PALUBA
April 18, 2024, 10:57:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Down
  Print  
Author Topic: Avion RV VS srušio se danas oko 12:30 u rejonu Mrčajevaca  (Read 20890 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #60 on: November 18, 2013, 07:31:41 pm »

Kanibalizacija - (eng: cannibalisation)

Koristi se u održavanju vazduhoplova:
Jedna od mnogih definicija:
"Kanibalizacija    Kanibal - osoba koja jede ljudsko tijelo, ljudožder. Običaj plemena na otočjima Tihog oceana i u ponekim plemenima Afrike. Na našem području nastao je izraz 'kanibalizacija' koji u suštini znači uništiti jedno da bi se napravilo drugo. Dakle, kada se iz jednog ili više računala izvade ispravni dijelovi kako bi se osposobilo neispravno računalo, bilo za stalno ili za probu. Postupak je nažalost uobičajen kada nema pričuvnih dijelova."

izvor:
http://www.informatika.buzdo.com/rjecnik/rjecnik-070-slovo-K.htm

Ova "Kanibalizacija" može biti organizaciona, ili prinudna.
Primer namenske (organizacione), je u našem vazduhoplovstvu poznat odavno: prilikom kupovine lovca-bombardera P-47 (F-47 Thunderbolt) kupljen je određeni broj njih za skidanje delova i održavanje onih u operatvnoj upotrebi.
Primer prinudne kanibalizacije je ovo što se nama događa. Kada morate uzeti deo sa nekog aviona, kiji je neispravan iz drugih razloga, ali ima ispravan deo, kojim se može drugi avion dovseti u borbno upotrebljivo stanje. Avion sa kojeg se skida deo, ne rashoduje se, apriori, već čeka povoljniji trenutak da mu se obezbede ispravni delovi i vratio u upotrebljivo stanje.
Ukoliko izostane obezbeđenje potrebnih delova, predlaže se njegov rashod. Od 2005. ovo je uobičajena praksa u našim OS.

Znate da u operativnoj upotrebi imamo tenkvsku  četu sa tenkovima T-72. Kako se nije moglo, da obezbedi, da se određen broj tenkova M-84 dovede u punu borbenu gotovost, odlučeno je da se oformi četa sa T-72, a ovi (M-84) su koriđćeni za rezervne delove - kanibalizacijom. I nisu rashodovani, to je bitno istaći, jer čekaju povoljnu materijano-tehničku situaciju.

Eto, da i to malo pojasnimo:

Љуба
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #61 on: November 18, 2013, 07:37:06 pm »

знам ја све то, али то је, како наведосте, ИЗНУЂЕНА МЕРА. самим тим, питање је да ли је итај део био исправан, тј колико времена му је требало да цркне. само наводим као могућност да се и то десило.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #62 on: November 18, 2013, 07:38:55 pm »

Kanibalizacija je postalo nužno zlo... iznudjena mera. E sad, problem je što posledice mogu biti drugačije, u zavisnosti od toga koje se sredstvo krpi.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #63 on: November 18, 2013, 08:04:16 pm »

Dakle, kanibalizacijom se skidaju, samo, ispravni delovi.

Vrme otkaza delova, i sklopova, je kod korišćenih delova, i sklopova "kraće" (ili češće). Znači, propis je da se ugrađuju samo ispravni delovi. Metoda provere njihove pouzdanosti je i let "provere", kojim je bio podvrgnut, avion, koji se srušio. Nema tog sistema, koji će se klasifikovati 100% pouzdanim, sa koeficijentom bezotkaznosti "1".

Svi delovi aviona, kao MTS, podložni su fizičkom i moralnom rabaćenju. Tako i kod naših "Orlova", što su stariji, to je veća mogućnost "naprasnog" otkaza pojedinog sistema-sklopa-dela.
Tu majstori i inžinjeri, koji održavaju avion, ne mogu ispoljiti nikakav nadljudski entuzijazam da spreče nastanak takvog stanja. Njihov entuzijazam će pomoći da se na vreme predvidi, ili otkrije, otkaz nekog sistema-sklopa-dela.
Poznajući ljude koje rade na održavanju i pripremi vazduhoplova, siguran sam, da su maksimalno predani svom poslu i da ne dozvoljavaju da poleti vazduhoplov sa neispravnim sistemom-sklopom-delom.

Љуба
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #64 on: November 18, 2013, 08:08:00 pm »

знам ја све то, али то је, како наведосте, ИЗНУЂЕНА МЕРА. самим тим, питање је да ли је итај део био исправан, тј колико времена му је требало да цркне. само наводим као могућност да се и то десило.


Ukoliko su sprovodjene propisane procedure to se nije moglo desiti.Navodim primer za TMM Viper.Vitalni delovi kao sto su zupcanici,vratila,lopatice... prilikom dolaska motoru na remont podvrgavaju se tehnoloskom pregledu koji obuhvata dimnzionu proveru funkcionalnih geometrijskih povrsina na osnovu propisane liste mera za sam deo ili sklop,zatim se vrsi pregled na deformisanost,koroziju itd.Nakon toga delovi se pregledavaju nekom od NDT (zavisno od vrste materijala samog dela)metoda na pukotine,prilikom cega se odbacuju oni koji ne zadovolje...Sve su to procedure koje su jasno i nedvosmisleno definisane,obavezujuce,cije improvizovanje dovodi do nesretnih slucajeva.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #65 on: November 18, 2013, 09:26:33 pm »

како год, то је коришћен део и нико не може да гарантује да неће одма да цркне. не можеш да гарантујеш ни за нов додуше, тако да ја не кривим механичаре. једноставно таква могућност постоји и не треба је одбацивати, али ајде нека комисија за истрагу уради своје. ја сам ово само навео као могућност. што се тиче одржавања, људи раде са оним што имају и што боље могу. знам, јер су ми неки другови авиомеханичари и оружари.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #66 on: November 19, 2013, 01:21:32 am »

Iza svake nesreče, postoji lanac događaja, koji nisu kobni, ali suma svih je ta, koja dovede do nesreče. Dovoljno je samo prekinuti jednu kariku, i do nesreče neče doči.

Koliko znam, svaki deo ima svoj životni vek, ili bolje rečeno minimalni životni vek, za kojega proizvođač garantira da če raditi u sklopu specifikacije. Verujem, da se za svaki ugrađeni polovni deo vodi evidenca, koliko je vremena proveo u radu. Ali nisam stručnjak, samo razmišljam..

LPB
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #67 on: September 05, 2014, 04:18:49 pm »

„Орао” пао кад је остао без уља

Чачак - Војни авион срушио се 15. новембра 2013. године у Мрчајевце услед квара у току лета, тужилац закључио да нема основа за кривични поступак. Заменик вишег јавног тужиоца у Чачку, Драган Калаба, закључио је случај пада војног авиона „орао” Ј – 22 утврдивши да нема основа за покретање кривичног поступка против било ког лица. Он је, пошто се ваздухоплов срушио у атар Мрчајеваца 15. новембра прошле године, обавио увиђај и наредио да комисија ВС утврди околности и разлоге пада, а сада прихватио налаз команде Ваздухопловства и ПВО Војске РС по коме „у јединицама и установама ВиПВО нема одговорних лица за настанак удеса”.

Војне комисије за основно и допунско испитивање удеса закључиле су да је основни узрок био губитак притиска у основном и командном хидрауличком систему који је вероватно настао слабљењем цевних спојева (цеви, цревоводи, разводници), али није било могуће наћи поуздане материјалне доказе који би поткрепили то. Другостепени узроци удеса јесу попречно – смерне осцилације структуре авиона настале због зазора у командама. Материјална штета услед уништења авиона и опреме износи 211,60 милиона динара.
Током испитивања удеса утврђено је да је „орао”, којим је пилотирао мајор Иван Пантић, командант 241. ЛБАЕ, узлетао са аеродрома у Лађевцима у 12.15 сати, и био је исправан за лет. Тај пробни лет током којег је дошло до удеса извршен је у циљу провере управљивости и стабилности авиона, након појаве изражених попречно – смерних осцилација у претходна три пробна лета.

Провера понашања ваздухоплова извршена је на висинама од 1.500 до 4.400 метара, а маневарски лет – оштри заокрет, полупревртање, борбени заокрет, превртање, петља, имелман, ваљци и леђни лет – на висинама од 100 до 2.000 метара. После завршене пробе пилот је у 12:33,51 од контроле лета у Лађевцима затражио одобрење за слетање, укључио се у школски круг за приземљење, одузео снагу оба мотора и извукао ваздушне кочнице ради смањења брзине. Након 15 секунди пилот потврђује контроли трећи заокрет и при брзини од 450 километара на сат пребацује прекидач „закрилца – преткрилца” на положај извучено, али тада се у авиону активира звучни сигнал отказа.

На манометрима притиска хидроуља и у основном и у командном систему пилот уочава притисак од свега 50 – 60 бара и пребацује ручицу стајног трапа у положај „на доле”, у намери да одбрави ноге трапа. Мајор је поновио поступак извлачења точкова али опет без учинка, јер је притисак у оба хидрауличка система врло брзо пао на „0 бара”, а за то време повећали су се и нагиб авиона и угао понирања.
Мајор је тада, да би смањио десни нагиб, померао пилотску палицу улево, али ваздухоплов није реаговао. У 12:35:07 пилот је јавио да нема контролу над авионом и да га напушта избацивим седиштем. Катапултирање је извршено на висини од око 430 метара после чега је авион наставио да лети још осам секунди, односно 850 метара, и срушио се на само десетину метара од последње куће у засеоку Љајићи. Пилот се приземљио на око 1.100 метара од места удара ваздухоплова о тле, и приликом напуштања авиона задобио је тешке телесне повреде у виду напрснућа два грудна пршљена.
Тројица пилота очевидаца, који су током овог лета били на различитим позицијама, изјавили су да се иза авиона повремено појављивао светлосиви траг при уласку у вертикалне еволуције, као и црни густи дим иза мотора у трајању око једне секунде у различитим фазама лета. То наводи на закључак да је ваздухоплов у току лета постепено губио одређени флуид, односно да је долазило до губитка хидроуља у задњем делу трупа, које је повремено сагоревало у издувном млазу.

Војни стручњаци који су испитивали остатке авиона утврдили су да су оба црева потисног вода, пречника 6 милиметара (основни и командни хидросистем, притисак 206 бара) била свучена са прикључка. На основу тога претпостављају да је, због повремено појачаних вибрација, дошло до слабљења везе црева на споју са чауром и до свлачења. Али, по њиховој оцени, до свлачења црева могло је да дође и због сагоревања након удара авиона у земљу, или у току подизања остатака летилице и преношења на аеродром у Лађевцима.

Г. Оташевић

glaszapadnesrbije.rs
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 24 queries.