PALUBA
April 25, 2024, 05:28:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Izviđački radar Olifant-2  (Read 12799 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: November 09, 2013, 06:25:06 pm »

Listajući po Aukcije hr. naletim na ovu knjižicu.
Priznajem da prvi put čujem za ovo ali pošto je izdana knjižica vjerovatno se sredstvo dužilo po jedinicama.
Možda netko zna malo više o samom radaru.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* olifant.JPG (45.39 KB, 681x1024 - viewed 254 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1 on: November 09, 2013, 09:14:19 pm »

Spominjali smo ga ovde, ali sada ne mogu da nadjem temu, radi se o pesadiskom radaru koji su nosili uglavnom izvidjaci i granicari, uglavnom na grudima, a mogao je da se koristi i na tronoznom postamentu.
Kasnije je kod nas pravljen i kao IR-3 i koristi se i sada kao usavrseni PR-15.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Olifant.jpg (103.92 KB, 721x557 - viewed 237 times.)

* Pesadijski-radar_IR-3_1.jpg (57.34 KB, 992x448 - viewed 292 times.)

* Pesadijski-radar_slika_IR-3_2.jpg (57.4 KB, 887x734 - viewed 312 times.)

* Uputstvo IR-3.jpg (55.69 KB, 675x900 - viewed 268 times.)

* pr-15.jpg (77.08 KB, 944x282 - viewed 183 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #2 on: November 09, 2013, 09:19:51 pm »

То је оригинални француски радар. Био је у опреми војне полиције, извиђачких јединица и граничара. Купљен је негде 1973-5. године.  Ми смо, касније, правили његову копију која је имала ознаку ИР-3.  Мислим да имамо негде на форуму неку тему о пешадијским радарима или о ИР-3.

"Олифант -2" је солидна справа која је могла да помогне у детекцији људи возила и животиња у покрету. Ради на принципу доплеровог ефекта. Радар је имао само звучни извод (слушалице). Добро обучен послужилац (морао је морао  имати добар слух) могао је да разликује људе од животиња, као и групу људи од појединца. Комплет радара је се сатојао од: самог радара  - правоугаоног кућишта приближних димензија 40х40 цм, дебљине око 15 цм, акумулатора, слушалица, статива (троношца), система упртача за ношење и коришћење у покрету и транспортног сандука. При раду са места радар се монтирао на троножац. Радар се причвршћавао на постоље а акумулатор се качио на троножац. Окачени акумулатор је уједно био бласт за стабилизацију троношца. Радар се могао користити у покрету. Послужилац је могао преко система упртача да носи радар тако што би сам радарско склоп стављао (качио) на грудни део упртача, а акумулатор на леђа.

Те справе су генерално, употребљиве и данас. Проблем је вероватно одржавање.
« Last Edit: November 10, 2013, 01:56:23 pm by dzumba » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #3 on: November 09, 2013, 09:30:38 pm »

Звук кретања возила је доста верно имитирао стварни звук (само што је био виши, пискутав). Дакле, како се возило приближавало звук је постајао јачи. Звук је био истог тоналитета односно једноличан. Када су у питању људи и животиње чуо се звук као налик кретању  кроз воду (по плићаку, али такође вишег тоналитета, пискутав). Што је циљ био даљи звук је био слабији и појачавао се са приближавањем.   

Антена радара и код "Олифната" и код ИР-3 је предња плоча на телу радара. Послужиоци су имали обавезу да воде рачуна да се механички не оштети и да се боја на њој што мање гребе. КОД ИР-3 та предња плоча је била испупчена , док је код "Олифната" била равна, што се види на трпетовим сликама.
Logged
airbag
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 267


« Reply #4 on: November 09, 2013, 09:43:30 pm »

Звук кретања возила је доста верно имитирао стварни звук (само што је био виши, пискутав). Дакле, како се возило приближавало звук је постајао јачи. Звук је био истог тоналитета односно једноличан. Када су у питању људи и животиње чуо се звук као налик кретању  кроз воду (по плићаку, али такође вишег тоналитета, пискутав). Што је циљ био даљи звук је био слабији и појачавао се са приближавањем.   

Антена радара и код "Олифната" и код ИР-3 је предња плоча на телу радара. Послужиоци су имали обавезу да воде рачуна да се механички не оштети и да се боја на њој што мање гребе. КОД ИР-3 та предња плоча је била испупчена , док је код "Олифната" била равна, што се види на трпетовим сликама.

Bravo kolega !!

Samo nemoj da umreš uskoro, jer takvih ko ti nema mnogo na webu, a moja generacija je puno tanja da te nasledi ....mi smo više gledali kako su "genijalci" politočki podobni sve to uništavali jer je Jugoslovensko itd.. recimo TAM150 s nadgrađem za radioizviđanje itoo .. genijalci izbace sve rak uređaje da bi nakrcali sanduke s municijom za 7.9 mauzere...

O tom radaru u Hrvatskoj vojsci znali su nas 16 sve skupa .. samo da znaš.. dok smo radili tablice za 203mm jer nismo imali sprave ...
« Last Edit: November 09, 2013, 09:50:52 pm by airbag » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #5 on: November 10, 2013, 08:41:21 am »

Ko sto je uvek slucaj, imam bar jos desetak fotki, ali sada nemam pojma gde sam ih postavio, pa sada za sada evo jos ove dve.  laugh laugh

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 40x_3.jpg (98.34 KB, 403x574 - viewed 293 times.)

* 3154.jpg (60.23 KB, 591x600 - viewed 291 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #6 on: November 10, 2013, 10:01:25 am »

O radaru IR-3 smo mali pisali ovdje na temi graničari.
Međutim o ovom francuskom Olifantu prvi put čujem i čini mi se da nisam vidio nikad sliku u JNA.
Ne iznenađuje me šta je ovo francuska tehnika jer su ovi u Banja luci radili po francuskoj licenci one Sabine tv.
Nažalost nisu se baš proslavili sa tim tv-ima, valjda je vojna tehnika bila bolja.

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #7 on: November 10, 2013, 02:19:20 pm »

Прошло је преко 20 година како ја ово средство нисам користио. Коришћење овог радара имао сам прилике да учим од најбољег. Био је то заставник 1. класе Шалипур Тадија из 282.бВП. Важио је за експерта за ово средство у ЈНА. Мислим да је прошао неки инструктаж са француским инструкторима.  Непогрешиво је идентификовао циљеве на основу упамћених звукова. Свако циљ производи бар мало различит звук који је он успевао да разликује. Ја и већина други нисмо. Ипак, могло се јако добро научити барем да се детектују људи и животиње, односно возила.

Неупућени људи очекују чуда када су у питању оваква средства. На помен речи "радар" обично се очекује аквизиција циљева како како се то обично ради код радара за откривање циљева и ваздушном простору. Овај радар нема визуелну перцепцију циљева, већ само звучну. Не може да мери даљину, али то може да одреди доста добро послужилац на основу звука. Осим тога, угао осматрања му је доста узак (заборавио сам тај податак), тако да би био користан мораш на земљишту проценити где ће се највероватније појавити циљеви и тамо усмерити радар. Могао је бити користан у заседама, код обезбеђења објеката у пољским условима, код претраге терена ноћу, али је послужилац морао да буде добар тактичар и да процењује где би могао бити циљ. Дакле, као и свугде битан је послужилац и способност командира да му одреди право место. Дакле, радар не ради "сам", већ само помаже људима да циљеве уоче пре него што могу сопственим чулима или да потврди или одбаци сумњу да се чује "нешто".

И још нешто. Обука војника за коришћење радара се углавном сводила на "укључи - искључи", "ради-не ради". И то је то. Када би га понео на задатак и укључио дешавало се да њихање грана (а радар и то детектује) детектује као циљ. Не сећам се да је два или три пута организована наменска обука за његово коришћење. Ово средство тражи једног човека који ће га познавати у души и који ће стално кондицирати. И тај човек мора да га користи и рукује са њим барем 2-3 године да би могао да каже да зна добро да рукује са њим.

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #8 on: November 10, 2013, 02:35:58 pm »

Korišćeno je ovo sredstvo u jednoj akciji, ima preko 20 godina, znači u praksi, i po rečima učesnika, pokazlo se kao veoma moćna sprava.
Samo ću pomenuti da ga je koristio upravo vod vojne policije u Sloveniji i tu prekidam o detaljima sve zbog ne narušavanja pravilnika (a vala i zaboravio sam dosta toga).
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #9 on: November 10, 2013, 07:39:46 pm »


Mislim da bi @SOLARIS trebao postaviti i unutrašnjost brošure.Ne poznajem ovu vrstu uređaja ali sam negde video da li na TV ili nekim novinama davno nešta o tome.Iz dosadašnjih postova ovdje na palubi nemože se zaključiti dovoljno  o njemu.Mislim da uredjaj pripada historiji i da se njegova vrijednost pored ove prve,očituje baš u tome da se daju svi podaci,kako bi se eventualno mogli iskoristiti i i kao ideja za nešta novo u budućnosti. Popis unutrašnjih djelova može doprinjeti i boljem razumjevanju rada a i kao inspiracija za nešta drogo.
Sam podatak da je njegov princip rada na Doplerovom efektu,znači  dosta,ali ne mnogo.Ovaj efekat se koristi na skoro svim frekvencijama(od poznatog zvuka dolaska i odlaska voza-vlaka,pa do mjerenja širenja vasione na osnovu pomaka u boji svjetlosti).Na osnovu opisa rada u praksi nemože se zaključiti puno više toga.Kretanje grana izaziva njegovu reakciju a ne navodi se niti udaljenost,odnosno,da li je do objekta,koji se otkriva potreban čist prostor(optička vidljivost),a u nekim postovima da je zvuk u slušalicama sličan prirodnom samo piskutaviji itd.
Sama oznaka IR našeg uređaja,koji je ukoliko sam dobro razumio,kopija u topiku navedenog,navest će malo boljeg poznavaoca,da se radi o infracrvenom području, što na opisu iz prakse baš i ne djeluje uvjerljivo(sličnost zvuka u slušalicama sa prirodnim).
Susretao sam se u praksi sa uređajima koji su detektovali pokret(alarmi)kojima je osnova bio PIR detektor(u IR području)i vjerujem da su ih mnogi od Vas susretali,plastična kutijica sa Freznelovim sočivom,mliječno bijela plastika ponegdje prozirna a negdje i ne.Bilo je i alarma na radio frekvencijama,također i kombinovanih IR-PIR,i Tx na radio frekvencijama i to veoma visokim čak možda cm područje.Sve ovo je ipak imalo ograničen domet oko 10m.Također,pznata mi je donekle problematika i sa zvučnim F na primer sa usmjerenim mikrofonima ili alarmi u UZV području.
Dakle nadam se da Vam nisam još više zapetljao temu,trebalo bi znati od čega se sastoji uređaj iz @SOLARIS-ove knjižice i što više podataka iz prakse (domet,frekvencija,itd.)

Pozdrav!
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #10 on: November 10, 2013, 11:27:14 pm »

U nedoumici sam da li da napišem i da smo u školi u Puli imali IR radar(vjerovatno zapadne proizvodnje),koji se koristio za osmatranje objekata od posebnog značaja,ako me sjećanje ne vara rečeno nam je na Brijunima.Nažalost naziv i oznaku sam mu zaboravio.
Radio je u IR(IC)području i bio je veoma jednostavne izvedbe.Imao je veliki reflektor(možda i 1m u promjeru),koji je umjesto običnog stakla imao tamno koje je imalo ulogu IR filtera.U sam reflektor se stavljala svjetiljka(sijalica)velike snage možda 500W ili čak i više.Mislim da u originalu nije bila ista i da su nam govorili da je to naša zamjena,pošto originalnih nije bilo.
Prijemnik je bio nešta kao noćni dvogledi danas ili nišani,koji je unutra imao elektronku sa cezijumom.Bila je tu i neka teorija o pogodnosti cezijuma na IR frekvencijama.Uglavnom reflektor je "osvjetljavao"ciljano područje a prijemnik je takođe imao filtere za IR područje i propuštao samo isto i optički se video objekat.Kasnije na brodovima ga nisam nigdje video te mislim da ne griješim što ga navodim ovdje pod ovim topikom.Ukoliko pak nisam u pravu molim onog ko uređuje da ovaj post izbriše.
Kasnije je vjerovatno on izbačen iz upotrebe možda i zbog razvoja poluprovodnika ili dr.Ipak mislim da je trebalo napomenuti da smo nekad imali i ovaj možda među prvima IR uređaj u upotrebi.

Pozdrav!
Logged
someone9871
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 91


« Reply #11 on: November 12, 2013, 02:22:05 am »


Mislim da bi @SOLARIS trebao postaviti i unutrašnjost brošure.Ne poznajem ovu vrstu uređaja ali sam negde video da li na TV ili nekim novinama davno nešta o tome.Iz dosadašnjih postova ovdje na palubi nemože se zaključiti dovoljno  o njemu.Mislim da uredjaj pripada historiji i da se njegova vrijednost pored ove prve,očituje baš u tome da se daju svi podaci,kako bi se eventualno mogli iskoristiti i i kao ideja za nešta novo u budućnosti. Popis unutrašnjih djelova može doprinjeti i boljem razumjevanju rada a i kao inspiracija za nešta drogo.
Sam podatak da je njegov princip rada na Doplerovom efektu,znači  dosta,ali ne mnogo.Ovaj efekat se koristi na skoro svim frekvencijama(od poznatog zvuka dolaska i odlaska voza-vlaka,pa do mjerenja širenja vasione na osnovu pomaka u boji svjetlosti).Na osnovu opisa rada u praksi nemože se zaključiti puno više toga.Kretanje grana izaziva njegovu reakciju a ne navodi se niti udaljenost,odnosno,da li je do objekta,koji se otkriva potreban čist prostor(optička vidljivost),a u nekim postovima da je zvuk u slušalicama sličan prirodnom samo piskutaviji itd.
Sama oznaka IR našeg uređaja,koji je ukoliko sam dobro razumio,kopija u topiku navedenog,navest će malo boljeg poznavaoca,da se radi o infracrvenom području, što na opisu iz prakse baš i ne djeluje uvjerljivo(sličnost zvuka u slušalicama sa prirodnim).
Susretao sam se u praksi sa uređajima koji su detektovali pokret(alarmi)kojima je osnova bio PIR detektor(u IR području)i vjerujem da su ih mnogi od Vas susretali,plastična kutijica sa Freznelovim sočivom,mliječno bijela plastika ponegdje prozirna a negdje i ne.Bilo je i alarma na radio frekvencijama,također i kombinovanih IR-PIR,i Tx na radio frekvencijama i to veoma visokim čak možda cm područje.Sve ovo je ipak imalo ograničen domet oko 10m.Također,pznata mi je donekle problematika i sa zvučnim F na primer sa usmjerenim mikrofonima ili alarmi u UZV području.
Dakle nadam se da Vam nisam još više zapetljao temu,trebalo bi znati od čega se sastoji uređaj iz @SOLARIS-ove knjižice i što više podataka iz prakse (domet,frekvencija,itd.)

Pozdrav!
Kad ti bolji poznavatelji neće odgovorit, ...
IR je kratica za izviđački radar, ne infracrvene zrake. Ako se dobro sjećam radar odašilje radio valove u cm području, pomoću Dopplera se otkkriva pokretna "meta" - ako se "meta" ne kreće nema detekcije, znači neupotrebljivo za snajperiste ili tenk koji stoji na 200 metara. Iznad kilometra je upotrebljiv za razna vozila i oklopnjake, ispod i za ljude, kako se smanjuje popularni RCS (radar cross-section) tako se i smanjuje sposobnost otkrivanja. Ljudi koji se uspravno šeću budu otkriveni na puno većim udaljenostima od onih koji puze po zemlji. Još bolje ako slučajno imaju čelični šljem i tegle kakav mitraljez i municiju u stilu Ramba.
Zbog valnih duljina koje se koriste, osjetljiv je na padaline i jak vjetar.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #12 on: November 12, 2013, 08:26:42 am »


Hvala puno @someone9871!!!!!

Iz ovoga što ste vi naveli u svom postu meni je puno toga razumljivije.Ne slažem se da ste vi lošiji poznavalac ovog radara čak šta više mislim obratno.Nije mi uopće pala na pamet jezička skraćenica i ako se sa fotki može vidjeti i reflektor a i neko parče dipola.Mislio sam da se radi o nekom kombinovanom uređaju.Možda netko misli da se radi o "vojnoj tajni" ali sad posle vašeg posta zaista mislim da griješi i i da su mogućnosti tog radara izuzetno ograničene te da ukoliko nema prepreka u optičkoj vidljivosti možda nečemu može i poslužiti.
Također,@Solaris, meni ne treba više se mučit objavljivanjem unutrašnjeg sadržaja knjižice,pošto je Vaše objašnjenje sasvim dovoljno.

Pozdrav i još jednom hvala!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #13 on: November 12, 2013, 08:44:29 pm »

Karlo, Karlo... U jednom od prethodnih postova bio je link ka neki diskusijama gde se moglo više pročitati o ovom radaru (IR-3). Skraćenica IR-3 znači "izviđački radar". Kao i svaki rada radi na taj način što emituje elektomagnetne talase određene frekfenicije (talasne dužine) koji se odbijaju od cilja pa ih prijemnik radara "hvata" i to pretvara u zvuk.

Evo podataka o principu rada radara i samom radaru IR-3 iz jedne skripte autora Petra Cvetkovića i Nenada Gligorevića, uz napomenu da ovo nije namenjeno fizičarima i inžinjerima već vojnicima koji radar koriste.

"Radarski uređaji spadaju u grupu aktivnih elektronskih uređaja za osmatranje. Predajnik radarskog uređaja zrači elektromagnetsku energiju u prostor i njome “osvetljava” zemljište i ciljeve. Sa zemljišta odnosno ciljeva energija se, saglasno njihovoj radarskoj površini reflektuje u svim pravcima, pa i natrag u prvcu radara. Deo te reflektovane energije prihvaćen je od antene radara, vodi se na radarskom prijemniku, u kojem se prijemni signal dalje obrađuje u jednom od dva osnovna principa (impulsni ili Doplerov princip) i dalje pokazuje na pokazivaču, koji može biti vizuelnog ili akustičnog tipa.

Antena radara zrači energiju u veoma uskom snopu. Položaj snopa u prostoru određuje i položaj cilja u prostoru. Da bi dimenzije antene, a time i dimenzije uređaja bile u granicama koje omogućavaju ručni prenos radara, upotrebljava se frekventno područje od 8 do 18 GHz.

Za razliku od radara koji se koriste za osmatranje vazdušnog prostora i gde je vrlo lako uočiti cilj, radari za osmatranje zemljišta svoj cilj nalaze na određenoj zemljišnoj prostoriji, gde već postoji čitav niz objekata, koji raspršuju elektromagnetske talase (drveće i ostala vegetacija, zgrade i dr.). Ako se ciljevi prikazuju na osnovu amplitude prijemnog signala, radar će prikazivati ciljeve samo kada oni odskaču od pozadine. Taj način funkcionisanja karakterističan je za radare koji imaju vizuelni pokazivač signala. Drugi način funkcionisanja radara zasniva se na tzv. Doplerovom efektu70. Kretanje objekta osmatranja prouzrokuje frekventnu promenu reflektovanog signala u odnosu na predajni signal. Ovaj način se koristi za razlikovanje pokretnih od nepokretnih ciljevai karakterističan je za radare koji imaju audio pokazivač signala.

Doplerov efekat je dobio naziv po nemačkom fizičaru C.J.Dopler-u koji je 1842.godine otkrio fenomen promene visine zvuka ako se zvučni izvor približava odnosno udaljava od posmatrača. Efekat važi i kada se samo izvor zvuka kreće i kada se i izvor zvuka i posmatrač kreću. U ovom drugom slučaju na Doplerov efekat utiče samo razlika u njihovim brzinama - relativna brzina."

« Last Edit: November 21, 2013, 09:41:10 pm by dzumba » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #14 on: November 12, 2013, 08:53:20 pm »

Taktičko-tehnički podaci za radar IR-3:
• otkriva pešaka koji se kreće brzinom 2,5-7,5 km/h……....... do 1500 m
• otkriva pešaka koji puzi.......................................................... do 300 m
• otkriva m/v koje se kreću brzinom 7-50 km/h
        laka ................................................................................. do 2000 m

    teška................................................................................ do 3000 m

• minimalni domet radara........................................................... 75 m
• pretraživanje po azimutu......................................................... 360°
• pretraživanje po mesnom uglu.................................................. 30°
• tačnost razdvajanja ciljeva po daljini, za objekte na
udaljenosti do 500 m.................................................................
20 %
• izvor napajanja............................................................................ Ni-Cd baterija 24 V i
kapaciteta 4 Ah
• Maksimalna potrošnja.............................................................. 14 W
• Autonomija rada sa jednom baterijom...................................... 6 h
• Dimenzije primopredajnika sa antenom.................................. 350/350/125 mm
• Masa primopredajnika sa antenom........................................... 5,5 kg
• Masa akumulatora...................................................................... 4,25 kg
• Masa tronošca........................................................................... 3 kg
• Masa pune kutije za transport kompleta................................. 50 kg
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.