PALUBA
March 19, 2024, 03:53:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20]   Go Down
  Print  
Author Topic: Погибија Краља Александра Карађорђевића у Марсељу 1934.год  (Read 123626 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #285 on: December 31, 2022, 05:56:23 pm »


 MOJE MIŠLJENJE :
 
 Ničega od događanja devedesetih ne bi bilo da njemu nije zinulo dupe da pravi kraljevinu . Da je Srbija , kao pobednica rata uzela teritorije koje joj pripadaju demografski Huh? Ničega ne bi bilo posle .
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 100



« Reply #286 on: January 05, 2023, 01:22:06 pm »

@kilezr. Многобројни писци бавили су се српском историјом, и све је било како је било и шта је било, али вајде од тога није било, а било је тако да је трагедија српства увек постојала.
Чињеница је, да су Срби у идеји о обнављању српске државе и уједињењу јужних Словена, били јединствени и сложни. Та идеја прерасла је у фанатизам и завет: Уједињење или смрт.
Год. 1914. Александар је био регент и врховни заповедник српске војске и није се мешао у политику. Србија је била строго уставна монархија. Ратне циљеве формулисала је српска Влада, односно Никола Пашић, чија је улога у креирању политике српске државе била одлучујућа. Поменимо и то, да су на програму стварања Југославије,  заједно са Пашићем, радили српски интелектуалци, чланови Српске краљевске академије (Јован Цвијић, Александар Белић, Слободан Јовановић, Станоје Станојевић и др.), и да је, поводом тим, Милорад Драшковић саставио декларацију, према којој је Народна скупштина у Нишу (новембрa 1914. год.) прокламовала уједињење свих јужних Словена.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 100



« Reply #287 on: January 05, 2023, 01:32:22 pm »

Сплит, 9. октобара 1939. године.
Комеморативни скуп у спомен поч. краља Александра.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Сплит 1939.jpg (59.22 KB, 494x296 - viewed 78 times.)
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 399


« Reply #288 on: January 05, 2023, 01:36:06 pm »

Prvo ne mislim da je prikladan naslov ovog posta. Malo je nespretno izabran, nije pogibija (nije poginuo u borbi) , nego je ubistvo, atentat, (planirano i izvrseno).

Drugo ako smijem da dodam i citiram Dobricu Ćosića, ratnog druga moga pokojnog oca:

"Mi lažemo da bismo obmanuli sebe, da utešimo drugoga; lažemo iz samilosti, lažemo iz stida, da ohrabrimo, da sakrijemo svoju bedu, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid srpskog patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno", rekao je Dobrica Ćosić opisujući povijest, sadašnjost, a kako se čini i budućnost srpske politike."

Meni se jako svidja, privatno misljenje.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 400



« Reply #289 on: January 05, 2023, 01:47:09 pm »

Prvo ne mislim da je prikladan naslov ovog posta. Malo je nespretno izabran, nije pogibija (nije poginuo u borbi) , nego je ubistvo, atentat, (planirano i izvrseno).

Drugo ako smijem da dodam i citiram Dobricu Ćosića, ratnog druga moga pokojnog oca:

"Mi lažemo da bismo obmanuli sebe, da utešimo drugoga; lažemo iz samilosti, lažemo iz stida, da ohrabrimo, da sakrijemo svoju bedu, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid srpskog patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno", rekao je Dobrica Ćosić opisujući povijest, sadašnjost, a kako se čini i budućnost srpske politike."

Meni se jako svidja, privatno misljenje.

Tema je započeta na osnovu rada našeg poznatog istoričara Staniše Vlahovića - Pogibija Kralja Aleksandra Karađorđevića u Marselju 1934. godine i menjati naziv teme nema smisla.
Sa druge strane, ljudi poginu i u saobraćajnoj nesreći, kada je "onaj drugi" vozač krivac.

Ovaj citat Dobrice Ćosića nema veze sa ovom temom i ne znam razlog što si ga ovde postavio. Zna se ko stalno ponavlja ovu njegovu "mudroliju" (u nedostatku "pametnije" kvalifikacije). Takođe moje privatno mišljenje.
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 365


« Reply #290 on: January 05, 2023, 04:23:14 pm »

Са историјске сцене силази једно велико име:СРБИЈА !!!
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« Reply #291 on: January 05, 2023, 04:27:42 pm »

@JASON

Postoji čak na forumu zaseban topic o ispraćaju u Splitu, kod ovakvih skupova mi je uvijek zanimljivo kako kod idućeg ispraćaja/dočeka velikih vođa svi negiraju da su bili na prethodnima.  angel
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #292 on: January 05, 2023, 05:31:43 pm »

Prvo ne mislim da je prikladan naslov ovog posta. Malo je nespretno izabran, nije pogibija (nije poginuo u borbi) , nego je ubistvo, atentat, (planirano i izvrseno).

Drugo ako smijem da dodam i citiram Dobricu Ćosića, ratnog druga moga pokojnog oca:

"Mi lažemo da bismo obmanuli sebe, da utešimo drugoga; lažemo iz samilosti, lažemo iz stida, da ohrabrimo, da sakrijemo svoju bedu, lažemo zbog poštenja. Lažemo zbog slobode. Laž je vid srpskog patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno", rekao je Dobrica Ćosić opisujući povijest, sadašnjost, a kako se čini i budućnost srpske politike."

Meni se jako svidja, privatno misljenje.

@kubovac već objasnio zašto tako naslovih temu. Uzgred nisi je ni pročitao od početka kao ni neki drugi "diskutanti" ..
Lutati po internetu i uzimati zdravo za gotovo napisano  a knjige ne čitati ,odlika je stepena intelekta.

Taj navodni Ćosićev citat, obilato se koristi u muslimanskim i hrvatskim medijima, politici, internet debatama ili običnim prepirkama, itd.

Gluvi i slepi srbofobi, u trci čija će pljuvačka dalje dobaciti, ne shvataju da ovo nije Ćosićeva analiza duha srpske nacije več deo iz njegovog romana "Deobe" (1961).Dakle, književni izražaj, a ne naučni sud o jednom narodu.

Roman govori o srpskom odnosno četničko-partizanskom sukobu i zapravo je metafora o podelama u istoriji i tradiciji.Pored ovoga citat je izvađen iz konteksta
Potraži knjigu i pročitaj ...







Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #293 on: January 05, 2023, 06:31:58 pm »

Kada se u srpskom jeziku govori o pogibiji  , u ovom slučaju vladara, misli se na nevinu žrtvu i tragičnu sudbinu. Zbog polemika iznad , namerno postavljam ovakvu analizu i viđenje . Verujem da su mnogi već upoznati. Ovde su naravno nebitne upadice voditelja emisije već izjava istoričara.

Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 400



« Reply #294 on: January 05, 2023, 08:04:07 pm »

Uredništvo je bilo primorano da nekoliko poruka više sagovornika obriše sa ove teme prethodnih dana. Skrećem pažnju svima da se tema ne koristi za diskusije o ratnim događajima na prostoru bivše Jugoslavije.

Global moderator Kubovac


Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 122


« Reply #295 on: January 05, 2023, 10:24:14 pm »


 MOJE MIŠLJENJE :
 
 Ničega od događanja devedesetih ne bi bilo da njemu nije zinulo dupe da pravi kraljevinu . Da je Srbija , kao pobednica rata uzela teritorije koje joj pripadaju demografski Huh? Ničega ne bi bilo posle .


Као што је Кубовац рекао, ову тему не треба претварати у расправу о ратовима деведесетих. Од 1918. па до 1990. је прошло више од 70 година и догодило се пуно ствари. Сваки од тих догађаја је на неки начин био историјска прекретница, као у осталом и догађаји пре тога.

Регент Александар је већ имао краљевину, није морао да је ствара. Друго, шта су биле територије које су Србији припадале демографски, односно шта је то што је одређивало демографску припадност српском народу? У то доба је била веома заступљена теорија о троименом народу, а то није била измишљотина регента Александра и Николе Пашића. Југославенска академија знаности и умјетности је основана 1861, непуних 60 година пре Краљевине СХС. Бечки књижевни договор о заједничком језику је још старији (1850). Илирски покрет је почео око 1830, да би већ 1843. Аустрија забранила покрет. Тада је постало ”политички коректно” да се православни називају Србима, а римокатолици Хрватима. До тада смо за Беч сви били Илири, и повеље српским патријарсима су биле илирске повеље.

У неким другим околностима, вероватно би цео процес уједињења ишао спорије. Проблем је био то су западне границе тог словенског простора биле угрожене напредовањем Италијана. Свима се журило. Италија је показивала амбиције да окупира и подручја која јој нису обећана Лондонским уговором.

Коме је Александар требао да верује, када је у питању демографија?

Хајде да узмемо за пример догађаје у Загребу, након проглашења уједињења, када је дошло до пуцњаве (тзв. ”Просиначке жртве”). Са једне стране су били домобрани бивших хрватских пуковнија, као противници уједињења. Са друге стране су били морнари из Далмације. Ко је од њих био аутентичан представник хрватског народа? Можда није лоше споменути да је бирачко право у јужђнословенским земљама у Аустроугарској имало свега 3% становништва. (У Краљевини Србији је и поред имовинских рестрикција тај број био десетак пута већи.) Кога је, дакле, Александар требао да слуша у моментима када је сваки минут био драгоцен?

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #296 on: January 05, 2023, 10:30:01 pm »

Kako je @Kubovac napisao, najbolje da se vratimo postovima u skladu sa naslovom teme.

Sve ovo Vaše (@Kilezr i @fazan) je "šta bi bilo da je bilo", dakle nagađanja i pretpostavke bez ikakvog realnog osnova.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 100



« Reply #297 on: February 15, 2024, 10:47:19 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Терористи, које помаже мађарска влада, вежбају се на Јанка Пусти.
Цртеж холандског сликара, објављен у париском Матену (Le Matain) 21. октобра 1934.


* Les terroristes a l'entrament.jpg (96.02 KB, 285x418 - viewed 30 times.)
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.