer suviše mali radarski odraz može predstavljati opasnost za ostala plovila u obalnom moru. Takođe, maločas sam pročitao da u vezi EM topa 150mm postoje tehničkiproblemi. naime, pošto se projektil kod usta cevi već kreće brzinom od oko 5.000m/s, veliki je problem grejanje cevi, EM kalemova i drugih sklopova, do te mere da hipotetička brzina gađanja tog topa ne može biti veća od 5-6 projektila/min, što govori da bi praktična trajna brzina gađanja bila oko 3 gr/min. Čak i u tim uslovima gađanja, sporijim od postojećih 155mm oruđa, potrebno je hlađenje cevi "tečnim azotom"?!!!, a i drugih sklopova topa. Jeftino, nema šta! O ogromnim potrebama za impulsom energije u trenutku opaljenja, da i ne govorimo. Takođe, ako je V0 EM topa toliko velika, onda je i trošenje cevi enormno!

Prilažem nekoliko slika postojećeg klasičnog oruđa 155/mm/62. Ovo je razvoj KOV oruđa 155mm, dakle pouzdano i dobro rešenje, sa autopunjačem koji omogućava tehničku brzinu gađanja 10-12 granata/min, odnosno oko 4 praktično, trajno "sustained", jer je ugao punjenja fiksni. Opet, stalno mi se mota po glavi ruski AK-130, koji, iako težak i komplikovan, omogućava trajnu brzinu gađanja oko 25-30granata po cevi, uz promenljivi ugao punjenja. Njegova vatrena moć po projektilu je manja, ali je masa minutnog rafala po dvocevnoj kupoli na nivou minutnog rafala cele krstarice iz WWII.


* WNUS_61-62_ags_gun_sketch_pic.jpg (42.18 KB, 881x592 - viewed 119 times.)

* WNUS_61-62_ags_Mount_pic.jpg (70.77 KB, 900x923 - viewed 101 times.)

* WNUS_61-62_ags_projectile_pic.jpg (7.87 KB, 261x329 - viewed 115 times.)
« Last Edit: April 23, 2016, 01:07:11 pm by kumbor » Logged
gvardian
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354



« Reply #87 on: April 23, 2016, 03:30:58 pm »

Moje osobno misljenje je da je DDG1000 brod sa odlicnom elektronskom zastitom i sa mozda najsuvremenijim naoruzanjem , ali sva ta zastita i naoruzanje mu ne znace nista ako bude morao operirati po Sjevernom Atlantiku ....... Na prvi pogled , imam osjecaj da su maritimna svojstva ravna nuli , i da je uglavnom napravljen za pomorske operacije do nivoa mora 5 maksimum 7 .........Projektanti ovog broda su se ravnali sa tehnologijom , i zaboravili su prirodu - a more je more  .........


* ddg 1000 4.jpg (357.17 KB, 1600x1067 - viewed 127 times.)

* ddg1000.jpg (63.55 KB, 731x421 - viewed 117 times.)

* ddg1000 1.jpg (62.08 KB, 936x483 - viewed 156 times.)

* ddg1000 2.jpg (31.61 KB, 1134x254 - viewed 149 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #88 on: April 23, 2016, 04:18:40 pm »

Moje osobno misljenje je da je DDG1000 brod sa odlicnom elektronskom zastitom i sa mozda najsuvremenijim naoruzanjem , ali sva ta zastita i naoruzanje mu ne znace nista ako bude morao operirati po Sjevernom Atlantiku ....... Na prvi pogled , imam osjecaj da su maritimna svojstva ravna nuli , i da je uglavnom napravljen za pomorske operacije do nivoa mora 5 maksimum 7 .........Projektanti ovog broda su se ravnali sa tehnologijom , i zaboravili su prirodu - a more je more  .........

Zato sam i dao link ka obimnom i stručnom tekstu na engleskom jeziku. Stvarno, "klasičan" ratni brod od 15.000 tona, L-180, B-25m, trebalo bi da ima neograničenu moreplovnost, da se ne boji nikakvog mora, a ono, k a t a s t r o f a! "Majmun je ušao u tenak i zaboravio zakone prirode"!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #89 on: April 24, 2016, 10:05:29 am »



Na svim slikama i klipovima pada mi u oči mali gaz broda. A nadgrađe je velike površine, pa pri jakom vetru lako može skretati brod sa kursa.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.