PALUBA
April 25, 2024, 10:25:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Izviđački radar Olifant-2  (Read 12802 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #15 on: November 12, 2013, 10:43:00 pm »


Hvala @džumba puno!

Zaista stručno i iscrpno.Neznam da li sam Vas možda uvredio mojim predhodnim postom pa Vam se ovom prilikom izvinjavam.
Čovek je zaista dosta dobro,barem kolko je meni potrebno objasnio.Ja možda imam i loše iskustvo sa mešanjem pojmova.Išao sam ja na navedeni označeni post ali sam tamo našao nešta o geofonima i IC zaštiti na žici.Međutim ne mislim da Vi niste u pravu pa na svakom postu piše naziv topica "Izviđački radar....".Da li zbog toga što sam ja koristio Englesku literaturu ili nečeg drugog u opisu rada ovog radara me je odvuklo na taj zaključak, ma da se iz mog teksta vidi i sumnja u to.
Nemojte shvatiti kao uvredu nego kao šalu u vezi sa zvučnom indikacijom na radaru.Imao sam kolegu kojem baš i nije išla elektronika.Jednom popravlja on nešta PEL i on proradi,a on sav veseo viče"svira....svira!",kao da se radi o koncertnom prijemniku a ne PEL-u.
Frekvencije ovog radara su verovatno dosta dobro izabrane.Čitao sam neku literaturu o istraživanju upijanja-odbijanja EMT mislim da je to bilo istraživanje neke naše naučnice da li sa ETF,u Nišu gde se navodi da oko 1GHz živa bića upijaju najviše EMT,a ispod i iznad se smanjuje upijanje odnosno sve više reflektuju.Vidite da ona halabuka oko mobilne TF nije bez osnova.No pošto odlazim u OFF završavam.

Pozdrav!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #16 on: November 12, 2013, 11:48:40 pm »

Ne, nisam se uvredio. Moja "prozivka" je bila više šaljivog karaktera jer si na mene ostavio utisak tehnički jako "potkovanog" čoveka. Iskazao sam čuđenje da "omašuješ".  No, verovatno u to vreme kada su bio u vojsci ovakvih radara nije bilo pa nisi ni mogao da znaš. Ipak, neka korist od toga. "Naterao" si me da potražim podatke o radaru i da ih postavim.

Kao što sam već rekao radar IR - 3 je uslovno rečeno poboljšana varijanta radara "Olifant". Imao je mogućnost određivanjnja daljine do cilja, nešto veći domet i sl. Ipak, sama izvedba, posebno antene nije bila ravna sa onim na "Olifantu". Bio je i nešto "gabaritniji". Ni danas to nije neupotrebljivo sredstvo. Novije verzije imao samo bolji prikaz ciljeva (vizuelni prikaz), nešto su lakši i sl. Ne znam kakva je situacija u vojskama u regionu i da li ova i slična sredstva koriste. Ako imaju "Olifante" i IR-3 ja im preporučujem da ih koriste, barem za vežbe.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #17 on: November 13, 2013, 12:06:50 am »

Elektronika u radiovezama zadnje vreme je toliko napredovala, da bi mogao stati 18 GHz prijemnik-odajnik u kocku 10x10x10 cm. Jedini delovi, koji onemogučuju manji uređaj je "valovod" i kretnica od odajnika do antene i natrag na prijemnik, (za 18GHz je odprilike kvadrat 1x2 cm, dok je za 8GHz oko 2,5x5 cm) I to je i najteži deo celog sistema, ako izuzmemo baterije.

Inače  "Olifante" i IR-3 nisam imao priliku videti u živo. Ovo oko radio prijemnika znam iz posla.
A i verovatno bi bila u ovo doba prikladnija IR kamera. Imamo jednu na poslu, radi do 100 m, lepo se sve vidi, lagana je i prilično jeftina (par 1000€)

LPB
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #18 on: November 13, 2013, 12:24:03 am »


Slažem se sa Vašim postom u potpunosti.Mislim da je kod nas teško naći brisani prostor većih daljina.

Hvala i pozdrav!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #19 on: November 13, 2013, 12:41:17 am »

Karlo, ako možemo na Ti. Inače Božo iz Slovenije, da se upoznamo. Ipak smo domači ovdje.


Inače što se tiče IR kamere, moj suradnik, lovac, i živi na selu, pored šume. Jedno vreme nešto mu je grizlo i kralo cipele, koje je pustio ispred kuče. I to samo nove, i odnosilo jih na 50-100 metara od kuče. Dok je tako par noči čekao, nije bilo sreče. U momentu, kada je upalio svetlo, ili posvetlio van, da vidi uljeza, uljez se vešto krio i dalje mu grizao nove cipele. Tek posle testiranja službene IR kamere, video je da je krivac lisica. I sada mu krasi dnevnu sobu.

Mada mislim, da je saradnik uzeo kameru kuči zbog drugog razloga. Sumljamo, da je sa ženom gledao filmove za odrastle, i IR kamerom testirao dali mu je žena spremna Grin

Inače na poslu koristimo IR kameru, da definiramo loše spojeve na RF kablovima, i da brzo vidimo dali su nam sve 3 faze jednako opterečene. Dobro i za kučnu upotrebu, jer se lepo porazdeli po osiguračima koristnike. Wink


LPB
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #20 on: November 13, 2013, 08:01:03 pm »

Hvala puno @Božo13!

Veoma mi je drago da me prihvatate kao "domaćeg".Loš sam u pisanju a naročito kad treba biti skoncetrisan na više stvari odjednom.I ovo mi teško pada jer se plašim da se ne radi o privatnoj prijepisci,što pravilnikom nije dozvoljeno.Inače mislim da se bilo koji problem može napisati a da on nebude neprijatan za druge.Meni to baš i ne uspjeva svaki put.Vama to daleko bolje polazi za rukom i to ne samo na ovom topiku.Sviđa mi se Vaša vedrina u nastupu a bogami i mojim ukućanima.
Što se tiče samog persiranja kod mene će teže ići jer mi je to kao "uslovni  refleks".Od svoje 15-te godine sam otišao u vojsku i tamo je bila obaveza persiranja i mlađim i starijim.Mogu da se trudim ali će to biti samo dok sam skoncetrisan čim se opustim ja ću nastavit po svome.Zato nemojte obraćati pažnju na to jer će biti kako kad.Čak i jezički ja sam doživljavao ovde,posle dugo godina u građanstvu,da me se ispravlja na pr.ja kažem grijanje a oni kažu nije nego grejanje itd...Dakle izgleda da se jako teško mijenjam što je vjerovatno odraz i starosti.
U Sloveniji sam boravio mnogo puta,na Pohorju više puta,na Bledu,Bohinju-Vogl,u Ljubljani na sajmovima elektronike,u Mariboru jer mi je sin tamo služio vojsku itd.. Imao sam i niz kolega ali mi je najdraži bio Pleterski Adolf-Adi itd.Jednostavno za Sloveniju me veže mnogo toga lijepog.
Dakle drago mi je da ste iskazali interes za mene i neobraćajte pažnju na moje nedostatke.

Pozdravljam Vas puno!
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #21 on: November 13, 2013, 11:32:16 pm »

@Karlo

Hvala, i ja sam imao na početku problema sa persiranjem. I nekako naučio, mada još uvek se nađem da "nove" članove oslavljam sa Vi, pogotovo ako imaju nivo izražanja.

Što se tiče prepričacanja, na kraju se sve vodi na prepričavanje, jer smo večinu stvari negde čuli/pročitali/naučili. Meni je u tom malo lakše, jer mi S/H nije prvi jezik, pa onda ne prevedem baš sve reči, i tu se gubi prepisivanje.

A što se tiče problema, neki kažu da jih nema, nego da su samo izazovi. Wink

Sa velikim poštovanjem
Božo

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #22 on: November 21, 2013, 05:43:23 pm »

Ova temica je išla malo van zadane problematike pa bi se i naslov teme mogao prilagoditi ali o tome kasnije.
Nadam se da će se uskoro pojaviti i knjižica o ovom Olifantu pa će se i tema vratiti u svoj tok.

U nedoumici sam da li da napišem i da smo u školi u Puli imali IR radar(vjerovatno zapadne proizvodnje),koji se koristio za osmatranje objekata od posebnog značaja,ako me sjećanje ne vara rečeno nam je na Brijunima.Nažalost naziv i oznaku sam mu zaboravio.
Radio je u IR(IC)području i bio je veoma jednostavne izvedbe.Imao je veliki reflektor(možda i 1m u promjeru),koji je umjesto običnog stakla imao tamno koje je imalo ulogu IR filtera.U sam reflektor se stavljala svjetiljka(sijalica)velike snage možda 500W ili čak i više.Mislim da u originalu nije bila ista i da su nam govorili da je to naša zamjena,pošto originalnih nije bilo.
Prijemnik je bio nešta kao noćni dvogledi danas ili nišani,koji je unutra imao elektronku sa cezijumom.Bila je tu i neka teorija o pogodnosti cezijuma na IR frekvencijama.Uglavnom reflektor je "osvjetljavao"ciljano područje a prijemnik je takođe imao filtere za IR područje i propuštao samo isto i optički se video objekat.Kasnije na brodovima ga nisam nigdje video te mislim da ne griješim što ga navodim ovdje pod ovim topikom.Ukoliko pak nisam u pravu molim onog ko uređuje da ovaj post izbriše.
Kasnije je vjerovatno on izbačen iz upotrebe možda i zbog razvoja poluprovodnika ili dr.Ipak mislim da je trebalo napomenuti da smo nekad imali i ovaj možda među prvima IR uređaj u upotrebi.

Pozdrav!

Ovdje se karlo radi o klasičnom uređaju za noćno osmatranje sa IC reflektorom.
Može se vidjeti na svim starijim oklopnim vozilima a naročito je upečatljiv na Ruskim.

poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #23 on: November 22, 2013, 11:45:37 pm »


Poštovani @SOLARIS,

Neznam da li Vi očekujete moju reakciju,pa da onda premestite ili izbrišete moje postove.Ja nemam ama baš ništa protiv i jednog i drugog.To sam i naveo u mojim postovima.Slažem se u potpunosti da sam ja otišao izvan navedenog posta.Razloge sam naveo u samim postovima.
Neznam šta bih komentarsao pošto sam i to već uradio.Možda sam trebao jasnije navesti da mislim da je frekvencija dobro odabrana jer je daleko od od 1GHz koja je najnepovoljnija za toplokrvna bića.Takođe mogao sam navesti da mislim,da bi mu karakteristike bile bolje,ukoliko se sam radar nalazi na što višem nivou,uz normalno čist prostor osmatranja.
Što se tiče IC(IR) uredjaja i za to sam naveo da se navedeni koristio na kopnu a ne na brodovima.Da ne pripada ovom topiku tu se u potpunosti slažem s Vama.Radite sa tim postom šta hoćete mene to ne pogađa.

Pozdrav!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #24 on: November 23, 2013, 09:19:15 am »


Nerazumijem uopšte, što se ovde drvi o nečenu što nema veze sa ovim radarom.
Naziv teme je kristalno jasan, radar taj i taj. I šta tu treba okolišati i izmišljati,
što no narod laže toplu vodu.

Molim kolege da ako imaju šta reći o konkretnom radaru neka kažu, a neke
druge stvari prilažite na nekom drugom odgovarajućem mjestu....
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #25 on: November 23, 2013, 03:14:43 pm »



Dajte Karlo, nemorate sve uzimati ka srcu.
Svaka diskusija je dobrodošla i nema se namjeru ništa brisati.
Ja to ponekad onako mrnjem sam sebi u bradu, imam valjda pravo bar na to.  Smiley

poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #26 on: November 23, 2013, 04:50:32 pm »



Dajte Karlo, nemorate sve uzimati ka srcu.
Svaka diskusija je dobrodošla i nema se namjeru ništa brisati.
Ja to ponekad onako mrnjem sam sebi u bradu, imam valjda pravo bar na to.  Smiley

poz.

Nesporazum @SOLARIS,

ništa ja ne uzimam k srcu Vi ste u predhodnim postovima zaista bili u pravu.Ja sam shvatio da Vi čak hoćete da mi pomognete ali da vam je otežano naći način da stvar dovedete u red.Iskreno rečeno ipak delovi predhodnih postova se mogu i povezati baren sa otkrivanjem-izviđanjem što je svrha i radara u naslovu.Dakle da Vam ne otežavam odluku ja sam napisao predhodni post,nikako zbog uvredljivosti i sl.Da nebih dao za pravo @Orićareb da me prebaci u woodcuttere moram da završim.

Hvala na nepotrebnom izvinjenju!Pozdrav!
« Last Edit: November 23, 2013, 05:02:44 pm by Karlo » Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.